Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 963
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το πλοίο έχει δεξαμενιστεί και παραμένει στο Νέο Μώλο αναμένοντας νεότερες εντολές. Αν δε βρεθεί κάτι καλό και συμφέρον για πώληση τότε ίσως μείνει και φέτος είτε για την ετήσια του Αγιος Γεώργιος στις Δυτικές είτε για βραδινά Παροναξίας από το Πάσχα και μετά.

Link to comment
Share on other sites

με 2 λόγια γιατί δεν έχω χρόνο τώρα,

κόλησε το τιμόνι αριστερά και έπεσε πάνω στον πάτροκλο με την πλώρη.

θα σε κατατοπίσουμε πλήρως εν ευθέτω χρόνο.

μη σε επιρρεάζει ο....δραματικός τίτλος που έδωσε ο πράουντ, το βαπόρι δεν έπαθε τίποτα

ΥΓ: καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

Ασχημα μαντάτα έμαθα.Απέλυσαν το πλήρωμα.Το πλοίο δεν θα πάει πουθενά είπαν.Το Μάρτιο ...και βλέπουμε.Κρίμα.Το επόμενο ποιό άραγε θα είναι;

Χίλια συγγνώμη αλλα επειδή είμαι σχετικά μικρός (λέμε τώρα) για να με γελά η όρασή μου με ποιούς πάει το Εξπρές Πήγασος δοκιμαστικό μόλις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμ. Μήπως μπορούμε να μάθουμε εάν οι αγοραστές είναι επάνω και το τσεκάρουνε???? λέω ........, γιατί κάποιο πουλάκι που είναι τώρα επάνω στο πλοίο, αυτό μου λέει. Μπορούμε να το διασταυρώσουμε????

Link to comment
Share on other sites

.....γιατί κάποιο πουλάκι που είναι τώρα επάνω στο πλοίο, αυτό μου λέει.....

Καλά μας δουλεύεις;Αφού ο δικός σου είναι ..επάνω όπως λές ...γιατί δεν σου λέει και ποιός άλλος είναι επάνω;Μήπως είναι Ασιάτης; Δεν είναι.

Μήπως είναι ο κ.Βεντούρης; Δεν είναι.Μήπως είναι ο κ.Μανούσης; Δεν είναι.

Η μήπως είναι ο κ.alpha or bita ferries;Ονόματα όχι πουλάκια;και είσαι και capt. Ελληνας να το πάρει κι ας τόχει δεμένο... που λέει ο λόγος.Αλλά η απώλεια θα είναι μεγάλη αν κι αυτό κατηφορίσει σε καμμιά Ερυθρά.

Βρε μανία με το χρώμα:::Τί περιμένεις απο 2σεκτο έτος;

Link to comment
Share on other sites

Αλλά η απώλεια θα είναι μεγάλη αν κι αυτό κατηφορίσει σε καμμιά Ερυθρά.

Βρε μανία με το χρώμα:::Τί περιμένεις απο 2σεκτο έτος;

Eρυθρα δυσκολα θα παει αν και εξαρταται απο τη γραμμη λογω ηλικιας. Να ναυλωθει μπορει , αλλα οχι να πουληθει αν θελει να δουλεψει σε καποιες γραμμες

Link to comment
Share on other sites

Από εκεί και πέρα στον ΠΗΓΑΣΟ δεν κουνιόταν τίποτα (Σάββατο μεσημέρι γάρ)

Σήμερα πάντως υπήρχε έντονη παρουσία στο γκαράζ του πλοίου. Στην αριστερή πρυμνιά πλευρά του πλοίου έχει σβηστεί το όνομα του πλοίου.:D;)

Link to comment
Share on other sites

Παραμένει φυσικά στην hsw.Ούτως ή άλλως αν υπήρχε κάποια νεώτερη εξέλιξη και το γνώριζε κάποιο μέλος φαντάζομαι θα το έγραφε.

Το Βαπόρι παραμένει στον νέο μόλο με τελειωμένη σχεδόν την ετήσιά του εν αμονή σχετικών νεώτερων αποφάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία του ακολουθεί την ίδια πολιτική όπως και με όλα τα υπόλοιπα της παλιοπαρέας. Το ετοιμάζει για δρομολόγηση αλλά παράλληλα έχει και το νου της μη βρεθεί κανένας με "μετρητά" που είναι και ζεστά και σπανίζουν στην εποχή μας...

Link to comment
Share on other sites

Kατα τη γνωμη μου ειναι λιγο μπερδεμενοι και οι ιδιοι με το τι θελουν τελικα να κανουν με το πλοιο.Το Δεκεμβριο ζητηθηκε για ναυλωση το Σαντορινη, αλλα η απαντηση ηταν αρνητικη γιατι ειχε ειδη συμφωνηθει.( γιατι αραγε αφου ο ναυλος ειμαι σιγουρος ηταν πολυ πιο υψηλος απο αυτον που πηρε τωρα). Οταν εναλλακτικα ζητηθηκε ο Πηγασος ειπαν πως δεν ειναι διαθεσιμος. Και συζηταμε για πολυ καλη ναυλωση.Ενα μηνα μετα βλεπω τον Πηγασο δεμενο και την εταιρεια να ψαχνεται τι να τον κανει, ενω τωρα το πλοιο θα μπορουσε να δουλευε και να φερνει χρηματα στην εταιρεια του.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα αγαπητέ είναι πολύ απλά κατά τη γνώμη μου. Ηταν προγραμματισμένο να επισκευαστεί και να αντικαταστήσει το Νήσος Μύκονος στην γραμμή Ικαρίας-Σάμου. Το Νήσος Μύκονος θα αντικαταστούσε το Νήσος Χίος το οποίο θα κατέληγε στα Χανιά. Μέσα σε μια βδομάδα όμως η Sea Star άλλαξε όλο το πλάνο. Με τη μη αντικατάσταση του Αριάδνη στα Χανιά η αλυσίδα έσπασε και το Εξπρές Πήγασος μένει δεμένο στη Δραπετσώνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Απο εγκυρότατη πηγή,το πλοίο τελικά πουλήθηκε σε ξένων συμφερόντων εταιρεία.Σιγά μη το πούλαγαν σε ελληνικών και χάσουν κανένα ευρώ.Κρίμα για το πλοίο.Κρίμα για τον Πλοίαρχο.Θα μας λείψει όπως μας λείπουν τόσα καο τόσα καμάρια της ακτοπλοίας.ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ,ΑΦΡΟΔΙΤΗ,ΟΛΥΜΠΙΑ,ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ και τόσα άλλα.Δεν το κράτησαν ούτε για αμοιβό έστω για μιά κακιά ώρα.Οταν δε αναχωρήσει και το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ για τα Κανάρια θα χαθεί και το τελευταίο.

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

μιας και μας φευγει, να θυμηθουμε και μια ασχημη στιγμη στην καριερα του στα νερα μας, το καλοκαιρι του 96. (96 εγινε και ο στουκος στον πατροκλο).

στις 23 ιουλιου του 1996 βρεθηκε νεκρος, κατω απο αδιευκρινιστες συνθηκες (αυτοκτονια η επισημη εκδοχη, δολοφονια λεγαν οι οικειοι του), ο Χριστοφορος Μαρινος. Αναρχικος, κινουμενος στον αντιεξουσιαστικο χωρο, του ειχε αποδοθει εμπλοκη σε πολλες τρομοκρατικες ενεργειες χωρις ποτε να αποδειχθει κατι.

λιγο μετα το θανατο του, η επιμαχη καμπινα "εξαφανισθηκε".

ξανα στο 2008.

μυκηναι εχεις περισσοτερες λεπτομερειες για τους αγοραστες;

Link to comment
Share on other sites

στις 23 ιουλιου του 1996 βρεθηκε νεκρος, κατω απο αδιευκρινιστες συνθηκες (αυτοκτονια η επισημη εκδοχη, δολοφονια λεγαν οι οικειοι του), ο Χριστοφορος Μαρινος. Αναρχικος, κινουμενος στον αντιεξουσιαστικο χωρο, του ειχε αποδοθει εμπλοκη σε πολλες τρομοκρατικες ενεργειες χωρις ποτε να αποδειχθει κατι.

Τί μου θύμησες τώρα φίλε Proud...

BTW στο ταξίδι αυτό, αν θυμάμαι καλά, επέβαινε και η τότε πρωθυπουργική σύζυγος....

Τέλος πάντων. Η αλήθεια είναι ότι είχε διάφορες άτυχες στιγμές ο Πήγασος, οπότε κάθε φορά που άκουγα ότι ήταν το πρώτο πλοίο που κατέπλεε στον Πειραιά με την άλλαγη του έτους, δε χαιρόμουν ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δε αναχωρήσει και το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ για τα Κανάρια θα χαθεί και το τελευταίο.

Μην ξεχνάμε πως ακόμα τουλάχιστον μας έχουνε μείνει τόσο το ΕΞΠΡΕΣ ΛΗΜΝΟΣ αλλά και το ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ από τη σειρά αυτών των πλοίων.

Two more to go! Που θα λέγανε και οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι...Αν και ελπίζω αυτά τουλάχιστον να μείνουν κάτι τις παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Παντως ακομα δεν εχουμε ανακοινωση απο την εταιρια (η οποια δεν ειναι υποχρεωμενη να βγαλει). Οι μονες πληροφοριες και αυτες ανεπιβεβαιωτες ειναι οτι ζητηθηκαν καποια χαρτια απο το ΝΑΤ πιθανον για να προχωρησει η πωληση του αλλα δε γνωριζω ακριβως τις διαδικασιες. Παει καιρος απο τοτε που εκανα την τελευταια μου αγορα και δε θυμαμαι :eek:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...