Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

Εξαιρετικα!!! :P:lol:

Ειδαμε και παθαμε για να φυγει το ΛΙΣΣΟΣ που τοσα του σουραμε οι περισσοτεροι αυτα τα 2.5 χρονια που ηταν στη γραμμη,για να μας ερθει ξανα ο ΤΕΟ, ο οποιος ειναι σε σαφως χειροτερη κατασταση εσωτερικα, αρκετα πιο αργος και με ενα μεγαλο στουκο πριν 3 χρονια

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φιλε Πολμυτ σε βρισκω υπερβολικο. Το Θεοφιλος ειναι ενα πλοιο με εξαιρετικους και πολυ ανετους χωρους μοντερνους και πληρως ανακαινισμενους. Επισης το οτι ειχε ενα καλο τρακο πριν καποια χρονια σημαινει οτι αρκετες λαμαρινες απο κατω εχουν αντικατασταθει και ειναι σε καλη κατασταση. Δυστυχως δε μπορω να πω οτι ειναι απο τα ταχυτερα του στολου αλλα αυτο στις μερες μας δεν αποτελει προβλημα καθως δουλεια δεν εχουμε οποτε δε μας αγχωνει αν θα φαμε μερικες μερες απο την αδεια μας αφου οι διακοπες μας ειναι απεριοριστες.

Ασε που επιτελους θα ξαναζησουμε αυτη την ευχαριστη αισθηση του θαλασσινου ταξιδιου. Να σου θυμισω επισης οτι το Θεοφιλος ειναι στιβαρο ευρωπαικο σκαρι και δεν κουναει στον καιρο αρα δε θα χρειαζεται να κανει ψηλωματα και να χανει επιπλεον χρονο. Με λιγα λογια καλη διαθεση να υπαρχει. ΑΑ και να μην ξεχασω ειναι μπλε λεει ΝΕΛ και εχει την τριηρη wink.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα είπε ο Neptune, πράγματι θα αποτελέσει το εφαλτήριο για την τουριστική ανάπτυξη του ΒΑ Αιγαίου. Το μόνο κακό που βρίσκω είναι ότι άκουσα κάτι φήμες ότι θα επιτρέπεται το κάπνισμα σε όλους τους χώρους ανεξαιρέτως.:D Αλίμονο στους αντικαπνιστές... :P

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ομως γραμμη του εννοει ο Juanito την αγονη Καβαλα-Σαμος? Αφου το EUROPEAN επιστρεφει στα δρομολογια μεσα στην βδομαδα...υποτιθεται :huh:

Aκριβώς αυτήν την γραμμή εννοούσα φίλε NHSOS XIOS. Εκτός απροόπτου για εκεί πάει .. ήδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό που βρίσκω είναι ότι άκουσα κάτι φήμες ότι θα επιτρέπεται το κάπνισμα σε όλους τους χώρους ανεξαιρέτως.:D Αλίμονο στους αντικαπνιστές... :P

Τώρα για αστείο το λές η σοβαρά? :blink:

Link to comment
Share on other sites

φτού γ@μ**ο και έλεγα ότι θα έκανα και κανένα ταξιδάκι μαζί του :D

τι να πει κανείς...ευτυχώς να πω ?

σίγουρα εκείνοι που το αποφάσισαν κάτι ήξεραν :rolleyes:

εγώ ποντάρω στο σενάριο το βαπόρι να κάνει κανένα 10ημερο δρομολόγιο αν δέσει κανένα για μικρο μαζέματα και μετά δέσιμο και με την πρώτη καλή ευκαιρία πούλημα και αν δεν έρθει κοντά είναι και η Τουρκία.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε ολη αυτη τη συζητηση να πουμε και οτι το πλοιο εχει πεσει απο τη δεξαμενη και εχει επιστρεψει στη θεση που ειχε στο Νεο Μολο

Link to comment
Share on other sites

Για την αμέσως προηγούμενη γραμμή που υπηρετούσε, το βαπόρι είναι αποδεκτό και ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες οι μεγάλοι χώροι του αποδείχθηκαν πολύ εξυπηρετικοί. Το ακανθώδες ζήτημα όμως είναι να μην πηγαίνει πιο αργά και απ τη χελώνα ώστε να μην υπάρχουν καθυστερήσεις και παράπονα. Επίσης όποια ζητήματα υπήρχαν (πχ με τον κλιματισμό) ευκαιρία είναι να φτιαχτούν τώρα για να μην αναθεματιζει ο κόσμος πάλι. <_<

Πάντως δε λέω, είναι βάπορας ο Θεόφιλος αλλά για μένα εσωτερικά πάσχει, και η ηλικία του φαίνεται. Να υπήρχε και μια κυλιόμενη σκάλα μέσα να πω οκ, αλλά τουλάχιστον σου προσφέρει αφειδώς τη χαρά του step :lol: ! Τέλος πάντων, αυτό που μετράει είναι να μη βασανιζει τον κόσμο πηγαίνοντας σούρνοντας και σουρνόμενος... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αποδεκτο δεν ηταν σε καμια περιπτωση κατα την αποψη μου.Τα παραπονα ηταν παρα πολλα για ολους τους λογους που προανεφερες και το μονο θετικο ηταν οτι μπορουσε να αποροφησει τον κοσμο.Αυτο ομως σε καμια περιπτωση δεν το κανει αποδεκτο.Πιστεω οτι ετσι και επανελθει, οι γκρινιες απο τους Λημνιους,ειδικα αν παει στην αγονη,θα ακουστουν ως το Καστελοριζο

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Αν κρατούσε μια σταθερή ταχύτητα γύρω στους 17 κόμβους, δεν νομίζω να ήταν ακατάλληλο για τη άγονη που έκανε και πέρσυ το καλοκαίρι. Αλλά την έχει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι μονο η ταχυτητα,ειναι πολλα αλλα που δεν φαινονται ουτε στο AIS ουτε και με γυμνο ματι.Παρτε τηλεφωνο :P τον RINA και ρωτηστε ποσες ελλειψεις βρηκε στο πλοιο τον προηγουμενο καιρο που ηταν να το αναλαβει :ph34r: Το καλυτερο δρομολογιο για το πλοιο ειναι Aliaga η Alang direct.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς που λέει ο φίλος από πάνω !!

είναι τόσα ποια που νομίζω ήταν κάτι παραπάνω από παράλογο σε τέτοιους καιρούς να ρίξεις λεφτά σε αυτό το βαπόρι

από που να αρχίσω και που να τελειώσω....

Link to comment
Share on other sites

Συφωνώ απολύτως Νικόλα αλλά γιατί να πέσουν τόσα λεφτά στην Νερομαρία που ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση ?Αυτό πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου θα συμφωνησω με τον opelmanos.Ριξανε καπου στο 1,5 εκατομυριο(καπου εδω μεσα εχει αναφερθει)σε ενα ναυλωμενο πλοιο 100 μετρων μετα απο παροπλισμο 2 ετων και στουκο.Και εγω με το φτωχο μου το μυαλο λεω αν τα ειχαν ριξει στον Θεοφιλο αυτα τα χρηματα το καραβι δεν θαγινοτανε αστερι.

Link to comment
Share on other sites

Ενοείται ότι θα γινόταν αστέρι .!!Ξέρεις τι είναι 1.5 εκατομύρια ευρώ για τον Θεόφιλο ?.Τον αλλάζεις τα φώτα μηχανικά και σου βγάζει άλλα 10 χρόνια ζωής

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι καλως ή κακως δεν τα ριξανε τα λεφτα και τωρα δεν γινεται να τα ριξουν,οποτε οτι και να λεμε δεν θα αλλαξει κατι.Το βαπορι ειναι μπαχαλο και οι δικες μου πληροφοριες λενε πως ειναι ακομα πιο αγνωριστο εσωτερικα και απο οταν ηρθε για την ακινησια του.

Απο κει και περα ομως για μενα το θεμα δεν ειναι να ριξουν λεφτα σε ενα τελειωμενο βαπορι οπως ο ΤΕΟ επειδη κανανε το λαθος και ριξανε λεφτα στο ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ.Τροπους να βγει η εταιρια απο το αδιεξοδο επρεπε να βρουν και με βαπορια οπως ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ δυστυχως δεν γινεται

Και γω θα θελα να δω ενα απο τα αγαπημενα μου πλοια ξανα οπως το θυμομουν πριν απο 15 χρονια αλλα δεν γινεται κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος !Ο βάπορας με μια καλή συντήρηση μηχανικά θα πετάει ,εσωτερικά παραμένει βάπορας έχει αξιοπρεπέστατο ξενοδοχειακό για την ηληκία του και ακόμα μπορεί να προσφέρει αρκετά.Να μού λεγες για την Πηνελοπάρα να το καταλάβαινα :P Όταν με το καλό ξανάρθει Μυτιλήνη θα σου αφιερώσω και φωτό :)

Link to comment
Share on other sites

εσωτερικά παραμένει βάπορας έχει αξιοπρεπέστατο ξενοδοχειακό για την ηληκία του και ακόμα μπορεί να προσφέρει αρκετά.

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα :P

Αν εσενα σου αρεσει ετσι οπως ειναι τωρα εσωτερικα οκ.Εξακολουθω να επιμενω παντως σε αυτα που ειπα.Οπως και να χει ομως,οσο και να θελω να το βλεπω για παντα λογω συναισθηματισμου προτιμω να ταξιδευω με κατι πιο νεο παρα με το χιλιοταλαιπωρημενο ΤΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος !Ο βάπορας με μια καλή συντήρηση μηχανικά θα πετάει ,εσωτερικά παραμένει βάπορας έχει αξιοπρεπέστατο ξενοδοχειακό για την ηληκία του

μάλλον έχεις μείνει λίγο πίσω..δεν θέλω να σε στεναχωρήσω !

πρώτον το βαπόρι μετά απ όλα αυτά δεν θα το ξαναδείς ποτέ πάνω απο 15-15.5 μίλια απλό.να στο πω και αλλιώς,ένας ποδοσφαιριστής αν πάθει ρίξη χιαστών ποτε(όσο καλός και να είναι)δεν θα ξανα παίξει την μπάλα που έπαιζε πριν

δεύτερον μπορεί λέω μπορεί εσωτερικά να είναι χάλια μαύρα αλλά μαζεύετε αν υπάρχει όρεξη

τρίτον είναι πολλά που δεν τα βλέπεις-ουμε- όπου εκεί....άστο καλύτερα

με απλά λόγια το βαποράκι καλά τα πήγε όλα αυτά τα χρόνια αλλά νομίζω ότι κάπου εδώ ήρθε η ώρα του...πριν έρθει η δική μας :P

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικόδημε άλλο τα έμβολα τα στρόφαλα και οι άξονες μιας μηχανής βαποριού και άλλο ο χιαστός και οι προσαγωγοί του ποδοσφαιριστή :P Δεν συγκρίνονται οι άνθρωποι με τα πλοία ,τα βαπόρια είναι λαμαρίνες και σίδερα και φτιάχνουν ότι και να πάθουν αρκεί να υπάρχει το χρήμα και η διάθεση που στην περίπτωση του Θεόφιλου πιστεύω ότι το χουν βοηθήσει και το χουν κρατήσει ζωντανό μέχρι σήμερα !!!Από κεί και πέρα αν πηγαίνει με 15 μίλια που κι αυτό δεν το ξέρουμε τότε είναι μεγάλη σπατάλη και μόνο να το βάψουν!!.Ασ περιμένουμε και θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...