Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν υπαρχει περιπτωση. Ημουν αυτοπτης μαρτυρας οταν ανθρωπος του Rina ζητησε να βγει το τιμονι του Θεοφιλου για επιθεωρηση στη δεξαμενη wink.gif

Link to comment
Share on other sites

και γω για τον ρώσο ήξερα...ακριβώς την ίδια ιστορία με το τιμόνι

ο RINA νομίζω είχε πάει στην αρχή αρχή

αλλά για να το λέτε εσείς κάτι παραπάνω ξέρετε !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι νεότερο για το βαπόρι μας ???Καμιά φωτό του εκτός από αυτές που ήδη έχουν ανέβει και αν΄είναι εύκολο κι από το εσωτερικό του ??

Link to comment
Share on other sites

Έλαμπε κυριολεκτικά την Δευτέρα ενώ πολύς κόσμος δούλευε στο πλοίο και κυρίως στους καταπέλτες του. Επίσης η τσιμινιέρα θέλει λίγο βαψιματάκι... η μόνη που κάνει την διαφορά είναι η ξεθωριασμένη τσιμινιέρα... ;)

gallery_2440_143_419235.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο έξω κούκλα και απο μέσα..... παναζιά μου βόηθα ? :rolleyes: Το εξωτερικό είναι εύκολο να διορθωθεί αλλά στα ενδότερα είναι το θέμα τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όλο και θά πεσε κάμμιά πινελιά δεν νομίζω να το άφησαν έτσι ,δεν είναι άγονη αυτό το δρομολόγιο για να μην τους πολυνοιάζει για την κατάσταση του

Link to comment
Share on other sites

πολεσ πινελιεσ πεσανε στο πλοιο και αλαγεσ πολλεσ θα γινουν αλλα θα ερθει χιο μυτ η θα παει βορεια παλι γιατι κατι ακουγετε για αγονη παλι

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Nα σημειωθεί οτί σαν σήμερα πέρυσι είχε πάθει την ζημιά στο Καρλόβασι και σαν σήμερα 17 Ιούνη το 2000 είχε κάνει εκδρομή στη Τήνο και λόγω θυελωδών ανέμων δεν μπόρεσε να προσεγγίσει το λιμάνι και γύρισε πίσω με φουρτούνα γιαγιούλες έκλαιγαν φώναζαν φοβόντουσαν μην βουλιάξει το πλοίο γινόταν ένας πανικός ,και η τραγική ειρωνία ξέρετε ποια ήταν?Ότι ξεχάστηκε ένας επισκέπτης από Χίο και φώναζε να γυρίσει το πλοίο πίσω στο λιμάνι και έμεινε μέσα και τα είδε όλα ο άνθρωπος στην συνέχεια.Αξέχαστη μέρα !!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με την σειρα μου θα συμφωνησω με τον opelmanos.Ριξανε καπου στο 1,5 εκατομυριο(καπου εδω μεσα εχει αναφερθει)σε ενα ναυλωμενο πλοιο 100 μετρων μετα απο παροπλισμο 2 ετων και στουκο.Και εγω με το φτωχο μου το μυαλο λεω αν τα ειχαν ριξει στον Θεοφιλο αυτα τα χρηματα το καραβι δεν θαγινοτανε αστερι.

Ενοείται ότι θα γινόταν αστέρι .!!Ξέρεις τι είναι 1.5 εκατομύρια ευρώ για τον Θεόφιλο ?.Τον αλλάζεις τα φώτα μηχανικά και σου βγάζει άλλα 10 χρόνια ζωής

Όντως το πλοίο ξαναβρήκε την χαμενη του λάμψη, φαίνεται ότι έγινε καλή δουλειά .Ας ελπίσουμε ότι δεν θα μας απογοητεύσει :rolleyes:

Ξυπνήστε ρε επιτέλους, το Aqua Maria στάζει όταν βρέχει και η μπογιά του έχει γίνει σαν μπλουζάκι που έχεις αγοράσει στο γιουσουρούμ μετά το πρώτο πλύσιμο. Είναι ποτέ δυνατόν να έχουν πέσει 1.2 εκατομμύρια ευρώ με τη σημερινή οικονομική συγκυρία? Ή μήπως είναι δυνατόν να δώσουν το ίδιο ποσό για το Θεόφιλο? Έχετε αναρωτηθεί γιατί το πλοίο τελικά δεν πάει στην Ιταλία? Είναι μια απόφαση εμπορική, ή μήπως όταν το επιθεώρησε ο Ιταλικός Νηογνώμονας βρήκε 150 παρατηρήσεις και κατέστη σαφές ότι σε διεθνείς πλόες δεν μπορεί να ανταπεξέλθει? Ρωτάω εγώ έτσι για προβληματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καταλαβαίνω απολυτά το πλοίο γιατί δεν πήγε Ιταλία γιατί στο πρώτο port state control θα το κόβανε και θα το έστελναν πίσω. Εγώ βέβαια δεν είπα να μπει το πλοίο στην γραμμή Πειραιά Χιο Μυτιλήνη αλλά στην άγονη που είχε πέρυσι. Άμα δηλαδή στο πλοίο έπεφταν πέντε φράγκα και είχε μια ταχύτητα 16,5 κόμβων θα ήταν μια χαρά καθώς με το μεγάλο προτοκολο επιβατών που έχει θα ξελάσπωνε τα νησιά τώρα το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνήστε ρε επιτέλους, το Aqua Maria στάζει όταν βρέχει και η μπογιά του έχει γίνει σαν μπλουζάκι που έχεις αγοράσει στο γιουσουρούμ μετά το πρώτο πλύσιμο. Είναι ποτέ δυνατόν να έχουν πέσει 1.2 εκατομμύρια ευρώ με τη σημερινή οικονομική συγκυρία? Ή μήπως είναι δυνατόν να δώσουν το ίδιο ποσό για το Θεόφιλο? Έχετε αναρωτηθεί γιατί το πλοίο τελικά δεν πάει στην Ιταλία? Είναι μια απόφαση εμπορική, ή μήπως όταν το επιθεώρησε ο Ιταλικός Νηογνώμονας βρήκε 150 παρατηρήσεις και κατέστη σαφές ότι σε διεθνείς πλόες δεν μπορεί να ανταπεξέλθει? Ρωτάω εγώ έτσι για προβληματισμό.

πές τα γιατί...θα τρελαθουμε στο τέλος !!

εμπορική δεν είναι σε καμιά θέση εγώ λέω το δεύτερο

πίστεψεμε δεν ήταν μόνο το Aqua Maria έσταζε :rolleyes:

και θα ξαναπώ την άποψη μου περι ταχύτητας γιατί....δεν θα πάει ποτέ πάνω από 15.5 το πλοίο

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε gpap2006 ενα πλοιο που δεν θα μπορει να περασει κανενα port state control στο εξωτερικο,να το φορτωθουμε στο Ελλαντα B)

Δεν με ενδιαφερει που θα το βαλει η ΝΕΛ πραγματικα(ακομα και Χιο-Μυτιληνη)αρκει να μην παρει καμια αγονη και πληρωνουμε ΠΑΛΙ εμεις πλοια φαντασματα(πανω κ κατω απο την ισαλο ;))

ΥΓ.Εμαθε κανεις αν το σημερινο δοκιμαστικο 'επεισε' τους επιθεωρητες/νηογνωμονα? :rolleyes:

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες ταχύτητες δεν πάς πουθενά :rolleyes:

Με τέτοιες ταχύτητες των 15 μιλιων δεν πασ πουθενα

παλι 17 ωρεες μυτιληνη θεσαλονικη θα κανει

και παλι 14 ώρες πειραιας μυτιληνη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει το θέμα της δρομολόγισής του στην άγονη ή μου φαίνεται? Μάλλον ο νηογνώμονας θα το έχει τσεκουρώσει για τα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Κρατιεμαι μερες τωρα αλλα θα σκασω πια :P Ας ρωτησω λοιπον

1.Αλλαξε το πλοιο στροφαλο?

2.Αν αλλαξε,γιατι στα δοκιμαστικα δεν παει με 18-19-20 :rolleyes:

3.Υπαρχει περιπτωση να παρει πιστοποιητικα αν η μια του μηχανη δουλευει κανονικα και αλλη ετσι κ ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...