Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το αλλο που με προβληματιζει ειναι αφου θα ερθει 30 μετρα πιο μεσα η προβλητα τα πλοια πως θα δενουν αφου ετσι κ αλλιως για να φουνταρου 4 κλειδια εφταναν στα πλευρα του πλοιου που ηταν καθετα μπροστα τους!το ΔΗΛΟΣ που θα ειναι κ 20μετρα πιο μεγαλο δεν θα εχει προβλημα???

Όταν με το καλό τελειώσουν τα έργα νομίζω ότι θα φύγουν τα πλοία δίπλα από τον Άγιο Διονύσιο (Πρεβελης, Βιτσεντζος Κορνάρος, Αδαμάντιος Κοραής, Ιεράπετρα Λ)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για ακόμα μια φορά διαπιστώνουμε πόσο άμεση ανάγκη υπάρχει να καθαρίσει το μεγάλο λιμάνι από τα 9 παροπλισμένα GA και SAOS.

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα απομακρυνθεί το Jet Ferry αφού εκεί θα γίνουν τα έργα, και λογικά πρέπει να γίνει πολύ σύντομα μιας και σύμφωνα με την ανακοίνωση οι εργασίες ξεκινούν σε μια εβδομάδα περίπου

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μία υπόγεια διάβαση είναι πάντα μία στεγασμένη διάβαση ;) . Πολύ δε περισσότερο ΑΝ είναι σύγχρονη και εξυπηρετεί πραγματικά, και εφόσον συνδέεται και με την νέα γραμμή του μετρό.

Η γέφυρα του Καλατράβα μπορεί πράγματι να είναι ένα καλό έργο, αλλά πάντα την έβλεπα περισσότερο ως μία απόπειρα φιγούρας , εντυπωσιασμού, παρά ως ένα λειτουργικό αποτέλεσμα. Θες οι σκάλες (που πολλές φορές τις έχω βρει εν ...ακινησία) θες το ότι είναι εκτεθειμένη σε όλα τα καιρικά φαινόμενα, δεν την είχα ποτέ και σε πολύ μεγάλη υπόληψη (παρά μόνο για φωτογραφιούλες και τσιγάρο ;) ).

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Θά μπορούσαν όμως να κάνουν στεγασμένη αυτήν την "Καλατράβειο" πεζογέφυρα κι'έτσι να μήν είναι εκτεθειμένοι οι διαβάτες (και οι διερχόμενοι shipfriends :D ) στά καιρικά φαινόμενα.Προσωπικά την χρησιμοποιώ πάντα αυτήν την γέφυρα,είναι πολύ βολική και ακόμα κι'άν οι κυλιόμενες σκάλες δέν..κυλίονται (που σπάνια το έχω δεί αυτό),υπάρχουν και οι ανελκυστήρες.Οσες φορές έχω ανεβοκατέβει στην γέφυρα δέν θυμάμαι να πήγα από τίς απλές σκάλες.

Τώρα γιά το μετρό,έχουμε ακόμα καιρό μέχρι να φτιάξουν την γραμμή και τον σταθμό (που φαντάζομαι ΘΑ βρίσκεται κάτω από τον σταθμό τού ΗΣΑΠ και την παρακείμενη πλατεία).Ομως ακόμα και έτσι,οι επιβάτες που ΘΑ έρχωνται με το μετρό μπορούν κάλλιστα να ανεβαίνουν στο επίπεδο τού σταθμού τού ΗΣΑΠ και να χρησιμοποιούν το il ponte de Calatrava γιά να περάσουν απέναντι.Χώρια που το να κάνουν στεγασμένη την πεζογέφυρα θα κοστίση λιγώτερο από το να φτιάξουν μιά υπόγεια διάβαση και θα αποφευχθή η κυκλοφοριακή αναστάτωση στον δρόμο αυτό που περνάνε σχεδόν όλες οι λεωφορειακές και τρολλεϋκές γραμμές τού Πειραιά...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λέω ανοησίες (δεν ξέρω και αν τεχνικά είναι εφικτά) αλλά

1- μήπως θα ήταν σκόπιμο αντι για "fancy" monorail να φτιάξει ο κος Ανωμερίτης μια γραμμή τράμ, η οποία να έχει στο μέλλον την δυνατότητα να συνδεθεί με το υπόλοιπο δίκτυο τράμ (κοινό τροχαίο και άλλο υλικό - υποστήριξη κλπ.)

Θα μπορούσε να γίνει σύμβαση να το "λειτουργεί" το τράμ με προφανή -στο δικό μου μυαλό- οικονομικά οφέλη.

2- να σταματήσουν το μετρό στον υπάρχοντα σταθμό και να φέρουν το τράμ όπως λέγαν παλιά στο κέντρο της πόλης με προέκταση μέχρι τον σταθμό του ΗΣΑΠ? Το τράμ θα εξυπηρετούσε και καλύτερα όλα τα νότια προάστεια έτσι αλλά και τις τοπικές μετακινήσεις εντός Πειραιώς σε ένα βαθμό. Τώρα αν έρχεται κάποιος από Γλυφάδα π.χ. με το -ιδιότυπο προαστειακό μας- τράμ (γιατι απ ότι ξέρω παντού το τράμ χρησιμοποιείται κυρίως για μικρές αποστάσεις στα κέντρα των πόλεων) πρέπει να μετεπιβιβάζεται στο ΣΕΦ στον ΗΣΑΠ για να φθάσει Πειραιά. Έτσι όπως το έχουν σχεδιάσει??!!! κάποιος από Φάληρο ας πούμε για να φθάσει στο Δημοτικό θα πρέπει να πάρει τράμ, μετά ΗΣΑΠ μετά ΜΕΤΡΟ!!!

Μήπως τώρα που προτίθενται να ενοποιήσουν τα μέσα σταθερής τροχιάς να το ξανασκεφθούν οι κ.κ. συγκοινωνιολόγοι??

Αυτή η λύση βέβαια θα εξυπηρετούσε λιγότερο αυτούς που πρόκειται να χρησιμοποιούν την γραμμή 3. (Αλλά και πάλι μόνο αυτούς που πηγαίνουν ΜΟΝΟ ακριβώς στο Δημοτικό ενώ το τράμ μπορεί να έχει σαφώς περισσότερες στάσεις.

Για το κόστος μπορώ μόνο να υποθέσω ότι η σήραγγα και ο σταθμός του ΜΕΤΡΟ μαλλον είναι πιό δαπανηρά.

3- Μήπως αντί υπόγεια διάβαση θα ήταν χρήσιμο -σε συνεργασία ίσως με το ΥΠΕΧΩΔΕ- να προχωρήσουν-ολοκληρώσουν (φτιάχνοντας ας πούμε έναν κόμβο στην Κόνωνος) την ταχείας κυκλοφορίας οδό που έχουν αρχίσει προς το Κερατσίνι?

Απλές σκέψεις -πολύ πιθανόν λανθασμένες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1. Επεκτείνεται κατά 30 μ. ο κρηπιδότοιχος που βρίσκεται μπροστά στον Σταθμό του Ηλεκτρικού.

Επεκταθηκε και προλαβε να πιασει κ μια θεση το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ :P Αυτα ειναι τα 30μετρα,φαινεται και η διαφορα με το τωρα,απο το Jetferry.

post-2049-0-01676300-1290545691_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Να δώ πώς θα μπαινοβγαίνουν τώρα τα Bluestarάκια.....

Κι'άμα ο βολβός ή η πλώρη κάποιου απ'αυτά "βρή" σε κανένα Κρητικό,θα φταίη ο καπετάνιος τού αναχωρούντος πλοίου κι'όχι ο υπουργός τού YTHINAL (όντως,σάν φάρμακο ακούγεται αυτό....) ή ο πρόεδρας τού ΟΛΠ George Highlander ή όποιος άλλος έλαβε αυτήν την ωραίαν απόφασιν......

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος γύρω από τη προβλήτα Αλων έχει περιφραχτεί από το ύψος της πλώρης του Flying Cat 1 μέχρι το μέσο του Jet Ferry 1. Ο ένας πλωτός γερανός (Απόλλωνας) από τη προηγούμενη εβδομάδα έχει ξεκινήσει εργασίες διαμόρφωση του υποθαλάσσιου χώρου στη θέση που έδενε το Highspeed 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ωραία αποφασίστηκε στο ΣΑΣ ότι μπορούν να αναχωρούν τα Ro-Ro από το λιμάνι του Πειραιά έως τις 30-11-10, μέχρι να προσδιορισθεί ο κατάλληλος λιμένας υποδοχής στο νομό Αττικής.

Ο Νοέμβριος πέρασε και μόνο η Salamis τήρησε τη προθεσμία που είχε δοθεί μέχρι τέλος Νοέμβριου για να φύγουν από τη Καρβουνοσκαλα. Τα υπόλοιπα πλοία ακόμα χρησιμοποιούν το Πειραιά ως λιμάνι αφετηρίας

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολο τον πειραια κ σε ολους τους σπυρους κ ιδιαιτερα στον σπυρο θηραιο κ σπυρο πεφανη :D

Να πω την αλήθεια μου, ποτέ μου, από πιτσιρικάς στον Πειραιά (ενορία Αγίου Νικολάου), δεν μπόρεσα να καταλάβω το γιατί πολιούχος του μεγάλου λιμανιού ήτο ο Άι Σπυρίδωνας και όχι ο Άι Νικόλας... Αξιοπερίεργη πρωτοτυπία δε, το ότι Μητροπολιτικός ναός του Πειραιά είναι ή Αγία Τριάδα, πολιούχος ο Άγιος Σπυρίδων αλλά "πρώτος τη τάξει" προστάτης του Πειραιά στην συνείδηση των δημοτών του ο Άγιος Νικόλαος. Οι τρεις δηλαδή εκκλησίες που δεσπόζουν στην παραλία του μεγάλου λιμανιού.

Και μιας και βρισκόμαστε στο αρμόδιο topic, να εκφράσω και μία φιλολογική (δεν περιμένω απάντηση) απορία μου σε σχέση με τα έργα στα Λεμονάδικα. Από ότι γνωρίζουμε η προβλήτα θα επεκταθεί κατά τριάντα μέτρα, και φαντάζομαι σε όλο της το πλάτος. Τα BlueStarάκια έχουν ήδη απομακρυνθεί από εκεί. Με το JETFERRY αλήθεια τι γίνεται ??? Θα τσιμεντωθεί και αυτό ώστε να αποτελέσει ...μόνμο αξιοθέατο :P της νέας ακτής ??? Δεν θα έπρεπε να έχει απομακρυνθεί πριν την έναρξη των έργων ???

Link to comment
Share on other sites

Στο Ελλαδιστάν που ζούμε οι προσωρινές λύσεις πάνε κι έρχονται, με την αξίωση βέβαια ότι ουδέν μονιμότερον του προσωρινού. Οπότε, μπορεί να δοθεί η προσωρινή λύση του να πάει κι αυτό κατά 30 μέτρα πιο μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρόοδος εργασιών

Ας περιγράψουμε λίγο την εξέλιξη των έργων που γίνονται για την επέκταση της προβλήτας στα Λεμονάδικα, ένα έργο που θα αλλάξει εντελώς την όψη του λιμανιού.

Αρχικά έγινε εκσκαφή του υποθαλάσσιου χώρου, ειδικά στη γωνία που δένει το Highspeed 4. Στη συγκεκριμένη θέση τοποθετήθηκε πλωτή εξέδρα, πάνω στην οποία τοποθετούνται καλούπια, τα οποία ενώνονται μεταξύ τους και στη συνέχεια γεμίζουν με μπετόν, με αποτέλεσμα να χτίζεται ένας σκελετός.

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα γίνει η βύθιση του στο συγκεκριμένο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα γίνει η βύθιση του στο συγκεκριμένο σημείο.

Από προχθές ξεκίνησε το ξεκαλούπωμα του τσιμεντένιου block και σήμερα ξεκίνησε η βύθιση του στη γωνία της προβλήτας των Λεμονάδικων με τη βοήθεια του ρυμουλκό Πειραιάς IV

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...