Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

2. Αν ο νέος μεγαλομέτοχος ενεργεί σε συνεννόηση με τη σημερινή διοίκηση.

συνεπώς μας μένει αναπάντητο το δεύτερο ερώτημα, το οποίο έχει ιδιαίτερη σημασία…. :mad:

Έχοντας πλήρη συνείδηση της ασχετοσύνης μου περί τα εταιρικά/χρηματιστηριακά/μετοχικά δρώμενα...θα τολμήσω να πω την γνώμη μου...και η οποία βασίζεται αποκλειστικά και μόνο στην αίσθηση που έχω αποκομίσει.

Πιστεύω, λοιπόν, ότι η εμπλοκή του Grimaldi είναι σε συνεννόηση με την οικογένεια Βαρδινογιάννη (είτε από επιλογή είτε από ανάγκη) και δεν περιορίζεται μόνο στην μετοχική ιδιότητα, αλλά θα επεκταθεί και σε άλλες κοινές δραστηριότητες των δύο ομίλων.

Έχω την αίσθηση ότι το παιχνίδι δεν παίζεται πλέον μόνο στην Αδριατική και στο Αιγαίο, αλλά σε όλη την Μεσόγειο (τουλάχιστον)...από Γιβραλτάρ έως Κων/πολη και Σουέζ.

Και φυσικά μπροστά στη επερχόμενη συμμαχία Attica-Minoan...δεν μπορείς "να ντουφεκάς με λιανοντούφεκα".

Αυτή είναι η αίσθησή μου και μη μου πείτε να την τεκμηριώσω, γιατί δεν στηρίζεται ούτε σε στοιχεία...ούτε και σε γνώση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με αφορμη το παραπανω σχολιο του Νηρεα, μην ξεχναμε οτι α) και ο ιδιος ο Grimaldi εχει φερρυ σε παραγγελια(3 το συνολο, 2 στο Apuania και 1 στο Uljanik αν δεν κανω λαθος), β) ο στολος του ειναι ηδη αρκετα μεγαλος αλλα και γ) προσφατα απεκτησε το control της Finnlines η οποια επισης εχει αρκετα πλοια. Τροφη για σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

Θετικότατα έχει αντιδράσει η χρηματιστηριακή αγορά στα τελευταία νέα. Άνοδος της μετοχής κατά 12% μέσα σε δύο συνεδριάσεις, με 7 εκατ. μετοχές να αλλάζουν χέρια, δύο εκ των οποίων “πέρασαν” σήμερα από το ταμπλό με τη μορφή πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την Κυριακατικη Ελευθεροτυπια, ο ομιλος Grimaldi αγγιζει το 20%, ενω καθυστερησε οσο γινοταννα ανακοινωσει τη συμμετοχη του. κατα την εφημεριδα δεν υπαρχει συνενοηση με την οικογενεια Βαρδινογιαννη, η οποια οντως ελεγχει πλεον 25%.:(

Link to comment
Share on other sites

Να και η ανακοίνωση του Grimaldi...δεν λέει και τίποτε παραπάνω από γνωστά. Έτσι, απλώς για την ιστορία.:eek:

ΥΓ Λέτε τώρα να επικρατήσουν νέα ήθη στην ΑΝΕΚ...και να πηγαίνουμε κρουαζιέρα με RoRo στα Χανιά :mad:

Σημ. Αυτό το θέμα κάποιος το είχε αναφέρει παλαιότερα στο φόρουμ...αλλά δεν θυμάμαι που και ποιός...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι γίνεται με τις γραμμές της ΑΝΕΚ;

Το πρωί ετοιμαζόμουν να κόψω εισιτήριο με το ΠΡΕΒΕΛΗΣ για την άλλη Τετάρτη και τώρα ξαφνικά βλέπω το ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ μέχρι τουλάχιστον τα μέσα Ιουλίου.

Αλλά το πιο κουλό είναι ότι εξαφανίζεται και το ΛΙΣΣΟΣ από τα δρομολόγια και ταξιδεύει συνέχεια ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ;):D

Link to comment
Share on other sites

Και καλά το ΛΙΣΣΟΣ το ΠΡΕΒΕΛΗ που στα κομμάτια πάει ξαφνικά το πρωί ήταν μέσα στο σύστημα και τώρα έχει εξαφανιστεί και απο ρέθυμνο και απο ηρακλειο και απο χανιά

Link to comment
Share on other sites

Και καλά το ΛΙΣΣΟΣ το ΠΡΕΒΕΛΗ που στα κομμάτια πάει ξαφνικά το πρωί ήταν μέσα στο σύστημα και τώρα έχει εξαφανιστεί και απο ρέθυμνο και απο ηρακλειο και απο χανιά

τεχνικο λαθος...;)

Link to comment
Share on other sites

μολις εμαθα απο σιγουρη πιγη οτι μετα τον βενιζελο ναυλονεται και για το καλοκαιρι το λατω μεχρι 20-10 ....;)

οποτε εχουμε

λατω:ναυλωση

βενιζελος:ναυλωση

λισσος:χανια

πρεβελη:χανια

Ιεραπετρα λ :ρεθυμνο

κρητηΙ:Hρακλειο

κρητηΙΙ:Ηρακλειο

olympic champion:ανκονα

hellenic spirit:ανκονα

λευκα ορη : βενετια

σοφοκλης βενιζελος:βενετια

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι δυνατόν μια εταιρεία σα την ΑΝΕΚ να έχει τόσο άθλια τηλεφωνική εξυπηρέτηση παίρνω τηλέφωνο στις κρατήσεις εσωτερικού και μένω ένα τέταρτο στη αναμονή μέχρι να βαρεθώ και να το κλείσω! Απαράδεκτο θα έλεγα

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κι αν οντως το εχει βρει και ειναι κοντα στις υπογραφες, κι ακομα κι αν ειναι σχεδον ετοιμο προς δρομολογηση, δεν θα χρειαστουν ορισμενες εβδομαδες για παραλαβη, ελευση, πιστοποιηση, ετοιμασια κλπ? Αυτο σημαινει(φανταζομαι) οτι για αρκετο διαστημα μεσα στο καλοκαιρι θα μεινουν τα Χανια με το Πρεβελης.

Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα λογικά είναι όσα λέει ο Nick. Και σ' αυτή την λογική, γιατί να αγορασθεί νέο καράβι και μάλιστα ντάλα καλοκαίρι? Τον Grimaldi με τα τόσα καράβια, γιατί τον κάνανε συμπέθερο? Οπότε, εγώ δεν αποκλείω να έρθει ένα καράβι του Grimaldi και είτε:

α) Να μπεί Χανιά...β) Να πάει Αδριατική και να έρθει ένα της ΑΝΕΚ στα Χανιά...γ) Να πάει Ηράκλειο και να έρθει ένα ΚΡΗΤΗ στα Χανιά...δ) τέλος πάντων ένας συνδυασμός των α,β,γ!

Ο πόλεμος πλέον είναι πολυμέτωπος...από Βαρκελώνη και Αδριατική...έως Μυτιλήνη, Ρόδο, Χανιά και Ηράκλειο.;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με αυτα που γραφει το αρθρο για εξαγορα πακετου ανταγωνιστριας εταιρειας μου φαινεται να φωτογραφιζει τη ΝΕΛ αφου αυτη τη στιγμη την ΑΝΕΚ ανταγωνιζονται οι Μινωικες στο Ηρακλειο(αδυνατο να εξαγορασει τις Μινωικες), η HSW στα Χανια(δεν νομιζω να γινει καποια εκπληξη)και η ΝΕΛ στο Ρεθυμνο. Εκτος και αν εννοει εταιρεια που δραστηριοποιηται στην Ανδριατικη...

Link to comment
Share on other sites

Στο 5,170% ανήλθε το συνολικό ποσοστό συμμετοχής της Morgan Stanley, στο μετοχικό κεφάλαιο της ΑΝΕΚ

Έκανε διορθωτική ανακοίνωση η Morgan Stanley σύμφωνα με την οποία το ποσοστό ξανακατέβηκε κάτω από το 5%.

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ και στον ακτοπλοϊκό κλάδο δεν αποκλείεται να έχει η συμμετοχή του διευθύνοντος συμβούλου της ΑΝΕΚ κ. Γιάννη Βαρδινογιάννη στην αύξηση μετοχικού κεφαλαίου που προτίθεται να προχωρήσει η κυπριακή εταιρεία Sea Star Capital (πρώην Megabet) ύψους άνω των 100 εκατ. ευρώ. Ο κ. Βαρδινογιάννης προτίθεται να συμμετάσχει στη αύξηση με 60 εκατ. ευρώ ενώ άλλα 15 εκατ. ευρώ θα συνεισφέρει ο κ. Γιώργος Φράγκος. Αν και μέχρι στιγμής η εξέλιξη αυτή εμφανίζεται ως κίνηση ανεξάρτητη με τις εξελίξεις στη ΑΝΕΚ και τον ακτοπλοϊκό κλάδο ευρύτερα δεν μπορεί να αποκλεισθεί μία «εμπλοκή» της στο μετοχικό κεφάλαιο της ΑΝΕΚ.

Ναυτεμπορική

Τι μπορεί να σημαίνει πάλι αυτό??? :D

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω οποιαδήποτε πληροφόρηση, με το φτωχό μου μυαλό:D, συνδιάζοντας και την συνάντηση Βαρδιλογιάννη με Grimaldi μου ερχετε ένα όραμα μιας μεγάλης εταιρείας που θα κυριαρχεί στην Ανατολική Μεσσογειο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...