Jump to content
Shipfriends

Εισιτήρια (Έκδοση, Ακύρωση, Στοιχεία, Έλεγχος κλπ)


Recommended Posts

  • Replies 541
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στο οτι αν το πλοιο ειναι γεματο ο επιβατης δεν θα κοψει εισητηριο για την ημερα που θελει και ενδεχομενως ο πρακτορας να χασει τον πελατη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

και όσον αφορά τα τρία ελληνικά λιμάνια, σύμφωνα με τα στοιχεία του Εurostat, από τα Παλούκια της Σαλαμίνας στη διάρκεια του 2008 διακινήθηκαν 13.063.000 επιβάτες. Από το Πέραμα διακινήθηκαν επίσης 13.063.000 επιβάτες, δεδομένου ότι αυτά τα δύο λιμάνια συνδέονται και εξυπηρετούν το ένα το άλλο,

αυτο ειναι που λεμε Greek Statistics:D.

Αυτό και αν είναι Greek statistics. Από πότε σε μια γραμμή όσοι πάνε είναι ίσοι με αυτούς που έρχονται; Υπάρχουν και τα καραβάκια για Πειραιά και η γραμμή την Φανερωμένης που αποκλείουν την πιθανότητα οι αριθμοί να είναι οι ίδιοι.

Έχει τύχει σε διάφορες πορθμειακές γραμμές που έχω ταξιδέψει, ταξιδεύοντας από τον προορισμό Α στον Β, το εισιτήριο που μου δίνουν να αναγράφει από το Β προς τον Α προορισμό. Δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που του έχει τύχει κάτι τέτοιο, και φυσικά δεν πιστεύω ότι είναι τυχαίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
(μιας και ειμαι εδω ηθελα να σας ρωτησω εαν κλεινοντας μια καμπινα μπορω να ζητησω να μου δωσουν μια με το νουμερο της....και οχι οποια βγαλει το συστημα....ακομα ηθελα να ρωτησω εαν απο καπου μπορω να δω το σχεδιο με τις καμπινες του για να ξερω καθε φορα ποια να κλεινω)

Συνήθως τα πρακτορεία σου δίνουν οποία βγάλει το σύστημα. Αλλά μια φορά σε ένα πρακτορείο που είχα γνωστό, μου είπε ότι θα διάλεγε από το ίδιο τύπο καμπίνας, την καλύτερη καμπίνα που ήξερε στο πλοίο. Αλλά μάλλον πρέπει να εννοούσε εάν πχ τα κρεβάτια είναι πάνω/κάτω ή δεξιά/αριστερά σε μια δίκλινη καμπίνα.

Οποτε τα κοινά πρακτορεία σίγουρα δε μπορούν να διαλέξουν συγκεκριμένο αριθμό καμπίνας, τα κεντρικά πρακτορεία ή γραφεία ίσως να έχουν αυτήν επιλογή:confused:

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινισουμε κατι. Στις περισσότερες εταιρίες υπάρχει η δυνατότητα να επιλέγει το πρακτορειο συγκεκριμένη καμπινα, εφοσον βεβαια γνωρίζει τον αριθμο της και ειναι διαθεσιμη. Επίσης, μπορει να επιλέξει και πανω/κατω κρεββατι.

Link to comment
Share on other sites

Ας δούμε και τα αισιόδοξα άμεσα σχέδια για το πλοίο, τα οποία βέβαια απορρέουν από το υπό αναμονή δάνειο για το οποίο μας ενημέρωσε ήδη ο Π100.

Το ύψος του δανείου που θα λάβει η ΑΝΕΖ θα είναι άνω των 500.000€, φτάνοντας ενδεχομένως και τα 700.000€, χρήματα που θα χρησιμοποιηθούν για την μετασκευή του “Ζάκυνθος Ι”. Σύμφωνα με όσα δήλωσε ο Διευθύνων Σύμβουλος, Διονύσης Βερτζάγιας, η συντήρηση (μηχανές κλπ) του πλοίου θα πραγματοποιηθεί στο λιμάνι της Ζακύνθου, πριν αυτό αναχωρήσει για τον Πειραιά, για τις μετασκευές στα σωστικά μέσα, όπου θα τοποθετηθούν τσουλήθρες.

“Τις επόμενες μέρες θα ανακοινώσουμε και το πρόγραμμα των επόμενων δράσεών μας. Το χρονικό διάστημα που θα χρειαστούμε στη Ζάκυνθο θα είναι τουλάχιστον ενός μήνα, όμως μετά θα είμαστε σε θέση χρησιμοποίησης του πλοίου μας”, επεσήμανε ο κ. Βερτζάγιας.

Πηγή : ΗΜΕΡΑ ΤΣΗ ΖΑΚΥΘΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατά τύχη, βρήκα αυτό:

Τετάρτη, 16 Ιουνίου 2010

Καταγγελία για Hellenic Seaways

"Την Παρασκευή 11 του μηνός μαζί με κάτι φίλους κάναμε την διαδρομή Πειραιάς - Σύρος με το πλοίο ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ της HELLENIC SEAWAYS.

To εισιτήριο που έιχαμε εκδόση ήταν οικονομικής θέσεως και καθίσαμε σε κάποιες (μή αριθμημένες) καρέκλες σε ένα μικρό σαλόνι του πλοίου που ήταν ένα μπάρ.

Το πλοίο δεν είχε κόσμο αφού και το παραπλευρο σαλόνι που...

είχε αεροπορικά αριθμημένα καθίσματα ήταν σχεδόν άδειο.

Ενώ λοιπόν είχαμε φύγει από τον Πειραιά και μετά περίπου από ένα δίορο ένας αξιωματικός ? του πλοίου έκανε έλεγχο εισιτηρίων και αφού είδε τα εισιτηριά μας, μας είπε ότι επρεπε να φύγουμε από αυτήν την περιοχή και αυτές τις καρέκλες και να βγούμε έξω από τους κλιματιζόμενους χώρους του πλοίου καθώσον εκεί ήταν η θέση μας.

Σημειώνω ότι το σαλόνι που βρισκόμαστε ήταν οικονομικής θέσεως και τα καθίσματα που καθόμαστε δεν ήταν καν αριθμημένα .

Σε ερώτηση μου γιατί αυτό ; Η απαντησή του ήταν ότι αυτή είναι η πολιτική του πλοίου και αυτός ακολουθεί αυτήν την πολιτική.

ΕΦΟΣΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΣΤΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΚΥΚΛΑΔΙΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ , εδώ θα πρέπει να συμπληρώσω ότι και εγώ Κυκλαδίτης είμαι και πρώτη φορά είχα αυτήν την αντιμετώπιση.

Ευχαριστώ γιά την φιλοξενία"

troktiko.blogspot.com

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Του εχουν απαντησει ηδη στο troktiko.Τελοσπαντων,αφου ειδε το εισητηριο του αξιωματικος και του ειπε να βγει εξω σημαινει οτι ειχε βγαλει εισητηριο deck=καταστρωμα=πρεπει να βγει εξω.

Αλλο η οικονομικη αριθμημενη κι αλλο η οικονομικη deck;)Και ευτυχως που υπαρχει αυτος ο διαχωρισμος γιατι ο καθενας θα καθονταν οπου ηθελε.

Κανείς μα κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σε ελέγξει όταν βγαίνεις από το πλοίο το εισητήριο σου.Όταν πείς να φύγεις φεύγεις και τέλος δηλ φαντάσου τι θα γίνει όταν κάνουν έλεγχο εισητηρίων σε όλους αυτούς που θέλουν να βγούν στην Τήνο..

Δηλαδη οσοι σκεφτουν να κανουν αυτο το τεχνασμα ειναι οι εξυπνοι και το πληρωμα/η εταιρια ειναι βλακες και δεν υπαρχει τροπος να τους βρουν και να τους βαλουν να πληρωσουν διαφορα?:rolleyes:

Το θέμα είναι να το κάνουν πολλοί αυτό έτσι για να μάθουν να μην εκμεταλεύονται.Πρωσοπικά εγώ με αυτά και με αυτά δεν πρόκειται ποτέ να ξαναταξιδέψω με αυτό το πλοίο και με άλλα της ίδιας εταιρείας.

Ευτυχως που υπαρχουν και 'καλες' εταιριες που δεν μας εχουν εκμεταλλευτει ποτε...:rolleyes:

Edited by proud_ionian
2σε1
Link to comment
Share on other sites

Χαζο δεν θα το ελεγα.Πιο πολυ για δικαιο απεναντι στους επιβατες που πληρωσανε την αριθμημενη μου κανει.Αν ειναι ετσι να βγαζαμε ολοι deck και να πηγαιναμε να καθομασταν στις καρεκλες.

Υπαρχει ασφεια παντως γιατι η καταγγελια μιλαει για σαλονακι με μη αριθμημενα καθισματα.Τετοιο σαλονακι εγω δεν θυμαμαι να υπαρχει και τα μονα μη αριθμημενα ειναι κατι καναπεδες και τραπεζακια που υπαρχουν αν δεν κανω λαθος στο διαδρομο μολις ανεβεις.Εκει ομως απο οτι θυμαμαι μπορεις να κατσεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεκτά αυτά που λέει ο Ν. Χίος αλλά υπάρχει και η πλευρά της ανθρωπείας αλλά και λογικής που λέει ότι σε ένα μισό-άδειο καράβι δεν είναι έγκλημα να αφήσουν κάποιον να κάτσει σε ένα τραπεζάκι μέσα. Πληρότητα σε καμία περίπτωση δεν είχε το καράβι οπότε ο αξιωματικός κατά την προσωπική μου γνώμη έπρεπε απλά να του κάνει μια ευγενική παρότρυνση ότι μπορεί να κάτσει στη θέση αλλά αν είχε παραπάνω κόσμο το πλοίο θα έπρεπε να απομακρυνθεί από την θέση του.

Πιστεύω πως πλέον οι Έλληνες θέλουν να πολιτιστούν, να μην υπάρχει αυτή η αναρχία και το ότι προλάβει ο καθένας. Αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας, σε μια άδεια καρέκλα καθόταν, δεν έκανε κατάληψη σε καμπίνα :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εξαίρεση δε μπορεί να γίνει γιατί όταν την ημέρα που θα είναι γεμάτο το πλοίο, αυτός που τους χαρίστηκες θα σου πει ότι τη προηγούμενη φορά τον άφησες εκεί ενώ το πλοίο είχε κόσμο.;)

Αν και είμαι αντίθετος με αυτό το μέτρο του αριθμημένου καθίσματος και το διαχωρισμό του μέσα και έξω. Εγώ προτιμώ όποιος όπου βρεις να καθίσεις, είμαι βλέπετε της παλιάς σχολής!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα κ εμενα θα με πειραξει να ειναι αδειο το πλοιο κ να πουν βγες εξω αλλα εφοσον εχω εισητηριο deck δεν προκειται να στειλω επιστολη διαμαρτυριας στο troktiko:rolleyes: Τι να κανουν δηλαδη,αφου τους λενε 'καντε ελεγχο και αναλογως τι θεση εχουν θα τους στελνετε και στο αναλογο ποστο'.Επισης εμεις δεν μπορουμε να ξερουμε ακριβως αν οντως ειχε ελευθερες θεσεις γυρω γυρω(οπως ισχυριζεται ο επιβατης),το μονο ασφαλες συμπερασμα που μπορουμε να βγαλουμε ειναι οτι ειχε εισητηριο deck αφου ο αξιωματικος τον 'εστειλε' στα εξωτερικα καταστρωματα.

Εγω παντως θυμαμαι να γινεται ο ελεγχος μολις ανεβεις τις κυλιομενες και σου λενε που ακριβως να πας αναλογα με αυτο που θα δουν στο ειστηριο σου.Αργοτερα μπορεις να μπεις στο πλοιο κι αν βρεις καπου ελευθερα να κατσεις,αλλα αν σε 'βρουν' και σε σηκωσουν,τοτε το αποδεχεσαι και πας να απολαυσεις την λιακαδα η την βροχη στο καταστρωμα.

Στα περι ανθρωπιας παντως,μου εχει τυχει ταξιδι με το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ που ανοιξαν το self service και μας εβαλαν ολους μεσα επειδη εξω εβρεχε καρεκλοποδαρα.

Τελος το πλοιο εχει τραπεζακια απεναντι απο την ρεσεψιον και ακριβως στην απεναντι πλευρα(αριστερη του πλοιου)με καναπεδες που η πλατη τους ακομπαει στα παραθυρα(αναμεσα στο AEGEAN και το self service δηλαδη).

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι -εάν είναι το καράβι άδειο και δεν ενοχλείται κανένας- δεν χάθηκε ο κόσμος να κάτσουν και μερικοί στις αριθμημένες. Όμως θα επισημάνω ότι συζητάμε με βάση μια ανώνυμη καταγγελία ενός αγνώστου σε κάποιο blog, και ο οποίος φυσικά λέει την δική του αλήθεια. Δεν ξέρουμε τι συνέβη μεταξύ αυτού και του αξιωματικού, την συμπεριφορά του επιβάτη κλπ. Πχ. είναι αλλιώς τα πράγματα εάν είχε και μια καρέκλα για τα πόδια και ο αξιωματικός του είπε να τα κατεβάσει και κουβέντα στη κουβέντα του είπε αφού έχεις ντεκ...πέρνα έξω. Δεν λέω ότι έτσι συνέβη, αλλά ότι δεν ξέρουμε τι ακριβώς συνέβη. Ενδεχομένως να έχει και δίκιο ο επιβάτης και να έπεσε σε κανένα περίεργο. Πάντως, η προσωπική μου εμπειρία, είναι διαφορετική. Παλιότερα σε ένα ημερήσιο ταξίδι με το ΜΥΚΟΝΟΣ από Μυτιλήνη για Πειραιά το πλοίο ήταν σχεδόν άδειο. Είχα βγάλει καλού κακού μια Aegean να υπάρχει, αλλά δεν έκατσα σε αυτή ούτε 1 λεπτό. Έκατσα σε όλες τις θέσεις χωρίς κανένας να μου πει τίποτε. Και βεβαίως την περισσότερη ώρα την έβγαλα στο κατάστρωμα.;) Από τότε βεβαίως έχουν αλλάξει πολλά στην εταιρεία,:rolleyes: αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι έβγαλαν έξω σε αδειο καράβι κάποιον που καθόταν ήσυχα και διακριτικά κάπου που δεν είχε δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καθίσματα υπάρχουν στο Rainbow Bar στο κατάστρωμα Νο: 7. Έχω την απορία τα καθίσματα αυτά που δεν είναι αριθμημένα στην οικονομική με ποιο εισιτήριο δικαιούσαι να καθίσεις εκεί?? Γιατί κοιτώντας στο ναυλολόγιο του Νήσος Μύκονος δεν υπάρχει κάποια αλλά τιμή οικονομικής θέσης εκτός του αριθμημένου και της οικονομικής (κατάστρωμα)??

Link to comment
Share on other sites

Τα τραπεζακια με τα καθισματα εντος του πλοιου ειναι για τις αναλογες θεσεις.Δηλαδη στις VIP αεροπορικες αριθμημενες θεσεις υπαρχουν τραπεζια και καρεκλες για να μπορουν ολοι αυτοι να πιουν ενα καφε και να μην κατσικωθουν σε ενα αεροπορικο καθισμα.

Τα ιδια ισχυουν και για τις οικονομικες αεροπορικες αριθμημενες του υπολοιπου πλοιου,που εχουν αυτα τα σαλονακια για να μπορουν να κατσουν οι κατοχοι τους για ενα καφε με την παρεα τους.

Οι των deck εχουν κι αυτοι τα δικα τους 'εξωτερικα σαλονακια' τι να κανουμε,οτι πληρωνεις παιρνεις.

Κι εγω παντως οσες φορες ειχα deck εκατσα οπου ηθελα χωρις να μου πουν τιποτα.Μια φορα μονο μου ειπαν βγες εξω,εκανα ενα γυρο και ξαναεκατσα:P Δεν σκεφτηκα παντως να τους καταγγειλω:D

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα συμφωνω και με τις αριθμημενες (ειναι ο μονος τροπος να βρεις να κατσεις, ειδικα σε περιοδο αιχμης), οσο και αν ειχε αμφισβητηθει αρχικα, ειναι απολυτα εξυπηρετικο για τους επιβατες. συμφωνω επισης και οτι, ο,τι εχει πληρωσει ο καθενας πρεπει να παρει. deck πληρωσε, deck να παρει, αεροπορικη πληρωσε; αεροπορικη να παρει. περα απο το οτι δεν ξερουμε αν τα πραγματα εγιναν οπως τα λεει το συγκεκριμενο blogg, το τζαμπαλικι δεν ειναι ανθρωπια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Από Χίο μπορώ να κόψω για Πειραιά και να κατέβω Τήνο χωρίς κανένας να μου πει τίποτα.

Δοκιμασε το να μας πεις κ μας τι εγινε...

Όταν είμαι Τήνο μπορώ να μπω με το εισιτήριο Πειραιάς - Χίο όταν το καράβι έρχεται από Τήνο ή θα υπάρξει πρόβλημα?

Δοκιμασε το και αυτο,μονο βαλε μας μετα τις φωτογραφιες,με την πρυμη του ΧΙΟΣ που θα απομακρυνεται απο την Τηνο:D

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το και αυτο,μονο βαλε μας μετα τις φωτογραφιες,με την πρυμη του ΧΙΟΣ που θα απομακρυνεται απο την Τηνο:D

Όλιγον ριψοκίνδυνο νομίζω, μην μείνω και έξω από το πλοίο και δεν ξέρω που να παω μετά. Σε αυτήν την περίπτωη όμως μπορώ να βγάλω την πρύμνη όπως θα φεύγει :D

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει ανθρωπιά ρε παιδιά? Μήπως τους αμολύσανε στο πέλαγος με καμιά σωσίβια λέμβο και χωρίς φαγητό να τους φάνε τα ψάρια όπως είχε κάνει ο Πλυτζανόπουλος στους λαθρεπιβάτες στον Ινδικό? Απλά τους είπαν να πάνε να κάτσουν στο σημείο που είχαν πληρώσει το αντίστοιχο εισιτήριο.

Και εγω ήμουν από αυτούς που αρχικά δεν τους άρεσε το σκηνικό με τα αριθμημένα καθίσματα αλλά τελικά αποδεικνύεται πως είναι η πιο σωστή λύση και εξασφαλίζει ανθρώπινες συνθήκες ταξιδίου και επιβιβάσεως σε περιόδους μεγάλης κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι Τήνο μπορώ να πω με το εισιτήριο Πειραιάς - Χίο όταν το καράβι έρχεται από Τήνο ή θα υπάρξει πρόβλημα?

Σε αυτή την περίπτωση σαφώς και θα είχες πρόβλημα σε οποιοδήποτε δρομολόγιο (όχι μόνο σε αυτό λόγω της διαφοράς τιμής).

Από τη στιγμή που δεν θα είχες ανέβει από Πειραιά, το εισιτήριο θα ήταν πλέον non show, δεν θα μπορούσε να σκαναριστεί και δεν θα είχε καμία αξία για το συγκεκριμένο δρομολόγιο. Αυτά ως προς το τυπικό μέρος. Επί της ουσίας μια οργανωμένη εταιρεία, σε δρομολόγια με πρωτόκολλο, θα μπορούσε να απελευθερώνει τα εισιτήρια που δεν εμφανιστήκαν σε ένα λιμάνι, ώστε να προκύψουν ελεύθερες θέσεις στο επόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή όμως την περίπτωση Orestis, παρ' όλο που έχω αγοράσει μια υπηρεσία δεν μου επιτρέπεται να την χρησιμοποιήσω όπως εγώ θα επιλέξω. Έχω αγοράσει μια θέση που στο συγκεκριμένα δρομολόγιο ανήκει σε εμένα, γιατί να μην την χρησιμοποιήσω όπως εγώ νομίζω καλύτερα? Εάν πχ έβγαλα εισιτήριο Πειραιά-Χίο και μου προέκυψε μια δουλειά στη Τήνο, απαγορεύεται να πάω το πρωί με το Superferry II (πάντα:D) να κάνω την δουλειά μου και να συνεχίσω για Χίο? Ή εάν χάσω το καράβι και πάρω ελικόπτερο να το προλάβω στη Τήνο...δεν θα με βάλουν μέσα? Δε νομίζω. Είναι σα να λέμε ότι πάω σε ένα καφενείο παραγγέλνω μια μπύρα την πληρώνω και ο καφετζής με υποχρεώνει να πιώ όλο το μπουκάλι, διαφορετικά δεν θα μου την φέρει καθόλου, παρ' όλο που την έχω πληρώσει. Δεν ξέρω το νομικό καθεστώς της περίπτωσης, αλλά πιστεύω ότι εάν κάποιος είχε το συμφέρον και το κουράγιο να το ψάξει νομικά, θα δικαιωνόταν.

ΥΓ Να διευκρινήσω ότι δεν μιλάω μόνο για το Ν. ΧΙΟΣ, αλλά γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Νηρέα, ευτυχώς ή δυστυχώς είναι ακριβώς ότι συμβαίνει και με τα αεροπορικά εισιτήρια. Ας πούμε ότι έχεις κλείσει ένα εισιτήριο από Αθήνα για Αμβούργο μέσω Φρανκφούρτης με Luftwaffe:D και πας κανονικά στο Αμβούργο. Κατά την επιστροφή, προκύπτει ότι πρέπει να δεις το Χριστοφοράκο:D που είναι στη Φρανκφούρτη. Αν δεν επιβιβαστείς στο Αμβούργο και προσπαθήσεις να μπείς απο Φρανκφούρτη, τον μύρισες τον κρίνο γιατί η θέση σου έχει δωθεί αλλού. Και καθ' όλα νόμιμα. Στο λέω γιατί το έψαξα πολύ πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...