Jump to content
Shipfriends

Εισιτήρια (Έκδοση, Ακύρωση, Στοιχεία, Έλεγχος κλπ)


Recommended Posts

Mια απορία. Υπάρχει θεσμικό πλαίσιο στη χώρα μας για να μπορεί να εκδοθεί κοινό εισιτήριο πχ ΚΤΕΛ - πλοίου; Εννοώ να βγάζεις από κάπου εισιτήριο, να μπαίνεις μέσα στο ΚΤΕΛ και με το ίδιο απόκομμα να ταξιδεύεις με το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 541
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν νομιζω να ειναι τοσο το θεσμικο πλαισιο,οσο ιδιοκτησιακο καθεστως για να μπορεσει να γινει κατι τετειο.Παντως στις γραμμες τις Ιταλιας υπαρχει ενα κουπονι(SeaRail) οπου με αυτο ταξιδευουν με τρενο στην ευρωπη και εχουν και προσβαση εκπτωτικων εισιτηριων απο Ιταλια-Πατρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

όπως με πληροφόρησε ένας γνωστός μου στις 26/12 εμφανίζει το ιεράπετρα λ ότι θα κάνει δρομολόγιο από τη ρόδο μέσω της άγονης της κασοκαρπαθιας και εκδίδονται εισιτήρια κανονικά με το όνομα του ιεραπετρα λ. τώρα κοίταξα στο openseas ότι την ίδια ημέρα έχει αναχωρήσει και από το βαθύ της σαμου, όποτε πρέπει να είναι κάποιο λάθος στο όνομα του πλοίου που είναι περασμένο στο σύστημα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Φιλική συμβουλή προς τους φίλους που θέλουν να ταξιδέψουν φέτος Παροναξία και πέριξ να σπεύσουν για τα εισιτήριά τους. Μόλις έβγαλα για Κουφονήσια. Στο δρομολόγιο επιστροφής Σαββατο 3/8 με το BS PAROS εχω τον αριθμό 1.008 με πρωτόκολλο 1.474...Δηλαδή πληρότητα 68.4% ένα μήνα πριν το δρομολόγιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερώτηση που έχω να κάνω σχετικά με την έκδοση εισιτηρίων είναι η εξής:

Βγάζω εισιτήριο από ένα χ πρακτορείο της Αθήνας από Πειραιά για Κάλυμνο και επιστροφή. Φεύγω κ πάω Κάλυμνο κ ενώ έχω εισιτήριο για την χ ημερομηνία, πρέπει να φύγω 2 μέρες νωρίτερα. Μπορεί να γίνει αλλαγή εισιτηρίου και αν ναι πρέπει να γίνει από το πρακτορείο που εκδόθηκε το εισιτήριο ή μπορούν οι κατα τόπους πράκτορες να κάνουν την αλλαγή?

Edited by express skiathos
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει η αλλαγή του εισιτηρίου στο κεντρικό πρακτορείο της εταιρείας στο νησί, αλλά ίσως υπάρξει ένα μικρό τίμημα για ακυρωτικα (ένα μικρό κέρδος από τον πράκτορα για την αντικατάσταση του εισιτήριου)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

...Το πρόβλημα με τις λίστες είναι ότι ΣΕ ΟΛΑ τα ακτοπλοϊκά πλοία στην Ελλάδα, δεν γίνεται ηλεκτρονικός έλεγχος εισιτηρίων. Αντί να έχουν ένα bar code reader και να βγαζει αυτό ότι το εισητήριο είναι οκ, και ο επιβάτης μπήκε, κάθονται και σκανάρουν τα αποκόμματα μετά από ώρες για λογιστική χρήση...

 

Δεν ξέρω αν γίνεται σε ΟΛΕΣ τις Εταιρείες, αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω (βάσει μαρτυρίας α' βαθμού συγγενείας με εμένα ενήλικου), ότι στη γραμμή Πειραιάς-Χανιά-Πειραιάς, τα εισιτήρια απλώς συγκεντρώνονται είτε στο embarkation (Έλυρος, Champion) είτε στην Recepttion (Λατώ), χωρίς προηγουμένως να έχουν σκαναρισθεί. Ο μόνος έλεγχος που γίνεται επιτόπου είναι των δικαιολογητικών μειωμένου εισιτηρίου. Ταυτοπροσωπία με την έννοια του αεροπορικού ταξιδιού δεν υπάρχει.

Βέβαια, δεν είναι προνόμιο της ΑΝΕΚ τα ανωτέρω. Θυμηθείτε πόσες φορές ταξιδέψατε με εισιτήριο που έγραφε ένα όνομα που είτε περίπου έμοιαζε ή δεν έμοιαζε καθόλου με το δικό σας και πόσες φορές ο αριθμός του αυτοκινήτου σας συνέπιπτε με τον αριθμό που έγραφε το εισιτήριό σας. Το σύστημα έχει μία τεράστια τρύπα...

Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω, μερικές φορές να έχει τύχει κάποιος (α) να ακυρώσει ένα εισιτήριο και ο πράκτορας να πουλήσει το εισιτήριο αυτό σε κάποιον άλλο (β) αλλά με το όνομα του (α).

Link to comment
Share on other sites

Όταν συλλέγονται τα εισιτηρια των επιβατών γίνεται και σκαναρισμα των εισιτηρίων (δηλαδή check in οτι επιβιβαστηκε ο επιβάτης) και συνήθως μετά από μισή ώρα από τον απόπλου του πλοίου έχει ολοκληρωθεί η κατάσταση των επιβατών! Τώρα στην Ελλάδα δεν γίνεται ταυτοποίηση των επιβατών, πέρα από ελάχιστες περιπτώσεις με αλλοδαπούς που έχω δει σε πολλά πλοία της ΑΝΕΚ του εσωτερικού να ζητάνε διαβατήριο για να ελέγξουν το όνομα του επιβάτη και εάν δεν είναι σωστό τον στέλνουν να το αλλάξει στο πρακτορείο!! Στις γραμμές του εξωτερικού αυτό πρέπει να γίνεται πιο σχολαστικά στα terminal των λιμανιών από το πρακτορείο και τους λιμενικούς (που είναι αυτοί υπεύθυνοι για τον έλεγχο των στοιχείων), όπως γίνεται στα αεροδρόμια! Βέβαια τώρα πρόσφατα ταξίδεψα προς το εξωτερικό με αεροπλάνο και αυτός ο έλεγχος έγινε στη πύλη πριν μπω στο αεροπλανο και όχι σχολαστικά!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση: Το εισιτηριο αποτελειται απο 3 μερη (επιβατης,πλοιο,λιμεναρχειο). Το αποκομμα για το λιμεναρχειο ποιος πρεπει να το συλλεγει (και γιατι);

υγ: Προσωπικα δεν θυμαμαι λιμενικο να μου παιρνει το αποκομμα - ισως 1-2 φορες παλια σε χειρογραφο.

Link to comment
Share on other sites

Το εισιτήριο είναι 4 μέρη. Το πρώτο το κρατά το πρακτορείο, το δεύτερο ο επιβάτης, το τρίτο το πλοίο και το τέταρτο για το λιμεναρχειο.

Ο επιβάτης στα χέρια του κρατάει τα τρία. Κατά την επιβίβαση στο πλοίο μενουν και του λιμεναρχειου.

όντως γίνεται σκαναρισμα των εισιτηριων (check in) επιτόπου (πχ ελυρος) με αποτελεσμα να φτιαχνεται η λιστα επιβατών. (Η οποία παραδίδεται και στο λιμεναρχειο )

Τα αποκομματα του λιμεναρχειου πλεον εχουν ρόλο μονο πχ σε περίπτωση ελέγχου που εχω τύχει και ζητηθούν, και αυτό σπάνια.

Δεν γνωρίζω όμως μήπως παραδίδονται κατά την προσκόμιση ημερολογίων κλπ αλλά δε νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρος.

Τώρα πως στο θέμα του Νόρμαν δεν υπήρχε τέτοια λίστα ή δεν ειχαν γινει ολοι check in, δεν ξερω.

(Σε ταξίδι μου κάποτε με πλοίο roundtrip είχα εκδώσει εισιτήριο την ίδια μερα επιστροφής, αλλα λογω του οτι δεν κατέβηκα απο το πλοίο δεν κοπηκε, δεν σκαναριστηκε, δεν φαινομουν στις λίστες επιβατών. Άρα δεν μπορω να συμπερανω οτι δεν γινεται check in)

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο χρονο ζητανε δειγματολοπτικα 40 αποκοματα το λιμεναρχειο απο τους λογιστες των πλοιων. Παλιοτερα σε εμενα εχει τυχει να γινεται καταμετρηση των επιβατων σε επιβιβαση και να κοβει ο λιμενικος το αποκομα του πριν το δωσω στο πλοιο. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει λιστα επιβατων και να μην εχουν γινει check in τα εισιτηρια των επιβατων!!! Με τον αποπλο του πλοιου μολις ολοκληρωθει ολο το check in στελνετε η λιστα των επιβαινοντων με email στο ΥΕΝ!! Οπως και μετα απο καθε αναχωρηση απο ενδιαμεσο λιμανι.

 

Τωρα για τη περιπτωση που λες αυτη Nikos Chania οτι δεν κατεβηκες απο το πλοιο επρεπε το πλοιο να σε ειχε κατεβασει για να ξαναμπεις!! Πολυ πιθανο να σε φωναξαν απο τα μεγαφωνα για να δουν εαν ταξιδευες και για καποιο λογο τους ξεφυγε το εισιτηριο σου

Link to comment
Share on other sites

Τα εισιτηρια σκανναρονται πριν τον αποπλου συνηθως! Χρονια τωρα γινεται αυτο δεν ειναι φρεσκο φρουτο! Στις Μινωικες αυτο γινεται στην εισοδο την ωρα που μπαινεις στο πλοιο! Στην Πατρα επισης ελεγχεται το εισιτηριο του αυτοκινητου να εχει σωστο αριθμο πινακιδας (μου εχει τυχει να με γυρισουν πισω γιατι ηταν λαθος ενα γραμμα)!

Επισης εχει τυχει να ταξιδεψω στην Ηγουμενιτσα με την Αττικα και να μην κοπει καν το εισιτηριο....γιατι εβρεχε!

Link to comment
Share on other sites

Η ουσια ειναι οτι ο ελεγχος στα εισιτηρια και σε ο,τι εχει να κανει με τις λιστες επιβατων ειναι ελλιπης και χρειαστηκε(παλι)να πεθανει κοσμος για να το συνειδητοποιησουμε(οχι εμεις,αυτοι που πρεπει).

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε και τα εσωτερικά δρομολόγια. Για ποιον έλεγχο μιλάμε εδώ ...; Απλώς δεν υπάρχει. Άλλα ονόματα στα εισιτήρια, άλλοι αριθμοί κυκλοφορίας και ειλικρινά, πολύ αμφιβάλλω εάν τα εκάστοτε τοπικά λιμεναρχεία κατέχουν (εκ των προτέρων) μια λίστα επιβατών για κάθε ξεχωριστό δρομολόγιο!

Link to comment
Share on other sites

Ας μην υπερβάλλουμε. Το λιμενικό δειγματοληπτικό έλεγχο μόνο μπορεί να κάνει. Το "σύστημα" είναι υπό τον έλεγχο των εταιρειών. Φυσικά είναι πολύ δύσκολο και στο πρακτορείο να κάνει "εξακρίβωση" στοιχείων. Και λάθη θα συμβαίνουν αλλά μπορούν να περιοριστούν. Μου έχει τύχει πολλές φορές (έτσι γίνεται συνήθως) τα εκδοτήρια είτε να μην ζητήσουν στοιχεία είτε να αρκεστούν σε ένα επώνυμο (το οποίο αναγράφεται με λατινικούς χαρακτήρες άρα "στο περίπου")  και το σύστημα να "πετάξει" μόνο του ένα αρχικό του ονόματος (το οποίο πιθανόν ανηκει στον τελευταίο "συνεπώνυμο" που του ζητήθηκε το όνομα). Επίσης τυχαίνει να υπάρξει αλλαγή οχήματος (που συνήθως δεν γίνεται στο εισιτήριο) η σε επιβίβαση της τελευταίας στιγμής να χρησιμοποιηθούν εισιτήρια που είχαν αρχικά εκδοθεί για άλλον που τελικά δεν θα ταξιδέψει. Ακόμη ανθρώπινα δεν είναι απίθανο την ώρα που επιβιβάζονται "μπουλούκια" να ξεφύγουν κάποια εισιτήρια από τον έλεγχο του πληρώματος.

Το λιμενικό εκ των πραγμάτων δεν θα μπορούσε να παρακολουθεί όλη την διαδικασία εκτός και αν σε κάθε αναχώρηση έκανε έλεγχο ταυτότητας/εισιτηρίου (ας πούμε όπως γινόταν παλιά στο αεροδρόμιο ή σε "πλόες εξωτερικού"). Ούτε έχει νόημα να γίνονται Παρότι θεωρώ ότι ούτως ή άλλως δύσκολα (λόγω συνθηκών) θα υπάρξει 100% αξιοπιστία της λίστας επιβατών σίγουρα μπορεί να προκύψουν μεγάλες βελτιώσεις εφόσον υπάρξει μεγαλύτερη σχολαστικότητα από πλευράς των εταιρειών (όπως συμβαίνει με τις πτήσεις). 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο εύκολο είναι στο πρακτορείο να γίνεται η σωστή αναγραφή των ονομάτων και αριθμών πινακίδων των ΙΧ, που έχουν περισσότερο άνεση και χρόνο κατά την έκδοση του εισιτηρίου. Το λιμενικό στα λιμάνια μπορεί να ελέγχει τα στοιχεία των εισιτηρίων κατά την άφιξη των επιβατών στο χώρο αναμονής των επιβατών. Στο πλοίο όταν σκάσουν χίλια άτομα ταυτόχρονα στην επιβιβαση, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σωστός έλεγχος στοιχείων! Εδώ έχω τύχει σε περιπτώσεις που στον έλεγχο για την έκπτωση ενός εισιτηρίου οι επιβάτες να δυσανασχετουν και να επιτίθενται στο πλήρωμα πέρα από φραστικα

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας ελεγχος απο την Ανκωνα ολοκληρωθηκε στα χαρτια γιατι στην πραξη, η μονη ερωτηση ηταν αν η πινακιδα του αυτοκινητου ειναι σωστα γραμμενη! Για τον λιμενικο που καθοταν στο γραφειο του, μαλλον του χαλασα την ηρεμια του κ δεν σηκωθηκε καν!

Αν γινοταν παντου οπως στα αεροδρομια δε θα δυσανασχετουσε κανεις! Μαζι με το εισητηριο και η ταυτοτητα/διαβατηριο μα δε θα παρει κ περισσοτερο χρονο αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...