Jump to content
Shipfriends

Εισιτήρια (Έκδοση, Ακύρωση, Στοιχεία, Έλεγχος κλπ)


Recommended Posts

Πάντως όταν είχα πάει με τον ΑΧΑΙΟ στην Αίγινα,έβγαλα εισιτήριο μέσα στο πλοίο.

Επίσης και σε άλλα πλοία είχα ακούσει αρκετές φορές την ανακοίνωση "παρακαλούνται οι κύριοι επιβάτες που δέν έχουν προμηθευτεί εισιτήριο όπως προσέλθουν στο λογιστήριο"..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 541
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η Αίγινα είναι πορθμείο. Αλλά πλέον ακόμα και στα πορθμεία, στην περίπτωση που το πλοίο έχει Η.Κ.Σ.Θ.Ε.Α τυπικά απαγορεύεται η επιβίβαση επιβατών χωρίς εισιτήριο.

Ermenegildo σε έχασα! Εννοείς πως μπαίνει κάποιος επιβάτης πχ με εισιτήριο για Πάρο και μέσα στο πλοίο εκδίδει το εισιτήριο της επιστροφής του?

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό δεν το γνώριζα καθόλου. Τα εισιτήρια βγαίνουν χειρόγραφα ή έχουν κανονικό σύστημα;

2. Η περίπτωση αυτή είναι διαφορετική από αυτή που συζητούσαμε παραπάνω (ή τουλάχιστον κατάλαβα εγώ πως συζητούσαμε), καθώς οι επιβάτες δεν μπαίνουν στο πλοίο χωρίς εισιτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άλλες "πορτοκαλιές" Orestis που κάνουν αυτό ακριβώς που κατάλαβες. Και είμαι σίγουρος ότι όσοι είναι γνώστες του αθλήματος δεν πέφτουν καθόλου από τα σύννεφα. B)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ελεγχοι ταυτοπροσωπιας επιβατων στα πλοια

Με εντολή του Υπουργού Προστασίας του Πολίτη κ. Χρήστου Παπουτσή, ο Αρχηγός του

Λιμενικού Σώματος, Αντιναύαρχος Κωνσταντίνος Σούλης απέστειλε διαταγή σε όλες

τις Λιμενικές Αρχές, προκειμένου να καταστήσουν σαφές προς όλες τις εταιρείες

έκδοσης εισιτηρίων για τις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες και τις εταιρείες

επιβατηγών πλοίων, ότι πρέπει να τηρείται απαρέγκλιτα η υποχρέωση τους να

ελέγχουν την ταυτοπροσωπία των επιβατών με τον έλεγχο των προβλεπόμενων

αποδεικτικών μέσων ταυτότητας.

Οι Λιμενικές Αρχές θα προβαίνουν σε συνεχείς και επισταμένους ελέγχους

προκειμένου να

διαπιστώνεται η τήρηση εκ μέρους των υπόχρεων (εταιρειών * πλοίων * ναυτικών

πρακτόρων) των προβλεπόμενων από την ισχύουσα νομοθεσία υποχρεώσεών τους

αναφορικά με την καταγραφή - επιβεβαίωση των στοιχείων των επιβατών που

επιβιβάζονται στα πλοία, υπενθυμίζοντας ότι η υποχρέωση αυτή αφορά τόσο στα

ατομικά όσο και στα ομαδικά εισιτήρια που εκδίδονται.

http://tidis.yen.gr/

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτος που έβγαλε την οδηγία δεν έχει κατεβει ποτε σε λιμάνι και δεν εχει ταξιδέψει με πλοίο

Edited by TRF
Link to comment
Share on other sites

Με τις υπάρχουσες υποδομές και οργάνωση, τα παραπάνω ακούγονται αστεία…

Στην Πατρα και την Ηγουμενιτσα παντως,δεν υπαρχουν υποδομες αλλα γινεται ελεχγος των εισητηριων σε συνδυασμο με ταυτοτητα η διαβατηριο(επειδη ταξιδευεις προς το εξωτερικο).Γιατι να μην γινει και στα υπολοιπα λιμανια της χωρας?100 να πιασουν με διαφορετικο ονομα στο εισητηριο θα κανουν τους επιβατες να μην παιρνουν εισητηρια με αλλο ονομα.Δεν χρειαζεται να ελεχγουν 1500 επιβατες καθε φορα,απλα να υπαρξει ενα επιλεκτικο check ωστε και οι πρακτορες να σταματησουν να δινουν οτι εισητηρια εχουν αγορασει για το πρακτορειο τους. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί αυτό. Φαντάζεστε να έχει το βαπόρι να φοπρτωσει 2χιλ κόσμο ο οποίος περιμένει στα τσιμέντα του Πειραιά καλοκαιριάτικα και συν τοις άλλοις να πρέπει να γίνει έλεγχος ταυτοπροσωπίας.Η φαντάζεστε να έχει κανείς επιβάτης εισιτήριο κανονικό με άλλο όνομα και να μείνει απέξω?Τότε θα γίνεται φόρτωση με την παρουσία των ΜΑΤ ενώ τα βαπόρια δεν υπάρχει περίπτωση να φύγουν ποτέ στην ώρα τους

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει. οσες φορες εχω ταξιδεψει και η τελευταια ηταν περσυ την ανοιξη, παντα στο check in ζηταν ταυτοτητα ή διαβατηριο και τις περισσοτερες φορες και στο embarkation

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω πάντως τον αυγουστο του 2009 που ταξίδεψα τελευταία φορά προς την ανκονα με την souperfast ούτε στο check in, που το έκανα εγώ και ήμουν τότε 17 χρονών, ούτε στο embarkation μου ζήτησαν ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αδριατική εξαρτάται σε ποιον θα τύχεις. Το 2009 μου ζητήσανε ταυτότητα. Πέρυσι, τρεις φορές που ταξίδεψα κανείς δε μου ζήτησε ταυτότητα ...

Edited by Ariadne
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι γίνεται επιλεκτικά και όχι σε κάθε δρομολόγιο ο έλεγχος, αφού εμένα που ταξιδεύω τουλάχιστον μια φορά το χρόνο δεν μου έχουν ζητήσει ποτέ ταυτότητα ή διαβατήριο και τελευταίο μου ταξίδι στην αδριατική ήταν τον ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το θεμα ειναι πως θα σταματησει το φαινομενο να κλεινουν τα πρακτορεια 100 εισητηρια για την παρτη τους(με οτι ονοματα θελουν)κι εσυ να ψαχνεις αλλου κ να μην βρισκεις η στο τελος να παιρνεις ενα μπιλιετο με το ονομα Μπιτζιμπιτζιδης :P

χωρις να ειναι αυτο το επωνυμο σου.Αν δεν εφαρμοστει το μετρο της ταυτοπροσωπιας τοτε θα συνεχιστουν τα ιδια φαινομενα με τα εισητηρια. B)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εφαρμοστει το μετρο της ταυτοπροσωπιας τοτε θα συνεχιστουν τα ιδια φαινομενα με τα εισητηρια. B)

Κι εγώ θέλω πολύ να εφαρμοσθεί το μέτρο....για να απολαμβάνω το show κάθε 15αύγουστο όταν οι φάρες των γύφτων πηγαίνουν για το τάμα στη Τήνο. Και κυρίως όταν οι Λιμενικοί θα ζητάνε από τον πατέρα τα αποδεικτικά ταυτοπροσωπίας για τα ανήλικα γυφτάκια. Καθότι το μέτρο θα πρέπει να περιλαμβάνει και τους ανηλίκους. Ή υπάρχει νόμος και εφαρμόζεται...ή δεν υπάρχει. :rolleyes: Ιδιαίτερα θα ήθελα να δω μεσημέρι 15αύγουστο στην επιστροφή...τον έλεγχο ταυτοπροσωπίας στο υπερσύγχρονο Tinos passenger terminal...και νάχει και ένα μελτεμάκι ίσα με 8 μπωφοράκια. :D

ΥΓ Δεν διαφωνώ με το μέτρο, αλλά σε περίοδο αιχμής είναι ανεφάρμοστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ανακοίνωση από τη ΛΑΝΕ που για το θέμα της ταυτοπροσωπίας κατά την έκδοση των εισιτήριων. Δε ξέρω κατά πόσο έχει αρχίσει να εφαρμόζεται αυτό??

Λόγω της αυστηρής εφαρμογής του μέτρου της ταυτοπρωσοπίας στην Ακτοπλοΐα, στο εισιτήριο κατά την έκδοση του θα πρέπει να αναγράφεται το επώνυμο το όνομα ο αριθμός ταυτότητας ( η άλλου ταξιδιωτικού εγγράφου) και το τηλέφωνο του επιβάτη.

Αυτή η διαδικασία είμαι χρονοβόρα και οι επιβάτες που ταξιδεύουν θα πρέπει να έχουν εκδώσει τα εισιτήρια τους πριν την μετάβαση τους στο λιμάνι.

Τα εκδοτήρια στα λιμάνια είναι ανοικτά δυο ώρες πριν την αναχώρηση του πλοίου και έχουν την χρονική δυνατότητα έκδοσης μόνο αυτών των εισιτηρίων, που έχουν κάνει κράτηση, έχουν πάρει κωδικό και έχουν δώσει από πριν τα στοιχεία τους στο πρακτορείο.

Δεν θα γίνεται καμιά έκδοση εισιτηρίου μισή ώρα πριν την αναχώρηση του πλοίου. Το θέμα της ταυτοπροσωπίας για τα παιδιά που δεν διαθέτουν ταυτότητα η άλλα ταξιδιωτικά έγγραφα παραμένει σε εκκρεμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Στους επιβάτες η ευθύνη των στοιχείων και τη μη εμπλοκή τους στην ταυτοπροσωπία εισιτηρίων ζητούν οι πράκτορες

Πηγη: ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Να περάσει στους επιβάτες των πλοίων της ακτοπλοΐας η ευθύνη της καταγραφής των σωστών στοιχείων στα εισιτήριά τους, ώστε να μην εμπλέκονται οι ναυτικοί πράκτορες στη διαδικασία ταυτοπροσωπίας κατά την επιβίβασή τους στα πλοία, ζητεί η Ομοσπονδία Ναυτικών Πρακτόρων Ελλάδας.

Με επιστολή της προς τον αρχηγό του Λιμενικού Σώματος αντιναύαρχο Κωνσταντίνο Σούλη, και με αφορμή την εγκύκλιό του προς τις Λιμενικές Αρχές, που υπενθυμίζει σε όλους τους φορείς τις υποχρεώσεις τους για έλεγχο των επιβατών στο «check in», η Ομοσπονδία ζήτησε το σύστημα να λειτουργήσει όπως στα αεροδρόμια, όπου ο επιβάτης γνωρίζει ότι, εάν τα στοιχεία του στο εισιτήριο δεν είναι τα σωστά, τότε ο υπάλληλος της εταιρείας έχει το δικαίωμα να του αρνηθεί την επιβίβαση.

«Επειδή το εισιτήριο αφορά στον ίδιο τον επιβάτη, παρακαλούμε όπως μεριμνήσετε, μέσω των μέσων μαζικής ενημέρωσης, να γίνει γνωστή στο επιβατικό κοινό η υποχρέωσή του περί της δήλωσης και του ελέγχου των ακριβών στοιχείων του», αναφέρει η Ομοσπονδία και προσθέτει:

«Τα δε πρακτορεία - ναυτικά - τουριστικά, να αναρτήσουν σε εμφανή σημεία της εγκύκλιο του υπουργείου σας, που αναφέρεται στην υποχρέωση των επιβατών για την παροχή των ορθών στοιχείων τους και, επιπλέον, να ελέγχουν τα εισιτήριά τους μετά την έκδοσή τους, προκειμένου να αποφευχθούν οποιεσδήποτε διαφορές κατά τη διενέργεια ελέγχου στην επιβίβασή τους», ζητεί η Ομοσπονδία Ναυτικών Πρακτόρων.

Τα προβλήματα

Σύμφωνα με την Ομοσπονδία, «ανεξάρτητα από την αναμφισβήτητη σκοπιμότητα της ταυτοπροσωπίας, η οποία αποτέλεσε λόγο δημιουργίας του ΗΣΚΘΕΕΑ, προκειμένου να είναι γνωστοί οι πραγματικοί επιβαίνοντες επί των πλοίων, ωστόσο, όπως και πολλές άλλες φορές στο παρελθόν έχουμε επισημάνει, ο μηχανισμός είναι ατελής και θα δημιουργήσει επιπλέον προβλήματα για τους παρακάτω λόγους:

* Η πρόβλεψη περί σχετικής ενημέρωσης από τους ναυτικούς πράκτορες είναι τόσο παλιά όσο και το χειρόγραφο εισιτήριο.

* Το να αποτελεί υποχρέωση του ναυτικού πράκτορα να ενημερώσει τους κατόχους των εισιτηρίων για τον έλεγχο ταυτοπροσωπίας στο check in, θα δημιουργήσει εύκολη μετάθεση ευθύνης του επιβάτη προς τον εκδότη - πράκτορα κατά τη διαδικασία της επιβίβασης».

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απο την ΕΞΠΡΕΣ

Οι ακτοπλοϊκές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στη γραμμή Πειραιάς-Αίγινα έχουν εγκαταστήσει και λειτουργούν ηλεκτρονικό σύστημα κράτησης θέσεων και έκδοσης εισιτηρίων επιβατών και αποδείξεων μεταφοράς οχημάτων, το οποίου η εγκατάσταση και ορθή λειτουργία πιστοποιείται και ελέγχεται από την αρμόδια Διεύθυνση του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη.

Για το ηλεκτρονικό σύστημα κράτησης θέσεων και έκδοσης εισιτηρίων επιβατών και αποδείξεων μεταφοράς οχημάτων, ενημερώνει με έγγραφό του που διαβιβάστηκε στη Βουλή ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Χρήστος Παπουτσής, σε απάντηση σχετικής ερώτησης του βουλευτή του ΛΑΟΣ Γιώργου Ανατολάκη.

Η χρήση του συγκεκριμένου συστήματος αποτρέπει την έκδοση αριθμού εισιτηρίων μεγαλύτερου από τον μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό επιβαινόντων για κάθε πλοίο. Η αποφυγή επιβίβασης υπεράριθμων, που θα μπορούσε να οφείλεται σε επιβίβαση επιβατών χωρίς εισιτήριο ή με εισιτήριο που εκδόθηκε για άλλη ημέρα, είναι αρμοδιότητα του πληρώματος κάθε πλοίου.

Ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη ενημερώνει πάντως τον βουλευτή ότι από τις Λιμενικές Αρχές Πειραιά και Αίγινας διενεργούνται τακτικοί και έκτακτοι έλεγχοι και στα επιβατηγά πλοία της εν λόγω γραμμής προς διαπίστωση ύπαρξης τυχόν υπεράριθμων επιβατών εντός αυτών. Ο κ. Παπουτσής υπενθυμίζει επίσης ότι υφίσταται ο τριψήφιος αριθμός κλήσης «108» του Κέντρου 'Αμεσης Δράσης του Λιμενικού Σώματος που είναι καταγεγραμμένος σε όλους τους καταλόγους με τηλέφωνα έκτακτης ανάγκης και η υπηρεσία αυτή είναι διαθέσιμη καθ΄ όλη τη διάρκεια του 24ωΟ βουλευτής του ΛΑΟΣ Γιώργος Ανατολάκης έχει ζητήσει να γίνονται ουσιαστικοί έλεγχοι για την τήρηση των κανόνων ασφαλείας όσον αφορά τον αριθμό των επιβατών που μετακινούνται με τα πλοία της γραμμής Αίγινα-Πειραιάς.

Τώρα ανακάλυψαν ότι στις γραμμές του Σαρωνικού είναι εν ισχύ το ηλεκτρονικό σύστημα εκδόσεως εισιτήριων?? Μόνο η προέκδοση εισιτήριου αυτοκίνητου δεν επιτρέπεται από το Πειραιά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναστολή του μέτρου της ταυτοπροσωπίας στα πλοία ζητεί ο ΗΑΤΤΑ

Πηγη: ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Έντονη ανησυχία του για την εφαρμογή του μέτρου της ταυτοπροσωπίας (Check-in) των ατόμων που ταξιδεύουν με επιβατηγά πλοία, εξέφρασε ο σύνδεσμος ΗΑΤΤΑ με επιστολή του προς το Αρχηγείο του Λιμενικού Σώματος

Όπως επισημαίνει, τη στιγμή που βρισκόμαστε στην έναρξη της υψηλής τουριστικής περιόδου, και έχουν ήδη εξαγγελθεί τα ακτοπλοϊκά δρομολόγια αυτό το γεγονός θα προκαλέσει μόνο ταλαιπωρία στους ταξιδιώτες και για άλλη μια φορά δυσφήμηση της χώρας μας.

Ο Σύνδεσμος ζητεί την αναστολή της διαδικασίας, ώστε να πραγματοποιηθεί σχετική μελέτη και να δημιουργηθούν οι απαραίτητες υποδομές στους λιμένες «πριν αντιμετωπίσουμε δυσάρεστες καταστάσεις».

Πάντως από όσο βλέπω στο λιμάνι δεν γίνεται έλεγχοι ταυτοποίησης. Έχω τύχει να δω μερικές φόρες να κάνουν δειγματολογικο έλεγχο οι οικονομικοί αξιωματικοί των πλοίων, εάν και τη γνώμη δεν είναι δουλειά αυτών αλλά των εκάστοτε Λιμενικών αρχών.

Link to comment
Share on other sites

Καλό το παραμύθι του συνδέσμου ΗΑΤΤΑ αλλά αμφιβάλλω αν ο καημός τους είναι η έλλειψη κατάλληλων υποδομών. Πιο πολύ μου κάνει ότι θα βρεθούν σε αδυναμία να συνεχίσουν τη σημερινή πρακτική της δέσμευσης των "καλών" εισιτηρίων που μεταπωλούν στους πελάτες τους με άσχετα ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εχω μνια ερωτηση, αλλά δεν ξέρω αν βρίσκομαι σε σωστό τόπικ.. Τωρα δοκίμαζα να κάνω κράτηση στο σύστημα των Μινωικών για τη Διαδρομή Πειραιάς-Ηράκλειο (Στη κοινοπραξία δεν δόυλευε το συστημα )... Θ αηθελα να παω με τους γονεις μου, επομένως θα θέλαμε να μοιραστούμε μια τατράκλινη καμπίνα, όμως δυσκολεύτηκα αρκετά( ακόμη δεν τα καταφερα), καθώς στην 4κλινη δεν μπορουσα να πατήσω μοιρασμένη ( επιλογή 2)... ξερει κανεις τι τρεχει???

Επιπλέον θα ήθελα να μου πειτε ποια η διαφορα αναμεσα σε εσωτερικη/εξωτερικη καμπίνα????

Τέλος όταν κάνεις επιλογή deck, από δίπλα βγάζει τη λέξη κρεβάτι... very :confused

ΥΓ: μπορει οι ερωτησεις να φαινονται γελοιες σε εσας τους καραβολατρες, αλλά εγώ τώρα μαθαίνω.... Και αξίζει να σημειωθει πως μενω κυκλαδες κι οι κρατησεις καμπινας δεν ειναι το φορτε μου.....

Link to comment
Share on other sites

Οταν θες μοιρασμενη καμπινα πρεπει να χωρισεις πρωτα ανδρες-γυναικες,δεν μπορουν να μπουν σε ιδια καμπινα μοιρασμενοι αντρες γυναικες,εκτος κ αν ζητησεις να δεσμευτει ολοκληρη πληρωνοντας καποιο ποσο για τα εξτρα κρεβατια που θα δεσμευεις.Εσωτερικη καμπινα ειναι χωρις παραθυρο στο εσωτερικο μερος ου πλοιου,εξωτερικη ειναι με θεα θαλασσα B) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...