Jump to content
Shipfriends

Απεργίες (ναυτικών, λιμενεργατών και λοιπών που επηρεάζουν την ακτοπλοΐα)


Recommended Posts

Με 48ωρη απεργία, που ξεκινά στις 23 Ιούλη, οι ναυτεργάτες της γραμμής Κέρκυρα - Ηγουμενίτσα απαντούν στην καταστρατήγηση των δικαιωμάτων τους. Η ανακοίνωση των σωματείων της ΠΕΜΕΝ και της ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ για τις κινητοποιήσεις ναυτικών στο πορθμείο Κέρκυρας - Ηγουμενίτσας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κατι πηρε το αυτι μου οτι εγινε επισχεση στο ροδανθη σημερα.

Ελπιζω να μην πραγματοποιθει τελικα

Edited by proud_ionian
μεταφορα
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο polmyt,μολις τωρα ειπαν στο δελτιο του ALPHA οτι οι ναυτικοι ειχαν κλεισει τον καταπελτη και διαμαρτυρονταν επειδη ηταν απληρωτοι 2μηνες.Τελικα κατατεθηκαν(εστι ειπαν)απ την GA 18.000ευρω κ το πλοιο θα κανει το δρομολογιο του με αναχωρηση μετα τις 8.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό όμως είναι οτι κάθε τρείς και λίγο σταματάνε τα δρομολόγια, κάνουν επίσχεση (και με το δίκιο τους οι άνθρωποι δε λέω) λόγω των χρημάτων που τους χρωστάνε, μετα ακολουθεί οτι τους δίνονται τα χρήματα και επιστρέφουν στις δουλείες τους. Αυτο όμως ρε παιδιά είναι κουραστικό ή εμενα μου φαίνεται έτσι? πρέπει δηλαδή να ταλεπωρούν το κόσμο ο κύριος Αγούδημος ειδικά για να βρεί μετα απο λίγο τα χρήματα! Δέ ξέρει πότε τα ωφήλει στους εργαζόμενούς του και πρέπει να κάνουν επισχέσεις!!!:mad:

Σορυ αλλα με αυτα που ακούω και βλέπω μου φαίνεται πως εχουν ξεφύγε λιγο τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις κάποιος που κάνει επίσχεση όταν του χρεωστάνε το προηγούμενο μήνα. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση 7 άτομα έκαναν επίσχεση γιατί δεν είχαν εξοφληθεί το μισθό του Ιουλίου στις 3 Αύγουστου (δηλαδή τη πρώτη εργάσιμη ημέρα):(:(. Δηλαδή τότε σε όλες τις εταιρείες θα έπρεπε να κάνουν επίσχεση σε όλα τα πλοία, που δεν είχαν εξοφληθεί τον μισθό Ιουλίου. Η επίσχεση έληξε λίγο πριν τις 19:00 και το πλοίο φόρτωσε και έφυγε με 40 λεπτά καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνει κάποιος που κάνει επίσχεση όταν του χρεωστάνε το προηγούμενο μήνα. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση 7 άτομα έκαναν επίσχεση γιατί δεν είχαν εξοφληθεί το μισθό του Ιουλίου στις 3 Αύγουστου....

Συγγνώμη καλέ μου φίλε Π100, αλλά στις 3 Αυγούστου, ο μισθός του Ιουλίου δεν είναι του ...προηγούμενου μήνα ???

Όσον αφορά τον αριθμό των 7 ατόμων που έκαναν την επίσχεση, την ίδια ακριβώς εντύπωση θα μου έκανε ακόμα και αν ήταν 57 ή 507, και ένας λόγος είναι ότι δεν ξέρουμε αν τα υπόλοιπα 50 ή 500 μέλη του πληρώματος είχαν την "πολυτέλεια" να προχωρήσουν σε μία επίσχεση εργασίας και μάλιστα σε δύσκολους οικονομικά και εργασιακά καιρούς ;). Το θέμα όμως είναι, είχαν δίκιο ή άδικο αυτοί οι "7" ??? Απλά τα πράγματα.....

Κάτι ακόμα. Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τις πολιτικές πληρωμών των πληρωμάτων άλλων εταιρειών, με αυτήν της συγκεκριμένης εταιρείας που όλοι γνωρίζουν ότι τους τελευταίους μήνες δεν έχει δώσει δα και τις καλύτερες αποδείξεις για την έγκυρη εξόφληση των δεδουλευμένων των πληρωμάτων της ???

Να κλείσω και με δύο - τρεις σοφές παροιμίες του λαού μας :

"Όποιος καεί στον χυλό, φυσσάει και το γιαούρτι"

"Κάλλιο γαιδουρόδενε, παρά γαιδουρογύρευε"

"Ο καλός ο καπετάνιος, στην φουρτούνα φαίνεται" (αυτή ήταν άσχετη, ή .....μήπως όχι ??? ;):D)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα γραψω για κατι ασχετο αλλα και συναμα σχετικο!

οι 7 κανανε επισχεση για το μισθο ενος μηνος.....

εχετε ακουσει για ανθρωπους που εχουν πληρωθει τον Μαιο και περιμενουν ακομη ΙΟΥΝΗ ,ΙΟΥΛΗ ΚΑΙ ΑΥΓΟΥΣΤΟ; τι θα επρεπε να γινει;

γιατι αυτα συμβαινουν εκτος ακτοπλοιιας.

βρηκαμε και κανουμε .....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υπάρχει επιχείρηση που σου προπληρώνουν τον μισθό του μηνός που έρχεται και δεν έχεις δουλέψει ακόμα? Μην τρελαθούμε, βρείτε μου και εμένα μια τέτοια να πάω.

Εντάξει θα μπορούσαν να τους είχαν πληρώσει από την Παρασκευή ή πρωί της Δευτέρας, αλλά για μια μέρα δεν χάλασε ο κόσμος...

Αναρωτιέμαι όμως γιατί ήταν μόνο 7 και αν εξυπηρετούσαν και άλλους σκοπούς..

Link to comment
Share on other sites

Ειοα να μην ποσταρω αλλα με αφορμη αυτο το σχολιο του polman θα το πω.

Διαβαζωντας το αρθρο απο το πειρατικο μου δημιουργηθηκε η εικονα οτι 7 ναυτικοι εβαλαν την κομματικη τους ιδιοτητα πανω απο τη λογικη. Σαν να υποκινειται κομματικα η πραξη αυτη. Για αυτο αλλωστε ηταν και 7. Ειναι σαν τις πορειες τις καταληψεις. Υποκινουμενα. Πλεον με τετοιες πραξεις περναμε σε κομματικα ζητηματα και οχι ναυτικιακα-shipfriendιακα.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Ας μη βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα. Εκτός από το γεγονός πως δημοσιεύματα αναφέρουν πως υπήρχαν και οφειλές προηγουμένων μηνών, μην ξεχνάμε πως σε άλλα πλοία της εταιρείας υπάρχουν ακόμα απλήρωτοι ναυτικοί, οι οποίοι δεν έχουν κανένα μέσο πίεσης καθώς τα πλοία δεν λειτουργούν. Επειδή δε, το πιο πιθανό είναι πως και τα 3 πλοία που σήμερα λειτουργούν, δεν θα βρίσκονται για πολύ ακόμα δρομολογημένα, είναι θεμιτό, ο καθένας να λαμβάνει τα μέτρα του.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ξαναμιλησει για πολλα παραξενα που γινονται στις απεργιες, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση μαλλον οπως τα λεει ο ορεστης ειναι. "αφου μας χρωσταει που μας χρωσταε, οπου τον βρουμε και του παρουμε τπτ απο τα χρωστουμενα".;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις κάποιος που κάνει επίσχεση όταν του χρεωστάνε το προηγούμενο μήνα. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση 7 άτομα έκαναν επίσχεση γιατί δεν είχαν εξοφληθεί το μισθό του Ιουλίου στις 3 Αύγουστου (δηλαδή τη πρώτη εργάσιμη ημέρα):(:(. Δηλαδή τότε σε όλες τις εταιρείες θα έπρεπε να κάνουν επίσχεση σε όλα τα πλοία, που δεν είχαν εξοφληθεί τον μισθό Ιουλίου. Η επίσχεση έληξε λίγο πριν τις 19:00 και το πλοίο φόρτωσε και έφυγε με 40 λεπτά καθυστέρηση.

Εγώ πάλι όσο και αν διάβασα την παραπομπή στο BLOG, δεν είδα να αναφέρει πως επρόκειτο για τα δεδουλευμένα του Ιουλίου!!!!!!

Είμαστε σίγουροι πως δεν πρόκειται για παλαιότερες οφειλές, της κατά τα άλλα "εγκρίτου" εταιρίας?!?!?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Το Blog δεν αναφέρει ποιανού μήνα ήταν οι οφειλές. Αυτό το γνωρίζω από δικές μου πηγές.

Α!!! μάλιστα. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορεί η απεργία των λιμενεργατών να ανεστάλη και στην επικαιρότητα να ήρθε το θέμα των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά, ωστόσο, το θέμα που θα «τινάξει» και πάλι την ηρεμία στην Ακτή Μιαούλη είναι η σχεδιαζόμενη απεργία από τους συνδικαλιστές της Πανελλήνιας Ναυτικής Ομοσπονδίας στα ακτοπλοϊκά πλοία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αφού η πέτρα του σκανδάλου είναι το CRUISE γιατί η κατάληψη έγινε στο Παλάς?

Έπεφτε μακριά η Πάτρα ή μήπως δεν παίζουν τέτοια παιχνίδια με πλοία διεθνών γραμμών με κοινοτκή σημαία?

Μπορεί να είναι και αυτό που λες. Αλλά όταν κάνεις κάποια κινητοποίηση προσπαθείς να αποφέρεις το μεγαλύτερο δυνατό πλήγμα στον «αντίπαλο». Και αυτή τη στιγμή η καλύτερη γραμμή από άποψη εσόδων της MINOAN είναι η γραμμή του Ηρακλείου.

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση με αφορμή τις προειδοποιητικές απεργίες που έχουν εξαγγείλει δύο εκ των δεκατεσσάρων Σωματείων της ΠΝΟ, εξέδωσε η Ένωση Επιχειρήσεων Ναυτιλίας.

Ενταξει δεν ειναι και τελειως ετσι αλλα πολλες φορες απο μικρο και απο τρελλο μαθαινεις την αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλιστικά μέτρα κατέθεσε η Ενωση Επχειρήσεων Ναυτιλίας ζητώντας να κηρυχθεί παράνομη η 24ωρη απεργία που έχουν προκηρύξει για αύριο 2 ναυτεργατικά σωματεία, ΠΕΜΕΝ και ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ. Η αίτηση θα συζητηθεί στις 17.00.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...