Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Tο πλοιο εκανε μια αριστερη στροφη πανω στην πλωρη του κρητη που ηταν δεμενο στην γωνια...παντως ουτε μια σφυριξια ετσι για το τελος ουτε κ καμια ευχη απο το vhf δεν ακουστηκε

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χθες το βράδυ το Superferry II πέρασε τη τελευταία βραδια του στο Πειραιά μετά χρώματα της Blue Star Ferries. Έτσι σήμερα τα ξημερώματα το Superferry II αναχώρησε για την Ραφήνα, όπου αναμένεται να ξεκινήσει δρομολόγια την Παρασκευή σύμφωνα με ανακοινώσεις στα πρακτορεία. Επισης θα γίνουν και έλεγχοι στο πλοίο σε μηχανικό τομέα πριν την παραλαβή, γιατί ακούγονται πολλά για την επισκευή μετά τη ζημιά στη Τήνο. :(:o

Link to comment
Share on other sites

Αφου ηταν παροντες ορισμενοι στην επισκευη :o ... Πλακα θα εχει με την "απροσεκτη" επισκευη να 19αριζε το πλοιο ενω μετα την προσεκτικη που θα γινει αν γινει να πηγαινει με 17 :D

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα γίνουν και έλεγχοι στο πλοίο σε μηχανικό τομέα πριν την παραλαβή, γιατί ακούγονται πολλά για την επισκευή μετά τη ζημιά στη Τήνο. :(:o

Χμμμμ. Για πες τι άκουσες από τους γλάρους . :unsure:

Edited by proud_ionian
τεχνικη βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Σε μία εβδομάδα -κατά τα λεγόμενα, γραφόμενα και φημολογούμενα- το πλοίο ξεκινάει δρομολόγια από τη Ραφήνα για την καινούργια του εταιρεία, ωστόσο δεν φαίνεται πουθενά μέχρι στιγμής στα δρομολόγια που δίνει το OPENSEAS.

Αμαν πια !!! ...Φαγωθήκατε :blink::P με το αν πέρασε στο σύστημα του το OPENSEAS τα δρομολόγια του βάπορα. Για να ησυχάσετε όλοι σας, να σας πω ότι -επιτέλους- τα πέρασε. Μόνο που..... δίνει πρώτο δρομολόγιο του πλοίου από Ραφήνα το Σάββατο 5/3ου και ουχί την Παρασκευή 4/3ου. Από την άλλη βέβαια, η GOLDEN STAR στο site της, προαναγγέλει το πρώτο τοπικό δρομολόγιο του πλοίου, την Παρασκεύη 4/3ου στις 19.20 για Άνδρο.

Μήπως -βάσει των παραπάνω δεδομένων- μπορούμε να εικάσουμε ότι το πλοίο μπορεί και να ξεκινήσει τα δρομολόγια με τα νέα του σινιάλα, με το τοπικό της Άνδρου "τιμής και εορταστικού χαρακτήρα ένεκεν" ??? Δεν ξέρω, μία υποθεσούλα κάμνω...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω εκτός από τα σινιάλα, μπήκανε και τα τζαμάκια. Άραγε αυτός ο χώρος θα παραμείνει με τις "αεροπορικές" ή θα φτιάξουν κανένα σαλόνι? Προσωπικά, τόσα χρόνια που το ταξιδεύω ποτέ δεν συμπάθησα αυτό τον χώρο, θα τον προτιμούσα σαλόνι.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως -βάσει των παραπάνω δεδομένων- μπορούμε να εικάσουμε ότι το πλοίο μπορεί και να ξεκινήσει τα δρομολόγια με τα νέα του σινιάλα, με το τοπικό της Άνδρου "τιμής και εορταστικού χαρακτήρα ένεκεν" ??? Δεν ξέρω, μία υποθεσούλα κάμνω...

πρωτο δρομολογιο θα γινει την παρασκευη για το τοπικο της ανδρου....

Άρα η "υποθεσούλα" μου ήτο σωστή !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό λοιπόν να ξεκινήσει. Να πούμε ετσι για την ιστορία οτι η γεροντάρα μας φορά τα τριτα της σινιάλα. Ξεκίνησε το μακρινό 1993 υπό την Strintzis Lines. Το 2000 περναει στην Blue Star Ferries εχοντας όμως στις μπάντες το Βlue Ferries μέχρι το 2004 οπότε και εναρμονίστηκε με τα ομόσταυλα του (πλήν βέβαια της τσιμινιέρας του η οποία έγινε πορτοκαλί μόλις το 2009). Τώρα πλέον με τα σινιάλα της Golden Star Ferries ξεκινά ενα νέο κύκλο. Στις φωτο το πλοιο στη Ραφήνα σήμερα το πρωί (3/3) έτοιμο πια.

post-1839-0-54949700-1299176301_thumb.jp

post-1839-0-52012400-1299176310_thumb.jp

Edited by Superfast VI
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα γίνουν και έλεγχοι στο πλοίο σε μηχανικό τομέα πριν την παραλαβή, γιατί ακούγονται πολλά για την επισκευή μετά τη ζημιά στη Τήνο.

εγω αυτο που "ακουσα" ειναι οτι ηταν προσυμφωνημενο πριν την παραλαβη και τις υπογραφες, να γινει μια τελευταια επισκεψη απο μηχανολογικο συνεργειο επιλογης των αγοραστων. κατα ταλοιπα ειναι απολυτα ικανοποιημενοι και απο την επισκευη που εγινε και απο τη συμπεριφορα του πλοιου μετα την επισκευη.

εκτος απο την αλλαγη σινιαλων, αλλαξαν οι τηλεορασεις (μπηκαν flat) και καποιες αλλες μικροπαρεμβασεις στα μπαρ.

αν ολα πανε καλα, θα δεσει τον ιανουαριο του 2012, μετα τις γιορτες και ως τοτε θα ταξιδευει συνεχως.

παντως εμενα αυτο που δεν με ικανοποιει απο ολη την εξωτερικη εικονα, ειναι τα χρωματα και το ονομα της εταιρειας.

κατανοω απολυτα το οτι δεν αλλαζει το ονομα του πλοιου. με αυτο το ονομα εχει γραψει ιστορια 18 χρονια και θα ηταν λιγο ιεροσυλια (πχ σα να τριβεις με βουρτσα τα ελγινεια να ασπρισουν), να αλλαξει ή να κοπει το ΙΙ (σαν το Τ του ερωτοκριτου ή σαν να παει καποιος να βαλλει δευτερο Λ στο ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ). κατανοω επισης οτι το χρωμα του πλοιου παραμενει μπλε. ετσι ειναι τοσα χρονια και ετσι το αναγνωριζουν.

εκεινο ομως που δεν μου αρεσει ειναι οτι κρατανε και το κιτρινο και το λευκο της blue star ακριβως στις ιδιες αποχρωσεις. κανετε λιγο δαφορετικη την τσιμινιερα (με περισσοτερο κοκκινο πχ και λιγοτερο μπλε) βαλτε καμια ριγα στο πλαι πριν και μετα το ονομα της εταιρειας. ενταξει δεν ειναι δικο μου και δεν μου πεφτει λογος, αλλα ενταξει, παλι καλα που δεν βγαλαν την εταιρεια και blu blu star ferries, για να τιμησουν και το γνωστο καφε στη μυκονο.

καλα ταξιδια παντως να εχει και καλες θαλασσες.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα σινιαλα θα προστεθουν πρυμα ελληνικες σημαιες / ευρωπαικες σε στυλ Παναγια Θαλασσινή. Επίσης ισως στην τσιμινιερα να γινουν καποιες μικροπαρεμβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Αφου πρωτα εχω κανει γαργαρες με betadine θα μιλησω και εγω για το Superπλοιο :P

Συμφωνω με τα παιδια παραπανω που λενε οτι τα νεα σινιαλα,το ονομα,το χρωμα κλπ,προσπαθουν να 'ξεγελασουν' τον απλο επιβατη(η εστω αυτον που δεν ασχολειται κ πολυ με τα πλοια)οτι τιποτα δεν αλλαξε σε σχεση με πριν :rolleyes:

Περιμενα κατι διαφορετικο,αλλο χρωμα,κατι ισως πιο εντυπωσιακο στο ματι και γιατι οχι,καινουργιο ονομα.

Τα τωρινα σινιαλα δεν μ αρεσουν,ειναι λιγο στο 'ποδι' φτιαγμενα νομιζω,η εστω εχουν ενα 'παιδικο' χαρακτηρα(γραμματοσειρα-αστερακι :rolleyes: ).

Καλα ταξιδια να εχει το πλοιο κι ολα τα αλλα...ειναι για να περναμε την ωρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα τωρινα σινιαλα δεν μ αρεσουν,ειναι λιγο στο 'ποδι' φτιαγμενα νομιζω,η εστω εχουν ενα 'παιδικο' χαρακτηρα(γραμματοσειρα-αστερακι :rolleyes: ).

Και εμένα δεν μου πολυαρέσει ούτε αυτό το Star στο πλάι που βγάζει μάτι ούτε και το αστέρι. Τώρα για το παιδικό δεν θα συμφωνήσω, δεν το έκαναν δα και σαν τα πλοία της Moby με τον Συλβέστρο.:rolleyes: Τώρα εάν αρχίσουν να βάζουν σημαίες και σημαιάκια...

Προσωπικά θα προτιμούσα όλα τα γράμματα να είναι άσπρα...στη τσιμινιέρα το GS, όπως είχε ειπωθεί...και μια ρίγα μπρος και πίσω από τα γράμματα στο πλάι όπως είπε και ο proud.

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικά στο Superferry II εκτός του άνοιγμα των παραθύρων και την αλλαγή των σινιάλων, γράφτηκε το site της εταιρίες στις μπάντες του πλοίου, ενώ προστέθηκε μια Ευρωπαϊκή σημαία πάνω από το όνομα του πλοίου.

Εσωτερικά αναμένεται να ανοίξει η αίθουσα του σινεμά, που είναι ανάμεσα στα αεροπορικά καθίσματα. Επιπλέον έχουν αλλαχτεί οι χρωματισμοί στις κουρτίνες στα σαλόνια του πλοίου. Στη τσιμινιέρα θα μείνει η πορτοκάλι απόχρωση πρυμα της τσιμινιέρας, εάν αρχικά ήταν να βαφτεί και εκεί μπλε. Τέλος χθες το απόγευμα τελέστηκε ο αγιασμός του πλοίου

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Αφού είπαμε την γνώμη μας (πάντα καλοπροαίρετα) για τα "νέα" χρώματα, τα νέα σινιάλα, τα αστέρια και τις ...τσιμινιέρες :D , θα ήθελα να ευχηθώ και εγώ ολόψυχα καλή επιτυχία στο πλοίο και την νέα του εταιρεία.

Ο Πρίγκιπας Λαυρέντιος :D , σε μία ηλικία που άλλα συνομίληκα του πλοία βρίσκονται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας (ή αν θέλετε μεταξύ Alang και Aliaga), ξεκινάει μία νέα καριέρα, πανέμορφος και πολυσυζητημένος όπως πάντα και με ελάχιστα τα σημάδια των δεκαετιών που έχουν περάσει από πάνω του. Αυτό βέβαια το οφείλει κυρίως στις εταιρείες που ευτύχησε να ανήκει, αλλά και στον κάπτεν - σύμβολο που μαζί του επί τόσα χρόνια ταύτισε το όνομα του και που τώρα θα το καμαρώνει από μία άλλη πλέον θέση, αυτήν του αρχιπλοιάρχου.

Καλή επιτυχία και πάλι, καλοτάξιδο και μακάρι να καμαρώνουμε τον Πρίγκιπα για πολλά πολλά ακόμα χρόνια :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eπειξη ξερω οτι καποιοι το λατρευετε το πλοιο να μερικες φωτογραφιες με την παλια πλεον σινιαλα.

gallery_1819_141_153959.jpg

gallery_1819_141_173165.jpg

gallery_1819_141_5145.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εξωτερικά στο Superferry II

Εσωτερικά αναμένεται να ανοίξει η αίθουσα του σινεμά, που είναι ανάμεσα στα αεροπορικά καθίσματα. Επιπλέον έχουν αλλαχτεί οι χρωματισμοί στις κουρτίνες στα σαλόνια του πλοίου. Στη τσιμινιέρα θα μείνει η πορτοκάλι απόχρωση πρυμα της τσιμινιέρας, εάν αρχικά ήταν να βαφτεί και εκεί μπλε...

Όντως έτσι ήταν να βαφτεί αλλά έπειτα από επιτόπιο συμβούλιο δύο καραβολατρών, της αφεντιάς μου και του φίλου valencay την ώρα που βαφόταν η τσιμινιέρα μπλε καταθέσαμε την άποψη μας στον Cpt Γιώργο Στεφάνου κι η πρόταση έγινε αμέσως αποδεκτή. :)

Η αίθουσα του σινεμά έχει ανοίξει πλέον κι αξίζει να αναφέρουμε ότι η εταιρεία παρέχει στους επιβάτες της Free Wi-Fi εντός του πλοίου της.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί στο ράδιο στη εκπομπή των Σταυρόπουλου-Βερύκιου έδιναν δωρεάν εισιτήρια του SFII για Α-Τ-Μ. Ο δε Σταυρόπουλος (Ανδριώτης στην καταγωγή) χαρακτήριζε το SFII σαν...ίσως, το δημοφιλέστερο, ασφαλέστερο και συνεπέστερο πλοίο της ακτοπλοϊας. :blink:

Παραμονή του Ευαγγελισμού πέτυχα τον Σταυρόπουλο μέσα στο Ferry και πήγαινε με το τοπικό στην Άνδρο. Είναι πράγματι Fun του πλοίου , σε συνομιλία που είχαμε πάντα το προτιμά από ανέκαθεν και λόγω των τακτικών του ταξιδιών στην Άνδρο με το πλοίο είναι πολύ γνωστός με τον καπτα Κώστα τον Τζώρτζη και με τον καπτα Τάσο Τρέσσο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...