Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Την σκαπουλάραμε και αυτή τη σαιζόν και αναμένουμε με ενδιαφέρον εάν θα υπάρξει και επόμενη. Το πλοίο υπό νέα διεύθυνση (άραγε μόνιμη ή προσωρινή?), και η γέφυρα ξανάγινε προσβάσιμη. Το απαγορευτικό αλυσιδάκι περιορίσθηκε μόνο στα χειριστήρια της βαρδιόλας. Όμως, προσωπικά συνεχίζει να μου λείπει η στολή του πρώτου. Πάντα πίστευα ότι ο καπετάνιος πρέπει να ξεχωρίζει. Κατά τα λοιπά…τα συνηθισμένα, συν ένα χρονάκι στην πλάτη. Τον Αύγουστο παρατήρησα αρκετές καθυστερήσεις, μέχρι και 1,5 ώρα καθυστέρηση είδα στην επιστροφή από Άνδρο. Καθυστερήσεις που οφείλονται κυρίως στο σχετικά δύσκολο γκαράζ και με τις πόρτες να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο. Εάν μάλιστα προσθέσεις και τους οδηγούς που περιμένουν να δέσει το πλοίο για να κατέβουν στο γκαράζ και αυτούς που έχουν ξεχάσει που άφησαν το αυτοκίνητο…οι καθυστερήσεις είναι αναπόφευκτες. Τι μπορεί να σου κάνει μετά το φιλότιμο πλήρωμα? Είναι πραγματικά πληγή αγιάτρευτη όλοι αυτοί οι ασυνείδητοι οδηγοί. Δεν έχουν καμιά έγνοια εάν όλο το πλοίο καθυστερεί εξαιτίας τους. Αμέτρητα τα περιστατικά και γιατρειά δεν υπάρχει.

Κατά τα άλλα (όπως αναφέρεται και παραπάνω) οι φήμες για αποχώρηση και αντικατάσταση –όπως και κάθε χρόνο την τελευταία πενταετία- φουντώνουν και φέτος είναι εντονώτερες λόγω της έλευσης του ΔΗΛΟΣ. Άλλοι λένε για το Ιθάκη κι άλλοι για το Πάρος/Νάξος. Λογικές σκέψεις, αλλά από την άλλη πλευρά εν μέσω κρίσης και έλλειψης (προς το παρόν) σοβαρού ανταγωνισμού ίσως να πάρει παράταση και την επόμενη χρονιά και όποιο πλοίο περισσέψει με τον ερχομό του ΔΗΛΟΣ να πάει σε άλλη γραμμή. Μέχρι τότε βέβαια έχουμε καιρό…νωρίς είναι ακόμη για αποχαιρετισμούς και δάκρυα.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ποτε ειχε ερθει Πατρα?

Και γενικα αυτο που παρατηρω τελευταια ειναι οτι ολα τα βαπορια της εταιρειας καπνιζουν μηπως οι υπευθυνοι πρεπει να κανουν κατι με την ποιοτητα των καυσιμων γιατι 10ετιας βαπορια και να βγαζουν τετοια ντουμανια δεν θελω να πιστεψω οτι εχουν προβλημα οι μηχανες τους

Link to comment
Share on other sites

Μπααααα. Το 'για πάντά' δεν προκύπτει από πουθενά. Το Φεβρουάριο πάλι στη Ραφήνα θα είναι ο βάπορας και θα πάρει τη θέση της Πόπης που θα δέσει κι εκείνη για ετήσια.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Guest cpt theologos p

καλημερα φιλοι του του super ferry II οντοσ απο πηγες μου εμαθα οτι ξεκιναει απο πειραι αλλα θελω να μου λησετε μια απο ρια γαια το πιος θα ναναλαβει την πλοιαρχια του φιμες λενε οτι επανσφεραν τον cpt Κωστα Τζορτζι αλλα ηαθελα να ροτισω για να ειμαι πιο σηγουρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Πειραια θα παει για να κανει τα δρομολογια του Ιθακι,το οποιο θα παρει την θεση του Ναξος στα πρωινα δρομολογια απο Πειραια για Παρο,Ναξο,Ιο,Θηρα.Το Ναξος θα παει για δεξαμενισμο κ θα το δουμε παλι στην γραμμη με το νεο ετος.Δεν νομιζω να γινει η οποιαδηποτε κινηση,αγοροπωλησιας,πριν τελειωσουν οι ετησιες ακινησιες της εταιριας.

Edited by TASOSNAXOS
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλοι του του super ferry II οντοσ απο πηγες μου εμαθα οτι ξεκιναει απο πειραι αλλα θελω να μου λησετε μια απο ρια γαια το πιος θα ναναλαβει την πλοιαρχια του φιμες λενε οτι επανσφεραν τον cpt Κωστα Τζορτζι αλλα ηαθελα να ροτισω για να ειμαι πιο σηγουρος!!!

To έχουμε αναλύσει αρκετά. Το όνομα του Κώστα Τζώρτζη ακούστηκε σαν αρχιπλοίαρχος στη νέα εταιρία του SUPERFERRY.

Για τους λίγους μήνες που θα μείνει στη Blue Star ισχύουν όσα έχουμε πει

Άλλη μία μεγάλη μεταγραφή για τον cpt Αγάπιο Παριανό που αποτελεί πλέον τον νέο πλοίαρχο του SUPERFERRY II. Επιστροφή στα νερά του Αιγαίου για τον Ικαριώτη πλοίαρχο μετά το πέρασμά του από το Ιόνιο και το ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ. Καλοτάξιδος και ο cpt Αγάπιος και το βαπόρι. :)

Ο cpt Αγάπιος θα μείνει στο βαπόρι όσο αυτό ανήκει στη Blue Star. Μετά λογικά θα ενισχύσει με την παρουσία του το υπόλοιπο team καπετανέων της Blue Star.

Όσο για το SUPERFERRY και τη νέα του καριέρα άρχισαν ήδη να πέφτουν ονόματα πλοιαρχων τα οποία θεωρώ πως δεν σωστό να αναφέρουμε ακόμα μιας και αποτελούν αποκλειστικά και μόνο φήμες.

Link to comment
Share on other sites

Αν αληθευει οτι το πλοιο πουληθηκε λιγο πανω απο 5 μυρια σε αυτη την εποχη με βαση την ηλικια του και την ταλαιπωρια που εχει υποστει παρολο που απ οτι ακουω εχει επισκευαστει αψογως οπως αλλωστε αρμοζει σε μια εταιρια επιπεδου Blue Star τοτε μετα και τη μετασκευη του Ακουα Μαρια τα εχω δει ολα :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παρα πολλα ειναι.;). τα λεφτα ειναι για το ονομα του (που αποτελει απο μονο του ισχυρο brandname στη γραμμη) και για την αποχωρηση της εταιρειας απο τη γραμμη. το ferry απο μονο του ουτε το 1/5 δεν πιανει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...