Jump to content
Shipfriends

Blue Star 2 (IMO 9203916)


Recommended Posts

  • Replies 512
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Δευτερα του Πασχα ειδα το πλοιο στη Συρο.Αυτο που εκανε εντυπωση ηταν οτι ειχε αρκετα γδαρσιματα στο ζωναρι οπως φαινεται και στην φωτογραφια.Λογω της ημερας πηρε παρα πολυ κοσμο απο τη Συρο.

post-1819-0-44714700-1335430205_thumb.jp

Περισσοτερες φωτογραφιες με στη Συρο, καθως και απο την αναχωρηση του στην gallery

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

λογικο ειναι να εχει γδαρσιματα στο ζωναρι, αφου στη ροδο και τον πειραια πλαγιοδετει

σα να λεμε ειχε δεκατα η κοπελια μου το σαββατο, δεν πηγε κομμωτηριο και φαινονται οι ριζες σημερα :P

τα εχουμε ξαναπει, μπορει να μην εχει πολλα ανοιχτα καταστρωματα και να μην ειναι ευχαριστο σε οσους θελουμε να ειμαστε συνεχεια εξω, αλλα ειναι απο τα καλυτερα και πιο αξιοπιστα πλοια που ταξιδευουν στις θαλασσες μας

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθω, δεν ειπα οτι δεν ειναι αξιοπιστο.Μπορει εμενα προσωπικα να μην μου αρεσουν τα συγκεκριμενα πλοια και εχω εξηγησει πολλες φορες τους λογους αλλα ποτε δεν ειπα οτι δεν ειναι αξιοπιστα

Μου εκαναν ομως εντυπωση τα τοσα γδαρσιματα και αυτο γιατι οποτε το εβλεπα ηταν παντα αψεγαδιαστο.Μπορει παλιοτερα να το βαφανε πιο συχνα,μπορει και να ετυχε και να μην τα ειχα προσεξει, αλλα η εικονα που ειχα μεχρι τωρα ηταν ενος πλοιου που τουλαχιστον εξωτερικα φαινοταν σαν καινουριο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 8 months later...
ΒS 2 αναχώρηση 19¨15 με γεμάτα κ τα 2 γκαράζ!! Μέχρι έξω νταλίκες κ αρκετή κίνηση για Σύρο.

Ιδού λοιπόν και η εικόνα του BLUE STAR 2 κατά τον κατάπλου του πριν από λίγο στη Σύρο...

gallery_2440_412_128757.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για τους γνωρίζοντες (βασικά, συγνώμη αν η απορία μου είναι χαζή). Παρατηρώ στο AIS πως τις τελευταίες ώρες το BS2 έχει αναχωρήσει από το λιμανι της Ρόδου, πλέει παράλληλα με τις ακτές μέχρι το μέσο περίπου του νησιού (περίπου 1 ώρα διαδρομή) και επιστρέφει, χωρίς ωστόσο να πιάνει πάλι λιμάνι. Το 'χει ήδη κάνει 2 φορές και συνεχίζει. Έχει να κάνει με τον καιρό (είναι σε ισχύ απαγορευτικό απόπλου); Είναι κάποιο δοκιμαστικό λόγω πιθανού προβλήματος; Στην ανακοίνωση της εταιρείας για τις μεταβολές στα δρομολόγια λόγω του απαγορευτικού, δεν γίνεται λόγος για το BS2.

Edited by ToSofoPaidi
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει σοροκάδα, μέσα στο λιμάνι (ακόμα και το καινούργιο), δεν στέκεται τίποτα. Πάει από την Ιαλυσσό μέχρι τα Κρητικά και γυρίζει για να απαγκιάσει. Τώρα, φορτωμένο είναι, ξεφόρτωτο, ποιός να ξέρει άραγε...

Link to comment
Share on other sites

καλα συγνωμη... ενα ακομη σημειο για να μπορουν να δενουν τα πλοια αναλογα με τον καιρο δεν υπαρχει στη Ροδο??? εδω σε μικρα νησια και εχει 3 λιμανια.... εστω και μικροτερο και ας εχει απλα καλο βυθισμα...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο ge, είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο να κόβουν βόλτες βόρεια του νησιού, είτε έχουν καταφέρει να ξεφορτώσουν είτε όχι, ακόμα και πλοία δεμένα έχουν βγει από το λιμάνι για ασφάλεια. Παλιότερα είχε ακουστεί ότι κάτι θα έκαναν στη Κάμειρος Σκάλα, ώστε με τέτοιο καιρό να μπορούν να δένουν και να απο/επιβιβάζουν τα πλοία της γραμμής. Και εάν δεν απατώμαι, αυτός ο καιρός είναι ο χειρότερος για το λιμάνι της Ρόδου.

 

 

ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΣΤΕΛΛΟΡΙΖΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΡΟΔΟΥ ΜΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥΣ ΠΟΛΥ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ 9

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...