Jump to content
Shipfriends

Επιβατηγό/Οχηματαγωγό Πλοίο 2008


Επιβατηγό/Οχηματαγωγό Πλοίο 2008  

2 members have voted

  1. 1. Επιβατηγό/Οχηματαγωγό Πλοίο 2008

    • ΒLUE STAR 1
    • CORCULA (ex-ΑΡΗΤΗ)
      0
    • ΕΛΥΡΟΣ
    • EUROSTAR BARCELONA
    • ΙΟΝΙΑΝ SPIRIT
    • NIKOΛΑΟΣ
      0
    • ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ
      0
    • ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ
    • ΠΑΝΑΓΙΑ ΧΟΖΟΒΙΩΤΙΣΣΑ
    • ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ
    • SARDINIA VERA
    • SUPERFAST I

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Μετα την περσυνη επιτυχια, ειπαμε να το επαναλαβουμε και φετος.

Μπορει το 2008 να μην τελειωσε, τελειωνει ομως το ακτοπλοικο ετος σε λιγες ημερες. Ετσι μπορουμε να ξεκινησουμε να ψηφιζουμε απο τωρα και μεχρι το τελος του χρονου. Ειπαμε να βαλουμε σαν options ferries που δρομολογηθηκαν για πρωτη φορα φετος (νοεμβριος 2007 - οκτωβριος 2008), σε γραμμες με αφετηρια/τερμα καποιο ελληνικο λιμανι, εξαιρουμενων των παντοφλων και των τουριστικων καθως και εκεινα που φετος κρεμασαν τα παπουτσια (σταματησαν δηλαδη οριστικα να κανουν δρομολογια που να συμπεριλαμβανουν καποιο ελληνικο λιμανι). Δεν υπαρχουν υπο μετασκευη κλπ.

Οπως ειπαμε και περσυ τα κριτηρια ειναι de facto αυθαιρετα:D. Το ιδανικοτερο θα ηταν να μπουν και τα δικοσια τοσα ferries που κινουντα στα ελληνικα νερα, επειδη (και με δεδομενο οτι περσυ δεν ψηφισαν ουτε 80) τα περισσοτερα δεν θα εβρισκαν ουτε τη δικια τους ψηφο.:P. Το eurostar barcelona & το blue star 1 μπαινουν γιατι τα ξαναβλεπουμε στην ελλαδα μετα απο πολυ καιρο και το μεν eb ειναι πλεον ενα διαφορετικο βαπορι το bs1 οταν εφυγε οι περισσοτεροι πιστευαν οτι δεν θα ξαναγυρισει. Πολλοι θα ηθελαν να δουν το Λισσος σαν επιλογη, που φετος ειχε μια πολυ καλη χρονια (ανασταση θα το ελεγα) στη Χιο Μυτιληνη, αλλα με την ιδια λογικη θα επρεπε να μπουν και ο πηγασος και το σαντορινη που πηγαν πρωτη φορα στα κυθηρα κλπ κλπ, ολα πλοια με πολυετη επιτυχημενη παρουσια εδω. Ουτε ο θεοφιλος μπαινει γιατι τυπικα ειναι εκτος λογω του ατυχηματος και θα επανελθει.B)

Εγω ο τσαμενος προτεινα θα ηθελα να μπει και το κεφαλονια που με τη νεα φαντασμαγορικη γραμματοσειρα του εκλεψε τις εντυπωσεις, αλλα φοβαμαι τις καρπαζιες. Αντε και με το superferryII & το Horizon που μαγεψαν με τις κιτρινες τσιμινιερες.

Τι θα ψηφισω; Μα το αργοστολι φυσικα. Στο καλο και να μας γραφει:P.

ΥΓ: μην πει κανεις οτι χοζοβιωτισσα, τηνου και νονα μαιρη εδεσαν μονο για να εναρμονιστουν ε:D

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφησα ΕΛΥΡΟ δαγκωτό. Νομίζω ότι απλά έκανε τη διαφορά και έκλεψε τις παραστάσεις σε όλα. Από τη μετασκευή του που όλοι λίγο ή πολύ παρακολουθήσαμε καρέ καρέ μέχρι και τη δρομολόγησή που είχα την τύχη να είμαι μέσα.

ΕΛΥΡΟΣ λοιπόν...B)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή το αίμα νερό δεν γίνεται κι επειδή τα πλήκτρα του πληκτρολογίου είναι φτιαγμένα από κόκκαλα νεκρών (όπως και τα ζάρια) τα οποία διψάνε για εκδίκηση η ψήφος μου έπεσε στον Ρουσσόπ...εεεεε στο Ιόνιαν Σπίριτ ήθελα να πω.:D

Επειδή ήρθε σε πείσμα των καιρών , επειδή είναι αδελφό του ΟΛΥΜΠΙΑ:(, επειδή ήρθε κουφέτο και το έκανε γλαράκι ο κυρ Μίμης, επειδή το βλέπεις και ομορφαίνει το λιμάνι, επειδή ήρθε να αποδείξει 3 χρόνια μετά ότι κακώς πετάχτηκε το αδελφό του, επειδή σπάει την μονοτονία του καινούριου και τεράστιου, επειδή...

Για όλα αυτά τα επειδή το ψήφισα. Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο ούτε το νεώτερο. Αλλά όπως στου δρόμους αν κυκλοφορούσαν μόνο μερσεντές θα καταντούσε βαρετό και θα ήθελες να δεις κάτι κι από τα παλιά έτσι και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω την αλήθεια...Ήμουν ανάμεσα στο Superfast 1 και τον Έλυρο.

Θεωρώ ότι το SF1 ήταν από τις καλύτερες κινήσεις της χρονιάς, μεγάλο γκαράζ και σίγουρα πολύ μικρότερο λειτουργικό κόστος από τα πλοία που θα αντικαταστήσει. Από ομορφιά όμως, ασχολίαστο.

Ο Έλυρος τώρα, θεωρώ ότι ήταν από τις καλύτερες και πληρέστερες μετασκευές των τελευταίων ετών και ενώ όλη αυτή η καθυστέρηση με είχε απογοητεύσει, το αποτέλεσμα ήρθε για να με εκπλήξει. Όλοι έχουμε δει το εσωτερικό του είτε ζωντανά είτε μέσω του forum. Ψηλό, φωτεινό, με εσωτερικό "νεότευκτο", αλλά πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου από άλλα νεότευκτα πλοία. Ένα πλοίο που αναβάθμισε την γραμμή που μπήκε.

Η ψήφος μου λοιπόν στον Έλυρο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι επειδη ειμαι λατρης του παλιου θα ψηφισω το ΠΑΝΑΓΙΑ ΧΩΖΟΒΙΩΤΙΣΣΑ.Σιγουρα δεν εχει σχεση με καινουρια πολυτελεστα βαπορια παρολαυτα εχει κατι που το κανει να ξεχωριζει.Ισως οι γραμμες του,ισως και οτι δεν εχω ταξιδεψει ποτε μαζι του.:P

Link to comment
Share on other sites

Αν πρεπει να ψηφισω το καλυτερο θα πρεπει να κατσω και να σκεφτω πολλες ωρες. Το ομορφοτερο θα δυσκολευτω γιατι δεν υπαρχει ασχημο βαπορι ;). Το ταχυτερο δεν παιζει ρολο ποιο ειναι. Γι αυτο λοιπον ψηφιζω Χοζοβιωτισσα επειδη δεν ειχε δρομο επειδη δε στεκοταν στον καιρο επειδη οσοι κανανε καπετανιοι χασανε τα μαλλια τους (οι τυχεροι απλως τα ασπρισανε :D) επειδη δεν ειχε πολυτελη σαλονια επειδη δεν ειχε δυνατο προπελακι και τελος παντων... ...επειδη ειναι ομορφο σκαρι

Link to comment
Share on other sites

Το νεότευκτο και γυαλιστερό μπορεί να είναι το SUPERFAST Ι, αλλά θα το ψήφιζα στην κατηγορία ro-ro (κόντρα στην Αλεξάνδρα και τον Αρχάγγελο) και όχι σαν ΕΓ/ΟΓ.

Ο ΕΛΥΡΟΣ έκαμε εντυπωσιακότατη μετασκευή, όμως τα σαλόνια δεν συγκινούν έναν καραβόπληκτο σαν κι εμένα.

Δαγκωτό ΧΟΖΟΒΙΩΤΙΣΣΑ που είχα την τύχη να ταξιδέψω λίγο πριν σταματήσει (με μπουνάτσα) και κόλλησα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε..... Τι είχαμε φέτος

Το Έλυρος πράγματι με εντυπωσίασε με το ύψος και την ποιότητα της μετασκευή του και την πολυτέλεια την οποία απέκτησε στους εσωτερικούς του χώρος και γι' αυτό θα ήταν άξιο της ψήφου μου...

Το Superfast 1 είναι ένα πραγματικά νεότευκτο πλοίο το οποίο εντάχθηκε στην Ελληνική Ακτοπλοΐα και γι' αυτό και μόνο θα άξιζε την ψήφο μου, γιατί τέτοιες κινήσεις πρέπει να επιβραβεύονται...

Παρ' όλα αυτά την ψήφο μου θα την δώσω στο Παναγία Χοζοβιώτισσα γιατί την κέρδισε με τις υπηρεσίες που προσέφερε στους νησιώτες (έστω και εάν τώρα τελευταία ακούστηκαν πολλά...), το σκαρί του, τους ναυτικούς του που το έδεναν σε όσα το δυνατόν περισσότερα λιμάνια χωρίς καμία τεχνολογική βοήθεια.... και άλλα πολλά

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το γεγονός της χρονιάς να είναι το ΕΛΥΡΟΣ ή ο επαναπατρισμός του BS1...αλλά την ψήφο μου θα την δώσω στο ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝΟΥ γιατί επί δεκαετίες εξυπηρέτησε με συνέπεια τα νησιά και ήταν και ομορφούλικο το άτιμο;)...όχι σα τη Βασιλειάδου.:D

Link to comment
Share on other sites

Τον ΕΛΥΡΑ φυσικα για τον απιστευτο εσωτερικο διακοσμο που του δημιουργησαν;) Απ τα πολυτελεστερα(ισως και το πιο πολυτελες)πλοια που κυκλοφορουν στο Αιγαιο.

Link to comment
Share on other sites

Η ψυχρή λογική και η αντικειμενική προσέγγιση της δημοσκόπησης, επιβάλλει (φώτα, αυλαία, πάμε !!!) ΕΛΥΡΟ.

Θα συνταχθώ όμως με τον Earl, και θα ψηφίσω IONIΑΝ ΣΠΙΡΙΤ. Γιατί απλά μου αρέσει, και γιατί :

...σπάει την μονοτονία του καινούριου και τεράστιου...
Link to comment
Share on other sites

Καθένας ψηφίζει ότι κάνει κέφι, αλλά το να ψηφίζεται το Χοζοβιώτισσα ως Πλοίο του 2008 μου φαίνεται λίγο κωμικό αν όχι τραγικό….

Αν υπάρχει τόσο μεγάλη αγάπη για το πλοίο, θα μπορούσαμε να του δώσουμε ένα βραβείο Συνολικής Προσφοράς, συνταγή δοκιμασμένη από τα Όσκαρ… :D

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσαμε να του δώσουμε ένα βραβείο Συνολικής Προσφοράς, συνταγή δοκιμασμένη από τα Όσκαρ… :D

καλη ιδεα για του χρονου ειναι αυτη;). χωριστη ψηφοφορια για οσα περασαν τον αχεροντα:D

Link to comment
Share on other sites

οσοι ψηφιζετε, κανετε τον κοπο να κανετε και ενα κλικ στην δημοσκοπηση (στην επιλογη που γουσταρετε) για να μετρησει η ψηφος;). ορισμενοι ξεχαστηκαν και ψηφισαν μονο προφορικα:)

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι είχα ψηφίσει ως καλύτερο πλοίο για το 2007 το Αριάδνη. Φέτος η ψήφος μου θα πάει στο νέο καμάρι της ΑΝΕΚ, δηλαδή στον Ελυρο!! Με μεγάλη διαφορά από οποιαδήποτε άλλο πλοίο από τα συμμετέχοντα στη δημοσκόπηση. Μπορεί εξωτερικά να μην είναι το πιο όμορφο πλοίο (έχει γίνει αρκετά κουτί αλλά με ένα υπέροχο καθρέπτη) όμως η εσωτερική του ομορφιά, υπερνικάει τα υπόλοιπα. Επιπλέον η ΑΝΕΚ μετασκεύασε το πλοίο στην Ελλάδα, που σημαίνει ότι πολλά Ελληνικά συνεργεία βρήκαν δουλειά για 9 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει Έλυρο, η καρδιά λέει Σοφ.. εε, συγνώμη, Blue Star 1 :D

Γιατί είναι το μόνο της λίστας που μέσα του κυλάει αίμα παλιού-καλού Στρίντζη.

Welcome back καράβαρε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...