Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Τί γίνεται με το πλοίο?

Με αφορμή τα πονταρίσματα του Παναγία100, θέλω να ρωτήσω με το Ροδάνθη τί γίνεται?

Έχει τελειώσει από επισκευές και χαρτιά?

Έχει γίνει φέτος καμία ανανέωση στο ξενοδοχειακό του?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 350
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ακόμα δεν έχει τελειώσει. Δουλεύουν πυρετωδώς για να το προλάβουν το βαπόρι τη 01 Μαρτίου, αλλά είναι λίγο δύσκολο. Δε μπορώ να πω κάτι για το ξενοδοχειακό γιατί δεν έχω μπει παλιότερα στο Ροδάνθη, όποτε δε ξέρω πως ήταν πριν για να το συγκρίνω με τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να πω κάτι για το ξενοδοχειακό γιατί δεν έχω μπει παλιότερα στο Ροδάνθη, όποτε δε ξέρω πως ήταν πριν για να το συγκρίνω με τώρα.

H γνώμη μου πριν την υψηλή περίοδο του θέρους 2006.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο κορίτσαρος έκανε κάποιο δοκιμαστικό σήμερα το πρωί. Όμως έχω κάποιες απορίες: Πρώτα από όλα, ο στρόφαλος φτιάχτηκε; Δεύτερον το ότι δεν ανέβηκε δεξαμενή να υποθέσω ότι έχει να κάνει με την συντήρηση της μεγάλης του Περάματος; (σσ νομίζω ότι όταν ανέβηκε το Δεκέμβρη δεν έκανε κάτι στα ύφαλα). Και εννοείται πως αν κάποιος άκουσε καμιά ταχύτητα θα το εκτιμούσα πολύ να μας την μεταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε το πανικό από ΙΧ που επικρατούσε έξω από το Ροδάνθη τη Παρασκευή. Όλα αυτά για να ετοιμαζόταν το πλοίο το συντομότερο δυνατό. Δείτε και ένα φορτηγό με περίπου 10 ρολά καινούργιες μοκέτες που θα έβαζαν στο πλοίο.

Ο Κορίτσαρος τελικά δεν άλλαξε στρόφαλο, που έλεγαν το Σεπτέμβρη. Έψαξαν να βρουν κανένα μεταχειρισμένο αλλά δεν βρήκαν τίποτα καλό. Το Δεκέμβριο που ανέβηκε στη δεξαμενή από ότι είχα ακούσει τότε, είχαν καθαρίσει τα ύφαλα.

Η πλώρη του Ροδάνθη έχει ήδη βαφτεί με τα νέα χρώματα. Ενώ έχουν ξεκινήσει να βάφουν και τη πρύμη.

post-54-128326962967_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 Απριλιου μάλλον το πρώτο δρομολόγιο του ΜΟΣΧΑΝΘΗ

Ολοκλήρωθηκέ και η άλλαγη το σινιάλων μένουν μόνο κάποιες τελευταίες πινελιές να γίνουν στην αριστερή πάντα του πλοίου.Αρχίσαν και η εργασίες βαψίματος του ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται πως αν κάποιος άκουσε καμιά ταχύτητα θα το εκτιμούσα πολύ να μας την μεταφέρει.

Όπως άκουσα έπιασε μια ταχύτητα γύρω στα 17,1. Αλλά δεν το ανοίξανε σε full στροφες, γιατί θέλει στρώσιμο η μηχανή επειδή μπήκαν πολλα καινούργια ανταλλακτικά. (Οριτζιναλε:P:D , όπως είχε πει κάποτε ο Άρχοντας)

2 Απριλιου μάλλον το πρώτο δρομολόγιο του ΜΟΣΧΑΝΘΗ

Δε ξεκινάει στις 2 Απριλίου, αλλά το Σάββατο στις 17 Μαρτίου:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
είχε μείνει στη (δ)ραδα:eek: της Ρόδου, λόγω καιρού.

Την ωρα που εμπενε στο λιμανι της Ροδου το Νταλιανα εφευγε και ανταμωσαμε .....Δειτε πως ηταν ο καιρος εκεινη την ωρα , αλλα και για της επομενες 13.30 ωρες (εγω στο Νταλιανα παντα-οπως βλεπετε στη φωτο το Ροδανθη , εγω κουνιωμουν ετσι για 13.30 ωρες - η φωτο δεν μου εκατσε καλα)

ειχε θαλασσιτσα :D αρκετη

post-41-128326964898_thumb.jpg

post-41-128326964901_thumb.jpg

post-41-128326964903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ΡΟΔΑΘΝΗ στην Ακτη Μιαούλη σήμερα μια εικόνα που είχαμε να δούμε καιρό και μπορώ να πω ότι άξιζε πολύ

Περίπου εννιά μήνες είχαμε να το δούμε εκεί!! Γιατί τα τελευταία δυο καλοκαίρια που πήγαινε στην Ικαρία Σάμο κάθε Κυριακή, έδενε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες το Ροδανθη μετέφερε τους οπαδούς της ομάδας της Ρόδου στο Πειραιά, για τον αγώνα μπαράζ για την άνοδο στη Β’ Εθνική με τον Ολυμπιακό Βόλου στο γήπεδο του Περιστεριού. Για αυτό και σήμερα άλλαξε η ώρα αναχώρησης του πλοίου από Πειραιά. Αντί για 16:00 θα φύγει στις 22:30 για να επιστρέψουν οι οπαδοί της Ρόδου στο νησί τους.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο στο λιμάνι έσκασαν τα λεωφορεία με τους οπαδούς συνοδεία αστυνομικής δύναμης περιπολικών και κλούβας και σταμάτησαν μπροστά στο ΡΟΔΑΝΘΗ τώρα θα είναι μια ώρα δύσκολη για το πλοίο ας ελπίσουμε να τη βγάλει καθαρή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

09/06/2007

Δρομολόγιο: Ρόδος - Κάλυμνος

Πλοίο: ΡΟΔΑΝΘΗ

Παιδιά τι να πώ???:confused:Έφριξα με αυτό το πλοίο!!!Δόξα τω Θεό που η θάλασσα ήταν λάδι.Βέβαια αυτά που θα αναφέρω είναι η προσωπική μου γνώμη και δεν είναι σίγουρο οτι θα συμφωνήσετε μαζί μου.Απλά μου έκαναν μεγάλη εντύπωση!!!:eek:Αυτο το πλοίο είναι μουσείο.Τόση "παλιατζούρα" δεν νομίζω να έχει κανένα αλλο πλοίο(ίσως κανένα αλλο του καπτάν Μάκη).Ακόμη και τα πλοία "παντόφλες" είναι πιο σύγχρονα στο ξενοδοχειακό τους κομμάτι και τους χώρους τους.Το μόνο σύγχρονο είναι οι τηλεοράσεις πλάσμα που έχουν βάλει στο σαλόνι!Έξω το κατάστρωμα αν προσέξετε και τις φωτογραφιες που παραθέτω θα δείτε την μαυρίλα όπου φεύγει απο το φουγάρο του πλοίου και μαυρίζεις και συ.Το σύστημα "ντελάλης" όλα τα λεφτά!Αντι να βγάζουν ανακοίνωση για την άφιξη στην Κώ αλλα την Κάλυμνο ερχόταν ένας απο το πλήρωμα και φώναζε: "Κώ" , "Κάλυμνο".Για τους τουρίστες δεν υπήρχε ελπίδα να καταλάβουν!!!Πιστεύω οτι είναι μακράν το χειρότερο πλοίο οπου κυκλοφορεί στα νησιά μας, και θα έπρεπε να μας είχε αφήσει προ πολλού .....:)

post-799-128326966093_thumb.jpg

post-799-128326966095_thumb.jpg

post-799-128326966099_thumb.jpg

post-799-128326966101_thumb.jpg

post-799-128326966104_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το κακοσυντηρημενο ξενοδοχειακο και το κακο service δεν εχουν να κανουν με την αξιοπλοϊα ενος πλοιου. οσο για τη μαυριλα απο τις τσιμινιερες, αυτο ειναι μονιμο φαινομενο τα τελευταια χρονια, λογω της κακης ποιοτητας καυσιμου που χρησιμοποιειται.

χωρις να θελω να υπερασπιστω το Ροδανθη (εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε που ταξιδεψα μαζι του), ουτε απο οσα ειπες, ουτε απο οσα φαινονται στις φωτο μπορει να πει κανεις οτι ειναι αναξιοπλοο. δυσαρεστο ισως.:eek:

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο με τις ανακοινώσεις δε νομίζω ότι είναι μόνιμο. Μάλλον κάποιο πρόβλημα θα υπήρχε τη μέρα εκείνη.

Το ξενοδοχειακό του δεν είναι και σε τόσο άσχημη κατάσταση. Δεν έχω μπει φέτος στο πλοίο, αλλά απ'ότι είχε αναφερθεί εδώ, έχει γίνει και αντικατάσταση σε κάποια μέρη του.

Σίγουρα δεν είναι ένα καινούριο πλοίο, αλλά το θεωρώ αξιοπρεπές.

Να προσθέσω ότι είναι δε και καλοτάξιδο στον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ταξιδέψει δύο φορές με το ΡΟΔΑΝΘΗ τη πρώτη το 2001 για Ροδο τότε το πλοίο μου είχε δώσει γενικά καλή εικόνα και εντύπωση μου είχε κάνει η άριστη συμπεριφορά του γιατί εκείνη τη μέρα είχε καιρό.Απο την αρνητική πλευρά μου έχουν μείνει οι πολύ μικρές και στενές καμπίνες οι AS2

Τη δεύτερη φορά το 2004 απο τη στιγμή που μπήκα στο πλοίο έφριξα μια εικόνα παραμέλισης και διάλυσης επικρατούσε παντού σκισμένες μοκέτες φθαρμένοι καναπέδες άθλιες τουαλέτες,όσο για τα εξωτερικά deck σε ακόμα χειρότερα χάλια μισοβαμένα μεταξύ γαλάζιου και πράσινου με μαυρίλες και τρεξίματα,εν το μεταξύ όπου και να ακουμπούσες λερωνόσουν θυμάμαι τότε είχα στεναχωρηθεί και απογοητευτεί πολύ μιας και αυτό το βαπόρι το συμπαθώ ιδιαίτερα για πολλούς λόγους.

Απο τις φωτογραφίες που παραθέτεις φίλε amonok δε φαίνεται κάτι πολύ τραγικό τουλαχιστόν στα deck για μέσα ίσως να έχεις δίκιο,αν είχες μπεί στο πλοίο την εποχή για την οποία μιλάω είμαι σίγουρος ότι θα απογοητευόσουν πολύ περισσότερο.Δεν έχω ταξιδέψει τελευταία αν και απο ότι ακούω απο άλλους καραβολάτρες το πλοίο εχει αναβαθμιστεί αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι από τις φωτο δεν μπορώ να βγαλω κάποιο αρνητικό συμπέρασμα (μάλλον δεν κάνεις για φωτοπεπόρτερ των ελληνικών ιδιωτικών καναλιών)...

Πάντως σε προηγούμενη απάντηση στο post σου μια κακή κριτική δεν σημαίνει οτι είναι αναξιόπλοο τεχνικά, μπορεί να σημαίνει όμως οτι είναι αναξιόπλοο ξενοδοχειακά.

Link to comment
Share on other sites

09/06/2007

Δρομολόγιο: Ρόδος - Κάλυμνος

Πλοίο: ΡΟΔΑΝΘΗ

Παιδιά τι να πω???:confused:Έφριξα με αυτό το πλοίο!!! Δόξα τω Θεό που η θάλασσα ήταν λάδι. Βέβαια αυτά που θα αναφέρω είναι η προσωπική μου γνώμη και δεν είναι σίγουρο ότι θα συμφωνήσετε μαζί μου. Απλά μου έκαναν μεγάλη εντύπωση!!!B) Αυτό το πλοίο είναι μουσείο. Τόση "παλιατζούρα" δεν νομίζω να έχει κανένα άλλο πλοίο (ίσως κανένα άλλο του καπτάν Μάκη).Ακόμη και τα πλοία "παντόφλες" είναι πιο σύγχρονα στο ξενοδοχειακό τους κομμάτι και τους χώρους τους. Το μόνο σύγχρονο είναι οι τηλεοράσεις πλάσμα που έχουν βάλει στο σαλόνι! Έξω το κατάστρωμα αν προσέξετε και τις φωτογραφίες που παραθέτω θα δείτε την μαυρίλα όπου φεύγει από το φουγάρο του πλοίου και μαυρίζεις και συ.

Το σύστημα "ντελάλης" όλα τα λεφτά ! Αντί να βγάζουν ανακοίνωση για την άφιξη στην Κω αλλά την Κάλυμνο ερχόταν ένας από το πλήρωμα και φώναζε: "Κώ" , "Κάλυμνο". Για τους τουρίστες δεν υπήρχε ελπίδα να καταλάβουν!!! Πιστεύω ότι είναι μακράν το χειρότερο πλοίο όπου κυκλοφορεί στα νησιά μας, και θα έπρεπε να μας είχε αφήσει προ πολλού .....;)

Το φαινόμενο με τις ανακοινώσεις δε νομίζω ότι είναι μόνιμο. Μάλλον κάποιο πρόβλημα θα υπήρχε τη μέρα εκείνη.

Όσο για το σύστημα ανακοινώσεων δυο φορές που ταξίδεψα τους τελευταίους 2 μήνες, λειτουργούσε κανονικά με τον Αρχιθαλαμηπόλο να κάνει τις ανακοινώσεις. Τώρα να έπεσες στη περίπτωση να μην δουλεύουν?? Αλλά νομίζω ότι με αυτό που έγραψες, εννοούσες ότι έγινε λάθος ανακοίνωση, αντί για την άφιξη για Κω, έκαναν για Κάλυμνο, διόρθωσε με εάν κάνω λάθος. Αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που ακούς λάθος ανακοίνωση σε πλοίο??

Από την αρνητική πλευρά μου έχουν μείνει οι πολύ μικρές και στενές καμπίνες οι AS2

Θα διαφωνήσω ως ένα σημείο με τον Stefanos ως προς το μέγεθος των καμπίνων του Ροδάνθη. Στη φωτογραφία έχω βάλει ενδεικτικά κάποιες από αυτές: εσωτερική δίκλινη, εξωτερική δίκλινη (με πάνω κάτω κρεβάτι και αντικριστά), εξωτερική τετράκλινη. Μπορεί να υπάρχουν καμπίνες σε πιο μικρό μέγεθος, αλλά δεν ήταν δυνατό να δω όλες και να βγάλω φωτογραφία όλες τις καμπίνες.

Η κατάσταση των καταστρωμάτων που δείχνω στη φωτογραφία είναι μόλις είχε ξημερώσει ενώ το πλοίο ήταν εν πλω, μετά την υγρασία της νύχτας, αλλά και ένα ψιλοβροχο, που όταν ένας επιβάτης πατήσει στο κατάστρωμα θα αφήσει μαυρίλες από τα παπούτσια, μπορείς να δεις την κατάσταση που λες εσύ ήταν δραματική στο δικό σου ταξίδι (Amonok, δε μας δείχνει στις φωτογραφίες τίποτα χάλια με τη κατάσταση των καταστρωμάτων). Να υπενθυμίσω ότι το πλοίο είχε ξεκινήσει από το Πειραιά με 1000 επιβάτες. Γιατί η κατάσταση του δαπέδου είναι αρκετά καλή (δεν έχει σκασίματα).

Όσο για το ξενοδοχειακό που σου θυμίζει παλιό, φαίνεται ότι έχεις συνηθίσει να ταξιδεύεις με τα Παλάτια (βλέποντας το avatar σου), οπού σου έχουν μοστράρει ένα μπρούτζο και ο επιβάτης νομίζει ότι είναι χρυσός. Το μόνο σημείο που χρειάζεται ανακαίνιση είναι στα καθίσματα αεροπορικού τύπου που είναι αρκετά παλιά. Έχω βάλει σε δυο φωτογραφίες όσο από τα σαλόνια, διαδρόμους και εστιατόρια.

post-54-128326966389_thumb.jpg

post-54-128326966391_thumb.jpg

post-54-128326966394_thumb.jpg

post-54-128326966397_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω απόλυτη επίγνωση αυτού που είπα η καμπίνα που κοιμήθηκα εγώ ήταν δίκλινη εσωτερική.Τα κρεβάτια το ένα πάνω στο άλλο σε απόσταση αναπνοής απο τη πόρτα και μάλιστα οριζόντια στη πόρτα και όχι κάθετα όπως στις φωτοφραφίες που παραθέτεις

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε δεν έχει τύχει να κοιμηθώ σε τέτοια καμπίνα που αναφέρεις και έχω ταξιδέψει πολλές φορές με το ΡΟΔΑΝΘΗ.

Δεν αμφισβητώ την ύπαρξή τους, αλλά είναι σίγουρο ότι δεν είναι όλες οι καμπίνες ίδιες.

Την τελευταία φορά ας πούμε ταξίδεψα σε εσωτερική 4κλινη, πραγματικά τεράστια με τα κρεβάτια να σχηματίζουν Γ, ενώ όλες τις προηγούμενες φορές οι 4κλινες εσωτερικές που είχα είχαν τα κρεβάτια κάθετα στην πόρτα.

Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να το δούμε καλύτερα θα ήταν ένα G.A. plan του πλοίου, αλλά δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...