Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Φίλε, Panagia Ekatontapiliani δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσιτώνεις τοσο πολύ με το Ροδάνθη.Εγώ τις εντυπώσεις μου μετέφερε απο ενα ταξίδι.Δεν έχω κάποιο λόγο να πώ ψέματα.Για τον ντελάλη δεν καταλάβατε!Όταν φτάσαμε Κώ στο σαλόνι όπου καθόμουν ήρθε κάποιος απο το πλήρωμα όπου καλούσε όσους ήταν για Κώ,φωνάζοντας ΚΩ.Δεν βγήκε καμία ανακοίνωση!Δεν ξέρω αν αυτο είναι το σύστημα τους,απλά μεταφέρω την εμπειρία μου εκείνη την ημέρα.Όταν φτάσαμε στην Κάλυμνο,νομίζω οτι συνέβει το ίδιο,απλά δεν θυμάμαι καλά διότι είχα ζόρι να κατέβω στο γκαράζ να πάρω το αμάξι μου.

Εγώ στην αναφορά ταξιδίου δεν είπα οτι το πλοίο θα βουλιάξει που αρχίσατε όλοι να λέτε τα περι αξιοπλοίας του πλοίου.Απλά το εσωτερικό του είναι κακό.Το θέμα που θέτεις για τα παλάτια είναι άτοπο!Απλά εν έτη 2007 τα πλοια όπου κυκλοφορούν στο Αιγαίο θα έπρεπε να μοιάζουν(οι ξενοδοχειακοί χώροι τουλάχιστον) στα παλάτια,στα μπλού σταρ,στο νήσος Μύκονος κ.α και όχι σαν τους χώρους του Ροδάνθη κ.α .Αυτό εγω πιστεύω,δεν είναι απόλυτο οτι θα συμφωνείτε όλοι,αλλα έτσι είναι!

(Απο τις φωτό οπου παραθέτεις το σαλόνι όπου περιγράφω έναι αυτο που έχεις στην 4η φωτό σου.Αν σου αρέσει αυτό το προπολεμικό,πάω πάσσο.Είπαμε δεν γίνετε να συμφωνούμε σε όλα.Το άλλο σαλόνι στην 3η φωτό σου πρέπει να είναι τις διακεκριμένης θέσης αν και μου θυμίζει το σαλόνι διακεκριμένης θέσης του Μαρίνα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 350
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν μίλησα για ανικανότητα πλεύσης!!!Κάποια σχόλια για τους ξενοδοχειακούς του χώρους έκανα.Και οτι αν κάτσεις λίγο στο κατάστρωμα σου έρχονται κάτι μαύρα κομματάκια απο την τσιμινιέρα του πλοίου!!!Μην με φάτε βρε παιδιάB).Αυτά είδα,αυτά σας λέω.Όσο για τις φωτό θα προσπαθήσω καλύτερα.;)

Link to comment
Share on other sites

Τα κομματάκια από τη τσιμινιέρα σου έρχονται και στα καλύτερα καράβια πάντως. Θυμάμαι σε ένα από τα ΠΑΛΑΣ σε κάποιο από τα πρώτα δρομολόγια που ταξίψα μαζί του, κατά την αναχώρηση εύγενε σαν χιόνι το μάυρο... Μάλιστα θυμάμαι που μου είχε κάνει εντύπωση το γεγονός οτι επειδη ήταν και νύχτα φαινόταν ξεκαθα σαν να είχε πάρει φωτιά (εντάξει να είχε ανάψει λίγο) το ακρο τις τσιμινιέρας, οι σωλήνες που έχει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω και εγώ ότι είχα ανάλογη εμπειρία με τον marioskef,με τα "κομματάκια" αλλά όχι μόνο κατά την αναχώρηση μα και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.Πάντως 1-2 φορές έχει τύχει με τα παλάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αντίθεση με τα προ δεκαέξι μηνών αναφερθέντα χθές είδα ένα καράβι γερασμένο απότομα. Δεν λέω, πλήρωμα εξαιρετικό και ταξίδι για shipfriends, αλλά οι συγκρίσεις είναι καταλυτικές. Το βασιλοβάπορο του 1990 αποδομείται. Πριν τα γηρατιά γίνουν ξεπεσμός, ο Καπτά-Μάκης οφείλει να βρεί λύση...

(Βεβαίως το γκαράζ ασφυκτιούσε και το εισιτήριο Α' θέσης ίδιο με της BS :D)

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδεψα κι εγω με το παπορο χθες βραδι απο Μυκονο προς Πειραια. Ομολογω πως τοσα χρονια ο αχρειος δεν ειχα ξαναταξιδεψει με το πλοιο και δεν εχω μετρο συγκρισης με το παρελθον. Η γενικη μου εντυπωση ομως ειναι θετικη τηρουμενων των αναλογιων. Υπαρχουν προφανως διαφορα σημεια οπου το πλοιο μαρτυρα την ηλικια του αλλα σε γενικες γραμμες κρατιεται καλα, τουλαχιστον εγω δεν ειδα κατι τραγικο ουτε εσωτερικα αλλα ουτε και εξωτερικα.

Στα συν το γεγονος οτι το πλοιο ηταν ακριβεστατο στα ωραρια του, 0220 αναχωρηση απο Μυκονο και κατ΄ευθειαν Πειραια στις 0820 μετα απο ταξιδι χωρις κατι αξιοσημειωτο. Στα μειον η συμπεριφορα περασμενων δεκαετιων απο το πληρωμα κατα την ανοδο απο τη Μυκονο. Ενω το εσωτερικο ειχε δεν ειχε 300 ατομα, με ανθρωπινο κλοιο μπροστα στη ρεσεψιον οδηγηθηκαμε ολοι στα καταστρωματα για αδιευκρινιστους λογους. Και αν εγω ετσι κι αλλιως εκει θα πηγαινα, δεν καταλαβαινω γιατι οι συνταξιδιωτες μου επρεπε να υποφερουν την ιδια μοιρα με την γελοια δικαιολογια οτι "η τριτη θεση ειναι εξω". Τελος, λιγο προσοχη σχετικα με το τι ακουγεται απο τη γεφυρα προς την πρυμη, ειδικα απο τη στιγμη που η συνεννοηση ακουγεται στα ντεκ πανω απο το ρεμετζο. Αναφερομαι στην αναχωρηση απο Μυκονο.

Απευθυνω δε εκκληση απο τωρα, αν καποιος μπορει να μου εξασφαλισει τον πινακα του καπτα-Μακη που υπαρχει στο σαλονι διακεκριμμενης για το σαλονι μου οταν πωληθει το πλοιο, θα τον χρυσωσω. Πεστε μου τουλαχιστον το μετρ που τον εφτιαξε να μου κανει ενα αντιγραφο:D

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνω δε εκκληση απο τωρα, αν καποιος μπορει να μου εξασφαλισει τον πινακα του καπτα-Μακη που υπαρχει στο σαλονι διακεκριμμενης για το σαλονι μου οταν πωληθει το πλοιο, θα τον χρυσωσω. Πεστε μου τουλαχιστον το μετρ που τον εφτιαξε να μου κανει ενα αντιγραφο:D

Προς (συν)ιδιοκτήτες πατσατσίδικων:

Τόοοοσα χρόνια (σχεδόν 20) δεν καταφέρατε να αντιληφθείτε ότι η κεντρική αγιογραφία στα σαλόνια της Α΄θέσης των καραβιών του Καπετάν Ένα & Μοναδικού δεν είναι η δική Του, αλλά του πατέρα Του? Η αρρενωπότητα και λεβεντιά του Άρχοντα μπορεί να έχει σχέση με τον ταλαιπωρημένο και θαλασσοδαρμένο άνθρωπο που απεικονίζεται στον πίνακα? 'Αντε μην θυμώσει ο 'Αρχων κι' απελευθερώσει κι' άλλο τα ναύλα των καραβιών Του :P....

Link to comment
Share on other sites

Με την τεχνη φιλε georgios express, ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος! Και η Ερρικα Μπρογιερ ποζαριζε στο Χρονη Εξαρχακο για να της κανει την προσωπογραφια στην ταινια "Η Παριζιανα" με τη Ρενα Βλαχοπουλου, και τελικα αυτος ειχε ζωγραφισει ενα τεραστιο οφθαλμο που το βαφτισε "το εσωψυχο της":p Ζητω ταπεινα συγνωμη απο τον Αρχοντα και εξακολουθω να δοξαζω το πληθος της μεγαλοσυνης του:D!

Link to comment
Share on other sites

Με την τεχνη φιλε georgios express, ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος!... Ζητω ταπεινα συγνωμη απο τον Αρχοντα και εξακολουθω να δοξαζω το πληθος της μεγαλοσυνης του:)!

Ποιός (μπορεί να είναι) ο κύριος?

post-186-128326967479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παρα τα προβληματα της,επαναλαμβανω οτι κατα τη γνωμη μου,στο ματι τουλαχιστον,ειναι το πιο αρμονικα μετασκευασμενο γιαπωνεζικο βαπορι της ακτοπλοιας μας.Να και μια φωτογραφια του στις 18/8/2007 στον Πειραια.:)

post-707-128326967484_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
συνήθως περιορίζονται σε ένα ρεκτιφιέ και από κει και πέρα όσο αντέξει κάτι τέτοιο πρέπει να έχει γίνει και στο ΡΟΔΑΝΘΗ και το ότι πάει μονίμως 14-15 μίλια δεν είναι απλά απόφαση του πλοιοκτήτη του

Μάλλον υπερβάλεις λίγο ως προς τη ταχύτητα του Ροδανθη. Γιατί δυο φορές που ταξίδεψα φέτος δεν το είδα κάτω από 16 καμία φορά.:rolleyes:

Ροδανθη (25 & 26/05/07): 16,2 έως 16,6
Ροδάνθη (02/08/07): 16,2-17,0
Link to comment
Share on other sites

ok αλλά και πάλι σε σχέση με τη ταχύτητα που θα μπορούσε να έχει δεν είναι και ότι καλύτερο

Τελικά ξέρεις κανείς το πότε θα επιστρέψει στην ενεργό δράση άντε με το καλό να το δούμε και στη δεξαμενή γιατί τα υφαλάκια έχουν πρασινίσει για τα καλά

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια το να πάρει μίλι απο το καθαρισμό της γάστρας δεν το πιστεύω εξάλλου δεν ταξιδεύει και στο μέγιστο των προδιαγραφών του απο την άλλη όλα τα πλοία είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να μπορούν να βγάλουν τη μέγιστη τους ταχύτητα ακόμα και με ρυπασμένη γάστρα.ο δεξαμενισμός περισσότερο συμβάλει στη καλύτερη απόδοση του προωστήριου συστήματος, και σε καλύτερη οικονομία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όπως το Δημητρούλα ήταν αναμμένο, έτσι και το Ροδάνθη χθες ήταν αναμμένο. Το Ροδάνθη ήταν αναμμένο και στις αρχές Δεκεμβρίου, αλλά για άλλο λόγο. Και αυτό για τέλος Ιανουαρίου με πρώτο 10ημερο του Φεβρουαρίου ακούγεται ότι θα είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο αρχικός προγραμματισμός έλεγε ότι το πλοίο θα έβγαινε αρχές Ιανουαρίου και θα πήγαινε για δεξαμενή (είχαν κλείσει και ημερομηνίες), αλλά δε πήγε στη προκαθορισμένη ημερομηνία. Όπως φαίνεται θα ανέβει για δεξαμενισμό αλλά δε ξέρω ακόμα ποια ημερομηνία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το ΡΟΔΑΝΘΗ φόρτωνε σήμερα και μάλιστα ήταν τίγκα στη νταλίκα πως αποφασιστηκε να κανει δρομολογιο πριν τελιωσει η επισκευη; πολύ παράξενο μου φάνηκε :confused:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...