Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

πρωτού βγάλεις το συμπέρασμα ότι το ΡΟΔΑΝΘΗ είναι ασυντήρητο σε όλους τους τομείς ώστε να χάνει ταχύτητα καλό θα ήταν να λάβεις υπόψη σου ότι ο κομμένος δρόμος οφείλεται στην αύξηση των πετρελαίων.

Τώρα μπορεί να πηγαίνει με 17 μίλια αλλά για πλάκα μπορεί να πιάσει ανα πάσα στιγμή τα 20.

Θα ήθελα πολύ όμως να μάθω τους τομείς που είναι ασυντήρητο και χάνει ταχύτητα που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 350
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κατά τη γνώμη μου το ΡΟΔΑΝΘΗ είναι το καλύτερο βαπόρι που έχει ο καπτά Μάκης αυτή τη στιγμή. Απλά για να επιβεβαιώσω αυτό που λέει ο Ηλίας θα σου πω ότι το ΡΟΔΑΝΘΗ φέτος έκανε μια πολύ καλή επισκευή και πριν μερικά χρόνια έκανε Πειραιάς - Πάρος σε 4:40' για να μη μιλήσω για πιο παλιά που είχαμε φτάσει σε ακόμα πιο υψηλα΄επίπεδα ταχυτήτων. Από κει και πέρα είναι καθαρά θέμα εταιρίας πόσο θα ανοίξει το πλοίο στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Τη Παρασκευη (τη προηγουμενη) που μπηκα μεσα το βαπορι ηταν καθαρο (δεν ειχε πολυ κοσμο βεβαια) και τα WC του αρκετα καθαρα , καταστρωμα δε πηγα γιατι ειχε πολυ κρυο οταν πηγαινα Νισυρο και το ξημερωμα που επεστρεψα Κω με πηρε ο υπνος :D , ευτυχως ξυπνησα απο την ανακοινωση :D

Το δρομολογιο το εκανε σε 1.35 , παλια θυμαμαι 1.15 με 1.20

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποψε ΠΑΤΜΟ ΛΕΡΟ ΚΑΛΥΜΝΟ ΚΩ ΡΟΔΟ ΣΤΙΣ 23.55 αντι για 17.00 λογω απαγορευτικου που εληξε.Αναμενεται στον Πειραια γυρω στις 19.00 με μεγαλη πληροτητα σε επιβατες καθως περασε κ απο ΠΑΡΟΝΑΞΙΑ στη θεση του ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

To openseas to δινει να φευγει αποψε στις 2200 απο Ροδο και αυριο Πεμπτη στις 2300 απο Πειραια.Να υποθεσω πως εληξε το απαγορευτικο στα Δωδεκανησα εδεσε ηδη?

Link to comment
Share on other sites

Οκ η πληροφορια μου για την ταχυτητα ειναι νομιζω σωστη,εχω ταξιδεψει πολλες φορες και εχω και συγγενια με πρωην καπετανιο του,οποτε νομιζω οτι το πλοιο το γνωριζω αρκετα καλα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι και τα δυομισυ:eek: αδερφα (virgo, vega, venus) χοντρικα εκει παιζουν στα καλα τους. 22.5-23 trials και 20.5+ υπηρεσιακη. fully laden.

ποτε παντως δε θυμαμαι να εχει πει κανεις για 22-23 υπηρεσιακη το ροδανθη. ουτε η εταιρεια του.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία έχω ένα παλιό διαφημιστικό της εταιρίας που διαφημίζει το ΡΟΔΑΝΘΗ με 22 μέγιστη. Κι εγώ με 20+ υπηρεσιακή το θυμάμαι όταν ταξίδεψα το 1996 και το 1999. Φέτος 17,2:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο αποψινος αποπλους θα γινει στις 23.00 και οχι στις 19.00.Η καθυστεριση πρεπει να οφειλεται σε ελεγχο του ΥΕΝ.Το δρομολογιο ειναι ΠΑΤΜΟ-ΛΕΡΟ-ΚΑΛΥΜΝΟ-ΚΩ-ΝΙΣΥΡΟ-ΤΗΛΟ-ΣΥΜΗ-ΡΟΔΟ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι και τα δυομισυ:D αδερφα (virgo, vega, venus) χοντρικα εκει παιζουν στα καλα τους. 22.5-23 trials και 20.5+ υπηρεσιακη. fully laden.

ποτε παντως δε θυμαμαι να εχει πει κανεις για 22-23 υπηρεσιακη το ροδανθη. ουτε η εταιρεια του.

Υπαρχει και αλλο αδερφακι των Virgo κ Vegα? Ομολογω πως ειχα πληρη αγνοια παρακαλω κατατοπιστε με

Link to comment
Share on other sites

Να επανελθω λίγο στο θεμα ταχυτητα του πλοιου κατα το παρελθον.

Σε κουβεντα με Πλοιαρχο του μου είπε οτι το πλοιο ειχε πιάσει max speed 22,3 και τις καλες εποχές του πηγαινε με 21,8 average speed για ένα καλοκαιρι αυτα.Συνήθως απο 19,2 εως 20,2 πηγαινε μεχρι που το κόψανε για τα καλά και πάει τωρα περιπου 17.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ να πω ότι άφησε και πάλι φορτηγά απ'έξω τα οποία την κάνανε με ελαφρά για να επιβιβαστούν στο ΝΙΚΟΛΑΣ. Με 40' καθυστέρηση σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κουβεντα με Πλοιαρχο του μου είπε οτι το πλοιο ειχε πιάσει max speed 22,3 και τις καλες εποχές του πηγαινε με 21,8 average speed για ένα καλοκαιρι αυτα.Συνήθως απο 19,2 εως 20,2 πηγαινε μεχρι που το κόψανε για τα καλά και πάει τωρα περιπου 17.

Προφανώς την εποχή που έκανε Παροναξία με ανταγωνιστή τη θρυλική Αριαδνη της Minoan Lines HighSpeed (και με σινιαλα Minoan Lines :D ). Οι καλύτερες μέρες της ακτοπλοΐας... :D

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά για τότε μιλάμε,τότε τρέχαν όλοι....Οσον αφορά τις καλύτερες μερες της ακτοπλοιας κατα την γνώμη μου ήταν αρκετα πριν

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι του 1996 που εκανε το ροδανθη και το αριαδνη (πρωτη χρονια) παρονιαξια το αριαδνη ανηκε στη minoan lines. το '97 (αν δε με απατα η μνημη μου) ιδρυθηκε η minoan lines highspeed με αριαδνη και hs1.

εκεινη τη χρονια το ροδανθη δεν επιανε ιο. μονο παρο ναξο θηρα. προαγγελος του δρομολογιου των blue star

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τις παλιότερες εποχές της ακτοπλοΐας δεν πρόλαβα να τις γνωρίσω. Αν και η περίοδος 94-99 κατά την άποψή μου μπορεί να θεωρηθεί αντικειμενικά η καλύτερη διότι είχε καλά και πολλά πλοία, ανταγωνισμό αλλά διατηρούσε και την ομορφιά του θαλασσινού ταξιδιου.

Τελικά proud εχεις δικιο. Η μνήμη σου δε σε απατά καθόλου.Όσο για τα δρομολόγια της Blue Star, αυτά περιλαμβάνουν την Ίο αλλά μόνο στην κάθοδο ή στην άνοδο.

Και για την ιστορία πλοίαρχος στη Ροδάνθη ήταν ο καπτα Γιώργος Χλωρός (αν δεν κάνω λάθος σήμερα αρχιπλοίαρχος της GA) και στην Αριάδνη (ο εξαφανισμένος δυστυχώς από την ακτοπλοΐα μετά το ατυχημα με την Πασιφάη) ο καπτα Στέλιος Δακτυλίδης. Με υποπλoίαρχο τον νυν speedατο (αρχι?)πλοίαρχο της Hellenic, καπτα Αντώνη Πιτσιλό.

Συγγνώμη που βγήκα λίγο εκτός θέματος, αλλά πιστεύω οτι άξιζε αυτή η αναφορά στο σκηνικό της ακτοπλοΐας πριν από μια 10ετία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...