Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Είπαμε να στηρίζουμε τις Ελληνικές εταιρείες στην Αδριατική, αλλά θα πρέπει και αυτές να λάβουν υπόψη τους πως δεν είμαστε πλέον όλοι εκατομμυριούχοι ...

 

Πάτρα-Βενετία/Τεργέστη Α2+Ι.Χ.

 

- Κοινοπραξία 502 Ευρώ

- Μινωικές 413 Ευρώ

 

-> Διαφορά 89 Ευρώ και τεράστια διαφορά στα καράβια!

 

Πάτρα-Αγκώνα Α2+Ι.Χ.

 

- Κοινοπραξία 483 Ευρώ

- Μινωικές 413 Ευρώ

 

-> Διαφορά 70 Ευρώ

 

και τώρα το απίστευτο ...

 

Πάτρα-Μπάρι/Μπρίντιζι Α2+Ι.Χ.

 

- Κοινοπραξία 472 Ευρώ!!!

- Γκριμάλντι 272 Ευρώ

 

-> Διαφορά 200 Ευρώ!!!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομιζω οτι η πιο επιτυχημενη αποδειξη για το ποιος κοροιδευει ποιον ειναι η πρωτη σου συγκριση Ariadne,μεταξυ Βενετιας και Τεργεστης.Πιο πολλα μιλια η Τεργεστη,σαφως καλυτερα πλοια τα Κρουζ απο τα Φορτσακια και με παρεμφερη εξοδα επανδρωσης(μη σου πω οτι τα κρουζ εχουν και περισσοτερα λογω πρωτοκολλου)εξαιτιας της κοινης σημαιας.Κατα τα αλλα ειχα κανει κι εγω αναλογη συγκριση περυσι(η αναζητηση μου ηταν για τη high season που περασε)και ακουσα παλι τη γνωστη κασετα απο καποιους.

Κι απο τιμες?Κανονι!! ^_^
 
Εψαξα εισητηρια για τον Ιουλιο,2 ατομα με καμπινα εξωτερικη και ΙΧ με ΑΝΕΚ για Βενετια 950 ευρω πηγαινε-ελα και για Τεργεστη τα 2 ατομα στην εξωτερικη+ΙΧ στα 550 πηγαινε-ελα με τα Μινωογκριμαλντικα..Κατα τα αλλα ναυλωσαν Ιταλικα πλοια στην Ανεκ για να τους ερθει πιο φθηνα,αλλα τις δικες τους τιμες δεν τις ριξανε.Μετα θα τους φταιει ο Γκριμαλντι παλι. B)


Δηλαδη με τετοια διαφορα στην τιμη οσο καλος πατριωτης και να 'ταν κανεις :P θα πρεπει να το σκεφτηκε πολυ να τα δωσει τα 4 κατοσταρικα παραπανω στο..Audacia

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε να στηρίζουμε τις Ελληνικές εταιρείες στην Αδριατική, αλλά θα πρέπει και αυτές να λάβουν υπόψη τους πως δεν είμαστε πλέον όλοι εκατομμυριούχοι ...

 

Πάτρα-Βενετία/Τεργέστη Α2+Ι.Χ.

 

- Κοινοπραξία 502 Ευρώ

- Μινωικές 413 Ευρώ

 

-> Διαφορά 89 Ευρώ και τεράστια διαφορά στα καράβια!

 

Πάτρα-Αγκώνα Α2+Ι.Χ.

 

- Κοινοπραξία 483 Ευρώ

- Μινωικές 413 Ευρώ

 

-> Διαφορά 70 Ευρώ

 

και τώρα το απίστευτο ...

 

Πάτρα-Μπάρι/Μπρίντιζι Α2+Ι.Χ.

 

- Κοινοπραξία 472 Ευρώ!!!

- Γκριμάλντι 272 Ευρώ

 

-> Διαφορά 200 Ευρώ!!!

 

Τα συμπεράσματα δικά σας ...

 

Για τη γραμμή της Βενετίας δεν έχεις άδικο, αφου εκει κανεις δεν ειναι σε θέση να γνωρίζει ποια πλοία θα συνεχίσουν να πηγαίνουν.

Ομως στις γραμμές της Αγκώνας και του Μπαρι η κοινοπραξία έχει ηδη ανακοινώσει απο τις 25/8 φθινοπωρινή προσφορά με έκπτωση 30%, οπότε οι τιμές διαμορφώνονται ως εξης :

 

- γραμμή Αγκώνας 351,60

- γραμμή Μπάρι 334,90.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Έλα μου όμως που σε δοκιμαστικές κρατήσεις που έκανα (για 3 διαφορετικές ημερομηνίες, Νοέμβρη και Δεκέμβρη) μου βγήκαν τα νούμερα που αναφέρω και όχι αυτά με την έκπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Οι εκπτώσεις δεν βγαίνουν αμέσως στο σύστημα κρατήσεων. Θέλει ολίγον τι ψάξιμο, αφου ολες οι εταιρείες αυτόν το καιρό ψάχνουν απεγνωσμένα τον μεμονωμένο επιβάτη που είναι δυσεύρετος...

Link to comment
Share on other sites

Κακως ομως γιατι θα επρεπε να μην τις ψαχνεις με το δικανο!!! Αφου ψαχνουν τον μεμονωμενο επιβατη τοτε επρεπε να φαινονται φατσα φορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με το Μιλτιάδη. Έκανα τις κρατήσεις μέχρι το τελευταίο βήμα πριν το οριστικό κλείσιμο των εισιτηρίων. Θέλω να πιστεύω, πως έπειτα από τόσα χρόνια αγοράς εισιτηρίων μέσω του διαδικτύου, έχω μια κάποια σχετική εμπειρία. Πουθενά δεν αναφερόταν κάτι σχετικά με τυχόν έκπτωση. Οπότε, πότε θα εμφανιζόταν αυτή; Μετά την αγορά των εισιτηρίων;

 

Υ.Γ.1: Το βρήκα. Αλλά, λέει το κλασσικό. Ο αριθμός είναι περιορισμένος.

 

Υ.Γ.2: Ίδια ημερομηνία που είχα βρει με την κοινοπραξία για Α2 με αυτοκίνητο 483 Ευρώ για Αγκώνα πριν μια εβδομάδα, μου βγάζει τώρα 525 Ευρώ!

Edited by Ariadne
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, 525€ ειναι το κόστος της 4κλινης εξωτερικής που διατίθεται για 2 άτομα. Αυτή ομως με την έκπτωση 30% κοστίζει 381 !.

Πάντως έχω ακούσει απο πολλούς, οτι το σύστημα κρατήσεων των εταιρειών υστερεί ακόμα στο θέμα της φθηνότερης τελικής τιμής, για τον λόγο αυτό πολλοί είναι που καταφεύγουν και στην τηλεφωνική οδό ειτε στην ίδια την εταιρεία, ειτε σε γραφεία ταξιδίων για να βρούν το οικονομικότερο εισιτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά το ζήτημα είναι, πως δε βρίσκεις καμπίνα στην τιμή με την έκπτωση. Οπότε, τι να την κάνω τη θεωρητική έκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Είναι και το συστήμα της κοινοπραξίας πολύ προχωρημένο γι'αυτό μάλλον!!!! :P  :P !!!!Ευέλικτο και σε περίπτωση λάθους....πληρωτό ;) !!!!!Οπότε πάς με Μινωικές και είσαι άνετος και με λεφτά στη τσέπη ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά το ζήτημα είναι, πως δε βρίσκεις καμπίνα στην τιμή με την έκπτωση. Οπότε, τι να την κάνω τη θεωρητική έκπτωση;

Μα αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω, οτι δεν ειναι θεωρητική η έκπτωση. Π.χ. βάζοντας την αναχώρηση 23/12 Πάτρα/Αγκώνα με

το 'Σουπερφαστ 12', ενω η κανονική τιμή ειναι οπως σωστά γράφεις 525€ πήρα τηλέφωνο στην εταιρεία και το τελικό πληρωτέο ποσό για 1 δίκλινη εξωτερική καμπίνα (απο 4κλινη) + ΙΧ ειναι 381. Για τον λόγο αυτό επιμένω οτι στην αγορά εισιτηρίων με πλοίο,

χρειάζεται περισσότερο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλεω και εγω αλλη μια φορα οτι αυτο δεν εχει καμια λογικη! Και εχει και μια δοση "οτι πιασουμε" απο καποιον που δεν το ψαχνει! Διοτι δε μπορει στους μεν να δειχνει αμεσως τις εκπτωσεις, χωρις ψαξιμο και στους δε να πρεπει να το ψαξεις απο δω να το ψαξεις απο κει και αν βγει η εκπτωση και αν παρεις τηλεφωνο και και και...

 

Επισης δεν εχει καμια λογικη να βαζεις τα ιδια (καμπινα/ιχ κλπ) και σημερα να εχει αλλη τιμη, αυριο αλλη τιμη, μεθαυριο αλλη τιμη! Δεν ειναι αεροπορικα εισητηρια να ειναι οτι τυχει. Υποτιθεται εχουν τιμοκαταλογους που ξανα-υποτιθεται ειναι υποχρεωμενοι να τηρουν!


Σημερα οσες δοκιμες και αν εκανα παντως δεν καταφερα να βρω τη συγκεκριμενη τιμη! Το μηνυμα παντα λεει οτι η εκπτωση δεν προσφερεται για τον επιβατη που εχω επιλεξει!

 

Επισης αν δουλευε με ολους τους browser το online booking της κοινοπραξιας απο μεριας superfast θα ηταν καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά δεν υπάρχει λογική, αφου οπως έγραψα πριν το on line booking των ναυτιλιακών εταιρειών, ειδικά στη 

γραμμή της Ιταλίας δεν ειναι τελειοποιημένο. Θυμάμαι πριν 2 χρόνια συνάντησα ενα ζευγάρι Βέλγων που

μου είπαν οτι ενω είχαν αγοράσει εισιτήρια μίας διαδρομής, κατάφεραν με μια μικρή επιβάρυνση να

αγοράσουν και αυτά της επιστροφής, αφου το σύστημα κρατήσεων δεν τους είχε υπολογίσει την

έκπτωση early-booking. Δεν θυμάμαι ομως σε ποιά εταιρεία είχε συμβεί αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν είμαι και σίγουρος αν είναι το κατάλληλο νήμα, αλλά πότε θα δούμε τις μειώσεις στα εισιτήρια, λόγω της κατρακύλας του πετρελαίου;

Καλό ε;

Link to comment
Share on other sites

Για τις Μινωικες ο επιναυλος δεν ισχυει πλεον στις γραμμες τις Αδριατικης!

Εχεις δίκιο, μολις τώρα το είδα ! Ομως η κοινοπραξία της Αγκώνας/Βενετίας και Μπάρι/εδω μόνο τάληρο ο επίναυλος... συνεχίζει ακάθεκτη !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

H Minoan μέσα σε 10 μέρες έκανε 2 φορές αυξήσεις τιμών για τη γραμμή του Ηρακλείου:

 

Deck: 36 --> 39 --> 43

A1: 124 --> 126

A2: 95 --> 97 --> 99

AB1: 115 --> 117

AB2: 88 --> 89 --> 92

A4: 70 --> 72 --> 74

AB4: 62 --> 65 --> 69

LD/L2: 115 --> 120

VIP: 50 --> 54

 

MOTO: 22 --> 24

IX: 85 --> 89

 

Η έπτωση για τους τρίτεκνους από 50% έγινε 30%

Η τιμή για φοιτητές στο κατάστρωμα από 18 ανέβηκε και πάλι στα 20 ευρώ

Η έκπτωση 50% για τους συνταξιούχους του ΝΑΤ παύει να ισχύει

Και αλλάζουν και κάποιες εκπτώσεις για τα μέλη του Bonus Club

 

Πρώτη αύξηση από 20/1: http://www.minoan.gr/uploads/prices/HERAKLION/PR_HER_GR.pdf

Δεύτερη αύξηση από 1/2: http://www.minoan.gr/uploads/prices/HERAKLION/30_01_15/GR_PRICE_LIST_PIR_HER_PIR_01022015.pdf

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για αυτή την απρόσμενη πολιτική; Η κοινοπραξία έχει ακολουθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για αυτή την απρόσμενη πολιτική;

Προφανως-και ελλειψει ουσιωδους ανταγωνισμου-για να αυξηθει το περιθωριο κερδους τωρα που επεσε το πετρελαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Νέα πλαφόν στις ακτοπλοικές γραμμές με αισθητή μείωση!

 

Παράδειγμα που μπορώ να αναφέρω είναι πως το Πειραιάς-Σύρος από 24,14(καθαρός ναύλος) πλοίο μεγαλύτερο 10ετίας πλέον περιορίζεται στα 15,208!!! (για μικρότερο 10ετίας στα 18,25)

 

Σε ισχύ από την Πρωτομαγιά για όλα τα εισιτήρια που πρόκειται να εκδοθούν. (όσα έχουν εκδοθεί, εκδόθηκαν)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...