Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 520
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για που σάλπαρε μόλις τώρα; Δοκιμαστικό ή για αλλού και εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι;

YΓ:Δοκιμαστικό τελικά. Λίγο πριν ήταν έτοιμο να μπεί στον προλιμένα ερχόμενο από το στενό της Ψυττάλειας.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

πρωτη αναχωρηση του πλοιου για 12νησα...το πλοιο πεφτει απο την δεξια μερια του Π στο ντοκ 3 με αποτελεσμα να αργει λιγο στην αναχωρηση καθως πρεπει να βιραρει την αγκυρα να καθαρισει η πρυμνη με την γωνια του ντοκου κ να ευθυγραμιστει με την μπουκα κ να βγει

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το πρώτο αν δεν κάνω λάθος. Και το 2012 δεν είχε κάνει ένα δρομολόγιο;

 

Μην βαράτε, το 1ο για φέτος  :P αυτό του '12 το θυμάμαι, κάποιου την ακινησία είχε κάνει. Καμμιά βδομάδα ήταν τότε μαζί με το BS Δήλος αν δεν κάνω (πάλι  :D ) λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαράμε εσένα βρε, βαράμε τους άλλους  :P

 

Το βαπόρι στην Σύρο πάντως φτάνει αρκετά νωρίς σε σχέση με το πρόγραμμα. Γύρω στις 22:35 με 22:40 περνάει τα φανάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Ας δούμε το Superfast XII να αναχωρεί από τη Ρόδο στις 26/7/15, οπού στη συγκεκριμένη αναχώρηση πρέπει να αντιμετώπισε κάποια δυσκολία να πάρει την άγκυρα του. Είχε γυρίσει κατά 90 μοίρες από τη θέση της πρόσδεσης και το έβλεπα στην ίδια θέση για πάνω από 20 λεπτά . Ενω στη φωτογραφία φαίνεται ακόμα η αγκυρα του να ειναι λιγο πανω απο το νερο ενω εχει φτασει εξω απο την παραλια της Ελλης

Link to comment
Share on other sites

Χθες το Superfast XII ειχε ξεφορτωσει κανονικα στο ντοκ 3 το πρωι και το απογευμα φορτωσε διπλα απο τις δεξαμενες του Βασιλειαδη. Το απογευμα που περασα ειδα να υπηρχε ενα γερανος διπλα του οποτε θα υποθεσω οτι αλλαζε σωστικα ή να εκανε καμια εργασια στην αγκυρα του

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες που το ταξιδεψα, μου εκανε εντυπωση ότι διαθετει "τουαλετα" για τα κατικιδια, κατι σαν μεγαλο ταψι με διαμετρο περιπου εναμισυ μετρο γεματο αμμο. Ετσι αποφευγουν τα "ναρκοπέδια" σε καποιο υπαιθριο ντεκ όπως γινεται συνηθως σε αλλα πλοια.

Επισης μεγαλυτερη ποικιλια στο εστιατοριο από αλλα πλοια του Αιγαιου, και το poolbar  προσφερει γυρο.

Η εσωτερικη δικλινη καμπινα μου ειχε τα κρεβατια διπλα το ένα με το άλλο και όχι πανω-κατω σαν το BS2.

Καλοταξιδο, γρηγορο και πολυτελες, είναι αναβαθμιση στο Αιγαιο μεν, αλλα εμενα μου θυμιζει τις μεγαλες στιγμες της προηγουμενης δεκαετιας στην Αδριατική..

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη αποτυχια η δρομολογηση του πλοιου στο Αιγαιο για το καλοκαιρι που μας περασε. Εχασαν σημαντικα εσοδα μιας και το καλοκαιρι ταξιδευε στο φουλ στην γραμμη της Ανκωνας.

Edited by oceanus
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όποτε είχα κατέβει για shipspotting λόγους πολυ πρωί στο λιμάνι ή το απόγευμα όταν εφευγε,γεμάτο το βλεπα απο φορτηγά πάντως...που αυτοί αφήνουν τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

το πλοιο στην αδριατικη περισσευε (αφου γυρισε το champion) ενω στα 12νησα δεν μπηκε επιπλεον, αλλα αντικατεστησε το bs1 που πηγε χιο. ετοιμο μεριδιο πηρε

οσα εχω ακουσει εγω πιο κοντα σε  οσα λεει ο πετρος ειναι

Link to comment
Share on other sites

Απο Πειραια γεματο στα γκαραζ για τα νησια του Αιγαιου λιγο δυσκολο... Απο οτι φαινεται το μετανιωσαν κατα πολυ...

Το μετάνιωσαν τόσο πολύ που όχι μόνο κατα  την περίοδο των capital controls που υπήρχε νεκρή περίοδος παρέμεινε αλλά συνεχίζει μέχρι τώρα στα Δωδεκάνησα.....φαίνεται εκεί στην Άττικα θα έχουν λεφτά για πέταμα......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...