Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 520
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...

Διαβασα στις προηγουμενες σελιδες για καποιες αεροπορικες που ηταν κλειστες οσο το βαπορι ηταν στην Αδριατικη και οταν ηρθε στο Αιγαιο τις... "ξεκλειδωσαν". Γνωριζει καποιος για το τι ισχυει πλεον? Υπαρχει διακεκριμενη η καθεσαι οπου θες?

Link to comment
Share on other sites

Εχει,αν δεν κανω λαθος,1 αιθουσα με καθησματα αεροπορικου τυπου.Δεν εχει διακεκριμενη,με το εισιτηρια οικονομικης θεσης πας παντου στο πλοιο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει περιπου 30 αεροπορικες σε μια αιθουσα στο πανω Deck που ειναι και οι καμπινες.Ειναι ελευθερες δεν πληρωνεις κατι και ειναι σε ιδιο στυλ με τα μπλουσταρακια.Οταν ξεκινησε το πλοιο δεν ειχε διακεκριμενη θεση αλλα την τελευταια φορα που ταξιδεψα ειδα και εχουν κανει διακεκριμενη θεση το σαλονι που βρισκεται πισω που εχει θεα τα απονερα του πλοιου..

Link to comment
Share on other sites

Στην Αδριατικη(ολα τα προηγουμενα χρονια αλλα και σημερα στο 11αρι),αεροπορικες και κουκετες(που ειναι διπλα διπλα)χρειαζονταν την καρτα επιβιβασης με την μαγνητικη ταινια για να μπεις.Επισης ειχες προσβαση σε ολα τα σαλονια ακομα και με εισητηριο deck(καταστρωμα).Βεβαια αλλο το Πειραιας-Ηρακλειο και αλλο το Πατρα-Ανκονα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεκινησε το πλοιο δεν ειχε διακεκριμενη θεση αλλα την τελευταια φορα που ταξιδεψα ειδα και εχουν κανει διακεκριμενη θεση το σαλονι που βρισκεται πισω που εχει θεα τα απονερα του πλοιου..

Το καλοκαίρι που ταξίδεψα με το Superfast XII είχε μια πινακίδα σε ένα stand μπροστά από αυτό το σαλόνι ότι είναι διακεκριμένης θέσης. Αλλά κάνεις δεν ελέγχει τα εισιτήρια και εγώ είχα καθίσει εκεί, που είχα οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ισχυει κατι για διακεκριμενη θεση αφου δε σου δινει κ τετοια επιλογη στο ηλεκτρονικο συστημα. Μαλλον ισχυει χυμα...στο κυμα!

Edited by DimitrisD.Manolis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνεχιζεται η κοκκινη θυελα:), με 14 φωτο του καμαριου μας, στην πατρα και εν πλω στον πατραϊκο και το ιονιο.

ηρθε στη χωρα μας τον οκτωβριο του 2002 και μετα απο εξημισυ χρονια στην αδριατικη, πηγε μεταναστης στο ηρακλειο να κανει το ημεροπλοιο:rolleyes:.

προκειται για την τελευταια παραλλαβη νεοτευκτου πλοιου απο τον περικλη παναγοπουλο και για το τελευταιο original superfast, (τα αδερφα των audacia & energia ειναι "τραβεστι" superfast).

παλιοτερα ειχε ακουστει (δειτε και στην πρωτη σελιδα του thread) οτι επαιζε να παει πειραια ροδο λεμεσσο χαιφα, μαλλον στα πλαισια των "θαλασσιων αυτοκινητοδρομων"

οπως και με ολα τα υπολοιπα κοκκινα και με αυτο, μολις τελειωσε η ναυπηγηση του, το ναυπηγειο χρεωκοπησε. (θυμηθειτε λεπτομερειες).

gallery_1817_147_703418.jpg

gallery_1817_147_391216.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πάντως το αχανές γκαράζ του SF XII επιτέλους θα αξιοποιηθεί στο έπακρο!

μου φαίνεται αρκετά "ευκολο" στη φόρτωση καθώς δεν έχει ούτε κολωνάκια, ούτε εμπόδια.

Σχετικα εύκολο να φορτώσεις τα Φ/Γ!! Αλλά όχι εάν φορτώνεις τις άλλες γραμμές φόρτωσης και στο τέλος σου μένουν μια γραμμή που είναι κάτω από τη ράμπα για το πάνω γκαράζ, όποτε πρέπει να περιμένεις να βγεις ο τρακτορας για να έρθει το άλλο φορτηγό. Και άλλες δυο γραμμές φόρτωσης από την αριστερή πλευρά του casing, που θα είναι μπροστά από τη καταπακτή.

Επίσης θα υπαρχουν θεματα μετα ΙΧ μέχρι να βγουν από τα καταμπαρο γκαράζ!!! Όπως και εάν αργούν τα ΙΧ θα τους πιάνουν και χώρο από το κύριο γκαράζ (τις ήμερες με λίγη κίνηση από ΙΧ), όποτε θα τρώνε θέσεις από τα ΦΓ.

Πάντως οι επιβάτες που είχαν ΙΧ πιστεύω πλέον θα βλαστημούν την ώρα που επέλεξαν το Superfast μιας και έμπαιναν στα καταμπαρο γκαράζ που είναι στη πλωρη, οπότε για να βγουν θα πρέπει να αδειάσουν δυο γραμμές από φορτηγά στην αριστερή πλευρά του πλοίου (που χθες ήταν όλα σχεδόν ξεκοτσαριστα) για να ανοίξει η καταπακτή!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το αχανές γκαράζ του SF XII επιτέλους θα αξιοποιηθεί στο έπακρο!

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερο από των άλλων τριών πλοίων της γραμμής

Το Superfast XII μάλλον έχει περισσότερα γραμμικά μέτρα από τα παλάτια αλλά σε σύγκριση με το Olympic Champion έχει μικρότερο γκαράζ περίπου κατά 300 γραμμικά μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως απο το site της Ανεκ γίνεται λόγος για 670 οχήματα στο Olympic Champion , ενώ στο site της SF γινεται λόγος για 900 οχήματα στο 12αρι...

Δεν μπορω να καταλάβω πως το Τσαμπιον εχει μικροτερη χωρητικοτητα και περισσοτερα γραμμικα μετρα?????? :confused

Link to comment
Share on other sites

Αυτο = ειναι το ψηλοτάβανο κομμάτι του γκαράζ. Χωρητικότητα 1 ΙΧ αλλά 2 (προς χάρην παραδείγματος) γραμμικά.

Αυτο - ειναι το χαμηλοταβανο κομμάτι κου γκαράζ. Χωρητικότητα 1 ΙΧ και 1 γραμμικό.

-----===== : 10 ΙΧ, 15 γραμμικά

========= : 9 ΙΧ , 18 γραμμικά

Μόνο έτσι εξηγείται αλλά δεν έχω ιδέα αν έχω δίκιο...

Link to comment
Share on other sites

Mην δινεις σημασια στο τι λενε τα site των εταιριων :P,εχουμε ξαναδει τα ιδια στο Ν.ΡΟΔΟΣ που χωραγε υποτιθεται ενα σκασμο φορτηγα αλλα και στην ΑΝΕΚ(καπου εχει γραφτει στο φορουμ)που εδινε για τα ΚΡΗΤΗ 2000 ΙΧ :D

Το shippax(που νομιζω παιρνει τα χαρακτηριστικα απο τα ναυπηγεια)λεει για 653 cars και 1915 γραμμικα στο 12αρι και 654 cars με 2028 γραμμικα για το CHAMPION.

Τωρα αν παιρνει το ενα 5 φορτηγα η 10 ΙΧ παραπανω δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερη σημασια,πανω κατω στα ιδια ειναι,δεν χρειαζεται να βγαλουμε πρωταθλητη στην χωριτηκοτητα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Να κάνω τρεις αφελείς ερωτήσεις/παρατηρήσεις;

1) Παλιά το πλοίο στο Ηράκλειο έδενε πάντα στραβά: Η πλώρη του ακουμπούσε στα προστατευτικά(λέμε τώρα...) λάστιχα, ενώ η πρύμη απείχε από αυτά περίπου 3-4 μέτρα. Είχα ρωτήσει από περιέργεια και μου είχαν πει ότι αυτό γίνεται επειδή η μπίντα είναι σε λάθος θέση(υποθέτω λοιπόν ότι δεν ηθελαν να σχηματίζει μεγάλη γωνία ο κάβος που συγκρατούσε το πλοίο). Χτες είδα στο Ηράκλειο ότι έχουν τοποθετηθεί δύο τεράστια "μπαλόνια", με αποτέλεσμα το πλοίο να πλαγιοδετεί ολόισια, απλώς να είναι μετατοπισμένο σε σχέση με τον ντόκο. Υποθέτω ότι με αυτό επιτυγχάνουν και τη σωστή απόσταση αλλά και τη σωστή πλαγιοδέτηση.

2) Έχω παρατηρήσει ότι περίπου 10-15 λεπτά πριν την αναχώρηση το νερό "αφρίζει" στο πίσω μέρος, από την πλευρά του ντόκου, οπότε υποθέτω ότι τίθεται σε λειτουργία το stern thruster. Η απορία μου είναι γιατί άραγε χρειάζεται να γίνει αυτό; Υποθέτω επίσης ότι αν γίνεται, λογικά θα δουλεύει σε μικρή ισχύ, εφ' όσον το αντίθετο θα ζόριζε τους κάβους, και θα πίεζε το εμπρός μέρος προς τον ντόκο, σωστά;

3) Έχω επίσης πολλάκις παρατηρήσει(εν στάσει φυσικά) ότι η πρύμη μοιάζει να έχει μεγαλύτερο βύθισμα από την πλώρη. Γιατί άραγε μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

2) Έχω παρατηρήσει ότι περίπου 10-15 λεπτά πριν την αναχώρηση το νερό "αφρίζει" στο πίσω μέρος, από την πλευρά του ντόκου, οπότε υποθέτω ότι τίθεται σε λειτουργία το stern thruster. Η απορία μου είναι γιατί άραγε χρειάζεται να γίνει αυτό; Υποθέτω επίσης ότι αν γίνεται, λογικά θα δουλεύει σε μικρή ισχύ, εφ' όσον το αντίθετο θα ζόριζε τους κάβους, και θα πίεζε το εμπρός μέρος προς τον ντόκο, σωστά;

Δεν νομίζω ότι δουλεύει το stern thruster αλλά οι προπέλες!!! Σε όλα τα πλοία βάζουν 10-15 λεπτά νωρίτερα μπροστά τη μηχανή για να πιάσει τις θερμοκρασίες λειτουργίας τους (προθέρμανση)

Link to comment
Share on other sites

-Το νερό που παρατηρείς να αφρίζει στη πρύμη δεν είναι απο το stern thruster αλλά απο τις προπέλες του πλοίου. Η πλειοψηφία των ποσταλιών φοράει προπέλες μεταβλητού βήματος. Τι σημαίνει αυτό: η προπέλα γυρνάει με σταθερές στροφές και το αν το καράβι θα πάει μπροστά ή πίσω και με τι ταχύτητα εξαρτάται απο τη κλίση των πτερυγίων της προπέλας η οποία ρυθμίζεται απο τα χειριστήρια στη γέφυρα. Για αυτό λοιπόν βλέπεις ότι περίπου 10' πριν την αναχώρηση ξεκινάνε και γυρνάνε οι προπέλες αλλά με μηδενική κλίση στα πτερύγια.

-Όλα τα καράβια όταν είναι σταματημένα έχουν έμπρυμη διαγωγή (μεγαλύτερο βύθισμα με τη πρύμη). Αυτό συνήθως γίνεται λόγω του βάρους μηχανών και συστήματος προώσεως που βρίσκονται κοντά στη πρύμη. Βέβαια, αυτό μπορεί να αλλάξει είτε λόγω φορτίου είτε αλλάζοντας τη ποσότητα έρματος στις δεξαμενές.

Edited by CptAris
Link to comment
Share on other sites

-Το νερό που παρατηρείς να αφρίζει στη πρύμη δεν είναι απο το stern thruster αλλά απο τις προπέλες του πλοίου. Η πλειοψηφία των ποσταλιών φοράει προπέλες μεταβλητού βήματος. Τι σημαίνει αυτό: η προπέλα γυρνάει με σταθερές στροφές και το αν το καράβι θα πάει μπροστά ή πίσω και με τι ταχύτητα εξαρτάται απο τη κλίση των πτερυγίων της προπέλας η οποία ρυθμίζεται απο τα χειριστήρια στη γέφυρα. Για αυτό λοιπόν βλέπεις ότι περίπου 10' πριν την αναχώρηση ξεκινάνε και γυρνάνε οι προπέλες αλλά με μηδενική κλίση στα πτερύγια.

Μου είχε περάσει από το μυαλό, όμως παρατηρώντας από ψηλά φαίνεται καθαρά ότι αφρίζει ΜΟΝΟ στην πλευρά που βρίσκεται ο ντόκος, γι' αυτο και συμπέρανα ότι πρόκειται για stern thruster. Ίσως βέβαια να κάνω και λάθος! Ξαναταξιδεύω τέλος Ιουλίου, οπότε θα προσπαθήσω να παρατηρήσω.

-Όλα τα καράβια όταν είναι σταματημένα έχουν έμπρυμη διαγωγή (μεγαλύτερο βύθισμα με τη πρύμη). Αυτό συνήθως γίνεται λόγω του βάρους μηχανών και συστήματος προώσεως που βρίσκονται κοντά στη πρύμη. Βέβαια, αυτό μπορεί να αλλάξει είτε λόγω φορτίου είτε αλλάζοντας τη ποσότητα έρματος στις δεξαμενές.

Δεκτόν, απλώς έχω την αίσθηση ότι την ώρα που το παρατήρησα αυτό υπήρχε μπόλικο φορτίο στο βάθος του γκαράζ (δηλαδή κοντά στην πλώρη).

Όπως και να 'χει, σας ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...