Jump to content
Shipfriends

Διαφημίσεις πλοίων και εταιρειών


Recommended Posts

Σήμερα άκουσα σε ραδιόφωνο της Θεσσαλονίκης διαφήμιση της Blue Star για τον δρομολόγια του Διαγόρα εκ Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μονο στο Superfast για το Ηρακλειο υπαρχει αρκετη ....Απο τις αλλες στο ραδιοφωνο μονο της ΜΙΝΟΑΝ
Και το πρωί στο ΣΚΑΙ...κάνουν κόντρες και στις διαφημίσεις MINOAN για Ηράκλειο και Ιταλία και καπάκι SUPERFAST για Ηράκλειο.

Επίσης, βλέπω συνέχεια διαφημίσεις της HSW στις τοπικές εφημερίδες των Κυκλάδων, αλλά μόνο για τα ταχύπλοα.:confused:

Εντύπωση μου κάνει που δεν βλέπω αντίστοιχες στη Χίο/Μυτιλήνη:rolleyes:...παρόλο που (όπως έγραψε προχθές μια εφημερίδα) δραστηριοποιούνται 3 εταιρείες και υπάρχει έντονος ανταγωνισμός.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάνω που άκουγα το πρωί (μέσα στη λίμο:P) στον city τον Φοίβο Καρζή να αναλύει την μαύρη επικαιρότητα και τα επεισόδια στον Άγιο Παντελεήμονα...σιγή...και ξάφνου...οι αιθέρες γέμισαν χρώματα και αρώματα και θύμησες γλυκειές (σε έσκισα στη ποίηση NHSOS XIOS:D)...διαφήμιση της Σουπερφεράκλας.:).

Πας το μεσημέρι να μάθεις τα νέα από τη Γιούλα Ράπτη (πάντα στο city και μέσα στη λίμο:P)...τσουπ...απ' ευθείας Σαντορίνη με τα BS1/2...και καπάκι τα νεώτερα από τα επεισόδια για την παιδική χαρά στον Άγιο Παντελεήμονα.

Πάει, θα τον κόψω τον city γιατί η blue star θα μας στείλει στο ψυχιατρείο μέχρι να πάμε διακοπές...:D

Link to comment
Share on other sites

Η κριση εχει περιορισει και τις διαφημησεις φετος.Μονο στο Superfast για το Ηρακλειο υπαρχει αρκετη διαφημηση και λογικο ειναι μιας και πρεπει να το μαθει οσο περισσοτερος κοσμος γινεται

Απο τις αλλες στο ραδιοφωνο μονο της ΜΙΝΟΑΝ εχω ακουσει και αυτο ειναι περσυνο σποτακι.

Τώρα που τέλειωσαν οι εκλογές φαντάζομαι ότι θα πάρουν σειρά οι διαφημίσεις των εταιρειών και πλοίων στους δρόμους και στα ΜΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πάει, θα τον κόψω τον city γιατί η blue star θα μας στείλει στο ψυχιατρείο μέχρι να πάμε διακοπές...:D

ΝΗΡΕΑ δεν ειναι μονο ο συγκεκριμενος σταθμος,η ΑΤΤΙΚΑ παιζει ΠΑΝΤΟΥ!(μπορω να αριθμησω αλλους 5 σταθμους μαλιστα).3 νομιζω ειναι η διαφημισεις:το 12 στην Κρητη,τα μεγαλα Blue Star για Σαντορινη και τελος το SF2(για αλλους υπερβαπορ...:D)

Αυτο που δεν μπορειτε να ακουσετε μεσα στην 'λιμο':p,ειναι η διαφημιση της παντοφλας CHIOS,γιαυτο ειμαι εδω να σας την παρουσιασω...

ΥΓ.Αν εχετε καποιον διπλα σας,παρτε ενα μαντηλι και συρετε τον χορο...:D

pantofla-chios.rar

Link to comment
Share on other sites

Και σε σταθμό ιδιαίτερα προσφιλή στους επαγγελματίες οδηγούς διαφημίσεις για τις προσφορές της Blue Star στις 4κλινες καμπίνες.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη ΝΕΛ οπού την εποχή που ταξίδευαν οι Αιολοι με κανονικές ταχύτητες που oι διαφημίσεις της εποχής έλεγαν ότι είναι τα ταχυτέρα πλοία* (στη κατηγορία Monohull). Έτσι και τώρα η ΜΙΝΟΑΝ διαφημίζει τα Παλάτια της Κρήτης, ως τα ταχύτερα πλοία της Ελλάδας* (στη κατηγορία Cruise Ferries).:D

Σε λίγο θα βγουν άλλες εταιρείες να πουν ότι έχουν το ταχύτερο πλοίο στην Ελλάδα* (στη κατηγορία αμφίδρομη παντόφλα, παντόφλα, δελφίνι, ρωσικό επιβατηγό κλπ).:P

Link to comment
Share on other sites

και τώρα η ΜΙΝΟΑΝ διαφημίζει τα Παλάτια της Κρήτης,
Και βεβαίως κορυφαίο εύρημα είναι εκείνο το ...5 3/4 ώρες**...

**στα ημερήσια δρομολόγια (από φανό εξόδου έως φανό εισόδου λιμένων)

Είναι της γνωστής σχολής "καρπούζια ΑΑΑ όλα με το μαχαίρι 5,99"

Link to comment
Share on other sites

Και η AEGEAN SPEED LINES στον χορο των ραδιοφωνικων διαφημισεων.Χτες την ακουσα για πρωτη φορα κι αν θυμαμαι καλα ρεκλαμαριζε τα καινουργια δρομολογια.Η ΑΤΤΙΚΑ παντως πρεπει να εχει κανει τρελλο συμβολαιο,παιζει ανα μιση ωρα σχεδον παντου:D

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το ότι "παιζει ανα μιση ωρα σχεδον παντου", η ΑΤΤΙΚΑ έχει υιοθετήσει και έναν άλλο έξυπνο τρόπο διαφήμισης. Την χορηγία ραδιοφωνικών εκπομπών.

Σε γνωστό αθλητικό σταθμό που ακούω συχνά, εκτός από τα σποτάκια σε διαλείμματα του προγράμματος, έχει γίνει και χορηγός εκπομπής σε κάποιες από αυτές. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά ? Ότι στην διάρκεια της εκπομπής και εν μέσω κάποιων ειδήσεων ή συζητήσεων, ο πολύ αγαπητός και "οικείος" μας αθλητικός δημοσιογράφος (σκεφτείτε κάποιο μεγάλο όνομα του χώρου) και όχι κάποια απρόσωπη φωνή σε σποτ, ανάμεσα στην υπογραφή του Νταρμπισάιρ και την έλευση ή μη του Ροναλντίνιο :P στον Θρύλο, πετάει και ένα : "Kαι ας μην ξεχνάμε βέβαια τον χορηγό της εκπομπής μας, ο οποίος μας ταξιδεύει άνετα, οικονομικά, και με ασφάλεια σε όλο το Αιγαίο". ;)

Θεμιτότατος βέβαια τρόπος διαφήμισης και πολύ -θεωρώ- αποτελεσματικός.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτο εχω ακουσει σε 2 τουλαχιστον ραδιοφωνικους σταθμους να προσφερει εισητηρια για καποιο προορισμο μεσα απο εκπομπες

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτο εχω ακουσει σε 2 τουλαχιστον ραδιοφωνικους σταθμους να προσφερει εισητηρια για καποιο προορισμο μεσα απο εκπομπες

Εδω και χρονια το κανει αυτο και οχι μονο μεσα απο εκπομπες αλλα και απο περιοδικα και απο μερικα πολυκαταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα κ εγω να δινουν 2 εισητηρια μετ επιστροφης για Κουφονησια με καποιο απο τα μικρα Blue Star.Εχω την εντυπωση οτι γινεται σε συγκεκριμενο ραδιοφωνικο σταθμο και σε καποιες εκπομπες του,υψηλης ακροαματικοτητας.Ας ακουσουμε ομως και το radio-spot της Aegean Speed Lines με τα 3 speedrunner.

aegeansl.rar

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχετε δει την διαφημιση των Μινωικων, αλλα εγω την ειδα χτες για πρωτη φορα και μου αρεσε πολυ. εκεινο που μου εκανε εντυπωση ομως ηταν η εμφανιση της olympia/europa palace στην βενετια, ενω ολοι ξερουμε οτι κανενα απο τα δυο δεν περναει απο εκει. Μηπως ηθελαν να μας προ'ι'δεασουν για τα μελλοντικα τους σχεδια;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, βλέπω συνέχεια διαφημίσεις της HSW στις τοπικές εφημερίδες των Κυκλάδων, αλλά μόνο για τα ταχύπλοα.:confused:

Έσκασε μύτη και το Ν. ΧΙΟΣ στην ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ.

Τώρα πλέον μπορούν και οι Συριανοί να νοιώσουν την μαγεία της Μυροβόλου...πηγαίνοντας για διακοπές στη Μυτιλήνη.:D

post-31-128326981836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις εντος Σενγκεν αφιξεις του ΕΛΒΕ, μολις μπει κανεις στα αριστερα εχει ενα μεγαλο κολλαζ-διαφημιση του ΕΟΤ απο Μυκονο και Σαντορινη. Στα νερα της Σαντορινης πλεει ο Ποσειδωνας.. Που το θυμηθηκανε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια γιγαντοαφίσα έχει τοποθετηθεί εδώ και λίγες ημέρες στο κεντρικό κτίριο της HSW (δεν γέρνει το κτίριο, αλλά ο φωτογράφος….:P).

post-210-128326982017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως ωραία διαφήμιση, αν και προσωπικά θα την προτιμούσα λιγότερο καλλιτεχνική και να δείχνει περισσότερο τα πλοία της, που είναι και το πλεονέκτημα της.

Δε νομίζω ότι γι'αυτό έβαλαν τα ολυμπία/γιουρόπα στη διαφήμιση στη Βενετία, δε διαφήμισαν γραμμή! Απλώς προτίμησαν να δείξουν την ωραία Βενετία (χαρακτηριστική της Ιταλίας) και τα καλά της πλοία!

Βέβαια προφανώς με τα νέα ιταλικά τα σημερινά Βενετία θα πάνε.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...