Jump to content
Shipfriends

Διαφημίσεις πλοίων και εταιρειών


Recommended Posts

  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

H ANEK δεν έχει άλλο πλοίο να διαφημίσει φαίνεται γιατί και στις Χανιώτικες αλλά και στις Ηρακλειώτικες εφημερίδες τον Έλυρο έχει :P

Link to comment
Share on other sites

Στο ημιχρονο Ιντερ-Μπαρτσα,εσκασε διαφημιση στο RAI 1 ''Grimaldi Lines,Spagna e Grecia con i miglior cruise ferry dell' mediterraneo'' :) με το CRUISE ROMA να σκιζει τα νερα και ενα μικρο χαρτη να δειχνει τα δρομολογια.Προσπαθησα να βρω την διαφημιση στο net αλλα δεν ανακαλυψα κατι.Παντως η προβολη της διαφημισης την δεδομενη χρονικη στιγμη σημαινει οτι ο Μανωλιος τα σκαει γερα για ρεκλαμα.Τι κι αν χασουμε τους Γερμαναραδες:rolleyes:...θα αυξησουμε τους Ιταλους:P

Link to comment
Share on other sites

H ANEK δεν έχει άλλο πλοίο να διαφημίσει φαίνεται γιατί και στις Χανιώτικες αλλά και στις Ηρακλειώτικες εφημερίδες τον Έλυρο έχει :P

Μπορεί η ΑΝΕΚ να προβάλλει μόνο το Ελυρος...αλλά από την άλλη πλευρά και η Blue Star στις ρεκλάμες της αποφεύγει να αναφέρει ποιο πλοίο πηγαίνει θα στα Χανιά.;)

Σήμερα δειλά-δειλά εμφανίσθηκε και ρεκλάμα στα Χανιώτικα Νέα.

post-31-128326997509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άκουσα και την πρώτη ραδιοφωνική διαφήμιση (δεν ξέρω αν έχει παίξει και τις προηγούμενες ημέρες).

Εδώ η αναφορά στο πλοίο ήταν ξεκάθαρη, "Ταξιδέψτε με το BLUE HORIZON για Χανιά, και απολαύστε το ταξίδι σας με την BLUE STAR..." κλπ. κλπ. κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κι εκεί πού έχουμε σταματήσει δικέ μου για να κάνει πιπί ο Νήσος Χίος στον Α1 Ρώμη - Νάπολη ενώ πηγαίνουμε να δούμε την Κρουιζάρα, κι εγώ βάζω Super-Extra-Turbo αμόλυβδη με 128 χιλιάδες οκτάνια στο βουκεφάλα το Zastava για να τραβάει στην ανηφόρα, Χλάαααααατς!! Σκάει μύτη η διαφήμιση της Grimaldi Lines. Βγήκα αφίσα δικέ μου!

Νομίζω πως το λόγκο στα ελληνικά με τα φτωχά μου ιταλικά μεταφράζεται σε: "Και Τώρα Διακοπές".

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ραδιοφωνικό σποτάκι της ΑΤΤΙΚΑ στο οποίο η γνωστή (Κρητικιά) ηθοποιός Ελένη Καστάνη μας ενημερώνει με άπταιστη Κρητική διάλεκτο πως ο Μανωλιός αποφάσισε να έρθει από το Ηράκλειο στην Αθήνα με το ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ 12 μόνο σε 6,5 ώρεςενώ μέχρι τώρα δεν έπαιρνε την μεγάλη απόφαση γιατί τον κούραζε το ταξίδι.:D

Link to comment
Share on other sites

Μια (ακομα) πολυ ωραια διαφημιση της Blue Star-Suoerfast σε μορφη μπανερ στο www.zougla.gr

Δεν ξερω αν συμφωνειτε μαζι μου αλλα θεωρω οτι η Blue Star εχει κανει μακραν τις καλυτερες διαφημισεις στον χωρο της ακτοπλοιας.

Link to comment
Share on other sites

Και στην αρχικη και στην στηλη Ελλαδα αλλα τωρα δεν το βλεπω και γω. Ισως ειναι ανα καποιες ωρες γιατι εχει και αλλες διαφημισεις το συγκεκριμενο site.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες είδα μια έντυπη διαφήμιση της Aegean Speed Lines σε καθημερινή πολιτική εφημερίδα. Μια απορία αυτό το «άσπρα» που αναφέρουν στην αρχή τι εννοούν?? Εκτός εάν εννοούν το χρώμα των πλοίων τους (να ξεχωρίζουν από τα κόκκινα ταχύπλοα της HSW), που δε μπορώ να καταλάβω τι ενδιαφέρει τον επιβάτη??

Link to comment
Share on other sites

...Μια απορία αυτό το «άσπρα» που αναφέρουν στην αρχή τι εννοούν?? Εκτός εάν εννοούν το χρώμα των πλοίων τους (να ξεχωρίζουν από τα κόκκινα ταχύπλοα της HSW), που δε μπορώ να καταλάβω τι ενδιαφέρει τον επιβάτη??

Brand differentiation.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα ένα λεωφορείο του αστικού ΚΤΕΛ της Χίου στολισμένο από την κορυφή ως τα νύχια με τη διαφήμιση τις ΝΕL LINES. Είχε και ένα motο, "η δική σας γραμμή πλεύσης" ή κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και στα λεωφορεία της Μυτιλήνης. Επίσης υπάρχει και ραδιοφονική διαφήμιση την τελευταία μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Διαφήμιση NEL lines και στο μετρό,μέσα σε βαγόνι.Ταξιδέψτε στο Β Αιγαίο και Κυκλάδες με ΝEL lines.H διαφήμιση έχει φωτογραφία της Παναγίας Χοζοβιώτισας:eek:.Μπόρεσα τελικά να βγάλω φώτο.Δεν είναι η καλύτερη γιατί μέσα στον κόσμο:confused:καταλαβαίνεται:oΔείτε την παρακάτω.

post-2023-128326999635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το φετινό brochure της ASL. Το μόνο που χτυπάει καπως περίεργα είναι αυτό το 'άσπρα'. Φαντάζομαι πως στόχος είναι η αντίθεση με τα κόκκινα της HSW αλλά τελικά δε νομίζω οτι περνάει κάποιο μήνυμα. Επίσης το 'φθηνά' ταιριάζει σε μια διαφήμιση ταχύπλοου όσο θα ταίριαζε και σε μια διαφήμιση της Bugatti Veyron.

post-40-128326999751_thumb.jpg

Edited by Superfast VI
Link to comment
Share on other sites

Διαφήμιση NEL lines και στο μετρό,μέσα σε βαγόνι.Ταξιδέψτε στο Β Αιγαίο και Κυκλάδες με ΝEL lines.H διαφήμιση έχει φωτογραφία της Παναγίας Χοζοβιώτισας:eek:.
Είδα και στις Κυριακάτικες εκδόσεις μια παρόμοια διαφήμιση...με ένα πατέρα αγκαλιά με τον γιό του που δείχνουν τη Χοζό.:eek: Και τότε βεβαιώθηκα ότι δεν επρόκειτο περί λάθους. Η ΝΕΛ κάνει καμπάνια με μπροστάρη το αντικειμενικά χειρότερο πλοίο της....και το οποίο εκτός απροόπτου δεν θα ξαναταξιδέψει με τα σινιάλα της. Μη με ρωτήσετε γιατί διάλεξαν τη Χοζό...κι εγώ αναρωτήθηκα. Αλλά δεν βρήκα ούτε μία λογική εξήγηση.:confused:

Όπως και το σλόγκαν της διαφήμισης δεν μου αρέσει: "Βάλτε γραμμή πλεύσης". Πολύ ξενέρωτο το βρίσκω

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Στον χωρο των ραδιοφωνικων διαφημισεων η ΝΕΛ και η STRINTZIS FERRIES:D Η πρωτη λεει ''πως σε λενε - ΝΕΛελενη,απο που εισαι-ΝΕΛλαδα,με τι ταξιδευεις -........:D'' Η διαφημιση παλι του Στριντζη ειναι πολυ πιο λιτη,μικρη σε χρονο και μας ενημερωνει για τα δρομολογια.Θα προσπαθησω να τις ηχογραφησω οταν τις ξαναπετυχω ωστε να τις ακουσετε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...