Jump to content
Shipfriends

Πειραιάς - Πάρος - Νάξος - Ίος - Θήρα


Recommended Posts

  • Replies 951
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στα αποτελέσματα του ΣΑΣ υπήρχε αυτό το θέμα:

Παράθεση:

ΘΕΜΑ 6 Α) Τροποποίηση δρομολόγησης Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΡΕΒΕΛΗΣ» από

01/11/08 έως 31/10/09 και εκτέλεση δρομολογίων στη γραμμή

Πειραιά – Κυκλάδων αντί Πειραιά – Ρεθύμνου

Β) Δρομολόγια από 01-11-08 έως 22-12-08

ΟΜΟΦΩΝΑ ΘΕΤΙΚΗ ΕΩΣ 22-12-08

Μήπως τα δρομολόγια μέχρι τις 22/12/08 αφορούσαν τη γραμμή της Χίου Μυτιλήνη και όχι της Παροναξιας?? Γιατί ένα σενάριο λέει ότι το Λισσος θα δέσει μέσα στο Νοέμβριο για επισκευή περίπου ενός μηνός, για βγει πάλι το Δεκέμβριο.

Παροναξία...Απ' ότι ξέρω τουλάχιστον...

Επειδή τελικά δε θα δέσει το Λισσος στα μέσα Νοεμβρίου αλλά πολύ αργότερα, για αυτό το Πρέβελης θα πάει στη Παροναξια.;)

Κάτι άκουσα ότι από Δευτέρα θα σταματήσει το Εξπρές Πήγασος τις προσεγγίσεις προς Πάρο και Νάξο.:confused: Και ότι θα πηγαίνει μόνο Ευδηλο Καρλόβασι Βαθύ, πάλι με 4 δρομολόγια την εβδομάδα

Και για αυτό δικαιολογεί να κόψει τη Παροναξια το Εξπρές Πήγασος από το δρομολόγια της Ικαρίας Σάμου. Τι να έχουμε δυο πλοίο να πηγαίνουν στα ίδια λιμάνια τις ίδιες ώρες για το ίδιο ταμείοB)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Πάντως για την ώρα, το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ θα εξακολουθήσει να πηγαίνει Πάρο-Νάξο-Εύδηλο-Καρλόβασι-Βαθύ, χωρίς το πλήρωμά του να γνωρίζει κάτι διαφορετικό!B)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα συνεχισουν και τα δυο για παροναξια μιας και δεν θεωρειται απειλη το Πρεβελης για το Μυκονος(μεγαλη διαφορα ταχυτητας-αρα και στην ωρα προσεγγισης στα 2 λιμανια), αλλωστε μην ξεχναμε για να παρει αυτη την γραμμη η HSW περιμενε αρκετο καιρο....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πιο λογικό θα είναι μια τροποποίηση στα δρομμολόγια του ΠΡΕΒΕΛΗΣ ώστε να έχει τουλάχιστον ένα δρομολόγιο πάνω στο ΜΥΚΟΝΟΣ και όχι όλα! Για παράδειγμα σε ενδεχόμενες αναχωρήσει του Τρίτη - Παρασκευή και Κυριακή , η μόνη μέρα που πέφτουν μαζί είναι η Παρασκευή...Λέω εγώ τώρα ένα σενάριο βολικό και για τη μαμά και για την κόρη...Αφήστε δε που μπορούν και να το κάνουν σημαία "Καθημερινές αναχωρήσεις" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πρώτη του πλοίου στη Σαντορίνη πριν από μία ώρα και πραγματικά εντυπωσίασε με τον όγκο του...Χαζεμένοι οι επιβάτες που το περίμεναν να ταξιδέψουν (600 επιβάτες 70 ΙΧ 14 Φορτηγά). Νομίζω πως για την Σαντορίνη είναι όλα τα λεφτά...Χρόνοι Highspeed σε τιμές ποσταλιού.(5 ώρες 33,50 ευρώ).Η εταιρεία νομίζω πως έκανε ματ με την κίνηση αυτή και κλείδωσε τη Σαντορίνη...

Ετσι οπως τα λες ειναι λευτερη, ερωτηση μαλον ασκοπη, η κινηση που αναφερεις ειναι φανταζομαι αυτη που εφερε απο Πειραια και οχι αυτη που πηρε, αληθεια για πιο περα ειχε να παρει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Aiolos II η κίνηση αυτή είναι ΠΡΟΣ Πειραιά στο πρώτο δρομολόγιο αφού κατεβαίνοντας το πλοίο δεν έπιανε Σαντορίνη (μόνο στον ανεβασμό έπιανε).

Περιτό ότι το πλοίο από μαρτυρίες επιβατών αλλά και από το σύστημα ήταν full

!!! Και το γκαραζ αλλά και το accomodation...Κρεβάτι ή καρέκλα , ούτε για δείγμα...Είναι βέβαια οι μέρες τέτοιες , όμως δεν παύει να είναι ένα τρομερά εμπορικό δρομολόγιο κατά την άποψή μου...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Aiolos II η κίνηση αυτή είναι ΠΡΟΣ Πειραιά στο πρώτο δρομολόγιο αφού κατεβαίνοντας το πλοίο δεν έπιανε Σαντορίνη (μόνο στον ανεβασμό έπιανε).

Περιτό ότι το πλοίο από μαρτυρίες επιβατών αλλά και από το σύστημα ήταν full

!!! Και το γκαραζ αλλά και το accomodation...Κρεβάτι ή καρέκλα , ούτε για δείγμα...Είναι βέβαια οι μέρες τέτοιες , όμως δεν παύει να είναι ένα τρομερά εμπορικό δρομολόγιο κατά την άποψή μου...

Mαλιστα, τωρα ναι σε καταλαβα, αλλα αν δεν κανω λαθος θα εχει και 3 φορες κατεβασμο απο Πειραια το οποιο επισης φαινεται τρομερο δρομολογιο.

Οπως ειπες η Σαντορινη στα βραδυνα κλειδωσε;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχει επίσης 3 φορές από Πειραιά 19.00 . Τα δρομολόγια αυτά με το συγκεκριμένο πλοίο που είναι μακράν το καλύτερο και γρηγορότερο στη γραμμή σε συνδιασμό με το ότι κατεβαίνει χωρίς στάση (5 ώρες) κάνει τον οποιοδήποτε θελήσει να έχει άλλες σκέψεις να μη το διανοείτε πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό απ' ότι αντιλαμβάνομαι της εταιρείας είναι να βοηθήσει τα λιγότερο εμπορικά δρομολόγια της Ρόδου και να αυξηθούν οι πληρότητές τους.

Ούτως η άλλως οι αναχωρήσεις από την Σαντορίνη ή από τον Πειραία προς Σαντορίνη είναι ελκυστικές από μόνες τους.Δηλαδή ο επιβάτης θα ψάξει την αναχώρηση του BS1 και όχι το πλοίο να βάλει μέρες που μπορεί να γεμίσει χωρίς την Σαντορίνη...

Link to comment
Share on other sites

δεν θα βολευε παρα πολυ να ειχε η blue star απογευματινο δρομολογιο για σαντορινη και τις παρασκευες;

Θα ήταν βολικό να είχε τη Παρασκευή από το Πειραιά και τη Κυριακή από τη Σαντορίνη, αλλά θα χαλούσε τη διάθεση των Συριανών.:D Επιπλέον είναι ότι έτσι όπως έχει τα δρομολόγια η εταιρεία έχει καθημερινως πρωί απόγευμα πλοίο για Σύρο.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να πιστεύει κανείς πως τα δρομολόγια αυτά γίνονται για να αντιμετωπιστεί ο Αδαμάντιος. Η Blue Star φέρνει ένα από τα καλύτερα πλοία της στην ακτοπλοΐα, χωρίς (μέχρι στιγμής) να ανοίγει κάποια νέα γραμμή. Μερικά από τα οφέλη που προκύπτουν από αυτή τη δρομολόγηση, είναι και αυτές οι προσεγγίσεις στη Σαντορίνη, απογευματινές προσεγγίσεις που είχαν λείψει από τη στιγμή που λόγω των αγόνων, το απογευματινό πλοίο της Παροναξίας, σταμάτησε να πιάνει Σαντορίνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λόγω του απαγορευτικού δεν εκτέλεσε το δρομολόγιο της Παρασκευής το Πρέβελης όπως μας ενημέρωσε ο Polmyt, ενώ πριν περίπου δυο μήνες που είχε συμβεί κάτι παρόμοιο το έκανε το Σάββατο πρωί.;)

Έτσι και έχω την απορία γιατί δεν το έκανε και τώρα το Σάββατο το πρωί, αφού θα προλάβαινε να κάνει το δρομολόγιο της Κυριακής??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν η επισημη δικαιολογια ηταν το απαγορευτικο αλλα το πιο πιθανο ειναι να ακυρωθηκε λογω μεωμενης κινησης.Η κινηση της επιστροφης απο τα νησια ηταν απογοητευτικη και αναλογη πρεπει να ηταν και αυτη της Παρασκευης.

Απο οσο ξερω υπηρχε ενημερωση οτι το δρομολογιο δεν θα γινει απο νωρις

Link to comment
Share on other sites

Ο Αδαμάντιος Κοραής δεν φαίνεται στο σύστημα τη Κυριακή στην επιστροφή από τα νησιά?? Φαντάζομαι ότι απλώς δεν έχουν ανοίξει τα πλανά για το Φεβρουάριο?? Γιατί κυκλοφορούν φήμες (το έχω ακούσει από 2 Παριανούς), που λένε ότι πλοίο θα σταματήσει από τη γραμμή?? (Προσωπικά αυτό δε το πιστεύω)
με μια προχειρη αναζητηση στο openseas, βρηκα δρομολογια περασμενα τουλαχιστον μεχρι τις 15/2. δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι σε ωρες κλπ, αλλα κανονικα τα βλεπω τα πραγματα.

δε νομιζω οτι η εταιρεια του θα τα μαζεψει και θα φυγει ετσι απλα, οσο και αν θα το ηθελαν καποιοι. (και δεν αναφερομαι στους leaders της γραμμης;))

Link to comment
Share on other sites

Όσο κι αν θα ηθελα να μείνουν όλα στη γραμμή (μονοφαγάς γαρ!), αν είναι να φύγει το ένα για να μπορέσει να στεριώσει το άλλο ας είναι! Οι επιλογές χρειάζονται (και δεν εννοώ μόνο στην εν λόγω γραμμή αλλά γενικότερα)

Link to comment
Share on other sites

διαβασα στον εφοπλιστη οτι κατι παληκαρια της μπλου σταρ πιεζουν τις εταιριες μεταφορων για να μην βαζουν φορτηγα στον ΚΟΡΑΗ κ γενικα των μεγαλο πολεμο που δεχεται!!!αλλα ξεχνανε κατι...εμεις οι νησιωτες την καναμε ΝΟ1 εμεις μπορουμε κ να την αποριψουμε!!!

Edited by Nick the Greek
πιο κοσμια εκφραση
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...