Jump to content
Shipfriends

AF Mia (ΙΜΟ 9144811)


Recommended Posts

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ρε παιδια πλακα κανουμε? Επειδη εχει καποιες κιτρινιλες το βαπορι θα το βγαλουμε και αχρηστο ή θα βγαλουμε το συμπερασμα οτι αυτοι που ειναι μεσα ειναι αχρηστοι? Σιγα μην ηρθε και απο τη Ζιμπαμπουε. Ρωτησατε αν στα δρομολογια που εκανε προλαβαινει καθολου να συντηρηθει το βαπορι? Ρωτησατε αν του εστειλε κανενας μπογιες η καθαριστικα? ΟΚ συμφωνω οτι αυτη η εικονα δεν ειναι η εικονα που εχουμε συνηθισει να βλεπουμε σε βαπορια των Μινωικων αλλα μην τρελαθουμε κιολας.

Μα δεν είπε κανένας πως το πλήρωμα ειναι ανίκανο, απλα όλοι έχουν παράπονο γίατι είναι σε αύτα τα χάλια το καράβι...??? και βέβαια οι μόνοι που δεν φταίνε ειναι το πλήρωμα, με ότι τους δίνουν με αυτά δουλεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Στην γραμμή που έκανε, όπως πολύ σωστά είπε ο Neptune δεν προλάβαινε για τίποτα!! Εξάλου εξωτερικά είναι μόνο το πλοίο με κάποια τρεξίματα, εσωτερικά είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Μην κολλάμε σε λεπτομέρειες. Δείτε ότι υπάρχουν πλοία δρομολογημένα και δουλεύει-ακόμα-ο κόσμος.....!!

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι δέν είναι άχρηστο,αλλά όποτε το είχα δεί στην Πάτρα-καί όχι μόνο την φορά που ταξίδεψα μ'αυτό-ήταν σε άψογη κατάσταση.Και όσες φορές το είχα δεί ήταν σε περιόδους ταξιδιωτικής "αιχμής" (καλοκαίρια κυρίως και μιά-δυό φορές που είχα κατέβει στην Πάτρα χειμώνα γιά το Καρναβάλι).Προφανώς όμως το πλήρωμα προλάβαινε να κάνη και τα βαψιματάκια του γιά να φαίνεται το πλοίο περιποιημένο-την φορά που ταξίδεψα μάλιστα (και ήταν Αύγουστος,άρα περίοδος με μεγάλη κίνηση) θυμάμαι ότι νωρίτερα είχα δεί έναν ναύτη με την βούρτσα να βάφη την αριστερή μπάντα κοντά στην πρύμνη.Και εν πάσει περιπτώσει,προσθέτει στο image τού βαποριού το να το βλέπη ο επιβάτης καθαρό και φρεσκοβαμμένο απ'έξω,πρίν μπή στο εσωτερικό του.Τώρα άν το δρομολόγιο που έκανε στην Ιταλία ήταν όλη την εβδομάδα τόσο "σφιχτό" που ίσα-ίσα προλάβαινε να ξεφορτώση,να φορτώση και να ξαναφύγη,τί να πώ.....

Link to comment
Share on other sites

το πλοιο αρχιζει κ μαζευεται εξωτερικα μια κ η δεξια δεν εχει πολλες σκουριες κ βαφτηκε το κοκκινο ζωναρι απο την πλωρη μεχρι την μεση του πλοιου περιπου

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

Οριστική λήξη συναγερμού! Τελικά εισακούσθημεν! Η πλώρη η οποία ήταν πραγματικά για κλάματα έχει αποκαταστάθεί πλήρως ενώ οι εργασίες προχωρούν πλέον στη δεξιά κόκκινη ρίγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μειζον προβλημα ειναι οτι ολες τις μερες πεφτει διπλα στο XII και ετσι δεν θα εχουμε την ευκαιρια να δουμε μια φωτο με τα δυο ξαδερφια για πρωτη φορα διπλα-διπλα στο Ηρακλειο. <_<

Και όμως σήμερα τα ξαδέρφια είναι δίπλα-δίπλα στον Πειραιά!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την απορία, αλλά ποιά είναι τα "δύο ξαδέρφια" τα οποία μάλιστα βρίσκονται σήμερα "δίπλα-δίπλα στον Πειραιά" ??? Δίπλα στο ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΑΣ -το όποιο πλαγιοδετεί στην Ηετιώνεια ακτή στην γνωστή προβλήτα της ΜΙΝΩΑΝ- έχει πλαγιοδετήσει και άλλο πλοίο ??? Αυτό πραγματικά θα ήθελα να το δω................ 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι ακριβώς "δίπλα". Το ΙΚΑΡΟΣ ΠΑΛΑΣ είναι πιο μπροστά και δεξιά στην προβλήτα της ΜΙΝΩΑΝ και πίσω αριστερά στην προβλήτα της κοινοπραξίας είναι το ΟΛΥΜΠΙΚ ΤΣΑΜΠΙΟΝ.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμό προς και στους 2!! Αλλα παίζετε με τις λέξεις προσπαθώντας να μας πείτε κατι που το ξέρουμε όλοι.. Δηλαδή το πως δένουν τα πλοια στον Πειραιά .. Εγω αμέσως κατάλαβα τι εννοούσε ο Delos.. Τρόπος του λέγειν ηταν ! Χρονια πολλα και στους 2 ! Καλα Χριστούγεννα !

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πλοίο είναι καταπληκτικό. Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να το επισκεφτώ και σε τίποτα δε θυμίζει πλοίο 15 ετών. Και αν τρώει ταλαιπωρία εκεί που ταξιδεύει. Και χοντρές θάλασσες και δύσκολους επιβάτες.

Μεγάλη υπόθεση τελικά το ελληνικό πλήρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμό προς και στους 2!! Αλλα παίζετε με τις λέξεις προσπαθώντας να μας πείτε κατι που το ξέρουμε όλοι.. Δηλαδή το πως δένουν τα πλοια στον Πειραιά .. Εγω αμέσως κατάλαβα τι εννοούσε ο Delos.. Τρόπος του λέγειν ηταν ! Χρονια πολλα και στους 2 ! Καλα Χριστούγεννα !

 

Με όλο μου τον σεβασμό και προς εσένα φίλε μου, θα σε παρακαλούσα να κρατήσεις τα συμπεράσματα σου που με αφορούν για προσωπική σου χρήση, πολύ δε περισσότερο αν δεν έχουν κάτι να προσθέσουν στην συζήτηση. Προσωπικά δεν συνηθίζω να "παίζω με τις λέξεις", και ενώ έκανες τον κόπο να διαβάσεις το ποστ μου δεν έκανες τον κόπο να προσέξεις το πως ξεκίνησα, ρωτώντας "ποιά είναι τα δύο ξαδέρφια". Δεν το γνώριζα, δεν το είχα ξαναακούσει μέχρι σήμερα ότι το ΙΚΑΡΟΣ και το ΟΛΥΜΠΙΚ είναι "ξαδέρφια", και μάλιστα και αυτήν την στιγμή συνεχίζω να έχω την απορία τι σημαίνει αυτός ο όρος, αφού μέχρι τώρα γνώριζα για "αδελφά" πλοία. Όταν λοιπόν διάβασα ότι τα δύο "ξαδέρφια" είναι σήμερα δεμένα δίπλα-δίπλα στον Πειραιά και γνωρίζοντας που δένει το ΙΚΑΡΟΣ, αναρωτήθηκα ποιό πλοίο μπορεί να ήταν αυτό που είχε πλαγιοδετήσει δίπλα του. Τόσο μα τόσο απλά και χωρίς καμμία απολύτως διάθεση .....παιχνιδισμάτων.

 

Ακόμα, καλό θα είναι πιστεύω όταν μεταφέρουμε μία πληροφορία να είμαστε ακριβείς. Άλλο το "δεμένα δίπλα - δίπλα" και άλλο το "δεμένα στην ίδια προβλήτα, πενήντα μέτρα το ένα πίσω από το άλλο". 

 

Τέλος, σχετικά με το "Εγω αμέσως κατάλαβα τι εννοούσε ο Delos", οφείλω χωρίς καμμία απολύτως διάθεση ειρωνείας να σε συγχαρώ. Προφανώς έχεις περισσότερες γνώσεις και υψηλότερο IQ από εμένα που δεν το κατάλαβα και εξέφρασα την απορία μου.   

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μονο και απο θέμα ηλικίας και της διαφοράς που έχουμε σας σέβομαι , άρα δεν ειρωνευομαι . Απλα ειναι κάποια πράγματα τα οποία ειναι ευκολως εννοούμενα, αφου εχουν αναφερθει καποια πραγματα παρα πολλεσ φορές. Ξαδερφακια και καλα ειναι επειδη ειναι κατασκευασμένα και τα 2 στα Φοσεν . Αν και ο ορισμός Ξαδερφια σε πλοίο ειναι ατυχής κατα την άποψη μου.. Αδερφα πλοία οκ.. Οι ξένοι λενε sister ships .. Δεν λενε cousin ships :P Ούτε είπα κατι εναντίον σας για να το πάρετε προσωπικά και να ομιλείτε ειρωνικά :-)

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, να πούμε πως είναι πλοία παρόμοιων χαρακτηριστικών, με τα Champion/Spirit να αποτελούν θα μπορούσαμε να πούμε εξέλιξη των Ίκαρος/Πασιφάη στα οποία βασίστηκαν, αφού για την ίδια αγορά/γραμμή παραγγέλθηκαν. Οι ομοιότητές τους εξωτερικά είναι πασιφανείς, με τα Ανεκάκια έχουν πιο έντονες καμπύλες σε καθρέφτη, πρύμνη και φουγάρο, γεγονός που σε συνδιασμό με το  ότι "χτίστηκαν" στο ίδιο ναυπηγείο, τα καθιστα "κονταδελφά", "ξαδέρφια", της ίδιας ράτσας τέλος πάντων :) Περισσότερο απ' ότι το Carthage που "παρεμβάλλεται" χρονικά της ναυπήγησης του πρώτου και του δεύτερου ζεύγους και εξωτερικά μοιάζει επίσης, όπως έχουμε αναφέρει.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Τελευταια αναχωρηση για Ηρακλειο αποψε απο το λιμανι του Πειραια για το πλοιο.Αυριο βραδυ θα κανει αντιστοιχα την επιστροφη απο το Ηρακλειο ολοκληρωνοντας ετσι την φετινη παρουσια του στο Αιγαιο για τις ακινησιες των παλατιων.

 

Βασει του συστηματος κρατησεων της Grimaldi Lines το Σαββατο 12/1 επιστρεφει στα δρομολογια Λιβορνο-Βαρκελωνη-Ταγγερη οπως πριν,ωστοσο αυριο θα ξερουμε εαν η παραμονη του στη χωρα μας θα παρει παραταση λογω της βλαβης του Europalink.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσει να φύγει θα πρέπει να γυρίσει το Φαιστός το οποίο όμως είναι ακόμα δεξαμενή στη Σύρο...

Link to comment
Share on other sites

Επεσαν και οι αντιστοιχες κορνες... εγω οντας πισω απο το "φαντασμα" του λιμανιου δεν το μπορεσα να δω να φευγει παρα μονο οταν ηταν κοντα στα φαναρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ενα βιντεο-αφιερωμα στους θαλασσιους αυτοκινητοδρομους,στη γραμμη Λιβορνο-Βαρκελωνη-Tangier και στο Ικαρος Παλας εχει κανει την εμφανιση του τις τελευταιες μερες στο διαδικτυο.

 

Το πλοιο παντως εσωτερικα και εξωτερικα δειχνει να παραμενει σε αψογη κατασταση.

 

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι μηνες του ξενιτεμου ειναι πλεον μετρημενοι. ;) Το ερχομενο καλοκαιρι το πλοιο θα επιστρεψει στα παλια του λημερια και θα κανει το Ελλαδα-Αγκωνα-Τεργεστη ως 4ο πλοιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...