Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Πλησιάζοντας ο καιρός που θα ταξιδέψω μαζί του (μετά από τόσα χρόνια μόνο με αυτό της HSW δεν έχω ταξιδέψει...) έριξα μια ματιά στα τιμολόγια του πλοίου και από Πειραιά για Πάρο έχει 31 ευρώ κατάστρωμα ή αεροπορικό στην αίθουσα AEGEAN και 35,50 για αεροπορικό στις αίθουσες CENTRAL και RAINBOW. Επειδή δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό εδώ μέσα (ελπίζω να μη μου ξέφυγε) θέλω να ρωτήσω ποια η διαφορά ανάμεσα στα αεροπορικά AEGEAN και CENTRAL-RAINBOW που δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα αεροπορικα της CENTRAL ειναι δερματινα(κρεμ-καφε)και δεν ειναι τοσο συμπυκνωμενα μεταξυ τους,ενω ειναι και πιο φωτεινα αφου δεξια υπαρχει η σειρα των παραθυρων(με τη μαυρη λωριδα εξωτερικα).

Το 'σαλονι' RAINBOW παλι,ειναι ενα οροφο πιο πανω,αρκετα ησυχο,με πλε υφασματινα καθισματα.Τελος το AEGEAN βρισκεται πρυμα με καθισματα αρκετα συμπυκνωμενα(περι τα 400-500 πρεπει να εχει)οπου συνηθως επικρατει αρκετη βαβουρα και υπαρχει περιορισμος χωρου με υφασματινα καθισματα σε μπορντο χρωμα(αν δεν κανω λαθος).

Γενικα η φιλοσοφια ειναι,AEGEAN ο πολυς λαος,RAINBOW για αυτους που θελουν ησυχια και CENTRAL για οσους προτιμουν εναν πιο 'αερατο' χωρο.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω ποια η διαφορά ανάμεσα στα αεροπορικά AEGEAN και CENTRAL-RAINBOW που δικαιολογεί τη διαφορά στην τιμή.

Δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά, οι 3 θέσεις το καλοκαίρι έχουν την ίδια τιμή, αυτή που αντιστοιχεί στο αριθμημένο κάθισμα. Επειδή όμως στο χειμερινό πρωτόκολλο το πλοίο διαθέτει ελάχιστες θέσεις deck, το ένα από τα 3 σαλόνια πωλείται με τιμή καταστρώματος.

Υ.Γ. Η παραπάνω περιγραφή του NHSOS XIOS είναι κατατοπιστικότατη και η παρατηρητικότητα του αξιοθαύμαστη :)

Edited by Orestis
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω το ότι όποιος θέλει να βγει στο κατάστρωμα της Aegean να χαζέψει την φορτοεκφόρτωση πρέπει να είναι πάνω απο 1,80 για να το καταφέρει χωρίς να σηκώνεται στις...μύτες?!?!

Link to comment
Share on other sites

Ειστε απιστευτοι ομως,επειδη για χ-ψ λογους σας ξινιζει ειτε η εταιρια ειτε το πλοιο,μπορει να σας ενοχλει και οτι καηκε μια λαμπα ας πουμε:rolleyes:

Οκ,ο καθενας οπως προτιμα,τι να πω πια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για λάμπα φίλε Ν.ΧΙΟΣ απλά εμένα με εκνευρίζει στα 27 μου να αισθάνομαι σαν να ήμουν 7 και να σηκώνομαι στις μύτες για να "ανακαλύψω" τον...κόσμο:D:o:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες φίλε Artevelde κι εμένα μου έχει κινήσει την περιέργεια αλλά από το να σκάσω βρήκα αμέσως λύση! Ανέβηκα ένα ντεκ πιο πάνω που είχε ρέλια σε κανονικό ύψος :D

Link to comment
Share on other sites

Δόιηκε λύση σχετικά με το που θα δένει το πλοίο στον Πειραιά, προσωρινή όμως.
Όποτε μάλλον θα επικρατήσει το σενάριο αυτό να φευγουν και τα 2 και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ να κάνει μεθορμίσεις σε τίποτα 200αρια για τις παραμονές του και να τρώγεται η μισή ημέρευση του πληρώματος.

Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο κακή αυτή η εξέλιξη για το Νήσος Μύκονος, μιας και μπορεί να γίνει η αφορμή για να ..."αναγκαστεί" :D να ψάξει για άλλη θέση, φερ' ειπείν στα Λεμονάδικα ή στον Άι Διονύση ??? ;)

Πάντως η συγκεκριμένη θέση πράγματι είναι η πιο "αντιεμπορική" σε όλο το λιμάνι.
Δεν ξέρω για τους επιβάτες της Ικαροσαμίας αν έχουν πρόβλημα, πάντως το σίγουρό είναι πως για εκείνους της Παροναξίας αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα το που δένει όταν θέλουν να ταξιδέψουν με αυτό και είναι μια αδυναμία "του πλοίου" αυτή τη στιγμή για να κερδίσει κόσμο κι εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αυτό το σενάριο που έχω αναφέρει, για τη θέση πρόσδεσης του Νήσος Μύκονος!!

Λέτε να ξανά αλλάξει θέση πρόσδεσης το Νήσος Μύκονος?? Κάτι ακούγεται ότι θα φεύγει πλέον από τον Άγιο Διονύσιο?? Επειδή εκεί που δένει δεν το βρίσκουν εύκολα οι επιβάτες??
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

H HSW διόρθωσε τη ταμπέλα που είχε τοποθετήσει, για να σε οδηγήσει στο Νήσος Μύκονος στην είσοδο της Ε2 πύλης. Πλέον αναφέρει τους σωστούς προορισμούς.;)

Y.Γ: Ευχαριστούμε που μας διαβάζετε, για να διορθώνετε τα λάθη σας.

post-54-128326979498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

διαβαζω στα ''μου αρεσει'' και ''δεν μου αρεσει'' των συντακτων της εφημεριδας "το βημα'' στο περιοδικο της, ΒΗΜagazino το αρνητικο σχολιο ενος συντακτη που λεει ακριβως τα εξης:''το παμβρωμικο και μονιμως βρεγμενο καταστρωμα του πλοιου<<Νήσσος Μύκονος>>. Οι εχοντες κατοικιδιο τιμωρουνται;''...Τα σχολια σας παρακαλω:D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το μονίμως βρεγμένο κατάστρωμα φανερώνει ότι ο συντάκτης είναι ανίδεος από βαπόρια.

Το βράδυ όταν ταξιδεύουν τα πλοία είτε έχει θάλασσα είτε δεν έχει λόγω υγρασίας πάντα θα είναι βρεγμένο.

Στον Πειραιά που το πλένουν πάντα πάλι αναγκαστικά βρεγμένο θα είναι.

Επιπλέον το βαπόρι διασχίζει καθημερινά δύο φορές την ημέρα ένα από τα πιο δύσκολα μπουγάζια του Αιγαίου το Ικάριο οπότε λογικό είναι όταν είναι θαλασσωμένο να είναι βρεγμένο το κατάστρωμα.

Όταν λοιπόν είναι βρεγμένο το κατάστρωμα αναποφεύκτα δημιουργούνται με τις πατημασιές μαυρίλες.

Κι επειδή αναφέρθηκε ο συντακτης για κατοικίδιο κι επειδή τυχάνει να έχω, το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ έχει ένα πολύ ωραίο κλειστό χώρο πρύμα από την γέφυρα με σκυλιέρες ο οποίος κλείνει με μια πόρτα κι έχει εξαερισμό.

Άρα λοιπόν οι έχοντες κατοικίδιο δεν τιμωρούνται εκτός αν ήθελε ο συντάκτης να την βγάλει στο κατάστρωμα με το κατοικίδιο του να περιφέρεται ή να είναι δεμένο στα ρέλια ώστε να κάνει τις ανάγκες του στο κατάστρωμα και να τρέχει ο ναύτης της βάρδιας να μαζεύει ακαθαρσίες.:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς το σαλόνι Atrium είναι με θέσεις αεροπορικού τύπου; Και ποια είναι η διαφορά με τα σαλόνια Privilege και Panorama;

Link to comment
Share on other sites

Το Atrium και το Panorama είναι σαλόνια πρώτης θέσης με αεροπορικά καθίσματα. Το Panorama είναι ένα κατάστρωμα πιο πάνω από το Atrium (επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα) και συνήθως έχει περισσότερη ησυχία καθώς στο Atrium έχει και τραπεζάκια με πολυθρόνες για τους επιβάτες που έχουν καμπίνες και συνεπώς έχει περισσότερη πολυκοσμία.

Το Privillege είναι στην ουσία ένα μικρό VIP σαλόνι, με καναπέδες, τραπεζαρία, τηλεόραση, WC και συνήθως δεν πωλείται από το σύστημα κρατήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μα ψαχνω εδω και αρκετη ωρα να βρω το privillege γιατι λεω ''ειχε το ΜΥΚΟΝΟΣ τετοιο κλαμπακι:D και δεν ειχα παει''.Οπως το περιγραφεις Ορεστη καταλαβαινω πιο μπορει να ειναι αλλα παλια οντως δεν δινονταν στο συστημα κρατησεων...αν δεις ομως τωρα υπαρχει στο online booking:confused:

EDIT Βασικα δινεται στο τιμολογιο των θεσεων του πλοιου,οταν πας να κανεις κρατηση δεν υπαρχει,οποτε εχεις απολυτο δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο privillege είναι ένα απίστευτο σαλονάκι vip.Το ξύλο κυριαρχεί παντού, έχει TFT τηλεόραση 42αρα με nova, καθιστικό με δερμάτινους καναπέδες και πολυθρόνες, τραπέζι με τσόχα για χαρτιά prive τουαλέτα, καναπέ και τραπέζι για φαγητό, βιβλιοθήκη.

Και μια φώτο του privillege από τα εγκαίνια του πλοίου το 2005.:)

post-20-128326982053_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έκλεισα στα βιαστικά θέσεις στο Atrium και μετά μου μπήκε η ιδέα ότι μπορεί και να μην ήταν αεροπορικές και σε πολυθρόνες δεν βγάζω ταξίδι μέχρι Σάμο...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον sold out ειναι πλεον ολα τα δρομολογια του πλοιου για τις επομενες μερες οπως μου ειπε φιλος πρακτορας εισιτηριων στον Πειραια. Ακομη και τις καθημερινες ειναι φισκα. Γκαραζ και επιβατες. Αποψε εφυγε απο πειραια με καθυστεριση μιαμισης ωρας (21.15 αντι 19.45). Αιτία η μεγαλη κινηση αλλα και ενα συμβαν με κοτερο στα ανοιχτα την κυθνου (ολα εληξαν καλα) το οποιο καθυστερισε τον καταπλου του ΜΥΚΟΝΟΣ στο μεγαλο λιμανι.

Link to comment
Share on other sites

3 τεταρτα καθυστερηση για το Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ,αντι 19.45,εφυγε 20.30.Παντως συνεχεια καθυστερει απο Πειραια(το 20λεπτο το εχει στανταρ σχεδον καθε φορα)και δεν μπορω να καταλαβω,οι επιβατες πανε την τελευταια στιγμη,αργει ο ανεφοδιασμος η ειναι ολα μαζι:confused:

Και απόψε, αναχώρηση με 35 λεπτά σχεδόν καθυστέρηση. Όσον αφορά τα αίτια (κατ' εμέ) αυτών των καθυστερήσεων, θα συμφωνήσω με τον Π100 στο δεύτερο σκέλος της απάντησης του....

Όλα τα παραπάνω. Κάποιες φορές καθυστερούν με το ανεφοδιασμό αλλά το πιο συχνό είναι λόγω της αυξημένης κίνησης.

Έχω περάσει αρκετές φορές από τον χώρο πρόσδεσης του πλοίου στον Πειραιά και πάντα επικρατεί ένας "ψιλοχαμός". Ένα πράγμα "δώσε και σε μένα μπάρμπα" :P. Μία κατάσταση τριτοκοσμική, κατάσταση ...Ζιμπάμπουε (με την καλή έννοια :D), με κόσμο να τρέχει αλλόφρων, και καμμιά 15αριά λιμενικούς να προσπαθούν να κατευθύνουν τα αυτοκίνητα που επιχειρούν να φτάσουν στο πλοίο από τα τρία σημεία του ορίζοντα (από το τέταρτο δεν γίνεται, εκεί βρίσκεται το πλοίο :P).

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια και εγω το υποψιαζομουν οτι ειναι λογω αυξημενης κινησης αλλα παλι δεν το καταλαβαινω για τον εξης λογο:με 2ωρες+ παραμονης στο λιμανι,δεν προλαβαινει να ξεφορτωσει κ να φορτωσει:confused:Εκτος αν το κομφουζιο-λαος που περιγραφεις ΣΕΙΡΙΕ φτανουν στον καταπελτη μιση ωρα πριν τον αποπλουB)(βεβαια δεν αποκλειεται να υπαρχει προβλημα με την μετακινηση μεγαλου αριθμου επιβατων απο τα λεωφορεια του ΟΛΠ).

Link to comment
Share on other sites

Παντως και αποψε εφυγε με καθυστεριση περιπου 35 λεπτων ενω για τις επομενες μερες και μεχρι 10/8 τα δρομολογια του φαινονται στο συστημα να ειναι sold out απο τωρα..;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...