Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

To Θεμα ειναι και τι ειδους επισκευη θα κανει.Αν κανει απλως τα απαραιτητα δεν προκειται να το δουμε να πηγαινει παραπανω.Αντε να παει λιγο στις αρχες και μετα θα ξαναπεσει.

Ας δουμε ομως πρωτα που θα δρομολογηθει και μετα ας δουμε και τα υπολοιπα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τροποποίηση δρομολογίων λόγω απαγορευτικού από σήμερα μέχρι τις 10/12... :blink:

Η ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΕΣΒΟΥ σας ενημερώνει ότι, μετά την άρση του απαγορευτικού λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών το πλοίο της εταιρείας μας Ε/Γ-Ο/Γ ΘΕΟΦΙΛΟΣ, όπου παρέμενε στο λιμένα Μυτιλήνης από σήμερα Πέμπτη 02/12/10 το πρωί, αναχώρησε στις 12:00' για Λήμνο – Καβάλα και έπειτα για τα υπόλοιπα δρομολόγια του. Τα δρομολόγια διαμορφώνονται ως εξής:

ΠΕΜΠΤΗ 2/12: ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αν 12:00) - ΛΗΜΝΟΣ (αφ 17:50 αν 18:30) - ΚΑΒΑΛΑ (αφ 23:00)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3/12: ΚΑΒΑΛΑ (αν 02:00) - ΛΗΜΝΟΣ (αφ 06:30 αν 07:10) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 13:10 αφ 14:10) - ΧΙΟΣ (αφ 17:30 αν 18:10) - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ (αφ 21:00 αν 21:30) - ΑΓ. ΚΗΡΥΚΟΣ (αφ 22:50 αν 23:20)

ΣΑΒΒΑΤΟ 4/12: ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ (αφ 00:50 αν 01:20) - ΧΙΟΣ (αφ 04:00 αν 04:50) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 08:00 αν 08:50) - ΛΗΜΝΟΣ (αφ 14:50 αν 18:30) - ΚΑΒΑΛΑ (αφ 20:00 αν 23:00)

ΚΥΡΙΑΚΗ 5/12: ΛΗΜΝΟΣ (αφ 03:00 αν 03:30) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 10:20 αν 11:20) - ΧΙΟΣ (αφ 14:30 αν 15:20) - ΒΑΘΥ (αφ 18:50 αν 20:00) - ΧΙΟΣ (αφ 23:30)

ΔΕΥΤΕΡΑ 6/12: ΧΙΟΣ(αν 00:30) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 03:45 αν 04:40) - ΛΗΜΝΟΣ (αφ 10:40 αν 11:40) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (αφ 20:00)

ΤΡΙΤΗ 7/12: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ(αν 01:00) - ΛΗΜΝΟΣ (αφ 09:40 αν 10:30) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 16:30 αν 17:20) - ΧΙΟΣ (αφ 20:40 αν 21:20)

ΤΕΤΑΡΤΗ 8/12: ΒΑΘΥ (αφ 00:50 αν 01:40) - ΧΙΟΣ (αφ 05:10 αν 05:45) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 09:00 αν 10:00) - ΛΗΜΝΟΣ (αφ 15:00 αν 16:30) - ΚΑΒΑΛΑ (αφ 21:00 αν 23:59)

ΠΕΜΠΤΗ 9/12: ΛΗΜΝΟΣ (αφ 04:30 αν 05:20) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 11:20 αφ 12:20) - ΧΙΟΣ (αφ 15:30 αν 16:20) - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ (αφ 19:00 αν 19:30) - ΑΓ. ΚΗΡΥΚΟΣ (αφ 20:50 αν 21:20) - ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ (αφ 22:50 αν 23:20)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10/12: ΧΙΟΣ(αν 02:00 αν 02:50) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 06:00 αν 06:50) - ΛΗΜΝΟΣ (αφ 12:40 αν 13:30) - ΚΑΒΑΛΑ (αφ 18:00)

Το πλοίο θα επανέλθει στα τακτικά του δρομολόγια τη Παρασκευή 10/12/2010 με αναχώρηση από Καβάλα 21:00'.

Τέσσερις αλλαγές ωραρίου είχαμε μέσα σε ένα κυκλικό δρομολόγιο και τώρα φύγαμε 8 ημέρες μπροστά, και ο λόγος φυσικά να μην χαθεί κανένα επιδοτούμενο δρομολόγιο (at any cost).

Ποιος υπογράφει τέτοια πράγματα ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγών το ανάγνωσμα.....

Για να μπορέσει ο μπαρμπα Θεόφιλος να έρθει κάπως στα ωράριά του αλλάζουν και τις προσεγγίσεις του, γιατί αλλιω΄ς Χριστούγεννα θα έφταναν και ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ θα τρώγεται με τις καθυστερήσεις. Ενσωματωμένοι στο δελτίο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ και ΑΛΚΥΩΝΗ.

Η ΝΕΛ και ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ εχουν υποβαθμισει οσο ποτε αλλοτε την συγκεκριμενη αγονη,μιλαμε για τα βασικα πραγματα,δεν ξερεις ποτε θα φυγεις κ ποτε θα φτασεις(αυτο συμβαινει σχεδον απο τοτε που αρχισε το δρομολογιο) B) Ουτε το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ,ουτε το ΠΗΝΕΛΟΠΗ ειχαν φτασει σε αυτα τα χαλια...

Δυστυχως αμφιβαλω αν ο αντικαταστατης του αλλαξει τα πραγματα,αφου αυτοι που πραγματικα εχουν την ευθυνη για την σωστη εκτελεση των δρομολογιων,αδιαφορουν προκλητικα ολον αυτο τον καιρο με τις καθυστερησεις και τις συχνες αλλαγες στα ωραρια. <_<

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ στο θέμα υποβάθμιση. Το ΠΗΝΕΛΟΠΗ ήταν υποδειγματικό, αλλά το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ δεν ήξερες καν αν υπάρχει δρομολόγιο για να ταξιδέψεις.

Για το θέμα ανυπαρξίας στοιχειώδους ελέγχου από αυτόν που πληρώνει (κράτος) συμφωνώ 1000%.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις αλλά για λέμε και την πάσα αλήθεια μέχρι την βλάβη στην μια μηχανή λίγο πριν την Σάμο τα τηρουσε τα ωράρια του καθώς ήταν και αρκετά άνετα. Πλέον ούτε τα 15 δεν έχει. Για την εταιρεία το πλοίο είναι κατι παραπάνω από κερδοφόρο(όταν χειμωνιάτικα έχει 80% πληρότητα στο γκαράζ σε επιδοτούμενο..), το υπουργείο δεν νοιάζεται και μένουν οι απλοί επιβάτες να τραβάνε τα πανδινα.

Όπως μου έχουν μεταφέρει τα υφαλα του πλοίου είναι σε κακή κατάσταση ενώ service θέλουν και οι μηχανές με εργασίες που απαιτούν ακινησία.

Link to comment
Share on other sites

Αναχώρησε πριν από λίγο (18:00) η Θεοφιλάρα από Μυτιλήνη για βόρεια με πολλές νταλίκες αφού τυραννίστηκε λίγο για να βγάλει την άγκυρα.

Δεν ξέρω εάν πρόκειται για το ίδιο περιστατικό, αλλά αξίζει να δούμε και αυτή την αρκετά

του πληρώματος.
Link to comment
Share on other sites

καλα το ολο project θεικο.

χαθηκε να πληρωσει ενα ρυμουλκο η ΝΕΛ;

απο αλλες περιπτωσεις που εχουμε δει (πχ αγουδημοπλοια στα 200ρια παλιοτερα), βοηθουσε ρυμουλκο. δεν ειχαμε ανθρωπους να κρεμονται σε ανεμοσκαλες, σαν την τσιτα και να προσπαθουν να πιασουν την αγκυρα, ενω το καραβι εκανε κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε παντως να παει μια βαρκα κατω απο την αγκυρα να κανει την δουλεια παρα να κρεμανε τον ανθρωπο στην ανεμοσκαλα.Επειδη ομως βρισκομαστε στην Ελλαδα αυτος μαλλον ειναι ο καλυτερος τροπος B)

Link to comment
Share on other sites

ο Θεοφιλος (η ΝΕΛ δηλαδη) εισπραττει παχυλοτατα μισθωματα για την αγονη που (υποτιθεται οτι εξυπηρετει), αλλα ειναι ζητημα αν εχει κανει ενα δρομολογιο στα ωραρια του.

βλαβες επι βλαβων, πραγματικη ταχυτητα που δεν εχει σχεση με αυτη με την οποια εχουν υπολογισθει τα δρομολογια, προβληματα με τον κλιματισμο και διαφορα αλλα πανεμορφα που εχουν αναφερθει και εδω και στα τοπικα ΜΜΕ.

Εδω δεν ενημερωνονται οι επιβατες οταν αλλαζουν τα δρομολογια,ποσο μαλλον τωρα που δεν υπαρχει κ πλοιο :rolleyes: (εκτος αν ολοι οι επιβατες πρεπει να διαβαζουν το site της ΝΕΛ,που βεβαια τα δελτια τυπου αλλαζουν ανα ημερα B) ).Απο την εφημεριδα www.politis-chios.gr

Άλλαξε απροειδοποίητα η ώρα του ταξιδιού και δεν την ενημέρωσε κάνεις με αποτέλεσμα να περιμένει άλλη μια εβδομάδα για να στείλει το αυτοκίνητο της στην Θεσσαλονίκη.

B) Να δουμε και λιγο πιο αναλυτικα το περιστατικο απο το www.chiosnews.com

Θα σας περιγράψω εν συντομία το τελευταίο «απρόβλεπτο» που μου συνέβη. Έβγαλα στις 02/12 ένα εισιτήριο από το κεντρικό πρακτορείο της ΝΕΛ για να στείλω το αυτοκίνητό μου ασυνόδευτο στη Θεσσαλονίκη, όπου θα το παραλάμβανε μέλος της οικογένειάς μου που το χρειάζεται εκτάκτως για σοβαρούς λόγους. Επικοινώνησα δύο φορές πριν από την έκδοση του εισιτηρίου με το πρακτορείο για να πληροφορηθώ τις απαραίτητες λεπτομέρειες και για τη σχετική κράτηση. Τη δεύτερη φορά με ενημέρωσαν για την αλλαγή της προγραμματισμένης ώρας αναχώρησης του σχετικού δρομολογίου του «Θεόφιλου», λόγω της απεργίας που έκανε την προηγούμενη εβδομάδα η πανελλήνια ναυτική ομοσπονδία : από το μεσημέρι της Κυριακής, η αναχώρηση θα γινόταν στις 12.30 τα μεσάνυχτα. Δυσανασχέτησα λίγο γιατί σκέφτηκα πως θα με περίμενε ξενύχτι εκείνο το βράδυ, καθώς η ακριβής αναχώρηση πλοίων τύπου «Θεόφιλου» και όχι μόνο, απλά ανήκει στη στατιστική ζώνη του ποτέ- ποτέ , αλλά τελοσπάντων, όλα καλά μέχρι εδώ. Την πιθανότητα να μην μπει ποτέ το αυτοκίνητό μου στο καράβι ούτε καν τη διανοήθηκα (είναι αυτό που λένε ότι η πραγματικότητα –δη η ελληνική- τελικά ξεπερνά τη φαντασία). Το απόγευμα της Κυριακής τυχαία έμαθα ότι το καράβι είχε ήδη αποπλεύσει από το λιμάνι της Χίου το μεσημέρι, καθώς είχε αλλάξει εκ νέου η ώρα αναχώρησης. Εννοείται πως δεν είχε μπει κανείς από το πρακτορείο στον κόπο να με ενημερώσει (γιατί άραγε ζητάνε από τον πελάτη τηλέφωνο επικοινωνίας όταν σου εκδίδουν το εισιτήριο, αν όχι για κάτι τέτοιες περιπτώσεις ;). Μίλησα με το πρακτορείο, οι γνωστές δικαιολογίες και παραπομπές σε υφισταμένους και προϊσταμένους. Μίλησα με φίλη δικηγόρο, με αποθάρρυνε να προχωρήσω την υπόθεση. Πήγα στο λιμεναρχείο, έκανα καταγγελία μετά από τις υποδείξεις των λιμενικών, οι οποίοι μου είπαν μεταξύ άλλων ότι δεν θέλουν να με απογοητεύσουν αλλά σ’ αυτές τις περιπτώσεις δεν δίνεται συνήθως συνέχεια. Να σημειώσω ότι τελικά το αυτοκίνητό μου θα πρέπει να ταξιδέψει μετά από μία εβδομάδα, με σημαντική οικονομική –και όχι μόνο- επιβάρυνση για την οικογένειά μου. Το ντοστογιεφσκικό ‘έγκλημα και τιμωρία’, στη νεοελληνική του παραλλαγή ‘έγκλημα χωρίς τιμωρία’, καλά κρατεί.

Βουχάρα Μαρία

Εκπαιδευτικός

Συμφωνα με τον πρακτορα της ΝΕΛστην Χιο,ο ΤΕΟ μαλλον δεν ξαναγυριζει

το «Θεόφιλος» θα αντικατασταθεί άμεσα από άλλο πλοίο της ΝΕΛ και πιθανά από το «Μυτιλήνη» ενώ ο ίδιος αποκάλυψε ότι η εταιρεία σκέφτεται να βγάλε τελείως το πλοίο από τη γραμμή και να το αντικαταστήσει με καινούριο.

Αντι για καινουργιο πλοιο(φανταζομαι κανα ΤΑΞΙΑΡΧΗ θα εννοει)ειναι καλυτερα να μπει αλλη εταιρια στην γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

Ασ περιμένουμε την νεκροψία τι θα δείξει και μετά βλέπουμε.!!!!

Γεγονός είναι ότι το βαπόρι το αχρηστέψαν από την στιγμή που το βάλαν στην άγονη σε όλους τους τομείς συντήρησης κρίμα και πάλι κρίμα ,αντι να προσέχουν τέτοιο βάπορα στολίδι με βαριά ιστορία,πετάν τα λεφτά τους αναπαλαιώνοντας Νερομαρίες και Σπανομαρίες ετών 40 και άφηνουν το βαποράκι στο έλεος της εγκατάλειψης της μιζέριας και της απαξίωσης

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

just for the record, το aqua maria και ο θεοφιλος εχουν την ιδια ηλικια.

αν με ρωταγαν πριν 5 χρονια, θα ελεγα οτι ειναι καταλληλος μονο για μεταφορα προσκυνητων στην ερυθρα. οι αραβες φιλοι μας ομως εχουν γινει πολυ απαιτητικοι και πλεον ουτε για εκει κανει.

Link to comment
Share on other sites

Το "καμαρι του Αιγαιου" :P εφτασε επιτελους στον Πειραια.Προς το παρον περιμενει στην κιτρινη και μενει να δουμε που ακριβως θα παει

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά πόσο καλή και σωστή δουλειά έχουν αποφασίσει να κάνουν στο βαπόρι .Όλη αυτή η κατάσταση με αυτό το βαπόρι όσον αφορά τις βλάβες και τις αβαρίες δεν έχει τελειωμό .Να σας πώ την αλήθεια θα ήθελα πολύ να έφευγε μια για πάντ...α από τα νερά μας παρά να έχουμε και στο μέλλον ξανά την ίδια και την ίδια ιστορία .Και πραγματικά σας μιλάω δεν χαίρομαι που το ξαναφτιάχνουν δεν μου κάνει πλέον κέφι να το βλέπω σε αυτά τα χάλια ούτε να το ταξιδέυω παρόλο που έιναι το αγαπημένο μου και το έχω πονέσει !!!!Μόνο αν το κάναν ολική ανακαίνηση τύπου Νήσος Χίος με καλά υλικά και όχι ψεύτικα να δείξει ξανα βαπόρι να ντρέπεσαι να πατήσεις να πλουτίσουν τους εσωτερικούς του χώρους τις καμπίνες τις τουαλετες τα σαλόνια να πάρει ξανά ζωντάνια το πλοίο που του αξίζει να το προτιμάει ο κόσμος να χαίρεται να το ταξιδεύει χωρίς παράπονα και γρίνια μόνο ετσι θα ήθελα να το έβλεπα .Αλλά η Νερόμαρία έχει ψυχή ο Θεόφιλος γιατί να μην το αξίζει ολόκληρο θηρίο??Αφού δεν έχουν τα χρήματα για καινούργια βαπόρια να αγοράσουν ας ρίξουν παραπάνω λεφτά για να συντηρήσουν καλά τα πλοία που έχουν !!!!

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Το "καμαρι του Αιγαιου" :P εφτασε επιτελους στον Πειραια.Προς το παρον περιμενει στην κιτρινη και μενει να δουμε που ακριβως θα παει

Και μιας και έτυχε να περάσω από δίπλα του σήμερα το πρωί, ορίστε και μια φώτο!

gallery_3072_148_369958.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν το κάναν ολική ανακαίνηση τύπου Νήσος Χίος με καλά υλικά και όχι ψεύτικα να δείξει ξανα βαπόρι να ντρέπεσαι να πατήσεις να πλουτίσουν τους εσωτερικούς του χώρους τις καμπίνες τις τουαλετες τα σαλόνια να πάρει ξανά ζωντάνια το πλοίο που του αξίζει να το προτιμάει ο κόσμος να χαίρεται να το ταξιδεύει χωρίς παράπονα και γρίνια μόνο ετσι θα ήθελα να το έβλεπα.

Αυτό που λες μου ακούγεται περισσότερο σα γράμμα στον Άγιο Βασίλη, ελπίζω να μην τρέφεις καμιά τέτοια ψευδαίσθηση. Αλλά μια και το αναφέρεις παραπάνω, αυτό το "να πλουτίσουν τις τουαλέτες" πως το φαντάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω για τις τουαλέτες ενοοώ ανακαίνηση ποιοτική φυσικά να τις γκρεμίσουν και να τις ξαναφτιάξουν από την αρχή !!!Δηλ να βάλουν ξύλινους μπουλμέδες καινούργες λεκάνες καινούργια πλακάκια καινούργιους καθρέπτες , inox πιγκάλ και καλάθια σκουπιδιών όπως ακριβώς είναι στα πλοία που προανέφερα ...Και γενικά τους μεγάλους χώρους στο πλοίο να τους εκμεταλευτουν σωστά προσθέτοντας καθίσματα και τραπέζια εξω από την τραπεζαρία και να φύγουν αυτά τα αντιαισθητικά και ψεύτικα ασημένια τραπεζάκια και να μπούν καθίσματα και τραπέζια τα ίδια όπως είναι και στο Νήσος Χίος !!!!

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Αυτά φίλε μου είναι αδύνατον να γίνουν σε ένα υπερήλικο βαπόρι.Όταν ξεκινήσουν να κάνουν μια τέτοια ανακαίνηση σκέψου ότι θα πρέπει να κάνουν μια γενική επισκευή στις μηχανές , λαμαρινοδουλειές, τουτέστιν θα πρέπει να βγάλουν ένα κονδύλι πολύ παραπάνω από την αντικειμενική αξία του βαποριού.

Δεν νομίζω καμία εταιρεία να προέβαινε σε τετοια έξοδα για ένα υπερήλικο βαπόρι

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου αδύνατον να γίνουν απο τη στιγμή που κάνουν καινούργια την Νερομαρία γιατί να μην κάνουν και τον Θεόφιλο ??Με αυτή τη λογική έγραψα για ανακαίνηση !!!!

Εκτός αυτού ένας άλλος λόγος είναι ότι αν του κάνουν τόσο μεγάλη σε έκταση ανακάίνηση το βαπόρι θα πάρει άλλα 20 χρόνια ζωής πάνω του και δεν θα συγκρίνεται με κανένα καινούργιο ,όσον αφορά την ποιότητα και την αντοχή του .

Είναι σαν να έχεις ένα αυτοκίνητο παλιό του 96 μοντέλο π.χ και να λές γιατί να το φτιάξω και δεν πάω να πάρω ένα καινούργιο!!!!.Ναι αλλά το καινούργιο αμάξι δεν είναι φτιαγμένο από τόσο καλά και γνήσια υλικά όπως το παλιό και τα πάντα είναι ανακυκλώσιμα και ψέυτικα.Και λέω λοιπόν: Τι θα προτιμήσω να δώσω λεφτά να το κάνω μια ολική επισκευή και να μου κρατήσει μέχρι να γεράσω η να πάρω ένα καινούργιο μοντέλο του 2010 πού είναι όλο ανακυκλώσιμης κατασκευής υλικά και που σε 10 χρονάκια θα αρχίζει να μου βγάζει ένα σωρο προβλήματα?

B)

Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε opelmanos κατανοώ απόλυτα το ενδιαφέρον και την αγάπη σου για τον ΤΕΟ όμως ας είμαστε ρεαλιστές. Η ΝΕΛ δεν ενδιαφέρεται για όλα όσα αναφέρεις. Το μόνο που τους νοιάζει είναι να έχουν ένα πλοίο που τσουλάει στις άγονες για να τσεπώνουν την επιδότηση. Σχετικά με το ΑΚΟΥΑ ΜΑΡΙΑ ας μην κάνουμε ακόμα συγκρίσεις γιατί δεν έχουμε δει τί ανακαινήσεις έχουν κάνει στο βαπόρι αν και δεν περιμένω πολλά πράγματα. Για τον ΤΕΟ δεν ξέρω καν αν σκοπεύουν να τον ξαναβάλουν στο Αιγαίο (δεν το πολυπιστεύω) ή αν έχει κλείσει αυτό το κεφάλαιο και το προορίζουν για Αλβανία. Όμως στο βαπόρι δεν έριξαν όσο χρήμα έπρεπε στις καλές εποχές του. Θα ρίξουν τώρα στα 36 του? Το να είναι καθαρές και ανθρώπινες οι τουαλέτες πρέπει να είναι αυτονόητο το 2010. Είναι υποχρέωση της εταιρίας. Αλλά το να ξηλώσει πλακάκια και λεκάνες, ή να βάλει τραπεζάκια, καθίσματα και καθρέφτες inox αλλά Ν.ΧΙΟΣ γιατί να το κάνει? Δεν τους νοιάζει φίλε μου. Όπως είπα και πάνω, να τσουλάει θέλουν για να παίρνουν την επιδότιση. Σκληρό για εμάς τους καραβολάτρες αλλα έτσι είναι δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κι αλλα πλοια ευτυχως για να ταξιδευουμε,δεν υπαρχει μονο ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ουτε πρεπει να τον ανακαινισουν η να τον φροντιζουν για τον βλεπουμε αλλα 40χρονια.Καθε πραγμα στην ζωη κανει τον κυκλο του.

Επισης καθετι καινουργιο δεν ειναι ψευτικο κ φτιαγμενο απο υλικα β' διαλογης,μην τα ισοπεδωνουμε ολα για να βγει η ΘΕΟΦΙΛΑΡΑ το καλυτερο σκαρι στο συμπαν.Δειτε και λιγο παραπερα απο τον 'μικροκοσμο' που σας αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...