Jump to content
Shipfriends

Blue Star Delos (IMO 9565039)


Recommended Posts

Πάντως υπάρχουν διαθέσιμα εισητήρια τα οποία κόβονται με τα ωράρια του Δήλος. Κι εγώ έκλεισα για τις 27 Αυγούστου για Πάρο-Πειραιά. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όταν ρώτησα κάποιον από τη golden star (είναι σχετικά γνωστός) αν φοβούνται το ιθάκη μεταξύ των άλλων απάντησε ότι το πλήρωμα παραλαβής του δήλος θα το πάρει μετά τις 20-25 ιουλίου......για να δούμε.....ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΘΑΚΗ......

Link to comment
Share on other sites

λογικο ακουγεται. απο τη στιγμη που ειμαστε στις 05/07 και το πλοιο ειναι ακομη στην κορεα παιζουμε για μετα τις 15/8. πρεπει να υπολογιζουμε 5-6 εβδομαδες απο τοτε που θα ξεκινησει απο εκει, μεχρι τη μερα που θα ξεκινησει δρομολογια. η σαιζον εχει χαθει και σε λιγο θα αρχισουμε τα στοιχηματα (που΄σαι μπεο:D) για το που θα δρομολογηθει

Link to comment
Share on other sites

Για να γινω πιο συγκεκριμενος ,ειπωθηκε απο υψηλοβαθμο στελεχος της εταιρειας, πως το πλοιο θα ξεκινησει για ελλαδα αρχες-ισως μεσα- αυγουστου, με σκοπο το πρωτο δρομολογιο να γινει στις 1 σεπτεμβριου, με παραλληλη δρομολογηση του ιθακη την ιδια μερα απο ραφηνα...τωρα θα μου πειτε ,τι θα κανει σεπτεμβριατικα το βαπορι απο πειραια και το ιθακη απο ραφηνα τον σεπτεμβρη, που δουλευουν μονο τα σκ ,και τις καθημερινες ειναι τρεις παπαδες και μια καλογρια, τι να σας πω....

Link to comment
Share on other sites

Kαμμια φορά (όχι πάντα βέβαια), οι καθυστερήσεις βγαίνουν σε καλό.

ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ

Εξετάζεται σοβαρά η περίπτωση από την εταιρία να μην δρομολογηθεί τελικά Ραφήνα.

Σκέφτονται σοβαρά την περίπτωση να κάνει δρομολόγια Χίο Μυτιλήνη ώστε να εκμεταλλευτεί τα κρεβατια τα μπαρ και τα εστιαατόρια που στην γραμμή της Ραφήνας δεν θα αποδίδουν σχεδόν καθόλου.

ΛΙΣΣΟΣ

Είναι ένα πλοίο που πλέον περισσεύει από το στόλο της εταιρείας. Mικρό πλέον σε μέγεθος για τις γραμμές της Κρήτης (χωρητικότητα σε γκαράζ) και λόγω παλαιότητας, μοιραία βγαίνει προς πώληση.

Κουτί τους ήρθε πάντως. Από εκεί που δεν ξέραν τι να το κάνουν και ψάχναν να το πουλήσουν, ανοίγει ξαφνικά θέση σε μία από τις ελάχιστες γραμμές που το πλοίο είναι εκμεταλλεύσιμο. Λαχείο!

Link to comment
Share on other sites

Αφου αργει ακομα το πλοιο και ουτε καν μπορουμε να το βλεπουμε σε καποια φωτογραφια,η τεχνολογια μας βοηθαει να παρουμε μια γευση πριν το δουμε απο κοντα :)

Link to comment
Share on other sites

Off topic αλλά αυτό αν μπει στο virtual sailor θα ηταν μεγαλη χαρα μας να το καπετανεψουμε...........

Αρκετά όμορφο θα έλεγα σαν πλοιο αν και έχω ένα προαίσθημα ότι πολλά από τα πλαινά καταστρώματα που στο σχέδιο είναι κλεισμένα με τζάμια, τελικά θα είναι ανοιχτά......θελω να ελπιζω......

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Για τις κλειστες περαντζαδες τα εχουμε πει και στις προηγουμενες σελιδες.Εχει παντως εξωτερικα καταστρωματα(3 μπαλκονια πρυμα,ολο το deck πανω απο την γεφυρα και αυτο κατω απο τις βαρκες)που μπορεις και να κανεις περιπατο και να κατσεις να απολαυσεις την θεα.Εσωτερικα θα πρεπει να το δουμε απο κοντα για να πουμε περισσοτερα αλλα μια μικρη προβλεψη μπορω να κανω:το σαλονι κατω απο την γεφυρα θα εχει μοναδικη θεα :)

ΥΓ.Τα ανοιγματα που εχει στο πανω γκαραζ,θα τα αφησουν η μηπως θα τα κλεισουν οταν ερθει εδω,οπως ειχαν κανει και στο ΙΘΑΚΗ :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Τα ανοιγματα πρεπει να ειναι οι εξοδοι των εξαερισμων του γκαραζ τα οποια θα εχουν κλεισει φυσιολογικα τωρα!

εχω κ μια απορια τοσο καιρο!ολοι λενε οτι με το που θα ερθει το πλοιο σε 2 μερες θα ξεκινησει δρομολογια :) τοσο απλο ειναι :blink: δεν πρεπει να γινει πιστοποιηση στα λιμανια κ.λ.π. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα 4 ανοιγματα στην μεση του πανω γκαραζ(τα ειχε και το ΙΘΑΚΗ σε στρογγυλη version)δεν νομιζω να γινουν εξοδοι εξαερισμων.Αν παρατηρησεις και τα ΝΗΣΟΣ,εχουν εξαερισμους στις ακρες(αρχη και τελος του ανω γκαραζ).

Πιστοποιηση δεν νομιζω οτι χρειαζονται τα ΕΓ/ΟΓ,αντε να κανει τιποτα εγκαινια στα διαφορα νησια που θα πιανει και το δρομολογιο της επιστροφης να ειναι το πρωτο εμπορικο του.Ας ερθει ομως πρωτα κι ας κανει 15μερες να δρομολογηθει :D

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι το concept με τα ανοίγματα στο upper γκαράζ προέρχεται απο την αδριατική και την ιστορία του camping on board,για αυτό και πλοία που σχεδιάστηκαν για το αιγαίο δεν είχαν,νομίζω ότι γενικά όμως τα ανοίγματα και ειδικά τα στρογγυλά προσφέρουν και ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα,πέρα απο τη χρησιμότητα τους

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ακουσα πως 18/8 φευγει απο τα ξενα και 5/9 θα ειναι ελλαδα.Τωρα προκειται για μια ακομα φημη ή μηπως ειναι αληθεια?Ο καιρος θα δειξει..

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει εντυπωση οτι καθε φορα οι φημες μιλουν για μακρινες ημερομηνιες και μεχρι στιγμης ποτε δεν βγηκαν αληθινες.Θεωρω πιο λογικο/πιστευτο το 'τελικα τα προβληματα ξεπεραστηκαν και την αλλη βδομαδα ξεκιναει' παρα οτι ξεκιναει σε ενα μηνα με 40μερες.Αυτο εγω το καταλαβαινω σαν 'μεχρι τοτε σκοπευουν να εχουν λυσει τα οποια προβληματα και να ξεκινησει' = μπορει τελικα και παλι να μην ειναι ετοιμο :D

Link to comment
Share on other sites

Οι φήμες για τις μακρινές ημερομηνίες λειτουργούν και διαφημιστικά, ξέρω κόσμο που το περίμενε για να πάει με αυτό τις διακοπές του. Θα έρθει το καράβι και θα το ξέρουν όλοι σαν ένα φίλο απ'τα παλιά ;)

(δεν νομίζω φυσικά ότι αυτό - οι φήμες- είναι σκόπιμες, αλλά από την λαχτάρα να το δει ο κόσμος υποθέτει και με την τεχνική του σπασμένου τηλέφωνου οι φήμες γίνονται βεβαιότητα)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος που έχει ιδέα από τεχνικά θέματα, τί ακριβώς ή στο περίπου προβλήματα παρουσιάστηκαν και επέβαλλαν τις δυο διαδοχικές καθυστερήσεις (1 μήνα η καθεμία) στην παράδοση του πλοίου?

Link to comment
Share on other sites

Οι φήμες για τις μακρινές ημερομηνίες λειτουργούν και διαφημιστικά, ξέρω κόσμο που το περίμενε για να πάει με αυτό τις διακοπές του. Θα έρθει το καράβι και θα το ξέρουν όλοι σαν ένα φίλο απ'τα παλιά ;)

(δεν νομίζω φυσικά ότι αυτό - οι φήμες- είναι σκόπιμες, αλλά από την λαχτάρα να το δει ο κόσμος υποθέτει και με την τεχνική του σπασμένου τηλέφωνου οι φήμες γίνονται βεβαιότητα)

Στην προκειμένη περίπτωση το πλοίο έρχεται στην κυριολεξία κατόπιν εορτής, και τη δεύτερη σε σειρά καθυστέρηση παράδοσης προέκυψε απρόοπτα αφού είχε προγραμματιστεί να ξεκινήσει δρομολόγια στις 25 Ιουλίου και με τριπλό rotation το Blue Star Ithaki θα πήγαινε στη Ραφήνα και αναρτήθηκαν και σχετικές διαφημίσεις στο μετρό της Αθήνας οι οποίες κατεβάστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...