Jump to content
Shipfriends

Blue Star Delos (IMO 9565039)


Recommended Posts

30 ώρες το δοκιμαστικό του μέχρι αυτη την ώρα... οσο για την ημερομηνία έναρξης των δρομολογίων δειχνουν να επιβεβαιόνονται οι πηγές μου όπως ειχα πει πριν καιρό.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

η ημερομηνία έναρξης των δρομολογίων θα βγεί όταν θα δεις το πλοίο ν αφήνει την Νότια Κορέα.Με το που φτάσει Πειραιά θα του δώσουν 2-3 ημέρες περιθώριο και ξεκίνησε.Μην κάνουμε εικασίες πριν αποπλέυσει το πλοίο από την Ν.Κορέα.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

κατι σχιζοματηδες μου ειπαν πως το πλοιο ειχε προβλημα στη μια μηχανη γι αυτο κ η καθυστεριση κ την αλλαξαν με του πατμος για ερθει στην ελλαδα στην ωρα του γι αυτο το πατμος παει 3μηνες πισω μεχρι να ερθει η καινουργια :o

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η προσφατη ιστορια(SUPERFAST I/II,CRUISE EUROPA/OLYMPIA)μας εχει διαδαξει οτι υπαρχουν σχεδον παντα καθυστερησεις.

Επισης η προσφατη ιστορια μας εχει δειξει οτι σε μερικες περιπτωσεις υπαρχουν καποια προβληματακια κατα την κατασκευη(το bow thruster του SUPERFAST II και ο στροφαλος στο CRUISE EUROPA).

H Blue Star ειναι αρκετα εμπειρη με τις ναυπηγησεις,τα DSME ειναι απο τα μεγαλυτερα ναυπηγεια στον κοσμο,αρα λοιπον οταν με το καλο θα μας ερθει το ΔΗΛΟΣ θα ειναι σιγουρα 'τζιτζι' απ ολες τις πλευρες.

Και μια και η Blue Star ενημερωσε επισημα(μια μερα μετα το δευτερο δοκιμαστικο)τα πρακτορεια για την εναρξη των δρομολογιων του,σημαινει οτι οποια προβληματα προεκυψαν ,εχουν μαλλον λυθει.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα στο θεμα του ais υπαρχει η απαντηση.

Το πλοιο εχει αγκυροβολησει στην ραδα εξω απο το ναυπηγειο,περιπου εδω και 12ωρες.Εχει μαθει κανεις για το ποτε υπολογιζουν να ξεκινησει απο κει?

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Επεστρεψε πριν λιγο στα ναυπηγεια - και χτες,ακομα και την νυχτα,εκανε δοκιμαστικα.Απο ταχυτητες ειναι ΝΗΣΟΣ,σε καποια κομματια ηταν σταθερα απο 27.5 εως 28μιλια.Αντε να δουμε ποτε θα ξεκινησει τωρα για Πειραια :)

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα χτες οτι τελικα το πλοιο προκειται να παραδοθει απο τους Κορεατες γυρω στις 10 Ιουλιου,ισως και λιγο αργοτερα.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρη η πληροφορια αλλα μιας και εμπιστευομαι την συγκερκιμενη πηγη το αναφερω.Φανταζομαι οτι θα υπαρχει ρητρα για την ολη καθυστερηση

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου είπαν ότι επίσημα θέλουν να ξεκινήσει δρομολόγια γύρω στις 25 Ιουλίου με 1 Αυγούστου. Αλλά καπάκι στις ημερομηνίες έπεσε και η διευκρίνηση: Πες Αύγουστο και άμα έρθει να είμαστε και ικανοποιημένοι. B) Οπότε καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Ότι μόνο όταν το δούμε στον Πειραιά θα μάθουμε και πότε ξεκινάει.

Link to comment
Share on other sites

Και μέσα Αυγούστου να ξεκινήσει ρε παιδιά που είναι το κακό??? Για να μη παραδόθηκε στην ώρα του προφανώς θα είχε κάποια θεματάκια, οπότε καλύτερα να καθυστερήσει και να χάσει το καλοκαίρι παρά να έρθει ένα πλοίο με κουσούρια. Άλλωστε και στη Ραφήνα που θα προστεθεί ένα Blue Star δε νομίζω ότι είναι και τόσο τεράστια πια η ανάγκη και ότι δε βγαίνει το καλοκαίρι χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και βγαίνει το καλοκαίρι χωρίς αυτό σε ότι αφορά την καλοκαιρινή κίνηση, δεν είναι εκεί το θέμα όμως. Είναι νομίζω κατανοητό πως τα κουκιά δεν βγαίνουν και ολόκληρη η ακτοπλοία είναι σε άσχημη κατάσταση. Το ότι το πλοίο μπορεί να χάσει το καλοκαίρι μάλλον σημαίνει για να είμαστες ειλικρινείς πως θα αρχίσει να παράγει κέρδος για την εταιρεία του από το καλοκαίρι του 2012, γιατί δε νομίζω να έχει κανείς την εντύπωση πως θα βγάζει κέρδος το χειμώνα, ανεξαρτήτου γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν ρήτρες, εξαρτάται βέβαια από την ημερομηνία που έχει συμφωνηθεί ως αργότερη παράδοση. Εξαρτάται κι από το λόγο της καθυστέρησης. Αν για παράδειγμα ο πλοιοκτήτης έχει ζητήσει να μην μπεί η προπέλλα που προβλέπει το σχέδιο του ναυπηγείου αλλά μια άλλη(έχω υπ' όψιν μου μια περίπτωση τέτοια στην ποντοπόρο) και αποδειχθεί τελικά ότι προβλήματα με την καινούρια προπέλλα καθυστερούν το πλοίο, είναι μια άλλη ιστορία από το να είναι η καθυστέρηση υπαιτιότητα του ναυπηγείου.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, το ναυπηγείο είχε ενημερώσει τις εταιρίες που έχουν νταλαβέρια μαζί του ότι, λόγω του σεισμού στην Ιαπωνία και των παρατράγουδων αυτού, όλες οι ναυπηγήσεις και οι επισκευές θα πάνε πίσω. ;) Όπως και έγινε από ότι βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με το Ιθάκη όμως τα πράγματα είναι αλλιώτικα και πολλοί είναι αυτοί που ανάβουν λαμπάδες στη Τηνιακιά να κάνει το θάμα της μπας και καθυστερήσουν οι Κορεάτες κανένα δίμηνο την παράδοση του Δήλος. Μπορεί το Ιθάκη να είναι στριμόκωλο και «αντικαραβολατρικό», πιστεύω όμως ότι εάν και όταν πάει Ραφήνα θα σαρώσει. Όπως σάρωσαν όλα τα σύγχρονα πλοία όπου πήγαν και κατάπιαν του παλιούς θρύλους της ακτοπλοϊας.

Πλάκα πλάκα, φαίνεται ότι έπιασαν τόπο οι λαμπάδες. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν για παράδειγμα ο πλοιοκτήτης έχει ζητήσει να μην μπεί η προπέλλα που προβλέπει το σχέδιο του ναυπηγείου αλλά μια άλλη(έχω υπ' όψιν μου μια περίπτωση τέτοια στην ποντοπόρο) και αποδειχθεί τελικά ότι προβλήματα με την καινούρια προπέλλα καθυστερούν το πλοίο, είναι μια άλλη ιστορία από το να είναι η καθυστέρηση υπαιτιότητα του ναυπηγείου.

εννοείς να μπεί προπέλα αλλου κατασκευαστή,να κάνει όμως την ιδια δουλειά με αυτή που προβλέπει το σχέδιο,(στη προσκειμένη το σχέδιο δεν είναι του ναυπηγείου βέβαια),γενικά στα ποντοπόρα ίσως να γίνονται εύκολα αλλαγές αλλά σε τέτοιου είδους Ε/Γ οι αλλαγες και αποκλίσεις απο τη μελέτη μπορούν να έχουν καταστροφικές συνέπειες....

πάντως για να διαφημήζουν στο μετρό το δρομολόγιο της ραφήνας με το ιθάκη,κάτι σημαίνει για τη παράδοση

Edited by Stefanos
Link to comment
Share on other sites

οταν εγω ελεγα οτι ο παππους κανει βουντου :D , καποιοι δεν με ακουγανε ....καλο αυγουστο και αμα το βαπορι, ολα θα κριθουν σε λιγες μερες....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...