Jump to content
Shipfriends

Blue Star Delos (IMO 9565039)


Recommended Posts

Εξωτερικα παντως εχει βασιστει ακριβως στο γνωστο σχεδιο της Deltamarin.

Και ηρθε μαλλον η ωρα για τα πρωτα δοκιμαστικα.

Κατα τις 6 το πρωι,δικη μας,βγηκε απο το ναυπηγειο και ξεκινησε το πρωτο του δοκιμαστικο που συνεχιζει μεχρι αυτη την ωρα.Μεγαλυτερη ταχυτητα που φαινεται στο AIS ειναι τα 15μιλια(προς το παρον).

post-2049-0-14432600-1304757366_thumb.jp

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

θα μπορουσες να μας πεις τον τροπο ωστε να παρακολουθουμε και εμεις τα sea trials απο το internet ?

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Μόλις 42 ημέρες απομένουν μέχρι τις 20 Ιουνίου που έχει ανακοινώσει η ΑΤΤΙΚΑ πως θα ξεκινήσουν τα δρομολόγια του ΔΗΛΟΣ. Λογικά θα υπάρξει καθυστέριση. Ας μην ξεχνάμε πως το πλοίο πρέπει να διανύσει τουλάχιστον 8-8.500 μίλια για να έρθει από τη Ν.Κορέα. Πάντως αν τα δοκιμαστικά πάνε καλά, πιστεύω πως μέχρι τις 25 Μαίου θα ξεκινήσει για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και μιάς και είπα Δήλος, αλήθεια που είναι αυτή η ψυχή?

Κααααθεται στα ναυπηγεια :D Εντυπωση μου εχει κανει που μετα το πρωτο 48ωρο δοκιμαστικο δεν εχει βγει για αλλο :unsure: Για να δουμε ποσο θα καθυστερησει να φανει στον Πειραια.

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο δεν κάθεται ακριβώς. Εκτελούνται συνεχώς εργασίες στο εσωτερικό του ωστε να είναι έτοιμο για παράδοση σε πολύ λίγες εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

αρα λιγες εβδομαδες για να παραδοθει, λιγες για να ερθει και κανα δυο ακομη για να ετοιμαστει και να παρει χαρτια, καλως ηλθε ο αυγουστος;)

Link to comment
Share on other sites

Εχει αλλα έχουν κλειστεί με τζάμι καθως με την ταχύτητα που έχει επειτα απο λίγο ο αέρας είναι ενοχλητικός.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου είπανε έδωσαν στους επιβάτες το sun deck τέρμα πάνω, κάτι σαν το άκουα τζούελ (όχι 100% σίγουρο) αλλά έχει και χώρους τύπου μπλου σταρ πάρος και χώρους κάτω από την τσιμινιέρα όπως το Ι και το ΙΙ............Πάντως το κακκό με αυτό το πλοίο είναι το ότι οι καταπέλτες όπως είναι κατασκευασμένοι θα ενοχλούν τον επιβάτη στη θέα σίγουρα ακόμα και αν διπλώνουν.........

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο δεν κάθεται ακριβώς. Εκτελούνται συνεχώς εργασίες στο εσωτερικό του ωστε να είναι έτοιμο για παράδοση σε πολύ λίγες εβδομάδες.

Έχει τελειώσει πλέον και ουσιαστικά περιμένουν κάνοντας μικροεργασίες.....Την Τετάρτη είναι η παράδοση :rolleyes:

Τι ισχύει τελικά από τα δύο? Παράδοση την Τετάρτη ή σε πολύ λίγες βδομάδες?

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν βρε παιδιά... Όλοι όσοι μας λέτε για παράδοση του πλοίου και ότι είναι έτοιμο κτλ κτλ, έχετε δει πολλά πλοία να παραδίδονται από τα ναυπηγεία με μισό ουσιαστικά δοκιμαστικό; Εκτός αν θεωρούμε σημαντικά μόνο τα σαλόνια και τις καρέκλες... Το πλοίο μπήκε ξανά στα ναυπηγεία μετά από ένα δοκιμαστικό που πήγε μέχρι 15 κόμβους. Και αν μου τα μετέφεραν σωστά αυτό έγινε διότι κάτι δεν πήγε καλά με τον συγχρονισμό των μηχανών του και δεν μπορούσε να ανοίξει. Δεν ξέρω και δεν κατέχω μηχανολογικές λεπτομέριες οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίοσω την κουβέντα και να σας το παίζω έξυπνος. Γι'αυτό ας κάνουμε λίγο κράττει και ας προσπαθούμε να διασταυρώνουμε λίγο τις πληροφορίες όταν κάποιος μας λέει ότι είναι ήδη στο δρόμο κι έρχεται.

ΥΓ: Δεν μιλάω για κάποιο μέλος συγκεκριμένα, γι'αυτό παρακαλώ να μην θιχτεί κάποιος και μου την πει από κάτω. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν γνωριζω αν το βαπορι παρουσιασε οντως προβλημα,αλλα ρωτω με το φτωχο μου το μυαλο.ποτε συμφερει καλυτερα την εταιρεια να το βγαλει στην πιατσα ?20 ιουνιου που δεν κουνιεται τιποτε, η στην φουλ seazon κατα τα μεσα του ιουλιου ?λεω εγω τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να αναφέρω ότι αυτό για 31 Μαίου μου το είχε πει κάποιος αλλά πριν περίπου ένα μήνα και κάτι, δεν ξέρω αν άλλαξε τίποτα........Πάντως για το ερώτημα που θέτει παραπάνω ο φίλος valencay δεν ξέρω αλλά έτσι πως πάει (απλή σκέψη)θα έλεγα ότι συμφέρει να το βγάλει τώρα μέχρι τέλος Ιουλίου γιατί δεν είμαι σίγουρος αν θα πιάσει οπωσδήποτε περισσότερο τον Αύγουστο ΑΝ γίνει στάση πληρωμών στο δημόσιο.......ΑΝ ισχύουν αυτά που λέγονται περί 5ης δόσης γιατί δεν τους εμπιστεύομαι προσωπικά, ίσως και να το λένε για εκβιασμό τελικά...............Αν γίνει κάτι τέτοιο όσοι είναι του δημοσίου δε θα ταξιδεύουν επειδή δε θα έχουν λεφτά και όσοι του ιδιωτικού τομέα θα κοιτάξουν να κάνουν οικονομία και να φυλαχτούν, οπότε πολλοί θα ακυρώσουν............ξαναλέω ΑΝ δε γίνεται για εκβιασμό και αληθεύει...........

Link to comment
Share on other sites

Έχει τελειώσει πλέον και ουσιαστικά περιμένουν κάνοντας μικροεργασίες.....Την Τετάρτη είναι η παράδοση :rolleyes:

Καταρχήν να αναφέρω ότι αυτό για 31 Μαίου μου το είχε πει κάποιος αλλά πριν περίπου ένα μήνα και κάτι, δεν ξέρω αν άλλαξε τίποτα........

Όταν έχουμε την παραμικρή αμφιβολία σε αυτά που λέμε...καλό είναι να την επισημαίνουμε και όχι να τα παρουσιάζουμε σαν απολύτως αξιόπιστα.

Εγω δεν γνωριζω αν το βαπορι παρουσιασε οντως προβλημα,αλλα ρωτω με το φτωχο μου το μυαλο.ποτε συμφερει καλυτερα την εταιρεια να το βγαλει στην πιατσα ?20 ιουνιου που δεν κουνιεται τιποτε, η στην φουλ seazon κατα τα μεσα του ιουλιου ?λεω εγω τωρα....

Εννοείς ότι το πλοίο θα παραδοθεί όταν συμφέρει την Blue Star και όχι όταν είναι έτοιμο? Νομίζω ότι το τι συμφέρει την εταιρεία δεν αφορά το ναυπηγείο και τον χρόνο παράδοσης.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

το βαπορακι μπορει να καθεται αλλα σιγουρα φερνει πιο πολλα λεφτα απο το ταξιδευε ;)

Από αυτό το σχόλιο καταλαβαίνω οτι από μια ημερομηνία και μετά η Blue Star λαμβάνει κάποιο ποσό από το ναυπηγείο σαν αποζημιωση το οποίο είναι μεγαλύτερο από τα κερδη που θα είχε αν το δούλευε. Το ναυπηγείο σίγουρα δεν το αφορά το τι συμφέρει την εταιρεία, αλλά μεχρι ενος σημείου η εταιρεια μπορει να επιρρεάσει το χρόνο παράδοσης ;)

Αν και δεν ξέρω τι συμβαίνει πραγματικά, η αποψη μου είναι πως θα ήταν καλυτερο να παραδοθεί στις αρχές του καλοκαιριού ωστε και ο κόσμος να το μάθει και να βγάλει τις "παιδικές ασθένειες" και να δουλέψει με όσο το δυνατον λιγότερα προβληματα τον Αυγουστο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εσωτερικά από φώτος που υπάρχουν έχει τελειώσει ΜΑΛΛΟΝ......Από την ομάδα του πλοίου στο facebook η παρακάτω φωτογραφία.......Αρκετά καλό εσωτερικά νομίζω, όχι τόσο στενό όσο το Νάξος.......Απόδειξη ότι μέσα τελείωσε......

post-2780-0-69528100-1306671372_thumb.jp

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο group που λες δεν ειναι καν επισημο(της εταιριας)και περισσοτερο μοιαζει σαν καποιος να μαζεψε 5-10 φωτο απο το net και να εφτιαξε μια σελιδα για το ΔΗΛΟΣ.Η φωτο δε για το εσωτερικο,δεν εχει καμια σχεση με το πλοιο :D ,μακαρι να ξεραμε ποιο μαγαζι ειναι :lol:

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει τωρα η μπλου σταρ μετα τον πειραια θα πιανει και Νεα Σμυρνη! :lol:

Επισης καποιες φωτος ειναι απο το shipfriends αλλα δεν ειδα να το αναφερουν πουθενα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην βιαζόμαστε.Όπως είπε ο George έχει κάνει μισό δοκιμαστικό έχει μέλλον ακόμη. Όταν είναι να παραδοθεί να είστε σίγουροι ότι θα το μάθουμε. Για να μην πω ότι η εταιρεία θα βγάλει ανακοίνωση με την οποία θα ενημερώνει τους μετόχους και θα αναφέρι πότε επίκειται η δρομολόγηση ώστε να ενημερωθεί και το επιβατικό κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...