Jump to content
Shipfriends

Λισσός (IMO 7220269)


Recommended Posts

Ταλαιπωρια για τους επιβατες που θα εφευγαν στις 5 το απογευμα απο Πειραια για Χιο μυτιληνη Λημνο Θεσσαλονικη καθως ανακοινωθηκε απο τα μεγαφωνα του ΛΙΣΣΟΣ πως λογω απεργιας ο αποπλους θα αργησει. Τελικα εφυγε στις 18.45.

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Κάποιο μικρό μηχανικό πρόβλημα φαίνεται πως αντιμετωπίζει το ΛΙΣΣΟΣ σήμερα. :o Από τη μέση περίπου της διαδρομής από Θεσσαλονίκη προς Λήμνο η ταχύτητα του έπεσε στους 13 - 15 κόμβους. Στη Μυτιλήνη έφτασε με 40 λεπτά καθυστέρηση και τώρα κινείται με 16+ κόμβους. Προφανώς το πρόβλημα είναι μικρό και ελπίζω αύριο στον Πειραιά να αποκατασταθεί πριν το απογευματινό δρομολόγιο.;)B)

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη(συντομα)η ΑΝΕΚ πρεπει να σκεφτει τι θα κανει με το συγκεκριμενο πλοιο.Εχουμε δει ολοι τις 'δυνατοτητες' του,δεν χρειαζεται να τις αναλυσω.Αν λοιπον θελει να εξασφαλισει την παραμονη της στην γραμμη της Χιου κ της Μυτιληνη καλο θα ηταν να βρει ενα πιο 'σοβαρο' πλοιο για τα 2 νησια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα.Ειναι φανερο πλεον οτι το Λισσος δεν παει αλλο.., και ειναι αναγκη για να μην χαλασει το ονομα της η ΑΝΕΚ (αν δεν το εχει χαλασει ηδη) να το αντικαταστησει με καποιο αλλο πλοιο της εταιριας.Ποιο πλοιο θα παρει την θεση του εκεινοι ξερουν μιας και αυτοι εχουν το καρπουζι αυτοι και το μαχαιρι..

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη(συντομα)η ΑΝΕΚ πρεπει να σκεφτει τι θα κανει με το συγκεκριμενο πλοιο....

Αν λοιπον θελει να εξασφαλισει την παραμονη της στην γραμμη της Χιου κ της Μυτιληνη καλο θα ηταν να βρει ενα πιο 'σοβαρο' πλοιο για τα 2 νησια.

Για ποιά "εξασφάλιση" μιλάμε ωρέ παιδιά ??? Αφού ο άνθρωπος (κ. Βεντούρης) το έχει πει ξεκάθαρα :

Παράθεση από ΑΥΤΟ το ποστ :

...επιδίωξη της ΝΕΛ είναι σύντομα να επιστρέψει δυναμικά στη γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη. Θεωρεί ότι η παρουσία της ΑΝΕΚ είναι ένα παροδικό φαινόμενο κι όχι μια μόνιμη κατάσταση. Πιστεύει ότι η ΑΝΕΚ δε θα θελήσει να ανταγωνιστεί τη ΝΕΛ σε αυτήν τη γραμμή, την οποία χαρακτήρισε ως «ζωτικό χώρο της ΝΕΛ».

Για ποιό λόγο να αντικατασταθεί το Λισσός ??? Αφού η ΝΕΛ προτίθεται να επιστρέψει -οσονούπω- δυναμικά... :D:p

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ετυχε να ειμαι στην αφιξη του Λισσος το πρωι απο τα νησια. Πρεπει να ειχε καμια 800αρια ατομα και γκαραζ αρκετα γεματο. Τελευταια μεγαλη σκουπα θα πει καποιος αλλα το βαπορι δινει την αισθηση οτι εχει εδραιωθει στη γραμμη. Δε βλεπω σοβαρο λογο για αλλαγη. Τα ωραρια του τα τηρει πλην ελαχιστον περιπτωσεων οποτε δε βλεπω και τοσο σοβαρο κινητρο για την ΑΝΕΚ να το αντικαταστησει. Επιπλεον δεν υπαρχει και ανταγωνισμος.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλεον δεν υπαρχει και ανταγωνισμος.

Καλημέρα

νομίζω ότι η παραπάνω φράση (sorry που την απομόνωσα από το υπόλοιπο μήνυμα) τα λέει όλα.

Μέχρι να εμφανιστεί ο ανταγωνισμός (αν και εφόσον εμφανιστεί) δεν έχει λόγο η ΑΝΕΚ να αλλάξει το πλοίο. Εκτός αν πράγματι υπάρχει συμφωνία με τη ΝΕΛ για την γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο gtogias.Η ΑΝΕΚ οντως δεν εχει λογο να αλλαξει πλοιο απο την γραμμη.

Δυο Κυριακες τωρα εχει φυγει απο Πειραια για τα νησια με 700-800 ατομα και πολυ καλη πληροτητα σε γκαραζ.Αν σκεφτομουμε σε τι εποχη ειμαστε βρισκω πολυ καλα αυτα τα νουμερα.Απο τη στιγμη που ο κοσμος δεν της γυριζει την πλατη δεν εχει κανενα απολυτως λογο να αλλαξει το βαπορι που ενω μεχρι πριν και το ατυχημα στο ΘΕΟΦΙΛΟ το ειχε ξεγραμμενο .Τωρα και εχει βρει γραμμη να το βαλει και κερδη αποφερει

Link to comment
Share on other sites

Αν καιο δεν ξερω τιποτα περί αντικατάστασης πιστεύω όμως και να γίνει δεν θα έχει χαρακτήρα μονιμης. Απλά επειδή το ΛΙΣΣΟΣ πέρυσι έκανε μόνο 2 εβδομάδες επισκευή ίσως θέλουν να το βγάλουν να του κάνουν τίποτα δουλειές και γι αυτό να συζητείται η εισοδος τουΑΡΙΑΔΝΗ.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο απο τα χτεσινα

Το ΛΙΣΣΟΣ ειναι εναμορνισμενο με τις διαφορες συνθηκες(solas κλπ)που εφαρμοζονται σε πλοια κατασκευης πριν του 80?Εχει πορτες στο γκαραζ η

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από Panagia Ekatontapiliani

Γιατί νομίζω ότι το ξενοδοχειακό δεν περνά από τη Solas (άκαυστα υλικά)

προβλημα με το ξενοδοχειακο?Διαβασα τα αντιστοιχα θεματα αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει ποια πλοια ακριβως πρεπει να εναρμονιζονται(σχετικα με τις ηλικιες τους).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η δρομολογιση του Ν.ΧΙΟΣ στην Ικαροσαμια για το διαστημα 7-31/10 (ακινησια Ν.ΜΥΚΟΝΟΣ) σε συνδυασμο με τη δρομολογιση του ΑΡΙΑΔΝΗ στο Ηρακλειο (στη θεση του ΚΡΗΤΗ Ι που επισκευαζεται), αναγκαζουν το ΛΙΣΣΟΣ να παραμεινει μεχρι νεοτερας στα δρομολογια του κανονικα, και να μεταθεσει για αργοτερα την προγραμματισμενη ακινησια του. Ετσι, δε θα μεινει για το υπολοιπο του οκτωβρη μονο του το ΜΥΤΙΛΗΝΗ στη γραμμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειδα το χτεσινο το track του πλοιου και εκανε 9 ωρες για Χιο και 13,5 για Μυτιληνη αλλα κοιταζοντας ταυτοχρονα στο online booking της εταιριας,δινει τα ωραρια ετσι....,σε καθημερινη βαση:eek: Σημειωνω οτι το συγκεκριμενο πλοιο εχει τις ακριβοτερες καμπινες και deck που πλησιαζει εκεινο του Ν.ΧΙΟΣ.Μπαινετε λοιπον στο πλοιο,γεμιζετε το...;)Να του αλλαξουν μονο ονομα σε CRUISE LISSOS...............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μολις ξεκινησε παντως.

Εγω θα ελεγα οτι το πλοιο εχει κουραστει απο τα δυσκολα για τα δεδομενα του λιμανια και γι αυτο ισως το πλοιο που εχει ακουστει οτι αγορασε η ΑΝΕΚ και σας εχω γκαστρωσει :D τοσο καιρο να μην ειναι τοσο μεγαλο αλλα λιγο μικροτερο για να χωραει στη Χιο ;)

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

....το πλοιο εχει κουραστει απο τα δυσκολα για τα δεδομενα του λιμανια....

Μιά χαρά είναι και το καράβι και τα λιμάνια, θα ζήσει και θα ευτυχήσει για πολλά χρόνια και θα προσφέρει τις εξαιρετικές του υπηρεσίες τόσο στην Βόρεια Ελλάδα-όπως εδώ στη Θεσσαλονίκη-και ασφαλώς στα νησιά μας-και ιδίως στην Χίο :D.

Link to comment
Share on other sites

Με 3 ωρες καθυστεριση εφυγε αποψε το ΛΙΣΣΟΣ με γεματο μεχρι τον καταπελτη το γκαραζ του. Γνωριζουμε γιατί αργησε τοσο?

Λογο τηλεφωνηματος για βομβα στις μηχανες του ειχε 3ωρη καθηστερηση.

Λεπτομεριες

http://www.shipfriends.gr/forum/showpost.php?p=111075&postcount=42

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=76245&cid=4

Edited by proud_ionian
λινκ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εσεις που γυριζετε εκει στους Νεους μωλους:D,εχετε παρει χαμπαρι να γινεται καμια εργασια στο πλοιο?Βαψιμο,μηχανικα μερη,εστω κατι το παραμικρο.Δεξαμενισμο θα κανει η οχι?Αν θυμαμαι καλα ο τελευταιος του ηταν Μαιο...δεν ειμαι σιγουρος.Σε μια βδομαδα δεν ξαναμπαινει στην γραμμη που δοξαζεται...?

Link to comment
Share on other sites

Όπως καλά θυμάσαι το πλοίο είχε δεξαμενιστεί πέρυσι το Μάιο, όποτε δε πιστεύω ότι θα δεξαμενιστεί (άσχετα ότι είχα ακούσει ότι θα πήγαινε). Οι εργασίες προχωρανε στις κύριες μηχανές όσο και στις ηλεκτρομηχανές. Το πλοίο μπορεί να ξαναδέσει το Μάιο, εάν το κρίνει η εταιρεία ότι χρειάζεται να πάρει τις απαραίτητες ανάσες για το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

.....Και το βασικοτερο.Δεν μου αρεσει το πλοιο και δεν με πιεζει κανεις να μπω μεσα.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορω να ΜΗΝ λεω την γνωμη μου αλλα και να εκφραζω μονο θετικες κρισεις ωστε να χαιδευω αυτια και να ειμαστε χαρουμενοι και ευτυχισμενοι.Το πως εξυπηρετει ενα πλοιο τον απλο επιβατη και τον νησι του,το κρινει ο καθενας με διαφορετικα κριτηρια....

Απόλυτα σεβαστή η γνώμη του φίλου NHSOS XIOS, και πράγματι, αλίμονο αν θα έπρεπε να εκφράζουμε μόνο θετικές κρίσεις.

Προσωπικά δεν μου αρέσει το πλοίο (εξωτερικά και μόνο, μιας και δεν είχα μέχρι σήμερα την τύχη (ή την ...ατυχία, κατά τον φίλο XIOS :D) να ταξιδέψω μαζί του. Οφείλω όμως να αναφέρω έναν διάλογο που είχα την ημέρα που είχα τραβήξει αυτή την φωτογραφία, από μία καφετέρια στην Πειραική. Στο διπλανό τραπέζι από εμένα κάθονταν ένα ζευγάρι ηλικιωμένων (από τα ηλικιωμένα ζευγάρια που χαίρεσαι να τα βλέπεις ;)) και απολάμβαναν τον πρωινό καφέ τους. Βλέποντας με να τραβάω φωτογραφία το ΛΑΤΩ, με ρώτησαν αν επρόκειτο για το ...ΛΙΣΣΟΣ :D που πάει στην Χίο. Το ζεύγος είχε την καταγωγή του από εκεί, και πιάνοντας την κουβέντα μου είπαν ότι ήταν κατενθουσιασμένοι (το υπογραμμίζω) με το ΛΙΣΣΟΣ, με την εξυπηρέτηση από το πλήρωμα, τους χώρους και τις ανέσεις του πλοίου, την ΑΝΕΚ που έφερε στην Χίο ένα τόσο καλό πλοίο, και εντέλει ότι η έλευση του ήταν μία μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με τα πλοία που υπήρχαν τα περασμένα χρόνια (φαντάζομαι δεν θα εννοούσαν το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ, αν και ομολογώ πως δεν το ρώτησα).

Αναφέρω αυτό το περιστατικό, για να δείξω ότι ίσως πολλές φορές (και γιατί όχι άλλωστε) τα δικά μας κριτήρια διαφέρουν από αυτά των επιβατών, ή τουλάχιστον, σε κάποιους από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...