Jump to content
Shipfriends

Hellenic Master (IMO 7718527)


George

Recommended Posts

Μιας και είναι πλέον Ελληνικό και αυτό το θεριό και μέχρι να μάθουμε σε τι ΗELLENIC κάτι θα μετονομαστεί, να πούμε ότι αγοράστηκε έναντι 11,5 εκατομμυρίων ευρώ.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σωστος ο Earl, το πληρωμα ηταν να φυγει για το Αμβουργο μεχρι τις 15 του μηνα. Μαζι με τον ιδιο πλοιαρχο και ο πρωην υπαρχος του απο το CELTIC SUN ανερχομενος και πολλα υποσχομενος καπτα Νικος Σταγακης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά ποσά φορτηγά χωράει το πλοίο?? 120 ή 140 φορτηγά:):confused:

Γιατί στο δελτίο τύπου της εταιρείας αναφέρει ότι έχει δυνατότητα μεταφοράς 120 φορτηγών οχημάτων. Ενώ στην λίστα με το στόλο της εταιρείας λέει 140 φορτηγά, ενώ το αδελφό (Hellenic Sailor) του, που έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος (μήκος & πλάτος), λέει 120 φορτηγά.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στον αριθμό των φορτηγών μπορεί να οφείλεται στη μετασκευή που θα γίνει στο πλοίο και θα αυξήσει τη χωρητικότητα του κατά 250 περίπου lane meters.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Στο θέμα Κόρινθος- Porto Marghera στις 30/01/08

Έρχεται φέτος η HSW να ξαναβάλει και τρίτο βαπόρι στη γραμμή, το Ocean Trailer και πιθανόν στο μέλλον το Hellenic Master(??).

Όποτε επιβεβαιώνονται η τότε πληροφορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Βαφτηκε το λογοτυπο της εταιριας (με τη σφραγιδα cargo στο τελος) και μενει να μπουνε και τα δελφινια στις κοκκινες τσιμινιερες. Χθες το πρωι εκανε και ενα δοκιμαστικο μεχρι την Αιγινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Από ότι ακούγεται έχει πέσει κατακόρυφα η διακίνηση φορτηγών στη γραμμή, λόγω της κρίσης που υπάρχει στην αγορά και για αυτό μετά το Hellenic Trader που έδεσε για επισκευή, έτσι και το Hellenic Carrier παραμένει εκτός δρομολογίων, δεμένο στη Κόρινθο.

Από την προηγούμενη Δευτέρα (1/12ου) έχει δέσει και το HELLENIC MASTER στην Κόρινθο όπως μου είπε γνωστός μου που δούλευε στο πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες φίλτατε σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις.

Το άτομο από το οποίο πήρα την συγκεκριμμένη πληροφορία δούλευε (επαναλαμβάνω) στο πλοίο και μου είπε ότι έδεσε την προαναφερθείσα ημερομηνία, και μάλιστα απελύθη και όλο το κατώτερο -τουλάχιστον- πλήρωμα.

Αυτά γνωρίζω, αυτά μετέφερα. Συγγνώμη αν παρά-πληροφόρησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Το Hellenic Master στις αρχές Δεκεμβρίου αναμένεται να δέσει για επισκευή, μετά από 1,5 χρόνο συνεχούς απασχόλησης. Θέλω να πιστεύω ότι θα αντικατασταθεί από κάποιο πλοίο για το διάστημα της ακινησίας του, (με το Hellenic Trader ισως??)

Edited by proud_ionian
dictee
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οποτε αν καταλαβαινω καλα στην περιπτωση που γινει κατι τετοιο το βαπορι θα εχει τη δυνατοτητα να δουλεψει και σαν επιβατικο οπως το πχ POLARIS και οχι σαν καθαρο Roro

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τις επιπλέον καμπίνες. Εάν καταλαβαίνω καλά πρέπει να μιλάει για προσθήκη λίγων καμπίνων, όποτε μάλλον μιλάμε για μικρή αύξηση του αριθμού των οδηγών (δηλαδή να παίρνει περισσότερες συνοδευόμενες νταλίκες)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...