Jump to content
Shipfriends

Hellenic Master (IMO 7718527)


George

Recommended Posts

Δεν νομίζω για "λίγους" οδηγούς να αξίζει τον κόπο. Άν ισχύουν αυτά που εγώ ξέρω και που τουλάχιστον ίσχυαν παλαιότερα οι 12 οδηγοί είναι το όριο για τα RoRo ενώ για πάνω από 12 θεωρείται ΕΓ/ΟΓ οπότε και πρέπει να συμορφωθεί με τους αντίστοιχους κανονισμούς. Το πλοίο, απ΄όσο ξέρω κατασκευάστηκε σαν RoRo, δεν ξέρω όμως άν στην πορεία του μετασκευάστηκε ποτέ σαν ΕΓ/ΟΓ -παρ΄ότι δεν το νομίζω- πράγμα που θα έκανε ίσως μια προσθήκη καμπινών σχετικά απλή υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ομως για λιγους οδηγους να χανουνε και λιγο απο το φορτιο τους τοτε ισως και να αξιζει. Αρκετοι οδηγοι αν εχουν ευπαθη φορτια τοτε αρνουνται να τα στειλουν ασυνοδευτα. ;) Αλλωστε καμπινες θα κανουν δε μιλαμε για εκτεταμενη μετασκευη.

ΒΕΒΑΙΑ για να γινει αυτο τοτε πρεπει το πλοιο να χαρακτηριστει εκ νεου RoRo-Passenger. Αυτο προυποθετει το πλοιο να εχει ολα αυτα που ξερουμε (double bottom, Αmax, υδατοστεγεις, VDR κτλ) συμφωνα με τους κανονες που προβλεπονται για αυτη την κατηγορια. Συν βεβαια τα σωστικα και τους προβλεπομενους χωρους. ;)

Για να προχωρανε σε καποια κινηση μαλλον το εχουν μελετησει και τους βγαινει θετικη η εξισωση

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λές. Από την άλλη αν ήμουν οδηγός και έπρεπε να επιλέξω θα προτιμούσα ένα πιό σύντομο ταξείδι (Πάτρα) και την άνεση των αντιστοίχων πλοίων (εφ΄όσον βεβαίως το κόστος θα ήταν παραπλήσιο). Σε κάθε περίπτωση θα μάθουμε σύντομα τι "παίζει".

Link to comment
Share on other sites

Η υποψία που έχω είναι ότι αυτή η σκέψη δεν έχει να κάνει με την γραμμή που εξυπηρετεί τώρα διότι από ότι ξέρω πολλές φορές δεν πιάνει ούτε καν το πρωτόκολλο των 12 οδηγών.Συνήθως 8-9 οδηγοί ακολουθούν.

Πιστεύω ότι αν τελικά αυτή η σκέψη προχωρήσει σε υλοποίηση θα έχει να κάνει με εκμετάλλευση του πλοίου αλλού (ίσως Λεμεσσό, Χάιφα, ή Αλεξάνδρεια...)B)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το Hellenic Master στις αρχές Δεκεμβρίου αναμένεται να δέσει για επισκευή, μετά από 1,5 χρόνο συνεχούς απασχόλησης. Θέλω να πιστεύω ότι θα αντικατασταθεί από κάποιο πλοίο για το διάστημα της ακινησίας του, (με το Hellenic Trader ισως??)

Έστω και με λίγες ημέρες καθυστέρησης το πλοίο έρχεται στο Πειραιά για την ετήσια του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Έχοντας ακούσει τα ίδια πράγματα με το Cruise Europa ότι ήθελαν το πλοίο έτοιμο στις αρχές Φεβρουαρίου (το πλοίο είναι έτοιμο) για να ξεκινήσει δρομολόγια, ξαφνικά μαθαίνω ότι τώρα έβγαλαν το πλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φήμες που ακούγοντε απο χθές θέλουν το πλοίο να βρίσκεται πολύ κοντά σε ναύλωση τελικά προς Ανατολή μεριά!!! Για να δούμε τλι θα επικρατήσει τελικά, γιατί αλλού ετοιμάζοντε τα RO RO της εταιρείας και αλλού βρίσκοντε.....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έντονη φημολογία, θέλει το πλοίο στο τέλος του τρέχοντος μηνός, να επαναδραστηριοποιείται στην γραμμή του, στη θέση του αδελφού Hellenic Sailor!

Για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έντονη φημολογία, θέλει το πλοίο στο τέλος του τρέχοντος μηνός, να επαναδραστηριοποιείται στην γραμμή του, στη θέση του αδελφού Hellenic Sailor!

Για να δούμε

Τελικα θα το δουμε να ταξιδευει ή αλλαξανε τα πλανα της εταιρειας?

Την Κυριακη παντως ηταν δεμενο στο Περαμα και σε καλη θεση για φωτογραφια;)

Link to comment
Share on other sites

Το HELLENIC MASTER είναι έτοιμο ανά πάσα στιγμή να επαναδρομολογηθεί. Αυτό που κάνει όμως τους αρμόδιους και το καθυστερούν το πλοίο, είναι το γεγονός ό,τι εδώ και 1,5 εβδομάδα περίπου έχει ανέβει λίγο η κίνηση με αποτέλεσμα το μικρό της γραμμής να έχει αφήσει 3 φορές έξω Trailers λόγω ανεπάρκειας στο γκαράζ του! Γιατί το Μaster όταν με το καλό ξαναμπεί στην γραμμή του, είναι προγραμματισμένο να επαναδρομολογηθεί στη θέση του αδελφού Sailor, αλλά οι συγκυρίες δείχνουν άλλα:rolleyes:

Για να δούμε λοιπόν:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το Μaster όταν με το καλό ξαναμπεί στην γραμμή του, είναι προγραμματισμένο να επαναδρομολογηθεί στη θέση του αδελφού Sailor, αλλά οι συγκυρίες δείχνουν άλλα:rolleyes:

Την ίδια ώρα που έκανε δοκιμαστικό το Hellenic Wind, το Hellenic Master μεθόρμισε από το Πέραμα στο Ικόνιο. Να σημαίνει κάτι αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Το Hellenic Master είχε έρθει στο Πέραμα στα τέλη Δεκεμβρίου για να κάνει υποτίθεται μόνο την ετήσια επισκευή του. Αλλά τα πράγματα δεν εξελιχτήκαν με το καλύτερο δυνατό τρόπο, γιατί το πλοίο παράμεινε για πολύ καιρό ανενεργό στο κεφάλι της προβλήτας 2 στο Πέραμα. Από χθες το πλοίο έδεσε στο Ικόνιο, μιας και σήμερα αναμένεται να ξεκινήσει πάλι ταξίδια. Αλλά όχι στη γνώριμη γραμμή του από Κόρινθο για Porto Maghera. Αυτή τη φορά θα φύγει για Κύπρο Αίγυπτο για λογαριασμό της Sea Star, ήδη το πλοίο φόρτωνε νταλίκες σήμερα το απόγευμα.

Εντύπωση κάνει ο καταπέλτης του που είναι σχεδόν εφαρμοστά με τη πλώρη του Aquarius 2000

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη φορά θα φύγει για Κύπρο Αίγυπτο για λογαριασμό της Sea Star

Να πούμε ότι το πλοίο ναυλώθηκε για 8 κυκλικά ταξίδια και αμέσως μετά θα αντικαταστήσει το αδελφό Hellenic Sailor στη γραμμή Porto Marghera-Κόρινθο, εφόσον φυσικά η κίνηση είναι ικανοποιητική. Γιατί για την ώρα σκέφτονται πολλά και διάφορα.....!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Προς το παρόν συνεχίζει στη γραμμή της Κύπρου Χάιφα με αρκετά καλή πληρότητα (γύρω στο 75-80% του γκαράζ). Ενώ ίσως το δούμε να κάνει μια έκτακτη προσέγγιση στην Αμφιλοχία μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Τι ήθελα και το μελέτησα το πλοίο :angry: !!! Σήμερα το πλοίο έδεσε απρόσμενα για μένα, μετά από διαφωνία με τη ναυλώτρια εταιρεία. Το πλοίο πριν από λίγο μεθόρμισε από το Ικόνιο στο Ν.Μ Δραπετσώνας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...