Jump to content
Shipfriends

Το μέλλον της HSW


Ποιό πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον της HSW?  

1 member has voted

  1. 1. Ποιό πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον της HSW?

    • Η πλευρά Λασκαρίδη θα αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο της εταιρείας και θα ακολουθήσει αυτόνομη πορεία
      30
    • Λασκαρίδης και Παναγόπουλος θα τα βρούν στα πλαίσια ενός ενοποιημένου Ομίλου Minoan/Attica/HSW
      26
    • Η HSW θα συνεχίσει την ίδια πορεία με τα διοικητικά προβλήματα να αποτελούν εμπόδιο στην ανάπτυξη
      8

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

«Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τις έως τώρα προσφορές που έχουν κατατεθεί από τη ΝΕΛ και τον εφοπλιστή κ. Π. Λασκαρίδη για το 33,3% της Hellenic Seaways και πιθανότατα να αγοράσουμε εμείς το ποσοστό που θέλει να πωλήσει η μητρική εταιρεία των Μινωικών Γραμμών».

Αυτό δηλώνει ο κ. Γεράσιμος Στρίντζης διευθύνων σύμβουλος της Hellenic Seaways η οποία εδώ και αρκετό διάστημα αποτελεί το μήλον της Εριδος για την εγχώρια ακτοπλοΐα. Ο κ. Στρίντζης επισημαίνει ότι η ίδια η Hellenic Seaways θα προχωρήσει στην αγορά του ποσοστού που ελέγχει σήμερα η μητρική εταιρεία, ενώ αναφερόμενος στην εικόνα που διαμορφώνεται στην εγχώρια ακτοπλοΐα υπογραμμίζεται ότι όσο συνεχίζεται ο κρατικός παρεμβατισμός και δεν απελευθερώνεται ο κλάδος θα δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα επιβίωσης για τις εταιρείες του κλάδου που αναγκάζονται να συντηρούν ζημιογόνες γραμμές. Πάντως, ο κ. Στρίντζης εκτιμά ότι δεν θα υπάρξουν σοβαρές ανακατατάξεις στο κλάδο για το επόμενο διάστημα.

Πηγή: Καθημερινή, 29/9

Link to comment
Share on other sites

«Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τις έως τώρα προσφορές που έχουν κατατεθεί από τη ΝΕΛ και τον εφοπλιστή κ. Π. Λασκαρίδη για το 33,3% της Hellenic Seaways και πιθανότατα να αγοράσουμε εμείς το ποσοστό που θέλει να πωλήσει η μητρική εταιρεία των Μινωικών Γραμμών».
Εκ μέρους ποιών, άραγε, μιλάει ο Γ. Στρίντζης?

Γιατί είχα την εντύπωση ότι μόνο οι Μινωικές είναι αρμόδιες να κρίνουν εάν οι μέχρι τώρα προτάσεις είναι ικανοποιητικές ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

ο μακης ο στριντζης εχει μετοχικη συμμετοχη στην HSW?

μηπως τελικα δεν ειναι ο πρωην εφοπλιστης που εγινε υπαλληλος, οπως πολλοι τον κακολογησαμε (και ο μικρος proud) αλλα ο πρωην εφοπλιστης που μεθοδικα παει να ξαναγινει εφοπλιστης;

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω μία τρελλή μου σκέψη βάση των λεγόμενων του proud?Εμένα δεν θα μου φαινόταν καθόλου παράξενο αν τελικά ο Μάκης αγοράσει την Blue Star που την έχει και καψούρα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς, βέβαια, να γνωρίζω κάτι, έχω την εντύπωση (απ' ότι ακούγεται) ότι ο Στρίντζης ασχολήθηκε και ασχολείται με ιδιαίτερο ζήλο με τα νεότευκτα (Μύκονος και Χίος) της εταιρείας.

Ζήλος που υπερβαίνει κατά πολύ τον αναμενόμενο και απαιτούμενο ζήλο για ένα απλό Δ/ντα Σύμβουλο, οποίος σήμερα είναι και αύριο μπορεί να μην είναι σε αυτή τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το www.marinews.gr, η ΝΕΛ προτίθεται να δώσει 3,5 Ευρώ ανά μετοχή των Μινωικών Γραμμών στη HSW

Στην αντεπίθεση περνάει η Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου κάνει αντιπροσφορά για την απόκτηση του 33,3% της Hellenic Seaways. Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες της «Α» η ΝΕΛ ετοιμάζεται να κατέθεσει μέσω του επενδυτικού οίκου UBS, νέα πρόταση η οποία φθάνει στα 3,50 ευρώ ανά μετοχή. Προσφορά η οποία δύσκολα μπορεί να αγνοηθεί από την ηρακλειώτικη εταιρεία για δύο λόγους. Πρώτον , τα 3,50 ευρώ ανά μετοχή είναι η τιμή που αποφάσισε το ΔΣ των Μινωϊκών να ζητήσει προκειμένου να πουλήσει το 33,3% της HSW. Δεύτερον η ΝΕΛ απέμεινε ως ο μόνος ενδιαφερόμενος εάν λάβει κανείς υπόψη ότι ο άλλος διεκδικητής, ο μεγαλοεφοπλιστής Πάνος Λασκαρίδης ξεκαθάρισε την περασμένη εβδομάδα ότι δεν πρόκειται να κάνει άλλη προσφορά πέραν εκείνης των 2,95 ευρώ ανά μετοχή με το σκεπτικό ότι πέραν αυτής της τιμής το «πακέτο» είναι πανάκριβο.

Ενώ η ΑΝΕΚ προτίθεται να δώσει από 3,10 έως 3,30 Ευρώ ανά μετοχή.

Οι διοικήσεις της ΑΝΕΚ και των Μινωϊκών συζήτησαν το θέμα την περασμένη Παρασκευή, με την χανιώτικη εταιρεία να δηλώνει ότι θα καταθέσει την προσφορά της μέσα στην εβδομάδα αυτή.

Στο παιχνίδι γερά παραμένει η ΝΕΛ η οποία καταθέτει πρόταση που θα φθάσει τα 3,50 ευρώ, ποσόν το οποίο ζητάνε οι Μινωϊκές. Ο τρίτος της..παρέας, μεγαλομέτοχος της HSW Πάνος Λασκαρίδης έχει μείνει στην προσφορά των 2,95 ευρώ και δεν σκοπεύει όπως ο ίδιος έχει δηλώσει να ανεβάσει την προσφορά του.

Ποιος άλλος θα δώσει τώρα που γυρνάει η ρουλέτα!!:D :D

Link to comment
Share on other sites

Δύο νέες επίσημες προσφορές, για την εξαγορά του ποσοστού 33,3% που κατέχει στην HSW, διαθέτει πλέον επιβεβαιωμένα στα χέρια της, η διοίκηση των Μινωικών.

Αμφότερες η προσφορές περιλαμβάνουν σειρά όρων και προϋποθέσεων, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες η μία, αυτή της ΑΝΕΚ, περιέχει τίμημα ύψους 3,2 ευρώ ανά μετοχή. Η δεύτερη, της ΝΕΛ, φέρεται να αφορά τίμημα ύψους 3,5 ευρώ ανά μετοχή.

Οι προσφορές αυτές είναι σαφώς βελτιωμένες σε σχέση με την προηγούμενη προσφορά της ίδιας της ΝΕΛ που περιελάμβανε τίμημα, 2,95 ευρώ ανά μετοχή αλλά και την προσφορά στην περιοχή των 3 ευρώ που φέρεται να έκανε πρόσφατα ο ήδη μέτοχος της HSW (σε ποσοστό που υπολογίζεται ότι ξεπερνά πλέον το 20% κι ενδεχομένως προσεγγίζει το 25%) Πάνος Λασκαρίδης.

Σύμφωνα με πηγές με τις οποίες επικοινώνησε το euro2day, η διοίκηση των Μινωικών προτίθεται να εξετάσει τις προσφορές, χωρίς ωστόσο να θεωρείται δεδομένο ότι θα καταλήξει σε απόφαση για την πώληση του ποσοστού της στην HSW, με τα προσφερόμενα και ”υπο προϋποθέσεις” τιμήματα που έχει στα χέρια της.

Σημειώνεται ότι η εταιρία ουδέποτε προχώρησε σε επίσημη πρόσκληση εκδήλωσης σχετικού ενδιαφέροντος, παρότι υπάρχουν πληροφορίες ότι το διοικητικό της συμβούλιο έθεσε πρόσφατα τον ”πήχη” για το ενδεχόμενο πώλησης του μεριδίου που κατέχει στην HSW, στα 3,5 ευρώ.

Τις τελευταίες άλλωστε ημέρες πληθαίνουν οι πληροφορίες που θέλουν μερίδα μετόχων των Μινωικών, αλλά και ισχυρούς μετόχους της ίδιας της HSW, να προκρίνουν τη λύση της εισαγωγής της τελευταίας στο χρηματιστήριο, σχέδιο που υποστηρίζεται πλήρως και απο την διοίκηση της.

Τέλος ένα σημείο που πρέπει να συνεκτιμηθεί, αφορά και το γεγονός ότι αμφότεροι οι ενδιαφερόμενοι που έκαναν προσφορές σε επίπεδο σαφώς υψηλότερο των 3 ευρώ, θα πρέπει να υλοποιήσουν επιτυχώς μεγάλες κινήσεις κεφαλαιακής ενίσχυσης τους, προκειμένου να αποκτήσουν τη ρευστότητα που θα απαιτήσει η συγκεκριμένη κίνηση.

Μια διαδικασία που σε κάθε περίπτωση, πρόκειται να απαιτήσει διάστημα μηνών.

www.euro2day.gr

Link to comment
Share on other sites

Σημειώνεται ότι η εταιρία ουδέποτε προχώρησε σε επίσημη πρόσκληση εκδήλωσης σχετικού ενδιαφέροντος, παρότι υπάρχουν πληροφορίες ότι το διοικητικό της συμβούλιο έθεσε πρόσφατα τον ”πήχη” για το ενδεχόμενο πώλησης του μεριδίου που κατέχει στην HSW, στα 3,5 ευρώ.

Τις τελευταίες άλλωστε ημέρες πληθαίνουν οι πληροφορίες που θέλουν μερίδα μετόχων των Μινωικών, αλλά και ισχυρούς μετόχους της ίδιας της HSW, να προκρίνουν τη λύση της εισαγωγής της τελευταίας στο χρηματιστήριο, σχέδιο που υποστηρίζεται πλήρως και απο την διοίκηση της.

Οι τακτικοί και προσεκτικοί αναγνώστες δεν πρέπει να έχετε παράπονο...σας τα (τα σημειωμένα με κόκκινο) είχαμε πεί.

Τα μεν λίγο παραπάνω...τα δε πριν από μήνες;)

Όσον αφορά την ΑΝΕΚ, δεν νομίζω ότι έχει πραγματικό ενδιαφέρον για την HSW και αυτό το ενδιαφέρον μου θυμίζει διαγωνισμούς του Δημοσίου όπου κάποιες εταιρείες συμμετέχουν μόνο και μόνο για να μην είναι ένας ο ενδιαφερόμενος.

Όσον αφορά το ότι είναι:"Μια διαδικασία που σε κάθε περίπτωση, πρόκειται να απαιτήσει διάστημα μηνών." πιστεύω ότι αυτή η διαδικασία είναι πολύ λιγότερο χρονοβόρα από την εισαγωγή της HSW στο ΧΑΑ.

Τέλος όσον αφορά τις Μινωικές, ας λάβουν σοβαρά υπ' όψιν τους και αυτό εδώ ;)

ΥΓ Εντύπωση μου προκαλεί (εάν, βεβαίως, αληθεύει) που η ΝΕΛ ανεβάζει την προσφορά τόσο ψηλά με την μία και δεν πάει σταδιακά 3,2..3,25...3,3 κοκ

Δεν είναι και τόσο συνηθισμένο σε διαπραγματεύσεις...εκτός και η προσφορά έχει προτάσεις αποπληρωμής σε δόσεις στυλ Κωτσόβολου..."ζήσε μαύρε μου να φας ευρώ!"

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κυκλοι θεωρουν την υποθεση τελειωμενη ηδη προς τη πλευρα της ΝΕΛ.Μαλλον για το λογο οτι θεωρειται δυσκολο το ενα κρητικο στρατοπεδο να πουλησει κατι στο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ κυκλοι θεωρουν την υποθεση τελειωμενη ηδη προς τη πλευρα της ΝΕΛ.Μαλλον για το λογο οτι θεωρειται δυσκολο το ενα κρητικο στρατοπεδο να πουλησει κατι στο αλλο.

Νομίζω ότι ο ΝΗΡΕΑΣ έκανε μια πολύ καλή και περιεκτική ανάλυση με τα κόκκινα γράμματα.

Το σίγουρο είναι ότι η ΜΙΝΟΑΝ θέλει το χρήμα ζεστό σαν τα ψωμάκια και η ΝΕΛ δεν το έχει.

Με ξένα κόλυβα μνημόσυνα δεν γίνονται λένε στο χωρηό μου.

Link to comment
Share on other sites

...εκτός και η προσφορά έχει προτάσεις αποπληρωμής σε δόσεις στυλ Κωτσόβολου..."ζήσε μαύρε μου να φας ευρώ!"...

Πως το έλεγε εκείνη η παλιά διαφήμιση? "Χωρίς λεφτά? Κωτσόβολος!!!" Αν τώρα οι Μινωϊκές έχουν φθάσει στο σημείο να πουλήσουν έτσι όπως τους προτείνει η ΝΕΛ, τότε τα πράγματα είναι μάλλον χειρότερα απ΄ όσο φαίνονται. Όσο για το στερεότυπο "Κρητικοί δεν πουλάνε σε Κρητικούς", μήπως είναι πολύ παλιό για να μην αναθεωρηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το στερεότυπο "Κρητικοί δεν πουλάνε σε Κρητικούς", μήπως είναι πολύ παλιό για να μην αναθεωρηθεί?

Έτσι πιστεύω και εγω. Αντε τιποτα μικρά γραμματα ωστε να μην μπλεξουν τα χωραφια τους (πράμα ξεκαθαρισμένο απο παλιά βεντετα). Τα λευτα είναι λευτα ομως και το χρήμα μοιράζει την τραπουλα. Για αυτους τους λόγους δεν το αποκλείω...ισως ειναι αλλοι που μπορεί να βγάλουν αυτο το σεναριο αληθινο.....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πιστεύω κι εγώ.Αν οι Μινωικές πάρουν τα λεφτά που θέλουν και η πρόταση της ΑΝΕΚ είναι η καλύτερηξ δεν νομίζω να είχαν ενδοιασμούς να πουλήσουν σε αυτή τις μετοχές.

Το θέμα είναι ότι όποιος κι αν πάρει το ποσοστό των Μινωικών εμένα λίγο με ενδιαφέρει.

Εκείνο που δεν ξέρω είναι με το τι θα γίνει με τον προγραμματισμό της εταιρίας.

Η σημερινή διοίκηση έχει ένα πλάνο στο οποίο περιλαμβάνονται όλες οι μελλοντικές κινήσεις(κατασκευή και δρομολόγηση ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ , αναβάθμιση ΄κάποιων από τα συμβατικά πλοία,μεταδρομολογήσεις...)

Με την έλευση νέου επενδυτή όμως τι θα γίνει?Θα συνεχιστεί αυτό το πλάνο ή θα πάει κι αυτό στο βρόντο κι αρχίζουμε πάλι από το μηδέν?

Διότι είμαι βέβαιος ότι το Δ.Σ με νέο μεγαλομέτοχο θα τροποποιηθεί αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρωση στελεχων της HSW στο γραφειο του κ.Στριντζη με τον τελευταιο να καθησυχαζει τους υπολοιπους οτι δεν προκειται πουληθει το ποσοστο των Μινωϊκων στην ΝΕΛ επομενως δεν θα αναλαβει ο Βεντουρης...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο ΝΗΡΕΑΣ έκανε μια πολύ καλή και περιεκτική ανάλυση με τα κόκκινα γράμματα.

Το σίγουρο είναι ότι η ΜΙΝΟΑΝ θέλει το χρήμα ζεστό σαν τα ψωμάκια και η ΝΕΛ δεν το έχει.

Με ξένα κόλυβα μνημόσυνα δεν γίνονται λένε στο χωρηό μου.

Ειναι τοσο σιγουρο πως τα χρηματα δεν υπαρχουν?Γιατι εγω ξερω το αντιθετο οτι δηλαδη τα χρηματα για την εξαγορα βρισκονται ηδη στο ταμειο της ΝΕΛ τωρα πιθανον αυτο να σχετιζεται και με το δανειο που ετοιμαζεται απο τη First busness bank και οχι με την επερχομενη ΑΜΚ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο ΝΗΡΕΑΣ έκανε μια πολύ καλή και περιεκτική ανάλυση με τα κόκκινα γράμματα.

Το σίγουρο είναι ότι η ΜΙΝΟΑΝ θέλει το χρήμα ζεστό σαν τα ψωμάκια και η ΝΕΛ δεν το έχει.

Με ξένα κόλυβα μνημόσυνα δεν γίνονται λένε στο χωρηό μου.

Αγαπητέ μου νομίζω ότι με παρερμήνευσες. Αυτό που εννοούσα ήταν ότι:

εάν οι Μινωικές αποφασίσουν να πουλήσουν το 33% της HSW και με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, τότε θα το πάρει η ΝΕΛ.

Εάν δεν τους συμφέρει η προσφορά της ΝΕΛ, τότε θα πουν ότι: εμείς δεν πουλάμε.

Επίσης, είπα ότι ο δρόμος της HSW προς το ΧΑΑ είναι μακρύς, γιατί εάν δεν απατώμαι απαιτούνται τρεις κερδοφόρες χρήσεις και μέχρι στιγμής έχει μόνο μία και αυτή κόντεψε να γίνει αιτία παγκοσμίου πολέμου. Από την άλλη η ΝΕΛ με την δρομολόγηση του ΚΕΝΤΕΡΗ απέναντι στα HIGHSPEED έδειξε το πόσο εύθραυστη είναι αυτή η κερδοφορία.

Τώρα έρχομαι στην αιτιολόγηση των παραπάνω σκέψεών μου.

Η απόκτηση του 33% της HSW είναι για την ΝΕΛ ζήτημα επιβίωσης…ζωής και θανάτου, ενώ για την ΑΝΕΚ δεν είναι. Η ΑΝΕΚ μπορεί να ζήσει και χωρίς την HSW και να ζήσει μάλιστα καλύτερα.

Η ΑΝΕΚ πιστεύω ότι στην φάση αναδιοργάνωσης και εκσυγχρονισμού που βρίσκεται δεν θα θεωρεί λογικό να μπλέξει με μια συμμετοχή που μόνο προβλήματα θα της δημιουργήσει, ενώ δεν θα της προσφέρει και κάτι σημαντικό.

Εδώ η ΑΝΕΚ ξεφορτώθηκε το ΑΠΤΕΡΑ και, μάλλον, πάει να απεμπλακεί από ΛΑΝΕ και ΑΝΕΝ θα πάει να μπλέξει με την «στροφαλιάδα»? Και μάλιστα που..στις Κυκλάδες?

Νομίζω ότι η ΑΝΕΚ θα ήταν ευχαριστημένη με την κατωχύρωση της αποκλειστικότητας των Χανίων και του μεριδίου της στο Ηράκλειο, καθώς και με την μοιρασιά με τις Μινωικές της Αδριατικής (μετά την διαφαινόμενη αποχωρηση από εκεί της ATTICA). Τα παραπάνω μπορούν να επιτευχθούν και με την απόκτηση του μεριδίου από την ΝΕΛ. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι εάν η ΝΕΛ πάρει το 33% της HSW, το HIGHSPEED θα φύγει από τα Χανιά ή ακόμα μπορεί και να πουληθεί (αυτό ή ο ΚΕΝΤΕΡΗΣ) στην ΑΝΕΚ, ώστε αυτή να καλύπτει τις καλοκαιρινές ανάγκες μόνη της.

Μη ξεχνάμε ποτέ ποιος πούλησε το 20% της ΝΕΛ στον Βεντούρη αντί 3 εκ ευρώ, όσο δηλ απoτιμήθηκε αργότερα η αγορά της C-LINKS από την ΝΕΛ. Και μην έχετε καμιά ψευδαίσθηση ότι η ΑΝΕΚ πούλησε την συμμετοχή της στον Βεντούρη μόνο και μόνο γιατί είχε ανάγκη τα 3 εκ. Σε αυτές τις δουλειές μετράει και το μέλλον…και οι σωστοί επιχειρηματίες επενδύουν μεσο/μακροπρόθεσμα. Και ως γνωστόν οι Βαρδινογιάννηδες μόνο ψιλικατζήδες δεν είναι. Και βεβαίως, ας μην ξεχνάμε από ποιους στηρίχθηκε περαιτέρω η ΝΕΛ, ώστε να ξεπεράσει τα προβλήματά της.

Και ερχόμαστε τώρα στην ΝΕΛ.

Κατ΄αρχήν θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι η αγορά του μεριδίου της HSW (ως έχει) από την ΝΕΛ, είναι προβληματική από άποψη Επιτροπής Ανταγωνισμού (να μην ακούω γέλια παρακαλώ ;) ), η οποία και παρακολουθεί τις εξελίξεις (είπα παρακαλώ ;) ). Συνεπώς, μια τέτοια αγορά θα πρέπει να συνοδεύεται από πωλήσεις πλοίων (των μη αποδοτικών) και διασπάσεις της νέας εταιρείας. Πράγμα πολύ εύκολο! Παραδείγματος χάριν, έχουμε αβάπορους ή μοναχοβάπορους τους Β. & Γ. Βεντούρη, τον Κ. Αγαπητό…τον Γ. Στρίντζη…κρίμα κι άδικο δεν είναι ο Φ. Μανούσης να έχει περισσότερα βαπόρια από αυτούς?

Όλα αυτά στο πνεύμα όχι της ισχυροποίησης της ΝΕΛ, αλλά της διάσπασης της HSW και της επαναδραστηριοποίησης των παλιών σινιάλων.

Γιατί, όπως, έχω ξαναπεί: δεν σκοτώνεις ένα «θηρίο» δημιουργώντας ένα άλλο, καθώς «ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος».

ΥΓ Όσον αφορά το ότι η δουλειά είναι τελειωμένη υπέρ της ΝΕΛ, νομίζω ότι είναι πολύ πρόωρες και επισφαλείς τέτοιες εκτιμήσεις. Μπορεί να προηγείται, αλλά δεν έχει λήξει ο αγώνας, ο οποίος είναι και ντέρμπι.

.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πολύ… στριμωξίδι πέφτει στο ”σαλονάκι” των Μινωικών, καθώς οι ”γαμπροί” έρχονται ο καθένας με την ανθοδέσμη του να ζητήσουν το χέρι της θυγατέρας HSW.

Το περίεργο είναι ότι ο γαμπρός που έχει έτοιμα τα λεφτά και ποσοστό πάνω από 20% (κάποιοι το ανεβάζουν ήδη στο 25%) στην HSW, δηλαδή ο κ. Πάνος Λασκαρίδης, δείχνει να είναι και ο πιο… συγκρατημένος.

Έκανε μια προσφορά πέριξ των 3 ευρώ και από τότε περιμένει ήσυχος να δει τι γίνεται...

Η ΑΝΕΚ, όμως (που ετοιμάζεται για αύξηση κεφαλαίων και μετατρέψιμο ομολογιακό), όπως θα διαβάσατε στη σχετική είδηση του euro2day, πρόκειται να καταθέσει επίσημη προσφορά για το ποσοστό των Μινωϊκών στην HSW, πιθανώς και σήμερα.

Μια προσφορά που λέγεται ότι θα κινείται στην περιοχή των 3,2 ευρώ ανά μετοχή.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο... άλλος γαμπρός, η ΝΕΛ, (που επίσης ετοιμάζεται για αύξηση κεφαλαίου) φέρεται σύμφωνα με ορισμένες πληροφορίες να ανεβάζει την προσφορά της κατά… 20%, από τα 2,9 στα 3,5 ευρώ!

Ε, λοιπόν, αγαπητοί φίλοι, κάτι δεν μας κολλάει καθόλου σε αυτό το.. ”γαμπροπάζαρο”.

Ο ”παίκτης” που ξέρει την εταιρία από μέσα, μετέχει στη διοίκησή της, έχει ήδη πάνω από 20% (οπότε αν πάρει το 33% θα έχει ΑΠΟΛΥΤΗ πλειοψηφία) και διαθέτει το χρήμα… ”ζεστό”. Έδωσε κάποια τιμή και οι άλλοι αντίπαλοι σπεύδουν να την ξεπεράσουν, ανταγωνιζόμενοι μάλιστα μεταξύ τους.

Και ο ένας από τους δύο (η ΝΕΛ), αν βέβαια γίνουν πράξη οι σχετικές πληροφορίες, σπεύδει να δώσει πρώτος την τιμή που έθεσε ως όριο -ανεπίσημα πάντα- ο πωλητής.

Και όλα αυτά όταν προσφάτως ο ισχυρός άνδρας την ΝΕΛ, κ. Απ. Βεντούρης, και ο φιλικά προσκείμενος σε αυτόν, κ. Κ. Αγαπητός, κατηγορούσαν τη διοίκηση της HSW ότι ”καλλωπίζει” τα στοιχεία της εταιρίας εις βάρος των μετόχων της!

Υπάρχουν λοιπόν δύο περιπτώσεις: Είτε η HSW αποτελεί ζήτημα ζωής και θανάτου για ορισμένους από τους διεκδικητές της, είτε απλά κάποιος ή κάποιοι από αυτούς προσπαθούν όσο το δυνατόν περισσότερο εκείνον που θα την αγοράσει τελικά να τον κάνουν να ματώσει, μετατρέποντας την πώλησή της σε ”διαγωνισμό ομορφιάς”.

Εμείς κλείνουμε περισσότερο προς τη δεύτερη περίπτωση.

Όπως και να έχει πάντως, για τους άλλους δύο -πλην Λασκαρίδη- το τίμημα δεν μπορεί παρά να έχει όρια (και προϋποθέσεις), καθώς προφανέστατα στηρίζονται σε επενδυτές για τις αυξήσεις που ΘΑ κάνουν.

Υ.Γ.: Ολα αυτά βέβαια είναι και λίγο... βούτυρο στο ψωμί των Μινωϊκών. Είναι ωραία για οποιοδήποτε λόγο να έχεις κόσμο στο ”σαλονάκι” σου για τα μάτια της κάποτε... παραπεταμένης θυγατέρας!

02/10/06 - 00:28

www.euro2day.gr

Αρχική δημοσίευση από steven

Ειναι τοσο σιγουρο πως τα χρηματα δεν υπαρχουν?Γιατι εγω ξερω το αντιθετο οτι δηλαδη τα χρηματα για την εξαγορα βρισκονται ηδη στο ταμειο της ΝΕΛ τωρα πιθανον αυτο να σχετιζεται και με το δανειο που ετοιμαζεται απο τη First busness bank και οχι με την επερχομενη ΑΜΚ

Το δάνειο που αναφέρεις δεν είναι καινούριο, η ΝΕΛ έχει πάρει τα χρήματα από την εποχή της αγοράς του Αίολος Εξπρές. Το συνολικό ποσό που απομένει να αποπληρωθεί είναι 21 εκατ και θα αποπληρωθεί σε 7 χρόνια αντί για 10 που προέβλεπε η αρχική δανειακή συμφωνία. Συνεπώς:

1. Η εταιρία δεν θα πάρει χρήματα, απλά αναγνωρίζει τις παλαιές οφειλές της.

2. Το ύψος αυτού του δανείου δεν έχει καμιά σχέση με τα 90 εκat. που χρειάζονται για την εξαγορά του μεριδίου των Μινωικών στην HSW.

3. Τα ταμειακά διαθέσιμα της εταιρίας στις 30/6/2006 ήταν μόλις 2,7 εκατ. ευρώ, σύμφωνα με τα οικονομικά αποτελέσματα του πρώτου εξαμήνου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου νομίζω ότι με παρερμήνευσες. Αυτό που εννοούσα ήταν ότι:

εάν οι Μινωικές αποφασίσουν να πουλήσουν το 33% της HSW και με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, τότε θα το πάρει η ΝΕΛ.

Εάν δεν τους συμφέρει η προσφορά της ΝΕΛ, τότε θα πουν ότι: εμείς δεν πουλάμε.

Δεν σε παρερμήνευσα καθόλου και συμφωνώ μαζί σου. Είναι σαφές όταν κάποιος πουλάει θα πουλήσει σε αυτόν που δίνει το περισσότερο χρήμα. Το ερώτημα είναι που και πότε θα βρεί τα χρήματα η ΝΕΛ? Ας μην ξεχνάμε ότι η αύξηση του ΑΜΚ της ΝΕΛ έχει προαναγγελθεί με 1,5 ευρώ ανά μετοχή? Θα βρεθεί κάποιος και για ποιόν άραγε λόγο να ρίξει τόσα λεφτά στην ΝΕΛ όταν η μετοχή της στο ταμπλώ βρίσκεται στα 1,25 ευρω΄? ]

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ο Βεντουρης εχει βρει ηδη επενδυτη ή επενδυτες για να παρουν μερος στην ΑΜΚ.Αυτο το συμπεραινω απο την προσκληση που ειχε βγαλει η εταιρεία για την Γενικη Συνελευση στην οποια ανεφερε μεταξυ των αλλων :

"ΘΕΜΑΤΑ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΔΙΑΤΑΞΗΣ

1.Αύξηση μετοχικού κεφαλαίου με καταβολή μετρητών και έκδοση νέων μετοχών, συνολικού ύψους μέχρι 93,5 εκατ. ευρώ.

2.Περιορισμός ή κατάργηση (μερική ή ολική) του δικαιώματος προτίμησης των παλαιών μετόχων κατά το άρθρο 13 παρ.6 ΚΝ 2190/20. "

Η δευτερη παραγραφο μου δινει την εντυπωση πως τον δεν ενδιαφερει και πολυ η καλυψη της ΑΜΚ απο τους παλαιους μετόχους της εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Aρα υπάρχει κάποιος με πολά λεφτά που προτιμά να αγοράσει ΝΕΛ στα 1,50 αντί των 1,25 που κάνει τώρα η μετοχή. Μαγκιά του γιατί κατι θα ξερει

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσουμε τους συντάκτες του euro2day για την τιμή που μας κάνουν να μας διαβάζουν (ζήτημα ζωής και θανάτου, ψωμάκια κλπ):P

Από την άλλη, προσωπικά, μου είναι αδιάφορο το πως η ΝΕΛ θα βρεί τα λεφτά για την απόκτηση του 33% της HSW...το πρόβλημα είναι του Βεντούρη, του Αγαπητού και των "συν αυτώ".

Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει το ενδεχόμενο: η ΝΕΛ να πεί "προσφέρω πχ 3,50 ευρώ"...οι Μινωικές θα πούν "οκ συμφωνούμε και φέρε τα λεφτά"...και ο Βεντούρης να αρχίσει τα "ξέρετε...δεν τα έχω τώρα...υπομονή...θα δούμε...ίσως από Δευτέρα...".

Εάν γίνει κάτι τέτοιο θα γελάνε και οι μπίντες στο λιμάνι και δεν θα τολμάει να κατέβει στο λιμάνι...και η συμπεριφορά, μέχρι τώρα, του Βεντούρη δεν είναι για γέλια. Αντιθέτως έκοψε τον βήχα και το γέλιο από πολλούς άλλους.

ΥΓ. Τώρα εάν η μετοχή είναι 1,25 ή 1,5 και λοιπά λογιστικά και χρηματιστηριακά κόλπα...δεν τα κατέχω, καθώς, εκ πεποιθήσεως, δεν είμαι θαμών της οδού Σοφοκλέους. Αλλά είπαμε εάν δεν βγαίνουν τα κουκιά...θα γελάνε και οι μπίντες...και αυτό το ξέρει καλά ο Βεντούρης.

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει με εχει μπερδεψει και μενα η συμπεριφορα του Βεντουρη ειδικα αμα κοιταξεις την πορεια του απο το 1986 που χωριστηκε η οικογενεια αλλα δεν τον εχω και για τοσο ελαφρομυαλο να παει να αγορασει απο καποιους που ζητανε μετρητο και να τους δινει λαχανοφυλλα. Το πιθανοτερο ειναι οτι εχει μεγαλη πλατη (οχι απο το γυμναστηριο :P ) και βαδιζει αναλογως

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι ο Βεντουρης εχει βρει ηδη επενδυτη ή επενδυτες για να παρουν μερος στην ΑΜΚ.Αυτο το συμπεραινω απο την προσκληση που ειχε βγαλει η εταιρεία για την Γενικη Συνελευση στην οποια ανεφερε μεταξυ των αλλων

Η δευτερη παραγραφο μου δινει την εντυπωση πως τον δεν ενδιαφερει και πολυ η καλυψη της ΑΜΚ απο τους παλαιους μετόχους της εταιρειας.

Η ΑΜΚ της ΝΕΛ θα καλυφθεί πιθανότατα απο τον Απ Βεντούρη αρχικά και απο οτι λέγεται και απο μια τράπεζα τώρα αυτή θα είναι η FFB η Nova ένας θεός ξέρει.Φυσικά και ο Βεντούρης δεν περιμένει να καλυφθεί η αύξηση απο τους παλαιούς μετόχους αφού κάτι τέτοιο δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να συμβεί.Οι παλαιοί μέτοχοι της ΝΕΛ δεν ενδιαφέρονται πια να συμμετέχουν στην ΑΜΚ για λόγους που αν αναφέρω θα ξεφύγουμε απο το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...