Jump to content
Shipfriends

Σαμοθράκη (ΙΜΟ 7358303)


Recommended Posts

  • Replies 297
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Όντως έχουν σταματήσει τα δρομολόγια από το Πειραιά, ένεκα των επιδοτήσεων τις γραμμής Σάμο-Χίο Μυτιλήνη -Λήμνο-Καβάλα!! Που άφησε το χειμώνα ο καπτα Μάκης!! Και τη πήρε η ΣΑΟΣ!!

Τώρα το πλοίο δούλεψε μόνο με φορτηγά!! Εκτός από τις μέρες που είχε χαλάσει το ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ μέχρι να ναυλώσουν το ΖΑΚΥΝΘΟΣ Ι, έπαιρνε και κανένα επιβάτη και ΙΧ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Αλλαξαν τα δρομολογια του ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ , καθε Παρ/υη απο Καβαλα στις 10.00 προς Λημνο-Μυτ/νη-Χιο-Βαθυ-Καλυμνο-Κω-Ροδο και επιστροφη απο Ροδο προς τα ιδια νησια αλλα τελικο σταθμο την Αλεξ/λη το Σαββατο στις 14.00....

Το ωραιο ειναι πως αν θες να πας με το Σαμοθρακη απο Λαυριο στην Ροδο πλεων μπορεις , φευγει απο Λαυριο την Πεμπτη στις 18.00 για Αγ.Ευστρατιο-Λημνο-Καβαλα και φτανει στις 09.00 και στις 10.00 αναχωρει για Ροδο ...

Συνολικα ΛΑΥΡΙΟ-ΡΟΔΟ κανει 43 ωρες :D , κρουαζιερα τρελλα :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το επιδοτούμενο δρομολόγιο Αλεξ-κλπ-Ρόδο άλλαξε οριστικά σε Καβάλα-κλπ-Ρόδο,

ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών (Νομάρχης, βουλευτές κα) στην Αλεξανδρούπολη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που έκανε μόλις βγήκα από το "πλοιο"? Να τρέξω για μπάνιο.......................

Πραγματικά το καράβι είναι άθλιο. Τόση βρωμιά και δυσοσμία δεν έχω ξαναδεί. Είχα πάρει καμπίνα ΑΒ και πραγματικά μόλις πήγα να ξαπλώσω τα σεντόνια μύριζαν. Φάνηκαν χρησιμοποιημένα. Πήγα στην reception να τους παραπονεθώ πως εκεί δεν κοιμάτε ούτε γάιδαρος και ευτυχώς μου άλλαξαν καμπίνα. Στο "σαλόνι" να περάσει κάποιος να μαζέψει ή να αδειάσει τασάκια μόνο για αστείο. Στις αεροπορικές δεν ήθελες να κάτσεις.

Τέλος πάντων. Μην γράφω άλλα. Αλλά γιατί τόσο χάλια ρε μάγκες? Έλεος δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Από φορτηγά ψιλοψόφια. Όσα πήρε δλδ από βόρεια και έβγαλε στην Μυτιλήνη (κυρίως) και στη Λημνό. Αν θυμάμαι καλά έβγαλε 8 ή 9 φορτηγά. Έβαλε 2 λήμνο. Στη Χίο και παρακάτω δεν ξέρω τι έκανε. Έφυγα όσο πιο γρήγορα γινόταν!!!

Για την κίνηση το πλοίο παίρνει 15 ατόμα και κατεβάζει 15. Εκτός από τις υψηλές περιόδους όπου έχει αρκετούς φοιτητές αλλά και άλλου είδους επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Απο σημερα πουρνο-πουρνο το Σαμοθρακη στη μεγαλη μονιμη δεξαμενη του Πειραια. Για να δεξαμενιζεται παλι, κατι μου λεει οτι βρεθηκε λυση στο προβλημα με τις προπελες του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βρέθηκε λύση για τις προπέλες, αλλά είδα ότι άνοιξαν αριστερά και δεξιά τρύπες (για M.E.S άραγε?) εκεί που λογικά είναι το κεντρικό σαλόνι του πλοίου πλώρα από τα 3 παράθυρα που έχει το πλοίο... (ελπίζω να καταλάβατε που εννοώ ε?)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Χθεσινή φωτογραφία στη Λήμνο με αναχώρηση 12:30 για Καβάλα με 150 άτομα 6 φορτηγά και περίπου 25 Ι.Χ.

Αρκετά βελτιωμένο εσωτερικά από θέμα καθαριότητας

post-358-128326958371_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...