Jump to content
Shipfriends

Σαμοθράκη (ΙΜΟ 7358303)


Recommended Posts

  • Replies 297
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

WELCOME ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ. Ηρθε. Αυτη τη στιγμη το τσακωσα στο AIS. Ειναι εξω απο το λιμανι λιγο ποιο κατω απο την κιτρινη. Οταν ανοιξα εγω το AIS εκανε 10.3 knots. Αναμενουμε και την κινηση να δουμε που θα δεσει

Link to comment
Share on other sites

Περιπου στο υψος του Ελληνικου σταματησε για λιγο μαλλον μεχρι να παρει αδεια για να μπει μεσα και εκανε κατι ταρζανιες. Μαμιδης manouvering :eek::mad::D

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως πηγα για μια πρωτη αναγνωριση του εδαφους σημερα το μεσημερι. Αν καποιος σκεφτεται να κατεβει για να το φωτογραφησει, ειναι χαμενος κοπος γιατι ειναι σφηνωμενο αναμεσα στο Ροδος και στο Ολυμπια και σε συνδυασμο με κατι βαρκες που ειναι πανω στην προβλητα δεν φαινονται και πολλα πραγματα. Μονο μια καταπρυμνη καταφερα να του βγαλω. Τα σινιαλα της Φρεντ Ολσεν ειναι σβησμενα απο το πλαι και απο τα φουγαρα ενω το πλοιο δεν εχει καταπελτη. Αυτο που φαινεται στις φωτογραφιες σαν καταπελτης δεν ανοιγει προς τα εξω αλλα μαζευει προς τα μεσα σαν το παλιο Παλομα για οσους το θυμουνται, κατι το οποιον σημαινει πως θελοντας και μη η ΣΑΟΣ πρεπει να του κανει αρκετες εργασιες προκειμενου να ξεκινησει δρομολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ενας καταπελτης (δεν κρατησαμε αυτον του Νησος Λημνος μην πληρωνουμε και καινουριο...) και ενα βαψιματακι και ετοιμο. Δεν ειναι σε τοσο κακα χαλια παντως. Ειναι οντως το βασιλοβαπορο της Σαος. Και επαναλαμβανω οσο και αν ειμαι αρνητικα προκατειλημενος με την εταιρια εχει 8 βαπορια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μετά τον καταπέλτη και το βαψιμο, η εταιρία θα μιλήσει για ανακατασκευή εκ βάθρων και ριζική ανακαίνιση του ξενοδοχειακού τμήματος του πλοίου.. :D

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό το κίτρινο χρώμα στα πάνω καταστρώματα, τα φουγάρα και τα κατάρτια τι το θέλανε; Ελπίζω να το αλλάξουνε γιατί αλλιώς θα είναι σαν θαλάσσιο ταξί και οι εταιρία θα καταντήσει ουράνιο τόξο (άσπρα, κόκκινα, κίτρινα, μπλε). Επίσης το όνομα στην πλώρη είναι γραμμένο πολύ καλά ενώ στην πρύμη είναι γραμμένο 2 φορές!!! Μία με το χέρι στα Ελληνικά και μία με κάτι μικροσκοπικά γράμματα (που δεν φαίνονται παρά μόνο αν πάς πολύ κοντά) στα αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ρε παιδιά, μόνο σε εμένα φάνηκε χάλια??!

Θέλει γερό βάψιμο κ είναι εμφανώς κατασκευασμένο για ψυχρά κλίματα, ελπίζω να του προσθέσουν κανένα ανοιχτό ντεκ να βγαίνει ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχα!! :D Πως τα λες έτσι Gpan; Είναι όντως χάλια εξωτερικά. Το ΚΟΡΝΑΡΟΣ παρά το ότι είναι αδελφό του, είναι πολύ ομορφότερο. Δεν ξέρω μέσα τι γίνεται αν και η fred olsen δεν φημίζεται απ'ότι ξέρω για την κατάσταση των βαποριών της. Ανοιχτό κατάστρωμα τουλάχιστον για φέτος δεν βλέπω. Μόνο καταπέλτη και βάψιμο. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι βιάζονται να το δρομολογήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχουμε εδω ζωντανο παραδειγμα τι σκατε? Βιτσεντζος Κορναρος. Ενα βαπορι σταθερο στον καιρο με 17 μιλια δρομο αρκετα ευελικτο για πολλα λιμανια. Τωρα απο κει και περα ολα εξαρτονται απο το τι συντηρηση θα γινει στο πλοιο και σε τι επιπεδα θα το κρατησει η εταιρια του

Link to comment
Share on other sites

Και το καλοκαιρι δηλαδή αυτά τα 150 άτομα που θα έχει δεν θα μπορούν να ξεσκάσουν; Και εγώ συμφωνώ πως πρέπει να του προσθέσουν ανοιχτό deck.

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ειναι και ταχυπλοο. εχει πλαϊνα καταστρωματα. καλο ειναι για τις γραμμες που θα παει. δεν προκειται να εχει 2500 ατομα. τι ειναι ο απολλωνας το 1988;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει γίνει ψιλομπέρδεμα, το πλοίο εχει ανοιχτά ντεκ, απλά δεν είναι τόσα όσα έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στα πλοία μας ειδικά πρύμα. Είναι έτσι όπως έρχονται όλα τα Β.Ευρωπαικά πλοία χρόνια τώρα.

Εχει δίκιο ο Ηλίας πάντως, αφου δεν τους ενδιαφέρουν μεγάλα πρωτόκολα κλπ πιθανώς να το αφήσουν όπως είναι.

Θυμάται κάποιος πότε είναι δηλωμένο το πρώτο του δρομολόγιο?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...