Jump to content
Shipfriends

Σαμοθράκη (ΙΜΟ 7358303)


Recommended Posts

  • Replies 297
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και οντως το πλοιο εξωτερικα θυμιζει πλοιο που παει για σκραπ. εχουν σκασει τα χρωματα του αν και δεν εχει πολλες σκουριες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια υποψία ότι θα πάρει τη γραμμή Θεσσαλονίκη - Σάμος – Δωδεκάνησα.

Διότι ο υπουργός Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, Αριστοτέλης Α. Παυλίδης, ανακοίνωσε χθες στη Σάμο, όπου προήδρευσε σύσκεψης για το ακτοπλοϊκό, ότι στην προκήρυξη για σύναψη συμβάσεως ανάθεσης δημόσιας υπηρεσίας τριετούς διάρκειας, η οποία θα δημοσιοποιηθεί τέλος του μηνός, περιλαμβάνεται η γραμμή Θεσσαλονίκη - Σάμος - Δωδεκάνησα, η οποία επιδιώκεται να έχει μόνιμο χαρακτήρα. Για τη θερινή όμως περίοδο (αρχές Ιουνίου - αρχές Σεπτεμβρίου), εξελίσσονται συζητήσεις για τη δρομολόγηση πλοίου που θα εκτελεί δρομολόγιο στην παραπάνω γραμμή μία φορά την εβδομάδα, οι οποίες αναμένεται να ολοκληρωθούν αμέσως μετά το Πάσχα.

Πιο άλλο βαπόρι είναι διαθέσιμο??????

Link to comment
Share on other sites

Για ΛΑΝΕ δεν το πιστεύω γιατί δε προλαβαίνουν να κάνουν και αυτό το δρομολόγιο, μιας και κάνουν και το άλλο της Αλεξανδρούπολης-Ρόδου. Για την GA μπορεί ίσως με το Ροδανθή εάν βέβαια μείνει το Αλκμήνη!! Εγώ λέω για το Σαμοθράκη επειδή δεν έχει κάποια γραμμή σίγουρη πέραν αυτής του Ν. Λήμνος, εξάλλου η γραμμή Θεσσαλονίκης –Σάμου -Ρόδου ένα δρομολόγιο τη βδομάδα θα είναι!!

Link to comment
Share on other sites

.

«…Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, μετά την ανακοίνωση του νέου προγράμματος της εταιρεία ΣΑΟΣ, που συνδέει ακτοπλοϊκά την Λήμνο και τον Άι Στράτη με την ηπειρωτική Ελλάδα, έρχεται δεύτερο πλήγμα από τις νέες αλλαγές που έγιναν στα δρομολόγια. Οι φορείς διαμαρτύρονται για τη νέα χρονική κατανομή που έγινε στα δρομολόγια, με αποτέλεσμα τα περισσότερα απ’ αυτά να προσεγγίζουν τα λιμάνια της Λήμνου και του Λαυρίου μετά τα μεσάνυχτα.

Ο εκπρόσωπος της εταιρείας ΣΑΟΣ στη Λήμνο κ. Κανταράς, μιλώντας στο «Ε», τόνισε ότι: «μέχρι το τέλος Μαΐου, που θα μπει το νέο πλοίο της εταιρείας μας στη γραμμή, θα έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση. Το καλοκαίρι η Λήμνος θα εξυπηρετείται άνετα από την εταιρεία μας…».

http://www.emprosnet.gr/emprosnet/news/article.asp?cid=85&uid=2005042215855

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πλοίο αυτό έκανε δρομολόγια συνδέοντας τα Κανάρια Νησιά μεταξύ τους. Ταξίδεψα λοιπόν με αυτό, πριν μερικά χρόνια, απο το Los Cristianos της Τενερίφης, στο νησάκι Gomera. Παρ΄ ότι είχε υψηλό κυματισμό, το καράβι δεν κατάλαβε τίποτα. Και μιλάμε για Ατλαντικό... Δυστυχώς έχω χάσει τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το ιδιο βαπορι με το V.KORNAROS .Αρκετα καλο για τα δρομολογια της ΛΗΜΝΟΥ , βαση των πλοιων που πανε τωρα (ΜΥΤΙΛΗΝΗ B) -ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ :eek: -ΜΑΡΙΝΑ :confused:B) -ΣΑΟΣ ΙΙ :) -ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ :) ).

Το V.KORNAROS αμα πεσει σε θαλλασα κουναει αρκετα , μου εχει κατσει δρομολογιο απο ΚΑΡΠΑΘΟ προς ΧΑΛΚΗ να μας κουνα ασυστολα , εχει κατι αλλο αυτο :o

Link to comment
Share on other sites

Κινητικοτητα σημερα στο Σαμοθρακη και ενας μεγαλοε γερανος διπλα του. Νομιζω πως του αφαιρουν καποια κομματια απο τον παλιο καταπελτη αλλα και κατω απο αυτον. Δε νομιζω να αργησει και πολυ να μπει ο καινουριος.

Link to comment
Share on other sites

γραμμή Θεσσαλονίκη - Σάμος - Δωδεκάνησα

Καλα θα ηταν να ξαναγινει η (μετα εποχη DANE) γραμμη αυτη.

Παντα εφερνε κοσμο και ΙΧ στα δωδ/σα (εκει ξερω εγω) .Αλλα θα ειναι μονο ΚΩ-ΡΟΔΟ τα δισμυρα νησια (ΠΑΤΜΟ-ΛΕΡΟ-ΚΑΛΥΜΝΟ) στην απεξω θα ειναι παλι? Ειμαι βεβαιος (και ισως να ειμαι και ο πρωτομαστορας , που θα ψησω καποια μετ.εταιρεια) οτι θα βρεθουν εταιρειες μεταφορικες που θα φορτονουν (1 φορα στις 15 ημερες πχ.) τα εμπορευματα τους προς αυτα τα νησια , συν οτι θα φερουν τη Μακεδονια προς τα νησια.

Μακαρι (αν :( ) να γινει , αλλα να γινει σωστα :D

Link to comment
Share on other sites

Που βρισκεται το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ :rolleyes: , απο δρομολογια του εχει ακουστει τιποτα :( , η γραμη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΣΑΜΟΥ - ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ που εχει αναφερθει παιζει :D ?

Αντε και φευγω για ταξιδι σε λιγες , και θελω και τιποτα νεο να ασχοληθω :D:D

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ αυτή τη στιγμή είναι στην Δραπετσώνα στον Νέο Μώλο και γίνονται εργασίες στην πρύμνη του ώστε να δεχτεί τον νέο καταπέλτη.

Πιθανότερα δρομολόγια είναι αυτά που εκτελούσε ο "προκάτοχος" Νήσος Λήμνος.

Link to comment
Share on other sites

Αργεί ακόμα. Εχουν φέρει σίδερα έξω στο μόλο και τα κολάνε για να φτιάξουν τον καταπέλτη βάλτε ότι το βαπόρι πρέπει να κάνει δεξαμενισμό(αν και νομίζω δεξαμενίστηκε πριν παραδοθεί στην ΣΑΟΣ από την FRED OLSEN στην Ισπανία) πρέπει να βαφτεί και να τελειώσουν οι όποιες εργασίες που κάνουν στα μηχανικά μέρη και στο εσωτερικό του οπότε πριν τις αρχές του Ιουνίου δεν νομίζω να έχει ξεκινήσει.

Link to comment
Share on other sites

Στην αριστερή πλευρά της πρύμης και μόνο γράφτηκαν εκ νέου τα ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ-ΠΕΙΡΑΙΕΥΣ με κανονική γραμματοσειρά δίπλα στα χειρόγραφα, αλλά το μέγεθος τους είναι τουλάχιστον το μισό από τα χειρόγραφα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...