Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το ΚΑΛΛΙΣΤΗ παραπέμπει εις στο αρχαίον όνομα της νήσου Κορσικής,όταν ήτο Ελληνική αποικία

Η κάθοδος ΚΑΙ του Corsica express II στο τέλος Ιουλίου και η δρομολόγησή του σε παραδοσιακή γραμμή του Β.Α Αιγαίου.

Επίσης έχουν αρχίσει προεγγραφές για την μεγάλη εκδρομή στο Αγιον Ορος.

Ιδανική για τις κυρίες s/f,

.Διατηρώ όμως άριστες αναμνήσεις απο την διαμονή μου στην Ι.Μ ..του Εσφιγμένου, την οποία και συστήνω παμψηφεί.

Αγαπητέ και χειμμαρώδη, ΜΥΚΗΝΑΙ:

1) Από που προκύπτει το ότι οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι έλεγαν Καλλίστη την Κορσική ? :confused:

2) Εάν η εταιρεία σκοπεύει να φέρει και 2ο ταχύπλοο και να το βάλει στη Χίο απέναντι (πάλι) στο Μύκονος..έχουμε 2 τα κρατούμενα.;)

3) Οι προεγγραφές μπορεί να άρχισαν, αλλά για ποιά εκδρομή μιλάς? :D

4) Δεν θα σου συνιστούσα να πάς στην Εσφιγμένου, γιατί πέφτει πολύ ξύλο :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 326
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λέτε τελικά να άρχισε αυτή η από πολλά χρόνια λεγόμενη εισβολή των ξένων που θα τα αγοράσουν όλα και θα μας πετάξουν έξω από τη θάλασσα?Είναι ειρωνικό το σχόλιο ασφαλώς!Όμως ελπίζω να ξημερώσουν καλλίτερες μέρες για τους ναυτικούς μας που δεν έχουν ταλεπωρηθεί και λίγο τα τελευταία χρόνια με τα τερτίπια των ντόπιων.:P

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ και χειμμαρώδη, ΜΥΚΗΝΑΙ:

1) Από που προκύπτει το ότι οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι έλεγαν Καλλίστη την Κορσική ? :D

Πραγματικά, η αρχαία ονομασία της Κορσικής ήταν Καλλίστη (της Σαρδηνίας ήταν Ιχνούσα) και ο λόγος φαίνεται πως ήταν η ομορφιά του τοπίου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Άρη, συνεχίζω να διαφωνώ και να ρωτάω σε ποιά επίσημη πηγή αναφέρεται η Κορσική ως Καλλίστη? Η Πάπυρος Λαρούς (η παλαιά...η μαύρη :D ) αναφέρει ότι η Αρχαία Ελληνική της ονομασία ήταν Κύρνος και δεν αναφέρει τίποτε περί Καλλίστης.

Ψάξε σχετικά στο internet τις λέξεις ΚΥΡΝΟΣ ή KYRNOS και μετά ψάξε ΚΑΛΛΙΣΤΗ ή KALLISTI ...και θα δείς;)

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι πως δεν υπάρχει πουθενά (τουλάχιστον με μια πρωτη έρευνα - wikipedia κλπ) αλλά για να το λένε δύο άτομα κάτι θα ξέρουν

Πάντως μια πηγη για την εγκυκλωπεδική μας γνωση δεν θα ήταν ασχημο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου Άρη, συνεχίζω να διαφωνώ και να ρωτάω σε ποιά επίσημη πηγή αναφέρεται η Κορσική ως Καλλίστη? Η Πάπυρος Λαρούς (η παλαιά...η μαύρη :D ) αναφέρει ότι η Αρχαία Ελληνική της ονομασία ήταν Κύρνος και δεν αναφέρει τίποτε περί Καλλίστης.

Ψάξε σχετικά στο internet τις λέξεις ΚΥΡΝΟΣ ή KYRNOS και μετά ψάξε ΚΑΛΛΙΣΤΗ ή KALLISTI ...και θα δείς;)

Ξεφευγουμε κάπως απο το θεμα μας...

απο το

http://www.mani.org.gr/apodimoi/eikona/eikona.htm

μαθαίνουμε οτι

"Ο δεύτερος ξεριζωμός των Μανιατών Προγόνων μας από την Παόμια - το χωριό της πρώτης εγκαταστάσεώς τους στην «Καλλίστη» μεγαλόνησο (σημ. στην Παόμια αναφέρονται επόμενες σελίδες του τεύχους τούτου), τους οδήγησε στην Πρωτεύουσα της Κορσικής, στο Αιάκειον"

από το www.panas.gr/periodiko/pan_482_.pdf

"Τώρα το τοπίο αλλάζει πολύ σε σύγκριση µε τη Βόρεια Σαρδηνία: ψηλές βουνοκορφές διακρίνονται στο βάθος, πλαγιές καταπράσινες, ποταµάκια κατάφυτα δεξιά – αριστερά από δέντρα κάθε είδους. Αυθόρµητα έρχεται στο νου: Να γιατί οι αρχαίοι Έλληνες την αποκάλεσαν Καλλίστη. Ιχνούσα η Σαρδηνία, Καλλίστη η Κορσική."

Πιθανώς το Καλλίστη να μην ήταν η επίσημη ονομασία αλλα να ήταν μια κατ'ευφημισμό ονομασία, πχ όπως η Κων/λη αποκαλείται και Βασιλεύουσα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ενδιαφερον debate. Το εγκυκλοπαιδικο λεξικο του Ελευθερουδακη σε εκδοση του 195-φευγα συμφωνει με το Νηρεα αλλα και η εκδοχη του Αρη περι κατ' ευφημισμον ονομασιας, ειναι ευλογη.

Link to comment
Share on other sites

Και ένας επίλογος από εμένα, γιατί πράγματι έχουμε ξεφύγει από το θέμα…

αν και είναι πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση ή debate...όπως την ονόμασε ο Ελληνιστής της παρέας;)

Αγαπητέ Άρη, ακόμα και εάν δεχθούμε ότι οι Μανιάτες αποκαλούσαν «Καλλίστη» την Κορσική…δεν μπορούμε να την θεωρήσουμε ως Αρχαία Ελληνική ονομασία της νήσου…καθώς οι Μανιάτες εγκαταστάθηκαν εκεί μόλις τον 17ο αιώνα μ.Χ.

Όσον αφορά το δεύτερο λινκ, δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί ως αξιόπιστη πηγή μια ελάχιστη αναφορά σε ένα ταξιδιωτικό άρθρο ενός φυσιολατρικού-ορειβατικού περιοδικού…όσο καλό (κατά τα άλλα) και να είναι αυτό. Πιστεύω να συμφωνείς μαζί μου.

Και για όσους δεν τους αρκούν τα όσα γράφουν ο Πάπυρος και ο Ελευθερουδάκης, μπορούν να δουν «ιδίοις όμμασιν»…στο Google!

Δείτε λοιπόν τι βγάζει η αναζήτηση CORSICA KYRNOS και η CORSE KYRNOS …την Αρχαία Ελληνική ονομασία της Κορσικής…:D

…και συγκρίνετε με το τι βγάζει η αναζήτηση CORSICA KALLISTI και η CORSE KALLISTI …την Σαντορίνη…και το Κίμωλος του Βεντούρη! :D

Link to comment
Share on other sites

το θεμα κυριοι δεν ειναι πως λεγοταν η κορσικη. το θεμα ειναι η εταιρεια να μεινει και να εξυπηρετησει τα νησια και να μην ειναι κανενα πυροτεχνημα εν οψει εκλογων (καλη ωρα οπως η ΑΝΕ Θεσσαλονικης).

για την ωρα με το "θολο" ιδιοκτησιακο καθεστως των πλοιων και της εταιρειας, ο οριζοντας ειναι το τελος του ακτοπλοϊκου ετους (οκτωβρης), που ολως τυχαιως συμπιπτει και με το (πιθανο) τελος της κοινοβουλευτικης περιοδου:(

Link to comment
Share on other sites

Το να λεέι λόγια κάποιος δεν κοστίζει κάτι και επομένως η ΑΝΕΘ προφανως στα πλαισια πολιτικών σκοπιμοτήτων υπάγεται.

Αντιθετα έστω και αν δείχνει κάπως πρόχειρη και όχι στέρεη η παρουσία της Καλλίστη Φερρις, δεν αξίζει κανείς να βάλει τα λεφτα του στην ακτοπλοοία (και πίστεψε με είναι ακριβό σπορ και λιαν επικινδυνο) για να πάρει ψήφους...Υπαρχουν πιο φτηνοί τρόποι. Βέβαια οτι πολλοί θα θελήσουν να εκμεταλλευτούν τις περιστάσεις, είναι αληθές αλλά δεν νομίζω οτι όποιος έβαλε χρήματα σε αυτή την εταιρία είχε στο μυαλό του οτι βάζω τα χρήματα μου για να πάρω ψήφους. Αλλωστε γιατί να ψηφήσει κάποιος τον τάδε για την Καλλίστη από τη στιγμή που στη γραμμή από αυτό το καλοκαίρι θα υπάρχουν πολυ΄αξιοζήλευτα πλοία. Δεν θα φέρει κάποια τρελή αλλαγή

Link to comment
Share on other sites

Η ρπώτη διαφήμιση είναι γεγονός...

Γιγαντοαφίσα στο ύψος της Ομοόνοις αν θυμάμαι καλά στη Πειραιώς ή στην Αγ. Κωνσταντίνου...

Το πλοίο προφανώς, έντονο το κίτρινο στο background και να αναφερει "το ταχύτερο για Ικαρια" και για Σαμο με τους χρόνους που κανει δηλαδή 5 ώρες περίπου.

Δεν θυμάμαι ακριβώς τις λεπτομέριες...

Πάντως αναφερει και το νεο site της εταιρείας, που όμως δεν λειτουργεί ακομα από ένα σχετικό έλεγχο που έκανα (εκτός και αν δεν το συγκρατησα καλα)... www.kallistiferries.gr

Link to comment
Share on other sites

Το site σωστά το συγκράτησες...αλλά δεν έχει ανοίξει ακόμα.

Ξεκίνημα με φάουλ: δεν διαφημίζεις ποτέ κάτι που δεν λειτουργεί...δημιουργείς κακές πρώτες εντυπώσεις.

Εγώ είδα τις διαφημίσεις στην ΕΟ Αθηνών-Λαμίας σε 3-4 σημεία από την Μεταμόρφωση έως τον Άγιο Στέφανο. Το έντονο κίτρινο τραβάει το μάτι...αλλά δεν μπορείς να διαβάσεις τι λέει. Για να τα διαβάσω σταμάτησα δεξιά.:mad: Εάν δεν ήξερα την υπόθεση...ούτε που θα έδινα σημασία.

Το βασικό σλόγκαν είναι: "Βιάζεστε να φτάσετε;" και από κάτω "Πειραιάς-Ικαρία σε 4,5 ώρες" και "Πειραιάς-Σάμος σε 6 ώρες".

Και βεβαίως το www.kallistiferries.gr που δεν λειτουργεί.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είδα διαφήμιση της εταιρίας όπως την περιγράφει ο marioskef απλά δεν ήταν γιγαντοαφίσα ήταν μία κανονική αφίσα μέσα σε πλαίσιο στην παραλιακή έξω από το θέα για την ακρίβεια...

Link to comment
Share on other sites

:eek: Εγω την ειδα χθες (ελειπα και 20 μερρες απο τα πατρια εδαφη) στην περιφειριακη Υμητου , και το μονο που με χαλασε ηταν αυτο το Corsica Express ....

Χαθηκαν οι Παναγιες ανα την Ελλαδα :mad: , τοσες εχομε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Πράγματι δεν ήταν τρομερή αφίσα, αλλά δεν μου δημιούυργησε και τόσο άσχημη εντύπωση

Προφανώς επειδή έσκασε η καμπάνια μες το τριήμερο θα παίζουν όλα από αύριο..Οψόμεθα..

Link to comment
Share on other sites

Aν μου επιτρέπεται θα ήθελα να ψηφίσω υπέρ της ερμηνείας (περί Καλλίστη ο λόγος) που δίνει ο Νηρέας για τη Σαντορίνη. Και δε θα ήθελα να αρχίσω να καταγράφω γιατί συμφωνώ για να μη θεωρηθεί ότι κάνω τον έξυπνο.

Πάντως, μια χαρά το κόβω το βαποράκι. Αρκεί μαζί με τις άλλες "εκπτώσεις" αρχίσουν και οι εκπτώσεις στους χρόνους που δίνουν με τη καμπάνια.

Τι έγινε ξαφνικά ; Μήπως κατάλαβε κανείς ; Έγινε η ακτοπλοία η πολύφερνος νύφη ;

Link to comment
Share on other sites

:eek: Η λίγη θαλασσίτσα, αξιόπιστε ΝΗΡΕΑ, μετρήθηκε σε 8 μ. σημαντικό ύψος κύματος και όπως βλέπεις έχει και η SAVONA απαγορευτικά.

Το πλήρωμα είναι stand bay και έτοιμο άμμεσα για απόπλου.Αυτό σημαίνει ότι το βαπόρι θα έρθει Πέμπτη-Παρασκευή.Αντε Σάββατο.

2)Το site είναι έτοιμο 2γλωσσο, τα παράπονα στην hellas-online.Ανοίγει σήμερα.

3)O κ.Σπανός προγραμματίζει μάλλον την έλλευση του HSC SARDINIA EXPRESS και όχι του corsica express seconda για το 2ο 15νθήμερο του Ιουλίου με σκέψεις για δρομολόγηση απο Ραφήνα -Χίο -Μυτιλήνη ή Ραφήνα-Μύκονο-Ικαρία-Σάμο ή ακόμα και να 2πλώσει το 3 στην ίδια γραμμή.

Εκτός και το νοικιάσει (πολύ πιθανόν) ο Ψωμιάδης και η εκ Θεσσαλονίκης εταιρεία για Κρήτη.Σάμο,Δωδεκάννησα.

Link to comment
Share on other sites

μολις πηγα να μπω και εκανα ενα refresh η σελιδα του καλιστη ανοιξε... οποτε οκ τωρα μια ρα μου φαινεται η ιστοσελιδα με την πρωτη ματια

Link to comment
Share on other sites

Το web site www.kallistiferries.gr από σήμερα είναι ενεργό και για τις υπόλοιπες κατηγορίες του και από 6 ιουνίου θα έχει και on line κρατήσεις...

Να το δούμε και να μη το πιστέυουμε.. Σάμο σε 6 ώρες.....!!!!

Να ναι καλά ο άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Αφού περιδιάβηκα το νέο και άκρως διαφωτιστικό site της εταιρείας, μπορώ να πω ότι κατέληξα στα εξής πρώτα συμπεράσματα:

1) Πρόκειται σαφώς για επίσημη είσοδο της Corsica Ferries στην Ελληνική ακτοπλοϊα...με μικρά και συνετά βηματάκια.

2) Ο σκοπός για φέτος δεν είναι να βγεί κέρδος, αλλά να συνηθίσουν οι επιβάτες στην θέα των κίτρινων πλοίων με Ιταλική σημαία. Και εάν όλα πάνε καλά, την δόξα θα την πάρει η Corsica Ferries, ενώ εάν δεν περπατήσει η προσπάθεια την αποτυχία θα την εισπράξει η Kallisti Ferries….και «πάλι ωραίοι είμαστε»!

3) Το εγχείρημα δεν είναι αυτό που λέμε «αρπαχτή», αλλά υπάρχει ένας κάποιος σχεδιασμός. Η Kallisti Ferries στήθηκε, αφού εξασφαλίσθηκε και η τεχνική υποστήριξη των πλοίων.

4) Και λέω πλοίων, γιατί με όσα βλέπω θεωρώ βέβαιη την έλευση και 2ου πλοίου.

5) Τα δρομολόγια είναι λίγα –μόλις 3 εβδομαδιαίως- για Ικαρία-Σάμο και εκ των οποίων το ένα (και μάλιστα μεσοβδόμαδα) μέσω Πάρου. Ενώ ορισμένα Σάββατα θα κάνει Σάμο-Συροτηνομυκονία. Ο σκοπός, κατά την γνώμη μου, είναι όχι τόσο το κέρδος (που μάλλον με ζημιά θα γίνονται), αλλά η παρουσία και η επίδειξη του πλοίου και των σινιάλων στις κύριες γραμμές των Κυκλάδων…για εθισμό.

6) Οι εκπτώσεις είναι εντυπωσιακές και μάλιστα σε ομάδες επιβατών που διαρκώς έχουν παράπονα. Το συμπέρασμα μου είναι ότι για φέτος «το αφεντικό τρελάθηκε και χαρίζει» για να κερδίσει ικανοποιητικό μερίδιο αγοράς. Φαντασθείτε τώρα το πλοίο με πρωτόκολλο 535 άτομα να έχει και 200 άτομα με έκπτωση…ούτε τα πετρέλαια του δεν θα βγάζει.

Αυτά βεβαίως είναι τα πρώτα συμπεράσματα…που μπορεί και να λαθεύουν. Ίδωμεν και καλώς νάρθει… έστω και υπό Ιταλική σημαία. Σάμπως είδαμε και μεγάλη προκοπή από «ορισμένους» υπό Ελληνική σημαία?

Ιδού λοιπόν -για όλους- η πολυπόθητη απελευθέρωση της ακτοπλοϊας…ιδού λοιπόν και το πήδημα –για όλους- του ανταγωνισμού!

Link to comment
Share on other sites

6) Οι εκπτώσεις είναι εντυπωσιακές και μάλιστα σε ομάδες επιβατών που διαρκώς έχουν παράπονα.

Συγνώμη αλλά τι το ιδιαίτερο έχουν οι εκπτώσεις του? Προσφέρει ότι δίνουν οι περισσότερες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...