Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Για να γυρισει στα παλια του δρομολογια πρεπει να γυρισει ο κοσμος αναποδα:D

Καποια στιγμη με πηρε ο υπνος στο ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ(σε καρεκλα,οχι στο πατωμα:D)και ειδα το εξης ονειρο:το Ν.ΧΙΟΣ ξαναγυριζει Χιο-Μυτιληνη,περιπου στα παλια δρομολογια και ενα καινουργιο trimaran της HSW αναλαμβανει να 'σκουπιζει' τις Κυκλαδες...Μετα φοβηθηκα οτι θα γυρισει ο κοσμος αναποδα και ξυπνησα:P

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Ο ανταγωνισμός προκαλεί αιμορραγία στους μεγάλους"

Σχετικό άρθρο έχει σήμερα 11-4-10 η "Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία"

Μεταξύ άλλων αναφέρει για την δρομολόγηση του Hellenic Voyager στα Δωδεκάνισα και του Blue Horizon στα Χανιά.

Πιό πολλά:

http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=11/04/2010&id=150064

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τα χαράματα που σέρφαρα από το ξύλινο υπόστεγο της σκοπιάς με το macbook (δε μου φτάνει το κινητό για νετ, τη θέλω την «καμπάνα» μου!), έκατσε στο δένδρο μια

κουκουβάγια (που ως γνωστόν συμβολίζει τη σοφία) και μου σφύριξε γνωστή παροιμία παραποιημένη: «Εδώ καράβια χάνονται... αδέρφια ξανασμίγουν» , φτερουγίζοντας ευθύς αμέσως στην ομίχλη! Για να δούμε αν θα μάθουμε σύντομα τι εννοούσε κι αν θα επιβεβαιωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έμαθα κι ο ΙΚΑΡΟΣ είναι πλέον πολύ κοντά στο να μας αφήσει.Πρέπει να είναι πολύ κοντα σε συμφωνία με την SNCM που πήρε και το ΠΑΣΙΦΑΗ αλλά με παράδοση τον Σεπτέμβρη μιας και το χρειάζονται για την σεζόν.

να ψηφισω ικαρο λοιπον που θα βρει την πασιφαη. σεπτεμβρη ελεγε ο Earl, αλλα μαλλον του 2010 τελικα και οχι του 2009.

ειναι και το SFVI που ειναι για σουτ, αλλα κοβω χλωμο να παρει η Brittany δευτερο ακριβο βαπορι τοσο συντομα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Τώρα για το ro - ro και εγώ δεν ξέρω, μακάρι να πάνε όλα καλά.

Θα συμφωνήσω΄πάντως ότι μετά από τόσο καιρό παρακμής κάτι φαίνεται πως κουνιέται εκεί στη ΝΕΛ...Μακάρι, για να δούμε...

YΓ: ούτε και εγώ μπορώ να πω πως πετάω τη σκούφια μου που το...νέο βαπόρι είναι στην τρίτη ηλικία...Από κει και έπειτα όμως για να σκέφτομαι θετικά λέω πως άλλο είναι η ηλικία του πλοίου και άλλο η εν γένει κατάσταση και συντήρηση του...Πόσα πλοία 15ετίας έχουμε δει που είναι ρετάλια;;Και βλέπουμε επίσης το Αγ. Γεώργιος (Henginst-επιβήτορας;-) αν δεν κάνω λάθος) που είναι σε εξαιρετική κατάσταση παρόλα τα χρόνια του, το ίδιο και το Πηνελόπη Α ενδεχομένως, ή το Σαντορινάκι κλπ... Δεν είμαι υπέρμαχος αυτών των πρακτικών βεβαίως, αλλά όμως πολλές φορες και αν τα πλοία αντέχουν είναι εξαιρετικές λύσεις, και μπορούν να προσφέρουν πολύ καλές υπηρεσίες, τόσο στα νησιά όσο και στις εταιρείες τους! Χώρια που κάποιοι παλιοί έχουν και γοητεία ακαταμάχητη καθότι η γριά κότα έχει το ζουμί...;)

Edited by Neptune
μεταφορα
Link to comment
Share on other sites

Τέλος μέσα στα πλάνα της εταιρίας είναι και η ενεργοποίηση της γραμμής Θεσ/νίκη-Σποράδες όπως έιχαμε γράψει και παλαιότερα.Η μόνη διαφορά με το παρελθόν είναι, οτι στη γραμμή αυτή θα μπει πλοίο έκπληξη που μέχρι τώρα έκανε δρομολόγια στην Αδριατική και όχι κάποιο από τα ταχύπλοα της NEL LINES.(από ellinikiaktoploia.net )

Mωπέ ποιό να'ναι αυτό το πλοίο, ποιό να'ναι...........Όποιος το βρεί θα κερδίσει ένα δωρεαν ταξίδι στις σΣποράδες με το συγκεκριμένο πλοίο με τα έξοδα πληρωμένα από αυτόν.......:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Mωπέ ποιό να'ναι αυτό το πλοίο, ποιό να'ναι...........Όποιος το βρεί θα κερδίσει ένα δωρεαν ταξίδι στις σΣποράδες με το συγκεκριμένο πλοίο με τα έξοδα πληρωμένα από αυτόν.......:D:D:D:D

Πολύ δύσκολα μας βάζεις όμως........

Link to comment
Share on other sites

Μήπως άραγε η ΝΕΛ θα διαχειρίζεται το Αλκυόνη και το Al Huda, εάν, όταν και όπου δρομολογηθούν?

ΑND THE WINNER IS..............NHREAS..............ΤΟ ΠΟΣΤ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ:D:D:D!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω παιδιά ότι δεν ξέρω τίποτε από πρώτο χέρι...αλλά και δεν ρώτησα τυχαία.;) Απλώς, προσπαθώ να κατανοήσω και να ερμηνεύσω όλες αυτές τις κινήσεις τις ΝΕΛ. Και μια ερμηνεία είναι ότι η ΝΕΛ δημιουργεί ένα σχήμα για όλους τους μικρούς και καταφρονεμένους...που αναζητούν ρόλο και διεκδικούν ζωτικό χώρο στην δύσκολη αυτή εποχή, ανάμεσα σε Attica και Sea Star. Οπότε εάν ισχύουν πράγματι τα περί Αλκυόνης κλπ, ενδεχομένως να δούμε και άλλες κινήσεις της ΝΕΛ να στεγάσει κι άλλους μοναχοβάπορους. Σε μια τέτοια περίπτωση προκύπτει το ερώτημα: ποιός είναι ο αρχιτέκτονας μιας τέτοιας κίνησης? Πάντως, δεν τον κόβω για τραπεζίτη.:rolleyes:

ΥΓ Κάτι άκουσα, ότι η ΝΕΛ θα ναυλώσει και το τρενάκι του Πηλίου. Ισχύει κάτι τέτοιο?:D

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πάρει φόρα αυτοί...να δούμε που θα σταματήσουν!!

Αν ενδιαφέρονται έχω και ένα αμάξι που δεν το πολυχρησιμοποιώ, όχι τίποτε άλλο μπας και βγάλω κανένα φράγκο...:D

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι θα πρέπει να τρομάζεις.:rolleyes: Τότε υπήρχαν λεφτά και αγόραζαν ό,τι εύρισκαν μπροστά τους. Ήταν επιθετική ενέργεια, ενώ τώρα μάλλον για αμυντική φαίνεται, για αγώνα επιβίωσης. Όσο από λεφτά...μάλλον δεν υπάρχουν και πολλά. Ναυλώσεις και βλέπουμε... Και ξαναλέμε ότι κάνουμε σκέψεις και υποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και το ανέφερες, τόσα και τόσα πλοία ναυλώνει και δρομολογεί η ΝΕΛ...κανένα ναυλωμένο βαποράκι, έστω και ροροδάκι, δεν θα βάλει στο Ρέθυμνο?

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και το ανέφερες, τόσα και τόσα πλοία ναυλώνει και δρομολογεί η ΝΕΛ...κανένα ναυλωμένο βαποράκι, έστω και ροροδάκι, δεν θα βάλει στο Ρέθυμνο?

Σα να τους καλάρεσε η ιδέα μας:rolleyes:...κι άρχισαν να ψάχνονται και πάλι για πλοίο στο Ρέθυμνο Τώρα, εάν εξαιρέσεις την ΑΤΤΙΚΑ και την ΑΝΕΚ που το έχουν αποκλείσει, δεν απομένουν και πολλές "Ναυτιλιακές" που θα μπορούσαν να βάλουν πλοίο στο Ρέθυμνο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...