Jump to content
Shipfriends

Eλ. Βενιζέλος (ΙΜΟ 7907673)


Recommended Posts

  • Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μια πρώτη παρατήρηση όσον αφορά την επίσημη ανακοίνωση της Attica για το Μαρόκο, είναι πως δεν αναφέρεται πουθενά το όνομα του Βενιζέλος. Το οποίον σημαίνει πως όντως υπάρχουν ακόμα πράγματα που πρέπει να γίνουν ώστε να ξεκινήσει τη μετακόμιση.

Link to comment
Share on other sites

η ανακοίνωση όντως δεν αναφέρει τίποτα για τον Βενιζέλο, παντός το πιο πιθανό σεναριο ειναι να μεινει ο βενιζελος εδώ και να μπει σε γραμμη εσωτερικού και να πάει κάποιο άλλο Μαρόκο, εδω που τα λεμε το tangier algeciras είναι 26 ν.μ  αποσταση τι να κάνει ο γίγαντας εκεί, εκει θέλει dayferry

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Το πλοιο γυρισε ελαφρως ταλαιπωρημενο εξωτερικα.

Περα από την πλωρη που το μπλε εχει φυγει σε αρκετα σημεια,εχει και αρκετα γδαρσιματα στο ζωναρι μαλλον από πλαγιοδετησεις

large.58067262b89e1_ElVenizelos18_10_16P

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Ας πάρουμε μια τζούρα από Βενιζέλο και εν πλώ, υπό την σκέπη του Βράχου του Γιβραλτάρ, με τα χρώματα της AML στο φουγάρο στη μια και μοναδική(?) του εμφάνιση στο Στενό.

 

Και με την ευκαιρία να μοιραστώ και κάποιες παρατηρήσεις από την επίσκεψή μου. Βρέθηκα λοιπόν στην περιοχή στις αρχές Αυγούστου του περασμένου καλοκαιριού, τη ημέρα τω Σαββάτω όπου με το καλησπέρα βλέπουμε το Βενιζέλιστερ να αφίκνυται από το Tanger Med. Προσέξτε και την πιο κοντινή φωτογραφία, είναι το πρώτο Σάββατο του Αυγούστου. Δε θα περιμένατε να έχει περισσότερο κόσμο στο κατάστρωμα? Ας τον δούμε και στην αναχώρηση, η εικόνα νομίζω είναι παρόμοια. Όταν το είδα μου προξένησε εντύπωση αλλά σκέφτηκα πως ίσως να είναι η συγκεκριμένη ημέρα. Αν και βέβαια το Σάββατο είναι κατ' εξοχήν busy μέρα με Μαροκινούς holidaymakers που τελειώνουν τη δουλειά τους την Παρασκευή και οδηγούν νοτιοδυτικά κατά τη διάρκεια του Σαββάτου.

 

Η εντύπωσή μου μεγάλωσε την επόμενη μέρα όταν και διεπίστωσα πως μετά τη νυχτερινή άφιξή του στο Algeciras, ο Βενιζέλος μεθόρμισε δίπλα στο Aylah, στο ντόκο που στο συγκεκριμένο λιμάνι βρίσκει κανείς είτε πλοία σε επισκευή, είτε κατασχεμένα όπως τα πλοία της Comarit για κάποια χρόνια. Εκεί και παρέμεινε για όλη την Κυριακή, με το πλήρωμα να εκτελεί εργασίες συντήρησης. ΄Ηταν και το μοναδικό πλοίο της γραμμής που πέρασε τη συγκεκριμένη ημέρα σε ακινησία, το Aylah εκείνο το Σαββατοκύριακο δεν είχε ξεκινήσει ακόμα δρομολόγια ενώ κανένα άλλο πλοίο εκτός από το ro-ro Transporter που κάνει δρομολόγια για την Acciona στην Ceuta(και τις Κυριακές δεν έχει δρομολόγια), δεν έμεινε ανενεργό.

 

Τα δρομολόγια της εταιρείας εξ' όσων θυμάμαι, δεν υπήρχε διαφοροποίηση για την Κυριακή, θα έπρεπε κανονικά και τα 2 πλοία να βρίσκονται σε δράση. Ο δε Διαγόρας έφτασε την Κυριακή στις 1030 το πρωί αν θυμάμαι καλά, σύμφωνα με το πρόγραμμα. Πλήν όμως δεν αναχώρησε στις 1200 όπως και νομίζω ότι θα έπρεπε, αλλά μετά τις 1500 οπότε και νομίζω ήταν προγραμματισμένη αναχώρηση του Βενιζέλου. Με λίγα λόγια εκείνη την Κυριακή ο Διαγόρας έκανε σόλο καριέρα το οποίο είναι περίεργο να συμβεί την πρώτη Κυριακή του Αυγούστου. Το αν είναι ο Βενιζέλος κατάλληλος για τη συγκεκριμένη γραμμή και το συγκεκριμένο λιμάνι είναι ένα θέμα αλλά πέρα από αυτό, από τη στιγμή που είναι εκεί και υπάρχει υποτίθεται μεταφορικό έργο, είναι παράδοξο να μένει δεμένο μια ολόκληρη μέρα μέσα στον Αύγουστο.

 

Άρα λοιπόν, χωρίς να έχω στοιχεία στα χέρια μου, εικάζω πως ο όλο εγχείρημα δεν πρέπει να ξεκίνησε και πολύ ενθαρρυντικά. Και θεωρώ πως για το μέλλον ίσως να πρέπει να κρατάμε και μικρό καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμησουμε οτι γιατεχνικους λογους που δεν μου ειναι γνωστοι, ο Βενιζελος ειχε βγει εκτος δρομολογιων για περιπου 3 βδομαδες (τελος Ιουλιου εως μεσα Αυγουστου). Δεν μπορω να ξερω τι κινηση υπηρχε και νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι ενα πλοιο σαν το Βενιζελος με τους περιορισμους στη χωριτικοτητα (το "πρωτοκολο" του ηταν ας πουμε το μισο απο το κανονικο) δεν μπορουσε να ειναι ευκολα κερδοφορο. Αν και ειναι η πρωτη χρονια (οποτε ισως η εταιρεια πειραματιζοταν) μου εκανε εντυπωση οτι ναυλωσες για καποιες μερες και τριτο πλοιο. Πραγμα που μαλλον δηλωνει οτι δεν πηγαιναν και ασχημα απο πλευρας κινησης.

 

Νομιζω του χρονου θα κριθουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Όπως βλέπουμε στα θέματα του ΣΑΣ, το Ελ. Βενιζέλος θα δρομολογηθεί στα Χανιά από τις 04/05/17 έως 02/06/17 για να αντικαταστήσει το Blue Galaxy. Μετά από αυτό το διάστημα θα το δούμε στη θέση του Ελυρος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...