Jump to content
Shipfriends

Contessa di Levante (IMO 9209867)


Recommended Posts

Με το Κοντέσσα ρε παιδιά τι θα γίνει? Επειδή συνεχίζεται να μην ακούγεται τίποτα,το αίμα των Ζακυνθινών και των Κεφαλονιτων έχει κατέβει κάτω στα πόδια τους και ταυτόχρονα ανησυχούν!

Link to comment
Share on other sites

"Το αίμα των Ζακυνθινών και των Κεφαλονιτων έχει κατέβει κάτω στα πόδια τους"? Μήπως ρε παιδιά το παραχ εεεε μήπως είμαστε λιγάκι υπερβολικοί ήθελα ν πω? 😁

 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται,οι ιθύνοντες της Λεβάντε μας κορόιδεψαν ψιλό γαζί για το Κοντέσσα!Ότι θα ξεκινήσουν άμεσα οι εργασίες μετασκευής του στην Κίνα έτσι ώστε να είναι έτοιμο για δρομολόγια το 23(δηλαδή φέτος)κλπ..

Όποιος έχει άκρες με άτομο που δουλεύει στη Λεβάντε και έχει κάποιο νέο για αυτό, να μου το πει. 

Link to comment
Share on other sites

Σχέδια γίνονται σιγά σιγά για το βαπόρι αλλά εργασία ουδεμία . 
Εάν κυλήσουν και οι επόμενοι 2-3 μήνες σε αυτό το πλαίσιο τότε θα πρέπει να ξεγράφουμε σιγα σιγα και το καλοκαίρι του 2024. 

Link to comment
Share on other sites

Αν δε γίνει κάτι να μαζευτεί λίγο ρευστό για να ρεφαρουν τη χασούρα από το Σμυρνα, ούτε το 24 μην το περιμένουμε. Έχουν φυγει πολλά λεφτά στο παπόρο και το Κοντέσσα θέλει άλλα τόσα (μην πω και περισσότερα). 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχετε γράψει δεν μου αρέσουν καθόλου.Και απ' τη στιγμή που όπως πάει το πράγμα δεν θα το δούμε φέτος, γιατί οι "απαράδεκτοι" ιθύνοντες της Λεβάντε δεν βγαίνουν στα τοπικά ΜΜΕ για να πουν ότι "Το νέο μας πλοίο το Κοντέσσα μη το περιμένετε φέτος γιατί δεν θα έρθει καθόλου"??Άμα βγουν, οι Ζακυνθινοί και οι Κεφαλλονίτες θα σταματήσουν να ανησυχούν. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατί οι νησιώτες ανησυχούν για το ποτε θα είναι έτοιμο το πλοίο,εξάλλου υπάρχουν πλοία σην γραμμή δεν είναι ότι αν δεν ερθει το Contessa θα μείνουν <<αποκλεισμένοι>> το βρισκω λίγο υπερβολικό αυτο που λες.

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ παιδιά, είναι κλασσικό ένας καραβολατρης όταν θέλει να φωτογραφήσει ένα πλοίο στο λιμάνι του να θεωρεί ότι ο καημός του (δηλ να το δει να μανουβραρει στο λιμάνι του) είναι σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα του τόπου κατοικίας του και να μιλάει σαν "εκπρόσωπος", ότι πχ "εδώ όλοι θέλουμε αυτο"!! Η κ το ανάποδο, ότι "εδώ όλοι δεν θέλουμε την τάδε εταιρεία". Ποιοι όλοι όμως? 😛

Βλέπετε πχ κάποιος εκ Σαμοθράκης λέει τη γνωμη του λες κ μιλάει για όλο το νησί, ομοίως κάποιος εκ Θεσσαλονίκης, ομοίως κάποιοι εκ Δυτικών, εκ Χανίων, εκ Καβάλας κλπ. Το έκανα κ εγώ στα 15 μου για τη Ραφήνα προ πολλών πολλών ετών, το κατανοώ απόλυτα συνεπώς, δεν παριστάνω τον αναμάρτητο....

Θεμιτό και σεβαστό μεν, αλλά ψυχρά αν το δεις δεν είναι και σοβαρό ζήτημα έξω από τον εκάστοτε άνθρωπο που τον απασχολεί το θέμα. Όπως άλλοι "καίγονται" για το τι παίκτες θα πάρει ο Ολυμπιακός, για αυτούς είναι σοβαρό θέμα και μπορεί να μην κοιμούνται - και σεβαστό - αλλά δεν είναι ούτε αυτό ζήτημα που απασχολεί την κοινωνία... 

Δηλαδή πχ πες "θέλω πολύ να δω το Νήσος Μύκονος στη Ραφήνα, γουστάρω να το δω να περνά το Ντακ τειλ πάνω από την Άγκυρα του Θεολόγου", που είναι κ ειλικρινές και ωραίο, όχι "Οι Ραφηνιωτες όλοι εδω καιγόμαστε γιατί μας λείπει ένα πλοίο και θέλουμε πίσω το πλοίο που φτιάχτηκε για εμάς και δε μας ήρθε ποτέ". Έχει διαφορά η μία από την άλλη δήλωση 😁

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που είπα "ανησυχούν οι Ζακυνθινοί και οι Κεφαλλονίτες για το Κοντέσσα", είναι ότι όταν αγοράστηκε το πλοίο χάρηκαν όλοι επειδή είναι "βαπορας" και ότι θα αλλάξει τα δεδομένα που μέχρι τώρα ξέρουμε στο Ιόνιο το 2023(δηλαδή φέτος,κάτι που δε θα γίνει δυστυχώς).

11 minutes ago, cyclades_shipping said:

εξάλλου υπάρχουν πλοία σην γραμμή δεν είναι ότι αν δεν ερθει το Contessa θα μείνουν <<αποκλεισμένοι>> το βρισκω λίγο υπερβολικό αυτο που λες.

Στη γραμμή της Ζακύνθου μας έχει  το Μάρε και τα καλοκαίρια μαζί με το Μάρε και τον Κάλβο,τα οποία είναι αργά και κουνάνε πολύ στο "δύσκολο" στενό Ζακύνθου Πελλοπονήσου(κυρίως το Μάρε) επειδή δεν έχουν Stabilizers.Το Κοντέσσα όμως έχει Stabilizers,θα έχει υψηλή ταχύτητα από τη δυάδα Μάρε-Κάλβος και πολύ τρομερές δυνατότητες από τα υπόλοιπα 5 πλοία που διαθέτει η εταιρεία. 

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να έχει υψηλότερη ταχύτητα από τα υφιστάμενα πλοία της γραμμής, πιστεύεις αλήθεια ότι, όποτε και αν έρθει και δρομολογηθεί, θα κάνει λιγότερο χρόνο ταξιδιού; Την ίδια ώρα με τα υπόλοιπα θα κάνει στα δρομολόγια.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, spiroszante said:

Ο εκπρόσωπος της Λεβάντε κ.Πυλαρινος όταν αγοράστηκε είπε ότι θα κάνει σε 45-50 λεπτά το Κυλλήνη-Ζάκυνθος, αντί για 1:15(ή 1:30 με φουρτούνα).

Το πιστεύω όταν το βλέπω

Edited by Nicksy58
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, mvin said:

όποτε και αν έρθει 

Δηλαδή? Υπάρχει περίπτωση η Λεβάντε να το πουλήσει και να μη το δούμε πότε??

18 hours ago, mvin said:

Και άλλα πολλά έχουν πει κατα καιρούς οι άνθρωποι της levante, αλλά δεν.....

Συμφωνώ μαζί σου.Το μυαλό τους είναι μεσ την κοροϊδία.

Μήπως τελικά ο λόγος που δεν έχουν αρχίσει ακόμα οι εργασίες μετασκευής του, δεν είναι η έξαρση του κορωνοίου στην Κίνα αλλά κάτι άλλο και μας το κρύβουν?Τόσο καιρό είναι εκεί. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις αληθεια τωρα;

Προφανως και μπορει να γινουν τα παντα ,ιδιωτικη εταιρια ειναι και οχι λαικης βασης ωστε να πρεπει να δωσει λογαριασμο στη μιση Ζακυνθο΄και στη Κεφαλλονια για το τι θα κανει με το βαπορι.Αν θελει το πουλαει ,αν θελει το μετασκευαζει ,αν θελει το βαζει να κανει Κινα -Ινδονησια ,να γλιτωσει και τα πετρελαια για να το φερει Ελλαδα.Δεν δεσμευτικε σε κανεναν για το τι θα γινει με το βαπορι και ποτε θα ερθει.Ειπαν μια ημερομηνια ,αν κατσει εχει καλως .

Εντωμεταξυ ειμαι σιγουρος οτι αν ρωτησεις 100 Ζακυνθυνους και Κεφαλλονιτηες οι 95 δεν θα εχουν ιδεα γιατι πραγμα μιλαμε ,οι 3 θα νομιζουν οτι αναφερομαστε στο ΣΜΥΡΝΑ και θα υπαρχουν και κανα δυο που θα πουν "ναι ρε συ ,ο Θεοδοσης εχει παρει ενα βαπορι ,τι να εγινε αυτο;"

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Να επαναλαβω τα προηγουμενα? Πως οταν λες "Εμεις οι Ζακυνθινοί" πχ αν δεν εχεις και ένα ψήφισμα στα χέρια σου από 4000 κατοίκους Ζακύνθου ειναι "εσύ" και όχι "εμείς" ? 🤪

Ακριβως οπως τα λεει ο @polmyt

Link to comment
Share on other sites

εγώ που είμαι από τη Ζάκυνθο κάθε πρωί ξυπνάω και πηγαίνω στο λιμάνι να δω αν ήρθε το Contessa..... Καθημερινά διαβάζω τον τοπικό τύπο για να δω κάποια δήλωση να μου φύγει ο καημός....

22 hours ago, spiroszante said:

Αυτά που έχετε γράψει δεν μου αρέσουν καθόλου.Και απ' τη στιγμή που όπως πάει το πράγμα δεν θα το δούμε φέτος, γιατί οι "απαράδεκτοι" ιθύνοντες της Λεβάντε δεν βγαίνουν στα τοπικά ΜΜΕ για να πουν ότι "Το νέο μας πλοίο το Κοντέσσα μη το περιμένετε φέτος γιατί δεν θα έρθει καθόλου"??Άμα βγουν, οι Ζακυνθινοί και οι Κεφαλλονίτες θα σταματήσουν να ανησυχούν. 

 

Edited by ttasos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φυσικά δεν υπάρχει πουθενά εδώ στην Ελλάδα φίλε Strofades.Στη Κίνα είναι και το έχουν ξεχάσει..

Να πούμε εδώ ότι στις βάσεις δεδομένων γράφει εδώ και πολύ καιρό Contessa di Levante αντί για Queen Coral 8, με σημαία Ιαπωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...