Jump to content
Shipfriends

Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος


Recommended Posts

  • Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

22 hours ago, cyclades_shipping said:

Σύμφωνο με τον @valencay ,άποψη μου δύσκολα θα δούμε και το Supertar στην γραμμή,μάλλον κάποιο ταχύπλοο θα δούμε από την εταιρία,ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και τις κινήσεις της HSW.

Flyingcat στο ίδιο δρομολόγιο με πέρσυ, πρώτα ο Θεός απο 29/05/23

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 2/18/2023 at 11:27 PM, cyclades_shipping said:

Η εταιρία για συμβατικά έχει 3επιπλεον γραμμές (Παροναξία,Δυτικές,Ραφηνα) όποτε θεωρώ κάπου θα το αξιοποιήσει.

Είτε αργά είτε γρήγορα.

Αν και λίγο off topic, να πούμε ότι η Εταιρεία από ο,τι ακούγεται ζήτησε αποδρομολογηση από την Ραφήνα....

Edited by proud_ionian
μεταφορα
Link to comment
Share on other sites

Και από ότι ακούγεται ίσως βάλουν το Tera με σκοπό να γεμίζει το πρωί για Πάρο Νάξο και το απόγευμα να αναχωρεί από την Ραφηνα με αξιόλογη κίνηση για Ανδρο Τηνο Μύκονο καθώς και στα ενδοκυκλαδικα κομμάτια θα τα πάει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το Πειραιάς Πάρος Νάξος Μύκονος Τήνος Άνδρος Ραφήνα και πίσω αυθημερόν με επιστροφή σε όσο το δυνατόν φυσιολογική ώρα μπορεί να επιτευχθεί μόνο από το World Champion Jet ή ένα εκ των Champion Jet, εαν κι εφόσον αυτό είναι καλά συντηρημένο.

Βλ. το περσινό Champion που έκανε τα διπλά των Δυτικών με σταθερές ταχύτητες 34-36.

Το Tera με τον τρόπο που το δουλεύουν όλα αυτά τα χρόνια δε μπορεί να βγάλει αυθημερόν ένα τέτοιο δρομολόγιο.

Εκτός αυτού πάει περίπατο και η θρυλουμενη συνεργασία - συμφωνία Στεφάνου - Ηλιόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά αναφέρουν το Ραφήνα Τηνος σε 1:50 μέσο Ανδρου που σημαίνει πως το πλοίο θα πρέπει να ταξιδεύει σταθερά 39-40kn που από τα πλοία της εταιρίας μόνο το WCJet μπορεί,οποτε καταλαβαίνουμε ότι τα ωράρια θα πάνε περίπατο

Επίσης στην αρχή η διάρκεια ταξιδιού ήταν 2ωρες και εν συνέχεια την μείωσαν.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, valencay said:

Και το οποίο θα επιστρέψει στα δρομολόγια του μετά το Πάσχα....

Δηλαδή θα λείπει και το Superstar και το Αικατερίνη το Πάσχα από Ραφήνα σε σχέση με πέρυσι,θα καλυφτεί αυτό το κενό ;

Link to comment
Share on other sites

@valencay Και πέρυσι έπιανε αλλά το θέμα είναι ότι φέτος υποθετικά θα έχει περισσότερη κίνηση και -2 συμβατικά σε σχέση με πέρυσι δεν νομίζω η απουσία τους να μείνει <<απαρατήρητη>>

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

Στα σάιτ κρατήσεων πάντως εδώ και λίγες μέρες εμφανίζει το Tera στις 14.50 από Ραφήνα για Άνδρο, Τήνο, Μύκονο. Αυτό σημαίνει κάτι ή μπορεί να αλλάξει; Κι αν ναι, πότε συνήθως οριστικοποιούνται; Και ένα άσχετο ερώτημα, υπάρχει περίπτωση η Seajets να βάλει και συμβατικό στην γραμμή με δεδομένη την απόκτηση του Superstar 2 (αν και αν πάει για "σωστή" μετασκευή, δεν προλαβαίνει το 2023);

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν να βάλει συμβατικό δεν θα έπαιρνε το  Superstar από την γραμμή....Το δε Tera εμφανίζεται στο openseas εδώ και μήνες....Θα δούμε τι θα πάει Ραφήνα τελικά 

Link to comment
Share on other sites

Μα ποια λογική θα είχε να έβαζε το Τερα; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Ούτε τα ωράρια τα βγάζει αν ξεκινάει το πρωί από Πειραιά, ούτε συμφέρει ένα τέτοιο πλοίο να ταξιδεύει (και να καταναλώνει) από τις 7 το πρωί μέχρι τα μεσάνυχτα (στην καλύτερη), ούτε χρειάζεται τόση χωρητικότητα το μεσημεριανό δρομολόγιο της Ραφήνας (πέρσι είχαν το Σίφνος των 450 επιβατών και τώρα ξαφνικά θα πάνε στο Τερα των 2000 επιβατών + 300 οχημάτων);; 

Link to comment
Share on other sites

η προέκταση για Ραφήνα μάλλον έχεις δίκιο δεν συμφέρει από όλες τις απόψεις  καθώς καθώς τα ωράρια δεν βγαίνουν με την καμία,ενδεικτικά το Sifnos Jet των 32kn το έδινε σε 1:50 λεπτά το Ραφήνα Τηνος το Tera το δείχνει μέσω Ανδρου με ακριβώς ίδιο χρόνο που αν αναλογιστούμε κιόλας ότι στο μεταξύ των νησιών δεν πάει πάνω από 30kn δεν βγαίνει με τίποτα.

Edited by cyclades_shipping
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά επειδή είμαι "νέος" στο χόμπι, υπάρχει κάποια περίοδος που συνήθως οριστικοποιούνται τα δρομολόγια; Ρωτάω γιατί π.χ. τώρα (και εδώ και καιρό βασικά απ' ότι είπε ένας φίλος πιο πάνω) μπορώ να μπω να κάνω κράτηση για το Τέρα στη γραμμή για π.χ. την Παρασκευή 2/6. Να επιστρέψω μια συγκεκριμένη ώρα στη Ραφήνα (14.00) ώστε να προλάβω την πτήση μου (σαν αλλοδαπός τουρίστας, στο υποθετικό σενάριό μου) απ'το Βενιζέλος στις 16.50. Μάλιστα είμαι διατεθιμένος να πληρώσω ένα σωρό λεφτά για οικογένεια+αυτοκίνητο για να πάρω το Τέρα και να προλάβω. Και δεν απομένει πολύς καιρός, σχεδόν 2,5 μήνες από αυτή τη μέρα (ενώ τουρίστες πολλές φορές κανονίζουν τα προγράμματά τους πολύ νωρίτερα από αυτό). Αν η Seajets αποφασίσει να αλλάξει τις ώρες ή να βάλει πιο αργό, εγώ σαν τουρίστας τι κάνω; Και, κυρίως, πότε θα το μάθω ώστε να κανονίσω εναλλακτικές;

Link to comment
Share on other sites

Το δρομολόγιο που προτείνετε είναι πολύ επικίνδυνο καθώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το πλοίο να καθυστερήσει μία ή δύο ώρες επιστρέφοντας στη Ραφήνα. Η προηγούμενη εμπειρία μου με έχει διδάξει να μην σχεδιάζω ποτέ ένα ταξίδι με το πλοίο για να φτάσω την ημέρα της πτήσης μου, σίγουρα όχι δύο ώρες πριν από την πτήση

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και συμφωνώ μ'αυτό που λέτε. Όμως, όπως είπα και παραπάνω, αυτό είναι υποθετικό σενάριο. Που όμως κάποιος ξένος τουρίστας που θεωρεί αξιόπιστα τα δρομολόγια που ανακοινώνονται τόσο καιρό πριν σε όλα τα σάιτ κρατήσεων (όπως π.χ. συμβαίνει και με τα αεροπορικά) μπορεί να την πατήσει. Γι'αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο cutoff date στο οποίο οριστικοποιούνται όλα και ενημερώνονται όσοι τυχόν είχαν κρατήσεις με τα παλιά δεδομένα ώστε να βρουν εναλλακτικές (αν υπάρχουν/προλαβαίνουν).

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθήκαμε στο συγκεκριμένο δρομολόγιο,να πω ότι κατα την γνώμη μου η προέκταση για Πειραιά δεν θα γίνει για τον λόγο ότι το πλοιο στην καλύτερη αντί για 22:00 που δίνουν άφιξη θα φτάνει 00:00-01:00 και σίγουρα δεν θα μπορούν σε αυτό το διάστημα να καλύψουν ενδεχόμενες βλάβες αλλά και θα έχουν θέμα με το πλήρωμα ,θεωρώ ότι θα διανυκτερεύει οποίο μπει Πάρο.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, observer said:

ευχαριστώ και συμφωνώ μ'αυτό που λέτε. Όμως, όπως είπα και παραπάνω, αυτό είναι υποθετικό σενάριο. Που όμως κάποιος ξένος τουρίστας που θεωρεί αξιόπιστα τα δρομολόγια που ανακοινώνονται τόσο καιρό πριν σε όλα τα σάιτ κρατήσεων (όπως π.χ. συμβαίνει και με τα αεροπορικά) μπορεί να την πατήσει. Γι'αυτό αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο cutoff date στο οποίο οριστικοποιούνται όλα και ενημερώνονται όσοι τυχόν είχαν κρατήσεις με τα παλιά δεδομένα ώστε να βρουν εναλλακτικές (αν υπάρχουν/προλαβαίνουν).

Τα δρομολόγια των πλοίων υπόκεινται σε αλλαγές μέχρι τη στιγμή που το πλοίο πρόκειται να αναχωρήσει. Τα δρομολόγια των μεγάλων συμβατικών πλοίων είναι τα πιο αξιόπιστα. Τα γρήγορα σκάφη όπως τα Seajets δεν είναι αξιόπιστα καθώς ο καιρός μπορεί να τα επιβραδύνει ή να προκαλέσει ακύρωση του ταξιδιού την τελευταία στιγμή. Γι' αυτό είναι καλύτερο να μην προγραμματίσετε ένα ταξίδι με το πλοίο την ίδια μέρα με την πτήση σας. Η εταιρεία δεν θα σας αποζημιώσει για την απώλεια της πτήσης σας επειδή το σκάφος τους άργησε.

Υ.Γ., από την εμπειρία μου να οργανώνω πολλά ταξίδια με ferry-hopping στην Ελλάδα, ο σχεδιασμός μιας διαδρομής που περιλαμβάνει πολλά πλοία είναι σαν να φτιάχνω ένα παζλ. Ενώ φτιάχνετε μια γωνιά του παζλ, οι εταιρείες πορθμείων χωρίζουν τις άλλες γωνίες κάνοντας αλλαγές στα δρομολόγιά τους. Ακόμη και όταν νομίζετε ότι όλα έχουν διορθωθεί τελικά, εμφανίζεστε στο λιμάνι για να διαπιστώσετε ότι το πλοίο έχει ακυρωθεί λόγω καιρού ή απεργίας ή απλώς επειδή η εταιρεία αποφάσισε από μια ιδιοτροπία να το ακυρώσει. Γι' αυτό είναι πάντα απαραίτητο να έχουμε Σχέδιο Β, και πολλή υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Τα δρομολόγια του Andros Queen θα είναι στις 8:15 από τη Μύκονο με άφιξη στη Ραφήνα στις 12:35 και αναχώρηση από τη Ραφήνα στις 16:30 με άφιξη στη Μύκονο στις 21:00 καθημερινά εκτός της Κυριακής. Οπού θα αναχωρεί στις 10:45 από τη Μύκονο με άφιξη στη Ραφήνα στις 15:05 και αναχώρηση από τη Ραφήνα στις 15:50 για Άνδρο με άφιξη στις 17:45 και αναχώρηση στις 18:00 για Ραφήνα, άφιξη στη Ραφήνα στις 20:00 με αναχώρηση στις 20:45 για Τήνο Μύκονο και άφιξη στη Μύκονο στις 00:30.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...