Jump to content
Shipfriends

Νήσος Ρόδος (IMO 8704406)


Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δηλαδή για να δέσει στην Πάρο το Ν.ΡΟΔΟΣ πρέπει να είναι άδειο τελείως το λιμάνι? Μιλάμε για το πιο πολυσύχναστο λιμάνι των Κυκλάδων το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

Το Νησος Ροδος παει μονο στις παλιες θεσεις στην Παρο λογω βυθισματος. Το Speedrunner ειχε δεσει στις καινουριες και λεω εγω τωρα οτι λογω καιρου ειχε φουνταρει κιολας. Οποτε εκλεινε το δρομο στο Ροδος με το μηκος του συν το εκταμα της αγκυρας.. Απλη Neptuniki λογικη σκεψη ;) Οποτε απο το να περασει το Ροδος ισα ισα ή απο το να μαζεψει καμια καδενα προτιμησε να περιμενει 2-3 λεπτα και να περασει με την ησυχια του

Link to comment
Share on other sites

Neptune ούτε το Λιμεναρχείο Πάρου δεν θα έδινε τόσο σαφή εξήγηση! :D

Έτσι είναι..Οι "Σταρ" δεν μπορούν να συναναστρέφονται με το "λαουτζίκο" :D

Link to comment
Share on other sites

το βαπόρι είναι οριακο με τα βυθισματα στην Πάρο.Μόνο κεφάλι μπορεί να πάει και όχι πολυ μπροστά από εκεί γιατί δεν εχει βυθισματα.οποτε με το σπιντραννερ μεσα λογικο ειναι να περιμενει.

Link to comment
Share on other sites

Με τα τόσα που άκουσα και τις φωτογραφίες που είδα…είπα να πάρω κι εγώ το Νήσος Ρόδος και να πάω μια βόλτα μέχρι την Πάρο…και φυσικά θα πω την αυστηρά προσωπική και άκρως υποκειμενική γνώμη μου για το πλοίο. Και βεβαίως είναι αναπόφευκτη η σύγκριση με τα πλοία του ανταγωνισμού και θα το κρίνω σαν ένα καινούριο πλοίο που μπαίνει σε μια γραμμή με αξιώσεις να σπάσει το μονοπώλιο της Blue Star.

Κατ’ αρχήν το πλοίο εξωτερικά είναι μεν ογκώδες, στιβαρό και επιβλητικό, αλλά το βρίσκω μάλλον άσχημο και ιδιαίτερα στην πρύμνη…όπως και το φουγάρο του το βρίσκω μάλλον δυσανάλογα μικρό για το μέγεθός του. Εξωτερικά δεν κρύβονται τα χρονάκια του και βλέποντάς το στην Ακτή Βασιλειάδη δίπλα-δίπλα με το BS2, νομίζεις ότι η διαφορά ηλικίας είναι πολύ παραπάνω από 13 χρόνια. Ενώ πράγματι ξενίζει και αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω ότι δηλαδή οι βαρδιόλες δεν εξέχουν του πλοίου. Δείχνει κάπως περίεργο.

Πράγματι τεράστιο γκαράζ, αλλά σχεδόν άδειο και πολλά από τα αυτοκίνητα είχαν προορισμό την Πάρο. Το ασανσέρ από το πάνω γκαράζ (deck 5) είναι μάλλον μικρό για να εξυπηρετήσει τον κόσμο, και στην αποβίβαση αρκούσαν 2 επιβάτες σε αναπηρικό καροτσάκι, ώστε να αναγκασθώ να κατέβω από τις σκάλες στο γκαράζ. Δεν το λέω γιατί είναι μακρύς και κουραστικός ο δρόμος, απλώς επισημαίνω το μάλλον μικρό ασανσέρ που σε συνθήκες φόρτου θα έχει πρόβλημα.

Ας πάμε τώρα στο δυνατό σημείο του πλοίου…τα εξωτερικά καταστρώματα…όπου κυριαρχεί κατά κράτος έναντι των Blue Star (εξαιρουμένου βέβαια του Superferry II). Επιτέλους, υπάρχουν ανοικτά καταστρώματα που παίρνεις τον αέρα σου, κάνεις την βόλτα σου, φέρνεις μια γυροβολιά το πλοίο και βλέπεις και την πλώρη να σκίζει τα νερά...(Παρένθεση: Το τονίζω αυτό, γιατί με τα νέας τεχνολογίας πλοία κοντεύουμε να ξεχάσουμε πως σκίζει η πλώρη τα νερά. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν γίνεται τα νέας τεχνολογίας πλοία να έχουν και πλευρικούς διαδρόμους που να καταλήγουν σε πλωριό μπαλκονάκι.)...Η πλώρη του Ρόδος από το μπαλκονάκι δείχνει εντυπωσιακή και είναι αρκετά περιποιημένη. Είναι ωραίο θέαμα, ιδιαίτερα όταν αναχωρεί το πλοίο από τον Πειραιά, και λόγω περιορισμένου χώρου, περνάει η πλώρη πολύ κοντά από τα απέναντι πυροσβεστικά. Δυστυχώς όμως στο Νήσος Ρόδος, μπορεί μεν να βλέπεις πλώρη, αλλά δεν βλέπεις καταπέλτη και δεν μπορείς να χαζεύεις την φορτοεκφόρτωση του πλοίου. Και αυτό συμβαίνει γιατί το ρεμέτζο είναι ξεσκέπαστο και δεν φθάνουν τα καταστρώματα μέχρι πίσω. Επίσης, θα πρέπει επειγόντως να μπουν κάποιοι πάγκοι στα καταστρώματα, γιατί είναι μεν ωραία, αλλά εάν θελήσεις να καθήσεις…θα πρέπει να πας να πάρεις καμιά πλαστική καρέκλα. Επίσης, ενώ από το φουγάρο και πλώρα τα καταστρώματα είναι περιποιημένα, προς τα πρύμα έχουν ήδη αρχίσει να σκάνε. Τέλος, και το ρεμέτζο θέλει ένα καλό φρεσκάρισμα, καθώς είναι ανοικτό και σε δημόσια θέα, ενώ θα πρέπει άμεσα να επισκευασθεί η αριστερή φωτεινή πινακίδα με το όνομα του πλοίου, γιατί έχει αρχίσει και φεύγει ο μουσαμάς από τα στηρίγματά του.

Από vibration θα έλεγα όχι ιδιαίτερο, αλλά αισθητό -κατά διαστήματα- σε ορισμένα σημεία του πλοίου. Εντονώτερο το αισθάνθηκα στα πρυμιά καταστρώματα, όπου κάποιες στιγμές έκανε σαν τραμπολίνο, ενώ αστεία ήταν η εικόνα στις προθήκες του self service με τις σαλάτες και τις μπύρες να χοροπηδάνε στις σχάρες από το vibration.

Το εσωτερικό του πλοίου, ως είναι αναμενόμενο, μυρίζει «καινουργίλα», απ΄ άκρη σ΄ άκρη. Και σίγουρα υπάρχει άφθονος χώρος διαθέσιμος, λόγω του μεγέθους του πλοίου και του σχετικά μικρού πρωτοκόλλου. Στην πρώτη ματιά, φαίνεται ωραίο, αλλά γρήγορα κουράζει αυτή η μονότονη εναλλαγή του άσπρου, του μπεζ και καφέ. Ενώ είναι εμφανής και η βιασύνη να βγει γρήγορα το πλοίο, καθώς λείπουν οι διακοσμητικές πινελιές που διαμορφώνουν την ατμόσφαιρα του πλοίου. Τα υλικά, και ειδικά οι άσπρες αεροπορικές, δεν μου φαίνεται ότι θα έχουν και τεράστια διάρκεια ζωής. Σαν θέση μου άρεσαν οι αεροπορικές με το τραπεζάκι στο Ιάλυσος και στο Panoramic sea view. Το πολύφερνο Kamiros theater με το πιάνο δεν με πολυενθουσίασε, το βρήκα κάπως παράταιρο με την όλη ατμόσφαιρα του πλοίου. Επίσης, ένα άλλο χαρακτηριστικό του πλοίου είναι τα εξωτερικά διπλά τζάμια με το εσωτερικό τζάμι ενισχυμένο με μεταλλικό δίχτυ. Προφανώς, οι θάλασσες της Ιαπωνίας, για τις οποίες φτιάχτηκε, μάλλον είναι ζόρικες. Προσωπικά, αν και αυτά τα τζάμια εμπνέουν μια σιγουριά, αισθάνθηκα λιγάκι σαν σε κλουβί, ιδιαίτερα μέσα στην καμπίνα.

Και μιάς και τόφερε η κουβέντα στην καμπίνα, ήταν μεν πολύ ευρύχωρη, ίσως και διπλάσια από τις καμπίνες «νέας τεχνολογίας», αλλά την βρήκα αρκετά άχαρη, «άχρωμη και άοσμη». Και δεν μου άρεσε που στα ντουλάπια του επίπλου με την LCD τηλεόραση φιλοξενείται η μονάδα (του μάλλον αναιμικού) κλιματισμού και ανοίγοντας τα μη ασφαλισμένα πορτάκια βρίσκεσαι ενώπιον ενός εναλλάκτη θερμότητας, ηλεκτρικών καλωδίων και μονωμένων σωληνώσεων.

Τα bar μου φάνηκαν λίγο φτωχά σε είδη, ενώ όταν θέλησα να πιώ ένα καφέ, δεν βρήκα τραπέζι να καθήσω και τον ματαίωσα. Εδώ έχω να παρατηρήσω ότι καλό είναι που δεν υπάρχει διαχωρισμός στις θέσεις, αλλά όταν πληρώνει ο άλλος καμπίνα, δικαιούται να έχει και ένα τραπέζι να πιεί ένα καφέ. Και το λέω αυτό, γιατί ενώ το πλοίο ήταν σχεδόν άδειο και άφθονες οι κενές αεροπορικές…δεν υπήρχε κενό τραπέζι στα σαλόνια. Φαντάζομαι ότι εάν απευθυνόμουν στο προσωπικό, θα εύρισκα αμέσως τραπέζι, αλλά όταν πας να πιείς ένα καφέ…δεν έχεις καμιά διάθεση για μπερδέματα. To self service αρκετά μεγάλο, η ποιότητα και οι τιμές του φαγητού αξιοπρεπείς, χωρίς κάτι το ιδιαίτερα αξιοπρόσεκτο. Το προσωπικό μόνο μου φάνηκε, λίγο σαν ασυντόνιστο.

Γενικώς, το πλοίο το βρήκα πολύ καθαρό , αν και αυτό είναι λίγο-πολύ αναμενόμενο, καθώς το πλοίο είναι (ας πούμε) καινούριο, δεν ταξιδεύει γεμάτο και έχει αρκετές ώρες παραμονής στα λιμάνια. Από ταξίδεμα δεν μπορώ να πω, καθώς δεν θα πρέπει να είχε πάνω από 4 Μποφώρ. Και για την ιστορία φύγαμε στις 18.00 και έδεσε στη Πάρο γύρω στις 22.45.

Όπως είπα και στην αρχή «θα πω την αυστηρά προσωπική και άκρως υποκειμενική γνώμη μου για το πλοίο». Και θα πω ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος. Περίμενα πολύ περισσότερα από ένα πλοίο που φιλοδοξεί να χτυπήσει τα BS1/2. Ενδεχομένως κάποιος άλλος να είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Σίγουρα, εάν είχα πληρώσει 10, 20 ή 30 ευρώ και ταξίδευα με το Νήσος Ρόδος για την Πάρο θα ήμουνα ευχαριστημένος, καθώς θα είχα ελεύθερη πρόσβαση σε όλο το πλοίο, απέραντα καταστρώματα στη διάθεσή μου και χωρίς καλοκαιρινό στριμωξίδι. Έχοντας όμως πληρώσει 85 ευρώ για 2κλινη lux καμπίνα..δεν είμαι ευχαριστημένος.

Γνωρίζω μεν ότι το πλοίο βγήκε λίγο εσπευσμένα για να προλάβει την σαιζόν και (όπως λέγεται) θα ολοκληρώσει αργότερα την μετασκευή του…αλλά αυτό δεν με αφορά. Όπως φαντάζομαι ότι αυτό δεν αφορά κανέναν επιβάτη και για κανένα πλοίο και για καμιά εταιρεία. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πολύ δύσκολα θα μπορέσει να αποσπάσει σοβαρό και βιώσιμο μερίδιο από την Blue Star. Προσωπικά πιστεύω ότι -συνολικά σαν πλοίο- υστερεί σημαντικά από τα BS1/2…και πιστεύω ότι στην εταιρεία θα πρέπει να αρχίσουν να σκέφτονται πολύ σοβαρά την Αριάδνη για τα Δωδεκάνησα.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Νηρέα ελπίζω να μην ήσουν στο σημερινό δρομμολόγιο του πλοίου και δεν σε πέτυχα :D Πέρα από την πλάκα εγώ τα συγχωρώ ορισμένα "ατοπήματα" που έχει το πλοίο ακριβώς γιατί δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα και πιστεύω πως τα "θαύματα" (όπως αυτά που έχουν γίνει εσωτερικά) δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα και θα έχουμε να λέμε πάλι σε λίγο καιρό...Έμεινα σαφέστατα ικανοποιημένος ακριβώς γιατί δεν έκανα αυστηρή σύγκριση με τα άλλα των Δωδεκανήσων(την οποία ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως έχει δικαίωμα ο καθένας να κάνει) αλλά από την άλλη συγκρίνοντας το πλοίο μόνο με το Διαγόρα (εγώ προσωπικά σε αυτή τη κατηγορία μόνο μπορώ να το κατατάξω λόγω ηλικίας) μπορώ να πω πως τον έχει φάει το Διαγόρα και με διαφορά στα πάντα του.

Η ευχάριστη έκπληξη βέβαια ήταν το "μπαλκονάκι" πλώρα στον καθρέφτη που μπορούσε ο οποιοσδήποτε ελεύθερα να κάτσει και να απολαύσει τη θέα του ταξιδιού. Και για του λόγου το αληθές αφιερωμένη η σχετική φωτό που τράβηξα όσο ήμαστε ακόμα δεμένοι στο λιμάνι!:)

post-53-128327002155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατ’ αρχήν το πλοίο εξωτερικά είναι μεν ογκώδες, στιβαρό και επιβλητικό, αλλά το βρίσκω μάλλον άσχημο και ιδιαίτερα στην πρύμνη…όπως και το φουγάρο του το βρίσκω μάλλον δυσανάλογα μικρό για το μέγεθός του. Εξωτερικά δεν κρύβονται τα χρονάκια του και βλέποντάς το στην Ακτή Βασιλειάδη δίπλα-δίπλα με το BS2, νομίζεις ότι η διαφορά ηλικίας είναι πολύ παραπάνω από 13 χρόνια

Συμφωνω απολυτα;),η ηλικια του πλοιου κανει μπαμ απο μακρια.Επισης κ μενα σε γενικες γραμμες δε μου φαινεται ιδιαιτερα ομορφο,ισως το 'σωζει' η μεγαλη πλωρη του γιατι πρυμα ειναι βρασε ρυζι:D(τοιχος κανονικος μοιαζει).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι οι Ιάπωνες κρατούν ένα πιο παραδοσιακό design. Αν πάρουμε συνομίλικα ευρωπαικά του ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ θα δούμε ότι φαίνονται πιο σύγχρονα αλλά τουλάχιστον τα γιαπωνέζικα θυμίζουν βαπόρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρουμε συνομίλικα ευρωπαικά του ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ θα δούμε ότι φαίνονται πιο σύγχρονα αλλά τουλάχιστον τα γιαπωνέζικα θυμίζουν βαπόρια.

Γιατί, τα αντίστοιχα ευρωπαϊκά τι θυμίζουν;... :rolleyes: Λίγο... "διαστημόπλοια"; (όπως χαρακτήριζε και στο πρώτο αφέρωμα ο "Ε" το SFIII!).

Λογικά αναφέρεσαι σε χαρακτηριστικά που "διατηρούν" οι Ιάπωνες, όπως ανοικτά καταστρώματα κτλ. και με τα οποία οι καραβολάτρες έχουν ταυτίσει τα πλοία, συνεπώς τα ευρωπαϊκά που στερούνται αυτών, τα θεωρούνε "λιγότερο" πλοία.

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα, αγαπητέ μου, δεν είναι εάν και κατά πόσο έφαγε τον Διαγόρα, καθώς η κυρίαρχη θέση της Blue Star στα Δωδεκάνησα δεν οφείλεται στον Διαγόρα...[...] Μιλώντας τώρα γενικώτερα, πιστεύω ότι όταν χτυπάς μια γραμμή απέναντι σε κάποια εταιρεία θα πρέπει να βάλεις ένα πλοίο και να παρέχεις υπηρεσίες που να κάνουν αισθητή την διαφορά απέναντι στα πλοία και τις εταιρείες του ανταγωνισμού....

Βασικά αναφερόμουν στο ίδιο το πλοίο καθ'αυτό και όχι στο αν καταφέρει να κάνει ζημιά απέναντι στη Blue Star ή την κάθε Blue Star...Εμένα τουλάχιστον σαν καραβολάτρη δεν με ενδιαφέρει αυτό στην προκειμένη περίπτωση (ας απασχολήσει την εταιρεία του) και νομίζω ήταν σαφές από τα γραφόμενα μου...Άλλωστε εγώ προσωπική άποψη για το πλοίο έγραψα και όχι την άποψη του 'μέσου επιβάτη' (στην οποία και δεν συγκαταλέγομαι, ευτυχώς ή δυστυχώς)

Όταν το σύγκρινα με το Διαγόρα το έκανα μόνο με το σκεπτικό πλοίο vs πλοίου και σαφέστατα δεν είπα πουθενά ότι η επιτυχία της Blue Star ήρθε λόγω αυτού (που έτσι κι αλλιώς συμπλήρωμα είναι για εκείνη και όχι το κύριο όπλο της)

Μίλησα για το πλοίο, για αυτά που έχει να προσφέρει αν το επιλέξεις τελικά και για το γεγονός ότι εφόσον δεν έχει ολοκληρωθεί η μετασκευή του δεν μπορώ να το "κατηγορήσω" για κάτι. Αντίθετα ως "πλοιοβαρεμένος" που είμαι αυτό που για τον κοινό επιβάτη είναι ψεγάδι (το ότι π.χ. η ηλικία του είναι εμφανής ή ότι η τζιμινιέρα του είναι μικρή) για μένα τελικά μπορεί και να είναι ο λόγος που θα το επιλέξω για να ταξιδέψω και ακριβώς αυτό εξέφρασα (εξ ου και η φωτό από το "μπαλκονάκι" το οποίο για μένα όταν το ανακάλυψα ήταν λες και ανακάλυπτα την πυρίτιδα :D )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοίο μετά την απεργία είχε γεμίσει το γκαράζ με φορτηγά που είχαν προορισμό τη Κω & Ρόδο (130 φορτηγά είναι το maximum που έχει πάρει). Στους επιβάτες έχει κτυπήσει αρκετές φορές πρωτόκολλο σε επιβάτες (κυρίως Παρασκευή από Πειραιά και Κυριακή στην επιστροφή), που σίγουρα σε αυτό συνέβαλλε η Πάρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αληθευει οτι ειναι προτεινομενο για αποχωρηση απο το στολο του ομιλου;

Σήμερα ακούστηκε η φήμη στο λιμάνι της Κορίνθου, ο,τι ίσως το πλοίο να δρομολογηθεί ως ROPAX στην γραμμή Κόρινθος-Βενετία και να καλύπτει και το κενό των πλοίων της ΑΝΕΚ, που ολοένα και ακούγεται απο τα κεντρικά της εταιρείας η αποδρομολόγησή των ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΕΝ-ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ! Μία κίνηση που θα βγεί-κατ'εμέ-σε καλό! Θα δείξει εν καιρώ

Link to comment
Share on other sites

Xτες πριν την αναχωρηση απο πειραια μπλεχτηκε ενας καβος στην προπελα και αναχωρησε στις 20:00.

Καθυστέρηση απόπλου Ε/Γ-Ο/Γ «ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ» στον Πειραιά

Πηγη: ΥΟΑΝ & ΥΠΠ

Τη Δευτέρα στις 17.50, η Λιμενική Αρχή Πειραιά, ενημερώθηκε για περιστατικό εμπλοκής κάβου στη δεξιά προπέλα του Ε/Γ-Ο/Γ «ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ» Ν.Π. 11520, κατά τη διαδικασία απόπλου για εκτέλεση εγκεκριμένου δρομολογίου από Πειραιά για Πάρο Κω Ρόδο με 129 επιβάτες.

Ακολούθησε απαγόρευση απόπλου και επιθεώρηση του πλοίου ενώ κατόπιν σχετικής έγκρισης, αναχώρησε στις 19:55 για την εκτέλεση του δρομολογίου του.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλουμε και οτι αρκετοι απο τους 129 θα ηταν για Παρο,σιγουρα το ταξιδι μεχρι την Ροδο για τους υπολοιπους θα ηταν σκετη απολαυση :D Παντως δεν νομιζω να περιμενε κανεις οτι θα εκανε θραυση το πλοιο στην συγκεκριμενη γραμμη η οτι θα εβαζε κατω τα μεγαλα Blue Star ;) Τα εχουμε πει απο την πρωτη μερα της δρομολογησης του.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστοί μου(ελαφρώς άσχετοι με τα πλοία) ταξίδεψαν με το πλοίο και έιχαν να πουν τα καλύτερα λόγια. Πεντακάθαρο, πανέμορφο εσωτερικά και ήταν η μόνη φορά που εντυπωσιάστηκαν απο πλοίο γιατί τις περισσότερες φορές που τους ρωτάω δεν θυμώνται καν πως ήταν μέσα. Απο κόσμο μου είπαν όχι και τρελά πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω ταξιδεψει (ακομα) με το συγκεκριμενο πλοιο εχω ομως να πω οτι σε συγκριση με τα 1&2 (που εχω ταξιδεψει) μου κανει πιο καραβολατρικο σκαρι ελπιζω να το προλαβω στην γραμμη και να εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη (εκεινο το μπαλκονακι στον καθρεφτη πρεπει να ειναι ολα τα λεφτα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...