Jump to content
Shipfriends

Κρήτη I (IMO 7814046)


Recommended Posts

Δεν ειδα κατι παρομοιο στα αλλα πλοια που ταξιδευαν προς Κρητη Μαργαριτη.Μονο το Κρητη το χτυπησε ο..νοτιας?

Μήπως, όμως, θα έπρεπε να λάβουμε υπόψη και τις διαφορές που έχει το συγκεκριμένο πλοίο (συγκριτικά με άλλα) στις ναυπηγικές γραμμές,, γάστρα κλπ, άρα και το διαφορετικόν ταξίδεμα που θα έπρεπε να γινει χθες? Να σκεφτούμε αν "πονάει'" ιδιαίτερα σε κάποιο καιρό, ειδικά στη μάσκα?

 

Όταν, στο παρελθόν, το ΚΡΗΤΗ ΙΙ πήγαινε στη Μυτιλήνη και άλλαζε πορείες με "περιεργο" τρόπο, όλοι δεν ασπαζόμασταν την κρίση και τις αποφάσεις του  (συγκεκριμένου) πλοιαρχου του? Ας μην είμαστε λοιπόν, τώρα, είρωνες και δογματικοί στην περίπωση του ΚΡΗΤΗ Ι.

Edited by Molmed
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 479
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δυστυχως ουτε κι αποψε(με τον καιρο στην πρυμνη)τα καταφερε να παει πιο γρηγορα και ετσι αυτη τη στιγμη που γραφω αυτο το ποστι εχει μαζεψει ηδη μια ωρα καθυστερηση στην αφιξη του στον Πειραια και απο το στιγμα του θελει ακομα 30 λεπτα για να μπει στο λιμανι.

 

*Το ομοσταυλο και ομομαγουλο Κρητη 2 δεν αντιμετωπισε ουτε χθες ουτε σημερα αναλογα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Ταξιδευοντας χθες για πρωτη φορα με το Κρητη Ι εχω να πω οτι μου αφησε θετικες εντυπωσεις(οπως και το Κρητη ΙΙ σε 2 παλιοτερα ταξιδια μου).Ενα πλοιο καθαρο και σε καλη κατασταση,χωρις φθορες.Θελω να πιστευω οτι τα 2 αδελφα θα βρουν καποιο ρολο για τα επομενα 2-3 χρονακια μιας και φαινεται να αντεχουν.

 

Παρατηρησα επισης οτι το Κρητη Ι''καπνιζει''αισθητα λιγοτερο απο το Κρητη ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδευοντας χθες για πρωτη φορα με το Κρητη Ι εχω να πω οτι μου αφησε θετικες εντυπωσεις(οπως και το Κρητη ΙΙ σε 2 παλιοτερα ταξιδια μου).Ενα πλοιο καθαρο και σε καλη κατασταση,χωρις φθορες.

 

Μα πριν περιέλθει η ΑΝΕΚ στην παρούσα κατάσταση, όταν τα Κρήτη Ι/ΙΙ έκαναν την γραμμή του Ηρακλείου εναλλάξ, δεδομένου μάλιστα ότι κουβαλούσαν περισσότερα φορτηγά και λιγότερους επιβάτες από τις Μινωϊκές, ήταν υποδειγματικά από πλευράς άνεσης, καθαριότητας, εξυπηρέτησης, ευταξίας ακόμα και στοιχειώδους πολυτέλειας, πχ τα φρούτα στην καμπίνα, ο χυμός πορτοκάλι στην έξοδο, κλπ, αφήνω που έκαιγαν όλο κι' όλο ένα κουβά πετρέλαιο που λέει ο λόγος.

Μετά ήρθαν οι ναυλώσεις, οι πυρκαγιές, οι αβαρίες και η απαίτηση να καλύψει το Ι την καλοκαιρινή κίνηση των Χανίων. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω ως προς την κατάσταση του πλοίου καθώς και εγώ πραγματοποίησα πριν 2 μέρες ενα ταξίδι μαζι του. Τα εξωτερικά καταστρώματα δεν ήταν σε καθόλου καλη κατάσταση, και οχι απο άποψη καθαριότητας, αλλα απο άποψη φθορών! Οι ξεφτισμενες κουπαστές, τα υπερβολικά σκαψίματα στη λαμαρίνα του καταστρώματος δημιουργούν άσχημη εντύπωση και δείχνουν ότι η εταιρία του δεν του έδωσε την ανάλογα προσοχή όταν έπρεπε. Παρατήρησα επίσης ότι οι πλεκτές πολυθρόνες που είχε το Λατω στο σαλόνι της disco έχουν τοποθετηθεί πλέον στο εξωτερικό μπαρ του Κρήτη, με τις λευκές πλαστικές που διέθετε να παίζουν βοηθητικό ρόλο στοιβαγμένες. Κατ'τα αλλα το πλοίο ήταν καθαρό, αθόρυβο και καλοτάξιδο όπως πάντα! Εγώ προσωπικά ευχαριστήθηκα ταξίδι λόγω των άπλετων καταστρωματων και περατζάδων, καθώς σχεδόν όλο το ταξίδι το έβγαλα εκεί απο επιλογή! Πάντως πέρα απο τα ματια ενός shipfriend το πλοίο δείχνει να ειναι παρωχημένο και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με πλοία της γραμμής όπως το Έλυρος και το Blue Galaxy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Πάντως εντύπωση έκανε σε γνωστούς το πρωι ότι το Κρήτη Ι ενώ θα αποσυρόταν απο τα δρομολόγια έδεσε στην θέση του Ηρακλείου προπορευόμενο με τον Ορίζοντα να πηγαίνει στην Ε1.  :eek:  

Edited by proud_ionian
λινκ
Link to comment
Share on other sites

Μετα την ολοκληρωση των δρομολογιων του στη Κρητη, το πλοιο ακουγεται οτι δεν θα μεινει ανενεργο!!! Φαινεται να εχει βρεθει καποια ναυλωση για το πλοιο

 

Πεδίο δόξης λαμπρό. :)

 

Το θέμα της δρομολόγησης πλοίου για τη μεταφορά παρανόμως εισερχομένων μεταναστών και προσφύγων από τα νησιά του Βορείου Αιγαίου για το μήνα Αύγουστο, έθεσε η Περιφερειάρχης κα. Χριστιάνα Καλογήρου στη σημερινή συνεδρίαση του Συμβουλίου Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...