Jump to content
Shipfriends

Fundy Rose (ΙΜΟ 9203916)


Recommended Posts

Να σημειώσουμε πως το ίδιο γίνεται και το πρωί (μεσημέρι πλέον :D ) κατά τον κατάπλου του Ιθάκη στην Ερμούπολη.

ΥΓ (πρώτα το ακούς να χαιρετάει τον Αγιο Δημήτριο και μετά κατεβαίνουμε για παραλαβές στο λιμάνι. Ειδικά αν δεν έχουμε ίντερνετ και AIS :P )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 675
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Από αναβολή σε αναβολή πάει η δρομολόγηση του Blue Star Ithaki στη γραμμή της Ραφήνας!!! Έτσι πως τα πάει η εταιρεία του θα μπει μόνο στη κορυφή της καλοκαιρινής σεζόν

πιο πολυ θελει να το πουλησει παρα να το δρομολογηση!στο τελος το βλεπω στην ντανα μαζι με το ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ :lol: Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Φανταζομαι αν δεν ηταν η θαλασσα λαδι δεν θα τα αφηναν να περασουν μαζι την μπουκα...Ωραιο για μας που το βλεπουμε αλλα αγχωτικο για αυτους που ειναι στην γεφυρα :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν εχεις ζησει μεγαλες στιγμες για να καταλαβεις οτι αυτο ηταν πολυ απλο :D πριν κανα μηνα εμπαινε το ΦΕΡΡΥ κ εβγαινε το ΘΕΟΛΟΓΟΣ κ πανω στην πορεια του ΦΕΡΡΥ ηταν ενα κοτερο πανω στην παραλλαξη του για την προβλητα :o

εκει να δεις χαρες κ πανηγυρια :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Βλέπω στο AIS πως το Ιθάκη έφυγε σήμερα με σχεδόν 45' καθυστέρηση από Ραφήνα. Να μαντέψω πως σχετίζεται με την επιστροφή του sea jet 2 στη Ραφήνα (με μειωμένη ταχύτητα - αν και ακόμα δεν έχω δει ανακοίνωση για το συμβάν) και την προώθηση των επιβατών του στους προορισμούς τους;

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε και το παρθενικό μας ταξίδι με το Ιθάκη από Ραφήνα. Εντάξει σαν πλοίο το ήξερα, αλλά τώρα το είδα και σε σύγκριση με τα άλλα της γραμμής. Νομίζω ότι είναι μια χαρά και με το παραπάνω για αντικαταστάτης του SFII…και νομίζω ότι ο κόσμος του δείχνει την προτίμηση από τις πρώτες μέρες. Μπλουσταρόπλοιο (με ό,τι καλό αυτό σημαίνει), μικρής ηλικίας, με κατάλληλη χωρητικότητα, ευέλικτο για τα λιμάνια της γραμμής και γρήγορο για να βγάζει διπλά δρομολόγια…και στο καιρό μια χαρά περάσαμε το καβοντόρο με 7-8αράκι. Θα έλεγα ότι ανταγωνίζεται στα ίσα την Ποπάρα στο ταξίδεμα. Από κόσμο, και χωρίς να διαθέτω στοιχεία, θα έλεγα ότι παίρνει το 30-40% της κίνησης των πρωινών δρομολογίων, επιφυλάσσομαι στα οχήματα με τις προσφορές για τους οδηγούς των πρωινών ανταγωνιστών. Τώρα εάν αυτό το καθιστά και κερδοφόρο, δεν το ξέρω. Μακάρι να είναι κερδοφόρο, εκτοπίζοντας και κανένα από τα προϊστορικά ραφηνιώτικα πλοία, ώστε να μπορεί να στέκεται στη γραμμή 6-7 μήνες, όσο έμενε το SFII επί Blue Star. Προσωπικά, θεωρώ ότι πλέον είναι το νέο «καμάρι» της Ραφήνας και μακάρι να μείνει για χρόνια στη γραμμή.

ΥΓ1 Όσον αφορά την φερόμενη ως μη καραβολατρική πλευρά του πλοίου (χωρίς ανοιχτές βαρδιόλες, πολλά ανοιχτά καταστρώματα, μπαλκονάκια κλπ), έχω να πω ότι ταξίδεψα και με άπνοια και καύσωνα και με 7-8αράκι και με το spray να κάνει party και έχοντας καμιά 600-700αριά επιβάτες δεν είδα πολλούς από αυτούς να αναζητούν ανοιχτά καταστρώματα, ντάλα ήλιους και βαπορίλα…στοργή και προδέρμ :P αναζητούσαν στην συντριπτική τους πλειοψηφία. Οπότε κατά την γνώμη μου το αποκαλούμενο (και αρκούντως υπερεκτιμημένο) ως καραβολατρικό κοινό, μάλλον αποτελεί μια αμελητέα ποσότητα σε σχέση με το σύνολο των επιβατών.

ΥΓ2 Να τηρήσουμε και το έθιμο :D τελειώνοντας με μία γκρίνια. Ως επιβάτης και πελάτης της εταιρείας θα επιθυμούσα η εταιρεία να βγάλει πιο ρεαλιστικά ωράρια που να ανταποκρίνονται στις πραγματικές συνθήκες. Και δεν εννοώ τις καθυστερήσεις λόγω έκτακτης κίνησης, καιρού και απρόβλεπτων. Εννοώ ότι ακόμα και υπό απολύτως κανονικές συνθήκες, νομίζω ότι δεν έχει φθάσει ποτέ στην Τήνο στις 11.15, και πολύ σπανίως φθάνει στη Μύκονο στις 12.00, ή φεύγει από Άνδρο στις 15.25. ή φθάνει την Ραφήνα στις 17.00.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

κι όμως, αν και χωρίς προσφορές στα ΙΧ, τα πάει αρκετά καλά σε αυτόν τον τομέα.

(βέβαια οι λέξεις φορτηγό και πούλμαν είναι σχεδόν άγνωστες στο πλήρωμά του).

Link to comment
Share on other sites

Ekana kai go me ti seira mou to maiden mou me to Ithaki apo Rafina stis 18.30. Apo kosmo liga pragmata (anamenomeno) pragma pou ekane to taksidi politismeno kai aksioprepestato, me 4 fortiga kai 22 ix stin Andro.

και στο καιρό μια χαρά περάσαμε το καβοντόρο με 7-8αράκι. Θα έλεγα ότι ανταγωνίζεται στα ίσα την Ποπάρα στο ταξίδεμα

Tha symfoniso se afto, apo oti exo paratirisi den kanei katholou rolling (opos o Theologos) pou nomizo oti einai to pio enoxlitiko kounima. Pithcing kai liga trantagmata logo taxytitas otan anevainoun ta beaufort.

Ως επιβάτης και πελάτης της εταιρείας θα επιθυμούσα η εταιρεία να βγάλει πιο ρεαλιστικά ωράρια που να ανταποκρίνονται στις πραγματικές συνθήκες. Και δεν εννοώ τις καθυστερήσεις λόγω έκτακτης κίνησης, καιρού και απρόβλεπτων. Εννοώ ότι ακόμα και υπό απολύτως κανονικές συνθήκες, νομίζω ότι δεν έχει φθάσει ποτέ στην Τήνο στις 11.15, και πολύ σπανίως φθάνει στη Μύκονο στις 12.00, ή φεύγει από Άνδρο στις 15.25. ή φθάνει την Ραφήνα στις 17.00.

Afto tha prepei ontos na diorthothei. to ploio kanei tin Andro se 1h 40' Tino 3h 30-35' kai Mykono 4h 15'. Gia pollous symasia den exei na ftaseis protos alla na ftaseis tin ora pou lei to dromologio

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Δεν ξέρω για το δρομολόγιο προς τα νησιά (όπου εμπλέκονται πολλοί παράγοντες λόγω των προπορευόμενων), αλλά στο δρομολόγιο της επιστροφής στη Ραφήνα που το έχω πάρει 2 φορές, 17:20 βγαίναμε από το πλοίο. Δηλαδή, 3:20 από Τήνο.

Link to comment
Share on other sites

αληθευει οτι σημερα το πρωι ο ιθακαρος τα εριξε στο ferry 2 φορες?

οι φημες λενε οτι το περασε πριν την τηνο οπου εδεσε πρωτο (και εφυγε δευτερο λογω κινησης) και το ξαναπερασε απο τηνο για μυκονο

Link to comment
Share on other sites

Μμμμμ. τελικα υπαρχει κι αλλος που τη στηνει στην καμερα για να δει τις ταυρομαχιες. ετσι εγινε περιπου με τη διαφορα οτι το ιθακη δεν εφυγε δευτερο λογω κινησης απο την τηνο αλλα περιμενε την ωρα του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φέτος έκανα 4 ταξιδάκια με το Ιθάκη από Ραφήνα και μπορώ να πω ότι σε κανένα ταξίδι δεν είχε αυτό που λέμε πολύ κόσμο, αν και των φρονίμων τα παιδιά….στο Ιθάκη βγάζουν αριθμημένη. :rolleyes: Ακόμα και αρχές Αυγούστου σε πρωινό από Ραφήνα υπήρχαν 1-2 άδεια τραπεζάκια στο Goodys (οι γνωρίζοντες καταλαβαίνουν τι σημαίνει) και μάλιστα μια αρειμάνια επιβάτις είχε το θράσος να πιάσει ένα ολόκληρο τραπέζι στο Goodysνα βάλει 2-3 καρέκλες για κρεβάτι και να το ρίξει στον ύπνο και μάλιστα με ένα προκλητικό τρόπο, λες και ήταν στο σπίτι της, σε χώρο που υποτίθεται ότι πάει ο άλλος για να φάει. Και προς μεγάλη μου απογοήτευση δεν βρέθηκε ένα μέλος του πληρώματος να την επαναφέρει στην τάξη. Τα ίδια σχεδόν και σε επιστροφή μετά της Παναγίας, και με εντελώς γεμάτο γκαράζ πάνω στο πλοίο είχε μεν αρκετό κόσμο, αλλά δεν επικρατούσε ο γνωστός πανικός. Μικρή γαρ η πίτα και πολλά τα στόματα φέτος…

Κατά τα λοιπά τα έχω πει και παραπάνω, απλώς στα παράπονα για το ρεαλιστικό των δρομολογίων, να προσθέσω και άλλες 2 παρατηρήσεις. Στην μεγάλη αίθουσα των αεροπορικών (στην αριστερή πλευρά του πλοίου) και ειδικά κοντά στα παράθυρα είχε ένα κραδασμό/θόρυβο που ώρες-ώρες ήταν πολύ ενοχλητικός και θα ευχόμουν να μπορούσε να διορθωθεί. Και βεβαίως το ημίκλειστο κατάστρωμα, το και θςρμοκήπιο αποκαλούμενο, το οποίο βεβαίως είναι πολύ πρακτικό όταν έχει αέρα, αλλά ότι έχει μπουνάτσα και καύσωνα..άστα να πάνε. Πέρα όμως από την ζέστη αυτή καθαυτή τώρα υπάρχει και η τσιγαρίλα, καθότι μαζεύονται πλέον εκεί όλοι οι θεριακλήδες και με άπνοια, ζέστη, πολυκοσμία και τσιγαρίλα, νομίζω ότι θα πρέπει να προβλεφθεί κάποιος καλύτερος αερισμός.

gallery_1833_49_32749.jpg

gallery_1833_49_44405.jpg

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έκλεισε και γι'αυτό η σεζόν στη Ραφήνα! Το πλοίο λίγο μετά την επιστροφή από το δρομολόγιό του, πήρε καταπέλτη και έβαλε πλώρη για Πειραιά αφού πρώτα (όπως με ενημέρωσαν) έκανε μία περιστροφή γύρω από τον εαυτό του σφυρίζοντας. Με σφυρίγματα ανταπέδωσε τον χαιρετισμό και η ΠΟΠΑΡΑ που έφτανε εκείνη την ώρα, δείχνοντας πως, αν όχι όλων, τουλάχιστον των περισσότερων καπετανέων και πληρωμάτων το αυτί δεν ιδρώνει από κόντρες και "πολέμους" εταιριών!

Το πλοίο γύρω στις 21:30 έφτασε στο λιμάνι του Πειραιά και ήδη έχει πάρει θέση μάχης για την αυριανή επιστροφή του στη γραμμή της Συροτηνομυκονίας.

Link to comment
Share on other sites

Το Ιθακη ξεκινησε και παλι τα δρομολογια του απο τον Πειραια οπως εχει ηδη ειπωθει.Ας δουμε τη Δευτεριατικη πρωτη

του Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...