Jump to content
Shipfriends

Corsica Express Three (IMO 9135963)


Recommended Posts

Σε πρόσφατο update του Frankshipbrokers το πλοίο μαζί με τα αδερφά του Corsica Express Seconda και sardinia express διατείθονται προς πώληση.

CORSICA EXPRESS THREE INSPECTABLE AT SAVΟΝA/WEST COAST ITALY

TWINSCREW MONOHULL FAST FERRY (RINA CLASS/STERN RAMP / BOWTHRUSTER)

96 ITA 3560 103.50 14.50 507 0 151 4MT 35 OFFS

ΥΓ:Όποιος κάνει τον κόπο και μπει στο site έχει να δει ταχύπλοα που πουλιούνται με την ψυχή του.:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χθες το Corsica Express Three ήταν αναμμένο ως αργά το απόγευμα μετά από παρά πολύ καιρό και έπαιρνε πετρέλαια?? Λέτε να ετοιμάζεται για πουθενά:confused::confused:

Από ότι άκουσα το ταχύπλοο τέλος του μήνα θα την κάνει για την Ιταλία.

Τα σενάρια που κυριαρχούν είναι δύο.

1) Πάει για να βάαλει νέα αεροπορικά (λίγο απίθανο μου φααίνεται για τους λόγους που προείπε ο George)

2)Επιστρέφει οριστικά πίσω και στην θέση του έρχεται συμβατικό(πιο λογικό ακούγεται)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έπειτα από πολύ καιρό έχει και το ΑΙS ανοιχτό

Ενώ τα πλοία της SAOS Ferries παραμένουν ακόμα δεμένα.

Μιας και τα προβλήματα στα πλοία της ΣΑΟΣ δεν βλέπω να λύνονται και να ξεκινήσουν τα βαπόρια της όπως των αλλων εταιριων που τα καταφεραν εγώ θα πόνταρα τα λεφτά μου σε αυτό που προ καιρό είχε πει ο φίλος stolos:)

Για πρώτη φορά κίτρινο πλοίο στην πατρίδα του Ντέμη !!!
Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Από ότι άκουσα το ταχύπλοο τέλος του μήνα θα την κάνει για την Ιταλία.

Τα σενάρια που κυριαρχούν είναι δύο.

1) Πάει για να βάαλει νέα αεροπορικά (λίγο απίθανο μου φααίνεται για τους λόγους που προείπε ο George)

2)Επιστρέφει οριστικά πίσω και στην θέση του έρχεται συμβατικό(πιο λογικό ακούγεται)

Απο σήμερα και κάθε μέρα 09.00 & 19.00 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ-ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ

ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνει όντως για λίγες μέρες Αλεξανδρούπολη με καπετάνιο τον Γιάννη Σκλαβούνο και ύπαρχο τον Μαθιό Γαγλία.Αναχωρεί ξημερώματα στις 5:00.

Link to comment
Share on other sites

Η περιπτωση του μου θυμιζει αρκετα την περιπτωση των ΑΙΟΛΩΝ.

Να ρωτησω εγω αν θα ταξιδευει με ταχυτητες συμβατικου ή ταχυπλοου και αν θα εχουμε αυξηση στην τιμη του εισητηριου?

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνει όντως για λίγες μέρες Αλεξανδρούπολη με καπετάνιο τον Γιάννη Σκλαβούνο και ύπαρχο τον Μαθιό Γαγλία.Αναχωρεί ξημερώματα στις 5:00.

Aρα ο Υπαρχος του Γιωργος Βασιλειου απο την παραλαβη βγαινει εκτος μετα απο ολο αυτο τον καιρο, και ξανακατεβαινει στον Πειραια απο τα γραφεια (?) ο καπταιν Σκλαβουνος, καλοταξιδοι να ειναι ολοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαίνει όντως για λίγες μέρες Αλεξανδρούπολη με καπετάνιο τον Γιάννη Σκλαβούνο και ύπαρχο τον Μαθιό Γαγλία.Αναχωρεί ξημερώματα στις 5:00.

Έφυγε σήμερα το πρωί από το Πειραιά γύρω στις 07:00 για την Αλεξανδρούπολη.

Link to comment
Share on other sites

....Να ρωτησω εγω αν θα ταξιδευει με ταχυτητες συμβατικου ή ταχυπλοου και αν θα εχουμε αυξηση στην τιμη του εισητηριου? ..........

Ποιά είναι θεωρητικά τα όρια της ταχύτητας του συμβατικού;

Γιατί υπάρχει και η ταχύτητα του συμβατικού Ν.Τ

Οσο για τις μεταφορές των φορτηγών,το ερώτημα ισχύει και για τους Αίολους,

τί θα γίνει με τα επικαθήμενα;Θα αλλάξουν τρόπο φόρτωσης τα γραφεία;

Γιατί άλλο να φορτώνεις το επικαθήμενο στον Πειραιά και να το παραλαμβάνει

ο συνεργάτης σου στο νησί και αντίστροφα, κι άλλο να αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς λαστιχοφόρο με καμπίνα, που θεωρητικά θα πρέπει να συνοδεύεται απο οδηγό.Λογικά αλλάζουν τα ναύλα.

Κι αν το δρομολόγια του κόρσικα,ας πούμε είναι 1,5 ώρα δρόμο,άρα είναι κοντά,θα έχει και απογευματινό-βραδινό δρομολόγιο κλπ,στα ενδοκυκλαδικά που είναι τόσα λιμάνια τί θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βλέποντας το από το AIS δεν ανέβηκε και με ιδιαίτερα οικονομική ταχύτητα....28μίλια βγάζει τον Μ.Ο. !

Πάντως εκεί λογικά θα ταξιδεύει στα 17-18??

Και επίσης με αυτές τις δρομολογήσεις των ταχύπλοων τίθετε το ερώτημα....είναι μια λύση για ταχύπλοα τον χειμώνα???(εγώ προσωπικά είμαι αντίθετος)

Link to comment
Share on other sites

....Να ρωτησω εγω αν θα ταξιδευει με ταχυτητες συμβατικου ή ταχυπλοου και αν θα εχουμε αυξηση στην τιμη του εισητηριου? ..........

Ποιά είναι θεωρητικά τα όρια της ταχύτητας του συμβατικού;

Είχαμε κάνει την ιδία συζήτηση γιο Αίολος Κεντερης Ι. Και οι απόψεις διίστανται.

Ο AiolosII είχε πει άνω των 24,5 κόμβους.

Επίσης μια παράμετρος που σχεδόν κανένας δεν σκέφτηκε είναι ότι ταχύπλοο για την επιθεώρηση είναι όταν ταξιδεύει με 24,5 και άνω κόμβους

Ενώ εγώ είχα πει άνω των 28 κομβων.

Έλεγα θα το πει κανένας αυτό το λεπτό θέμα. Εάν και είχα ακούσει ότι πάνω από τα 28 κόμβους θεωρείται ταχύπλοο. Όταν πάει κάτω από 28 κόμβους η επιθεώρηση πρέπει να έχει ζητήσει να γίνουν κάποιες τροποποιήσεις στο πλοίο.:rolleyes:

Όποτε η απάντηση πρέπει να είναι ανάμεσα στα 24,5-28 κόμβους.B)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι υπαρχει καποιος τυπος (διεθνως) που ξεχωριζει συμβατικο απο ταχυπλοο NT. νομιζω καποια σχεση ταχυτητας βαρους. αυτο γινεται απο "τη μανουλα του". ετσι βγαινουν και τα equipoment number κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι σε γραμμή-πορθμείο και απόσταση περίπου 30 μίλια να αξίζει να συζητάμε για την ταχύτητα που θα ταξιδεύει. Κανέναν δεν ενδιαφέρει, εάν θα κάνει 1, 1.30 ή 2 ώρες. Όταν μιλάμε για ένα από τα φτωχότερα και απομονωμένα νησιά του Αιγαίου...εκείνο που ενδιαφέρει πρωτίστως είναι η τιμή του εισιτηρίου. Και πολύ φοβάμαι ότι η υπόθεση των Αίολων δημιούργησε προηγούμενο για σημαντική αύξηση. Ελπίζω να διαψευσθώ.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τιμή εισιτηρίου 17,00. Γνωρίζουμε πόσο είχε επί ΣΑΟΣ;

Η ίδια ακριβώς,μόνο που το ΝΟΝΑ ΜΑΙΡΗ πήγαινε με 14-15,και το corsica απο

23-26.Τόβλεπα χθές απο την Καμαριώτισα για Αλεξ/πολη. Ολες τις ταχύτητες άλλαξε ο καπτάν Γιάννης ,μέχρι να πάρει τον καιρό δευτερόπρυμα και να συνεχίσει με μ.ο 23-26.

Ομως αγαπητέ samos, αφού είδες την τιμή του επιβάτη, δύσκολο ήταν να δείς και την τιμή του ΙΧ,ή του 4μετρου, για να επιβεβαιωθείς ότι αυτές είναι τιμές ΤΧ;

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τιμή εισιτηρίου 17,00€. Γνωρίζουμε πόσο είχε επί ΣΑΟΣ;
Η ίδια ακριβώς,

Δεν ξέρω που βρήκες τις παλιές τιμές και λες ότι είναι ίδιες, αλλά εγώ άλλα βρήκα.

Και εάν είναι σωστά αυτά που λέει "Η ΓΝΩΜΗ", τότε μιλάμε για αύξηση 38%.

Πιο ακριβό το ταξίδι Αλεξανδρούπολη - Σαμοθράκη

(10/06/2008 10:46)

Πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη θα χρειαστεί να βάλουν φέτος όσοι επισκεφθούν το νησί της Σαμοθράκης, καθώς οι ναύλοι για το πλοίο που εκτελεί το δρομολόγιο από την Αλεξανδρούπολη προς το νησί του Έβρου και τούμπαλιν, είναι ακριβότεροι κατά 12%, σε σύγκριση με πέρυσι.

Συγκεκριμένα, το εισιτήριο για κάθε επιβάτη κοστίζει φέτος 12,30 ευρώ, έναντι 11 πέρσι, ενώ για το Ι.Χ. αυτοκίνητο το κόστος της απλής μετακίνησης ανέρχεται σε 50 ευρώ για τα μικρά και 63 ευρώ για τα μεγαλύτερα, έναντι των 45 και 58,5 ευρώ αντίστοιχα πέρσι.

http://gnomi-evros.gr/show_archive.cfm?id=20934&obcatid=8

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες μικροεπισκευές κάνει το βαπόρι στην Αλεξανδρούπολη, βάζει την άγκυρά του και ετοιμάζεται να κατέβει Ραφήνα. Το θέμα είναι αν το πλήρωμα θα το αφήσει να κατέβει γιατί έχουν να πληρωθούν κοντά 3 μήνες.

Χριστούγεννα έρχονται, έλεος. Για τη ΣΑΟΣ λέγαμε χειρότερη μου φαίνεται η κατάσταση εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
...στο CORSIKA το οποίο δεν ξέρω τί γίνεται. Ξεχασμένο στην Αλεξανδρούπολη είναι ή υπάρχει λόγος που είναι τόσο καιρό εκεί;
Ξεχασμένο το πλοίο σίγουρα δεν είναι...τι είναι αναπτήρας να το ξέχάσουν?:rolleyes: Τους λόγους που μένει εκεί πάνω δεν τους ξέρω, αλλά η ΕΡΤ μιλάει για εκκρεμότητες σχετικά με τις ζημιές που έγιναν στο ατύχημα της Σαμοθράκης.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Aπ' ότι πήραν τ'αυτιά μου δεν υπάρχει πλέον το πρόβλημα με τα ασφαλιστικά μέτρα κατα του πλοίου αλλά απο σήμερα το μεσημέρι αρχίζει ξανά η επάνδρωση του πλοίου για την επιστροφή του.

Μήπως ξέρουμε τπτς περισσότερα???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...