Jump to content
Shipfriends

Kydon (IMO 8916607)


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 408
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπερα σε ολους κ συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια που με πολυ μερακι κανετε.Ειμαι ο Γιωργος κ προερχομαι απο διαφορετικο χωρο (μοτοσυκλετιστης) κ θα μπω κατευθειαν στο θεμα..

το καλοκαιρι που μας ερχεται εχω κανονισει ταξιδι στην ευρωπη (με μοτο παντα) κ εκλεισα εισητηρια για Βενετια με την ΑΝΕΚ κ το Σοφοκλης Β.

επειδη απο οσα προλαβω να διαβασω εχετε αρκετες γνωσεις κ εμπειριες θα ηθελα την γνωμη σας για το πλοιο αυτο.Εχω ταξιδεψει πολλες φορες για Κερκυρα με τα παλατια απο τα οποια εμεινα ευχαριστημενος.περυσι ταξιδεψα με τα κοκκινα για Ανκονα απο τα οποια εχω τις καλυτερες εντυπωσεις.Πεντακαθαρα,ανετα,χωρις κραδασμους,καλο κ οικονομικο φαγητο κ βεβαια την καλυτερη καφετερια πισω στην πλωρη με απιστευτη θεα.

νομιζα οτι κοιμομουν σε σπιτι απο την ευσταθια που ειχαν!!

Ειναι ετσι κ ο Σοφο?ρωτω διοτι ειναι πολλες οι ωρες (32 πανε + 32 ελα)κ εχει σημασια το περιβαλον κ ο τροπος πλευσης του πλοιου.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος πλευσης ειναι μια χαρα και πιστευω οτι δεν θα σας προβληματισει.

Απο κει και περα Παλατι εσωτερικα δεν ειναι σε καμια περιπτωση.Οποτε μην περιμενεις να βρεις την πολυτελεια που εχουν τα Παλατια.

Λιτοι χωροι γενικα αλλα πολυ ανετοι και οπως ειπα και μερικα ποστ πιο πανω τεραστιες καμπινες

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...ναι αυτο για τις ευρηχωρες καμπινες το διαβασα κ μου αρεσε ομολογω μιας κ εχω κλεισει 2κλινη εξωτερικη.

βασικα ηθελα να ανεβω με τα παλατια Βενετια αλλα δεν ταιριαζαν τα δρομολογια με την αδεια μου.Η Ανκονα παλι (που σημαινει κοκκινα) πεφτει αρκετα χαμηλα μιας κ προορισμος θα ειναι η Γερμανια.

οπως κ να εχει καλα θα ειναι,διακοπες παμε,ευκαιρια να δουμε κ την ΑΝΕΚ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Μια απορία ποιο είναι το πλοίο Σοφοκλής Βενιζέλος?? Γιατί εγώ ξέρω ότι η ΑΝΕΚ έχει μόνο το Σοφοκλής Β

Ελπίζω να κάνεις πλάκα:D

Εν πάσει περιπτώσει, εάν όντως δε ξέρεις και εντελώς πληροφοριακά είναι το ίδιο καράβι. Απλά, το έχουνε βγάλει ΣΟΦΟΚΛΗΣ Β. για να μη το μπερδεύει ο κόσμος με το ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ.

Εαν τύχει να δεις ποτέ το καράβι απο κοντά θα προσέξεις ότι στο όνομα μετά το Β είναι χτυπημένα τα γράμματα Ε και Ν αλλά όχι βαμμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το βαπορι ονομαζεται επισημως ΣΟΦΟΚΛΗΣ Β.(τουλαχιστον ετσι το εχει και το equasis αλλα και οπου αλλου μπορεσα να ψαξω.)

Κοιτωντας παντως καποιες φωτο πραγματι ο CptAris εχει δικιο και στην πλωρη γραφει SOPHOCLES VEN.

Ισως η αρχικη σκεψη τους να ηταν να ονομαστει ετσι το βαπορι και μετα να αλλαξαν γνωμη.Αλλωστε το ονομα με το οποιο ηρθε στην Ελλαδα και ειχε κατα τη διαρκεια της μετασκευης ηταν ΣΟΦ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ.Σχετικη φωτο υπαρχει στον Σουηδο

Στην ανακοινωση παντως που αναφερει ο Panagia Ekatontapiliani νομιζω οτι λενε ολο το ονομα για να μην μπερδευτει κανεις.;)

Link to comment
Share on other sites

σοφοκλης β. ονομαζεται επισημως. η αρχικη σκεψη ηταν σοφοκλης βενιζελος, μετα εγινε σοφοκλης βεν. και στο τελος, λιγο πριν ξεκινησει σοφοκλης β. για να αποφευγεται το μπερδεμα. διαφοροι επωνυμοι επαγγελματιες καραβολατρες διεκδικουν την πατροτητα της ιδεας, που επισημως ανηκει στον σηφη βαρδινογιαννη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα σε ολους..

συγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση (εντυπωσεις δλδ) αλλα οφειλω να το κανω λογω της αγαπης σας για τα πλοια κ τις πληροφοριες που βρηκα εδω.

λοιπον οι εντυπωσεις απο τον Σοφοκλη ειναι...:(:( θλιβερες.

(εξαιρειται το φιλικο πληρωμα κ οι ανετες εως τεραστιες καμπινες).

το ταξιδι μου Πατρα-Βενετια-Πατρα δεν ηταν οτι καλυτερο,βρωμικο παντου,ελειπη καθαριοτητα στους κοινοχρηστους χωρους,φτωχο σε ποικιλια φαγητο,τρομερη καθυστερηση στην αναχωρηση της επιστροφης απο Βενετια.30 λεπτα αναμονη ορθιοι σαν τα γαιδουρια για να ετοιμασουν (στα πεταχτα) τις καμπινες κ να μας δωσουν τα κλειδια.(ειχε φτασει αργα κ επρεπε να φυγει στην ωρα του, ειπαν..).:mad:

θορυβος στις καμπινες απο τα πατηματα κ τις καρεκλες των καταστρωματων πανω απο τις καμπινες .δωσαμε 700 ευρω :eek: κ ματι δεν κλεισαμε!!αθλιο κ πολλες παραμελειμενες φθορες στο μπανιο της καμπινας.

ελειψη χωρου παρκιν για τις μοτο (ειχα κ φθορα).

με τιποτα δεν ξαναταξιδευω για Βενετια η΄οπου αλλου με αυτο!!!

Edited by varth
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αμα ειναι ετσι οπως τα λες ειναι οντως θλιβερο.Εγω παντως που ταξιδεψα περυσι το πλοιο ηταν αψογο παρολο τον κοσμο που ειχε (τέλος καλοκαιριου) και καλοταξιδο.

Edited by mpolo
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ varth θα πρέπει να ήσουν όντως άτυχος στο ταξίδι διότι απο τη μεριά μου δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο ταξίδι Βενετία - Ηγουμενίτσα. Στα εξωτερικά καταστρώματα το πλοίο ήταν πεντακάθαρο. Ειδικά μετα τον νυχτερινό ύπνο, ξύπνησα νωρίς για να απολαύσω τον καφέ μου στο πίσω εξωτερικό μπαρ πριν πλακώσει το μπουλούκι. Πέτυχα το πλήρωμα να βάφει ένα μεγάλο μέρος των πλαινών καταστρωμάτων αλλά και το χώρο που είναι τα μηχανήματα για τον πρύμνιο καταπέλτη. Οι εσωτερικοί χώροι έλαμπαν και ήταν πολύ ευρύχωροι. Το φαγητό ήταν μια χαρά και ειδικά μετά απο 10 μέρες στην Ιταλία, τα φασολάκια με μια κομματάρα τυρί (τη φέτα εννοώ :P ) ήταν μια πανδαισία! :D Επιβιβαστήκαμε στη Βενετία 2,5 ώρες πριν την αναχώρηση, μόλις μια νταλίκα είχε προλάβει να μπει, και φύγαμε ακριβώς στην ώρα μας. Επειδή και εμείς είμασταν 3 μηχανές, οι 2 που κατεβαίναμε Ηουμενίτσα μας βάλαν δίπλα απο τον πρύμνιο καταπέλτη οπότε βγήκαμε και πρώτοι. Η καμπίνα όντως τεράστια, πεντακάθαρη και πολύ ήσυχη, ίσως επειδή ήταν τετράκλινη εσωτερική.

Στα σημεία που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι οι "δημόσιες" τουαλέτες ήταν αρκετά βρώμικες και ψιλομύριζαν. Επίσης στο μπάνιο της καμπίνας δεν υπάρχει κάποια διαβάθμιση στο δάπεδο στην περιοχή της ντουζιέρας με αποτέλεσμα τα νερά να κυλάνε παντού. Φαντάσου δηλαδή τι έγινε όταν έκαναν 4 άτομα ντουζ. Γενικώς τις τουαλέτες τους πρέπει να τις περιποιηθούν με τη πρώτη ευκαιρία.

Οπότε αν θεωρείς αίσχος το ταξίδι σου, διάβασε και την εμπειρία μου στο ανέβασμα Ηγουμενίτσα- Ανκώνα. Βάση αυτού, το ταξίδι με τον Σοφοκλή ήταν προσωπικά, μια κρουαζιέρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

@thanosp..

εχεις κ εσυ καλα πραματα να θυμασαι..χα,χα

παντως μετα το φετινο δεν ξαναεχει ΑΝΕΚ για Ανδριατικη με τιποτα!!

θυμαμαι το ταξιδι περυσι με τα Κοκκινα για πανε-ελα Πατρα-Αγκωνα κ χαμογελω ακομα..αλλο επιπεδο.!!

φετος (2010) θα παιξει Μινωικες η΄θα το σπασω σε Κοκκινα για Αγκωνα κ Παλατια απο Βενετια κατα την επιστροφη.περιμενω τα νεα δρομολογια για να κλεισω εισητηρια,λογικα σε κανα μηνα θα βγουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

δεν ξερω αν αλλαξε στη φετεινη ετησια ή απλα δεν το ειχα παρει χαμπαρι, αλλα στη γιρλαντα του υπαρχουν... φρεσκιες λαμπες που ολες βγαζουν λευκο και οχι κιτρινο φως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 5 months later...

Το Σοφοκλής Β αναμένεται να έρθει πρώτα στο Πειραιά, να αφαιρέσει τα σωστικά του, μετά να πάει στο Πέραμα για 4-5 ημέρες και στη συνέχεια να πάει για το δεξαμενισμό στα Ναυπηγείο της Ελευσίνας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...