Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Δεν ξέρω εγω εξακολουθώ να θεωρώ οτι το Πειραιάς Χανιά Πειραιάς για το 4αρι θα ηταν το καλύτερο δρομολόγιο, δεδομένου οτι ολα τα κρητικά κάνουν 9 ώρες πλέον.. Επισης και απο απόψη ταχύτητας το πάνε αρκετά χαμηλότερα απ’ οτι μπορεί..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν εχει μελτεμια (φετος δεν εχει καθολου) το 4αρι θα ζοριζοταν πολύ και θα το βγαζε σε περισσοτερες ώρες στανταρ. 
Οποιος θελει γρήγορα πάει με αεροπλανο πλεον θεωρώ

Edited by polmyt
quote
Link to comment
Share on other sites

3 χρονια στα Χανιά και 1 χρονο στο Ρέθυμνο ηταν ανάρπαστο.. Αέρα και καθυστέρηση μπορει να εχει παντού..  Δεν ειναι απο ζάχαρη.. οι Κυκλαδες ειναι τα κατεξοχήν νησιά με αέρα το καλοκαίρι. Επισης οταν κατέβαινε Κρήτη η ταχυτητα του ηταν σταθερά πάνω απο 36 και άγγιζε και τους 40 οταν χρειαζόταν.. 

Edited by HIGHSPEED 6
Link to comment
Share on other sites

Μα μιλάμε για πριν απο 15 χρόνια. Το πλοίο τότε ήταν σχεδόν νεότευκτο, η οικονομική κατάσταση της πλειοψηφίας των επιβατών διαφορετική, τα κόστη (ειδικά καύσιμα) πολύ χαμηλότερα, και η επιλογή του αεροπλάνου όχι και τόσο ανταγωνιστική. Εκτός των άλλων, με τα σημερινά δεδομένα, για να φέρει τουλάχιστον τα ίδια (οικονομικά) αποτελέσματα με την τωρινή του γραμμή, θα έπρεπε το εισιτήριο να έχει γύρω στα 100€ και το πλοίο να ταξιδεύει γεμάτο..

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό νεότευκτο αν συντηρείται καλα δε παίζει κανένα ρόλο! Για τα οικονομικά θα συμφωνήσω, αλλα και Σαντορίνη που εχει με το WCJ ή Μύκονο 85€ το εισιτήριο δε το λες και φθηνό 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω για τα αλλα παντως η κατανάλωση καυσιμου του WC Jet ειναι τεραστια...Πρεπει να βγαλει τα εξοδα του...Σε εταιρεια μοναχοβαπιρη ή αντε με κανα 2 δεν θα επιβιωνε...

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Superfast VI said:

Αστεία αστεία η γραμμή αυτή θα του πήγαινε γάντι (αν και το θέλω στη Ραφήνα γιατί είναι πολύ ωραίο βαπόρι) 

Για μένα το ιδανικό για τη γραμμή του Νάξος χειμώνα - καλοκαίρι.

Με αυτό το γκαράζ δε θα χρειάζεται και το Μπλου Σταρ 1 στη θέση του Πάτμος το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο, σκέψη είναι.

Δεδομένου ότι τη γραμμή αυτή είχε εξυπηρετήσει το μικρότερο μεν, αρκετά πιο δυσκίνητο στη μανούβρα δε Εξπρές Ερμής, αλλά και το μεγαλύτερο μεν, πιο ευέλικτο δε Νήσος Χίος δε θεωρώ πως η εξυπηρέτηση της γραμμής αυτής δεν είναι mission impossible για ένα πλοίο σαν το Andros Queen.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ οριακό για τα λιμάνια της Ηραλειάς και Σχοινούσας λαμβάνοντας υπόψιν τις ελικτικές του δυνατότητες.Σίγουρα στη μανούβρα δεν είναι Πρέβελης,αλλά δεν είναι και Blue Star Chios.

Ο βαπόραρος αυτός όπως είναι κάνει για Πάρο Νάξο Σαντορίνη,σε αυτή τη γραμμή θα προκαλέσει μεγάλη αίσθηση.Με τα σινιάλα της Golden και αφού οι Στεφάνου είναι χομπίστες,ας το επιχειρήσουν.Και τους θερινούς μήνες να το δίπλωναν με το υπερταχύπλοο Golden Princess.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, Haris Vlogs said:

Αν δεν είναι φήμη γιατί δεν αγόρασε το Άρτεμις που είναι εκτός δρομολογίων και πωλείται και αγόρασε τον Πρωτέα ο οποίος έχει και δρομολόγια και είναι και παλαιότερο 

Ίσως η Blue Star να μην θέλει να πουλήσει την Artemis στη Seajets αφού ο Ηλιόπουλος προσπάθησε να θάψει τη συμφωνία Attica/ANEK

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, marioskef said:

Να κάνω μια πρόβλεψη ότι ειδικα μετά τα σημερινά γεγονοτα και το βαρύ όνομα που πλέον φέρει,  δεν θα παραμείνει για πολύ καιρό στο στόλο της blue star; Είτε ΑΝΕΚκαι μετονομασία,  είτε πούλημα σε τρίτους...

Γενικά το πλοίο κουβαλαει πολλα δυστυχήματα στο ιστορικό του…εγώ προβλέπω δρομολόγηση στην Αδριατικη, και άμεση επιστροφή του Αριάδνη.

Edited by proud_ionian
μεταφορα
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, MILTIADIS said:

Στην Alphaglobe Shipping.

Μηπως υπαρχει σαν σκεψη να φερουν πίσω το Κυδων που ειναι ναυλωμένο απο την ανεκ στη θεση του;

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε ξανασυζητηση αυτα σε 3-4 τοπικ (Kydon, ANEK, Συγχώνευση, Κουτσομπόλης). Κανείς δεν ξέρει τι έχει κατά νου η διοίκηση, ειδικά μετά τα πρόσφατα εγκληματικά γεγονότα.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως έχει αγριέψει πολύ η κατάσταση στην Ελληνική ακτοπλοΐα. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν έχουν αυξηθεί σε ποσότητα τα ατυχήματα (μικρά ή μεγάλα) όμως η φετινή χρονιά είχε τουλάχιστον 3 πάρα πολύ σοβαρά ατυχήματα και 1 δολοφονία. Τι φταίει τέλος πάντων; Όλα φταίνε μάλλον και η κατάσταση δείχνει μια ζούγκλα. Ρισκάρεις και μόνο που μπαίνεις σε πλοίο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι της λογικής να συγκρίνω το κακό με το χειρότερο για να πω στον εαυτό μου πως είναι οκ τα πράγματα. Να συγκρίνουμε το κακό με το καλύτερο;

Στα αεροπλάνα γιατί δεν έχουμε τέτοια συχνότητα ατυχημάτων; Μηδενίζει εκεί η νοοτροπία μας σε θέματα ασφαλείας. Πως γίνεται αυτό και στα πλοία δεν γίνεται; 

Δεν τρελαίνομαι ακριβώς, προβληματισμός ήταν. Το Αικατερίνη Π μόνο του φέτος είχε 2 ατυχήματα ( ανεξάρτητα αν έφταιγε ή όχι ). 

Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρίνω το κακό με το χειρότερο, απλά σου λέω ότι το πρόβλημα είναι γενικό και δεν έχει να κάνει μόνο με τα πλοία. Πόσα συμβάντα έχουμε στα αεροπλάνα, πόσα παρά τρίχα αποφευχθέντα και πόσα από αυτά μαθαίνουμε δεν ξέρω να στο πω. Σαν πολύ συχνός ταξιδιώτης όμως μπορώ να σου απαριθμήσω κάμποσα περιστατικά που προκαλούν ερωτηματικά σε δικές μου πτήσεις, και μόνο τα τελευταία 1-2 χρόνια να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/25/2023 at 12:08 AM, sv1kyk said:

Το Αρτεμις πριν μερικες επιθεωρηθηκε απο ακτοπλοο του Αργοσαρωνικου. Ιδωμεν..

Δεν θα μου έκανε εντύπωση να το διεκδικήσει η γνωστή εταιρεία. Μπορώ να πω πως θα ήταν μια ωραία προσθήκη στον στόλο προκειμένου να "παίξει μπάλα" με τα ήδη υπάρχοντα πλοία ή ακόμα και να αφοπλίσει κάποιο! Μακάρι όλα να πάνε κατ ευχήν 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...