Jump to content
Shipfriends

H Γωνιά του Γραφίστα


George

Recommended Posts

Ωραιος ΣΕΙΡΙΕ;)και μενα μ αρεσει πολυ,ειδικα η γραμματοσειρα και το κοκκινο στα γραμματα.Νομιζω πως αυτο το πλοιο,λογω της μεγαλης πλευρικης επιφανειας(χαρη στο ανω γκαραζ)θελει σχεδια ωστε να καλυπτεται ολος αυτος ο κενος χωρος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 347
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

το σχεδιο του σειριου ειναι αρκετα ωραιο, σιγουρα ομως δε θα εχει αυτα τα χρωματα αν ερθει στη strintzis ferries. ισως να μη θελει τη μπλε γραμμη αλα επτανησος. τα κοκκινα γραμματα ειναι ωραια λυση παντως για πολλες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

...σιγουρα ομως δε θα εχει αυτα τα χρωματα αν ερθει στη strintzis ferries.

Συμφωνώ απολύτως φίλε μου proud. Oύτε μία στο εκατομμύριο !!! :D

Απλά το πήγα λίγο "πιό πέρα" το πράγμα για να δείξω ότι δεν υπάρχουν μόνο το άσπρο και το μπλε ως χρώματα για τα πλοία, ή και ότι μπορούν να γίνουν και άλλοι συνδυασμοί με τα δύο αυτά συγκεκριμμένα χρώματα και με την πρόσθεση ενός τρίτου (πχ. κόκκινο).

Λίγη φαντασία χρειάζεται μόνο, την οποία και προφανώς χρησιμοποιούν με ...φειδώ :D οι ακτοπλοικές μας εταιρείες. Έτσι φτάσαμε στο αποτέλεσμα τα τελευταία χρόνια, τα πρώην κατάλευκα (νοσοκομειακά :P) ακτοπλοικά μας, να ...μεταλλαχθούν σε μισό - μισό, άσπρο - μπλε, (ΒLUESTAR, NEL LINES, STRINTZIS, SAOS, HSW.......). Από χρήση γραμματοσειρών μάλιστα....... άστο καλύτερα, μην το αναλύσουμε γιατί θα μας πιάσει θλίψη.

Βέβαια υπάρχει κάποια δικαιολογία :rolleyes: για αυτές τις επιλογές χρωματισμού. Για να χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα στην τύχη τα ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ, ΜΥΤΙΛΗΝΗ, SUPERFERRY, αρκούν δύο ναυτικοί με δύο κουβάδες μπογιά και ...μπαντανόβουρτσες κατά την παραμονή του πλοίου στο λιμάνι για να το ψιλο-καλλωπίσουν. Ενώ τα περισσότερα χρώματα ή τα πιό "πολύπλοκα" σχέδια, απαιτούν και μεγαλύτερη φροντίδα συντήρησης.

Προσωπικά μου αρέσουν τα χρώματα, οι συνδυασμοί τους, και το κάπως πιό προχωρημένο "χρωματικό design" στα πλοία. Δεν μιλάω φυσικά ούτε κατά διάνοια για extreme καταστάσεις σε στυλ AIDA CRUISES ή MOBBY ...ΤΑΔΕ. Δεν με χαλάει όμως καθόλου μα καθόλου το στυλ χρωματισμού στα πλοία της ENDEAVOR LINES, ή ο συνδυασμός χρωμάτων και σχεδίου στο ΠΡΕΒΕΛΗΣ και στο ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ. Δεν το κρύβω άλλωστε ότι πολύ θα μου άρεσε να έβλεπα κάποια στιγμή το "ομορφότερο Ελληνικό φέρρυ" κάπως έτσι... :)

Τέλος όσον αφορά τις γραμματοσειρές, στην φωτό του ...ΙΘΑΚΗ (!!!) που παρέθεσα πιό πάνω, νομίζω ότι είναι ορατότατη η πολύ καλύτερη εμφάνιση του "λογοτύπου" της εταιρείας.

post-929-128326984121_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το κολακευει η ραφλες λουριδα(αν και δεν την πολυσυμπαθω στα αλλα πλοια)αλλα επειδη εχω δοκιμασει κ εγω να φτιαξω λευκη την ΑΡΙΑΔΝΗ,νομιζω πως πρεπει να μην εχει τις μαυρες λουριδες στα παραθυρα και το πιο σημαντικο,η Κρητη στο φουγαρο πρεπει να ειναι ευθεια και οχι να γερνει:rolleyes:Αν εχεις χρονο ΣΕΙΡΙΕ,κανε μια δοκιμη με τα χαρακτηριστικα που περιγραφω(και χωρις το τεραστιο ΑΝΕΚ:rolleyes: στην τσιμινιερα,μονο την Κρητη):)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που τα γούστα μας δεν συμπίπτουν...οπότε μπορούμε να τα μοιράσουμε...σαν πολιτισμένοι άνθρωποι.:D

...πιθανή εκδοχή θεωρώ να είναι ο διάδοχος της Σουπερφεράκλας, με μια μικρή μετασκευή. Πιστεύω ότι θα είναι μια πολύ καλή και οικονομική λύση στα χνάρια του ADCC.
Φυσικά το HORUS/HONEY στο Αιγαίο και χωρίς τις ακαλαίσθητες βάρκες....ως Superferry III;)
το venus δειχνει ελαφρα ωραιοτερο, γιατι δεν εχει φαει τις προσθηκες του αλλου (βαρκες, deck αναμεσα στις τσιμινιερες κλπ).
Και απομένει το VENUS...για άξιος αντιακταστάτης του Κεφαλονιά.:D

post-31-12832698414_thumb.jpg

post-31-128326984143_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αφου κανεις που κανεις τον κοπο, κανε το και μια στα χρωματα της strintzis ferries.;)

Eκεί εσύ, επιμένεις..... :D Αφού σου το είπα χριστιανέ μου...

Το προσπάθησα παιδιά, να μην χαρώ την νιότη μου και την ομορφάδα μου !!!:PΑδικείτο κατάφωρα το καραβάκι.

Τέλος πάντων, μέρα που είναι σήμερις, τ' Άι Νικόλα :), ας μην σε κακοκαρδίσουμε. Αφιερωμένη εξαιρετικά !!! :)

post-929-128326984147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και τον νησος χιος και το σειριο για το χρονο τους:):)

πιστευω οτι η version του σειριου (χωρις μπλε ριγα και με λευκες ριγες στην τσιμινιερα) ειναι πιο ωραια στο ματι.

Link to comment
Share on other sites

Και απομένει το VENUS...για άξιος αντιακταστάτης του Κεφαλονιά.
αφου κανεις που κανεις τον κοπο, κανε το και μια στα χρωματα της strintzis ferries.
Μα δεν κατάλαβες...μετά από την εκτεταμένη του μετασκευή...αυτή είναι θα είναι η τελική μορφή του (νέου) Κεφαλληνία.

Μιάς και πίκρανα τον φίλο μου τον proud, είπα να τον γλυκάνω λιγουλάκι…για να του φύγει και το άγχος για το πως θα φαίνεται με τον πλαϊνό καταπέλτη.:D

Η ορίτζιναλ φωτό είναι από τον σύντροφο εδώ

Το βαπόρι πριν την μετασκευή με τα μουντά χρώματα της Ιαπωνικής θάλασσας…

…και μετά…το ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ λουσμένο στο αρχέγονο φως του Ιονίου.:)

Και μία σπέσιαλ αφιέρωση στην πατρίδα του Οδυσσέα…γενικώς:rolleyes:

Και όλα αυτά, γνωρίζοντας βεβαίως ότι στο τέλος θα επαληθευθεί ο proud…B)

στο τελος βεβαια ξερετε τι θα γινει. αφου θα εχουμε φτιαχτει με τα venus & horus, θα φερουν το superferry II στην πατρα, το ιθακη στη ραφηνα και το πρεβελης χιο μυτιληνη και θα ξενερωσουμε απαντες

post-31-128326984157_thumb.jpg

post-31-128326984162_thumb.jpg

post-31-128326984164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεστε,δεν κανω αλλη μετασκευη:D(καλα ηταν),ο ΝΗΡΕΑΣ περασε την μπουκα στο παρα ενα:PΠραγματικα πολυ ομορφες οι μετασκευες:)(κοιτα να δεις ταλεντο ο λατρης του υπερβαπορ:D).Πιστευω ομως οτι,οποια χαρη εχει αυτο το πλοιο,την εχει ως λευκο,δυσκολα του πανε αλλα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πρόκειται κατα πάσα πιθανότητα για το CORSE της SNCM, καθώς δικές μου πληροφορίες από πρόσωπο της εταιρίας αναφέρουν πως εκπρόσωποι της ΝΕΛ θα επιθεωρήσουν στη Γαλλία πλοίο κατασκευής του 80, με όνομα νησιού και 4 pielstic. Το μόνο πλοίο που κατέληξα είναι αυτό.

Εχει δικιο ο coyote,το πλοιο ηδη βαφτηκε:P και ξεκινα με προορισμο το Σιγρι για να κανουν εκει τα εγκαινια του.Καποιες φημες θελουν να εχουν χτισει τα sponsons με κουκετες ωστε να ανταποκριθει πληρως το πλοιο στα δεδομενα της νεας του γραμμης:D

post-709-128326987181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...