Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Νομίζω κανείς δεν έθεσε θέμα ωραρίου,ίσα ίσα η αλήθεια ειναι οτι κανείς στο νησί δεν είπε κάτι για αυτό,προσωπικά και εγώ και πολλοί συμπολίτες μου πιστεύουμε πως μόνο και μόνο αυτό το δρομολόγιο είναι υπέρ αρκετό και λύνει σε μεγάλο βαθμό άπειρα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να μπαίνουν ολόκληρες ΜΙΝΩΙΚΕΣ στο νησί και να λετε οτι ειναι βαρβαρα τα δρομολόγια, οι ώρες....η μανουβρα αργή....το πλοιο μεγάλο ...το εκανε για να γλιτωσει το Περι/κο τέλος ο πονηρός ,κακώς μπήκε όλο το χρόνο, θα κλείσει τους άλλους....φερτε το ΠΡΕΒΕΛΗΣ ΠΙΣΩ....!!!Μετα αν το βγάλει.....ο ΙΤΑΛΟΣ ο μαφιόζος μας κοροιδεψε, που ειναι το κρατος? φερτε επιδοτουμενα 5 βαπορια να παιζουμε  ...ΡΕ ΣΕΙΣ ΠΙΑ ΔΕ ΠΑΛΕΥΕΣΤΕ😂😂

Link to comment
Share on other sites

Από σημερα και ολο το μηνα ο Σολομός καθε Δευτερα και Τεταρτη θα φευγει στις 14.15 δηλαδη 40' νωριτερα απ οτι ισχυε ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/share/p/F2wdXDYsimaWBZXG/?mibextid=WC7FNe
 

📢 Οι Μινωικές Γραμμές ενημερώνουν το επιβατικό κοινό πως τις πρώτες ώρες της 7ης Φεβρουαρίου, τόσο το 𝗙𝗘𝗦𝗧𝗢𝗦 𝗣𝗔𝗟𝗔𝗖𝗘 όσο και το 𝗞𝗡𝗢𝗦𝗦𝗢𝗦 𝗣𝗔𝗟𝗔𝗖𝗘, εξαιτίας πολύ ισχυρών νοτιοδυτικών ανέμων, δεν κατάφεραν, παρά τις προσπάθειες, να προσδέσουν ασφαλώς στον λιμένα Αδάμαντα της Μήλου, στο δρομολόγιο Πειραιάς - Ηράκλειο και Ηράκλειο - Πειραιάς. Με αίσθημα ευθύνης απέναντι στους ταξιδιώτες μας που θα αποβιβάζονταν στη Μήλο, η εταιρία προέβλεψε τα απαραίτητα για την άνετη διαμονή τους στα πλοία και την ασφαλή αποβίβασή τους στη Μήλο τις πρώτες ώρες της 8ης Φεβρουαρίου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Στο openseas.gr ανέβηκαν τα δρομολόγια του Άνεμος για την καλοκαιρινή περίοδο στην γραμμή Σέριφο, Σίφνο & Μήλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση. Οι μινωικες περσι ειχαν την μηλο ως μερος τον ημερησιων. Φετος για να μην πληρωνουν ΕΤΣ της εβαλαν στο βραδυνο. Το καλοκαιρι λοιπον, οι μινωικες θα εχουν απευθειας για μηλο και πρωι και βραδυ οταν θα εχουν ημερησια???

Link to comment
Share on other sites

Μένει να φανεί αυτό,είναι πολύ πιθανό να κρατήσει και κάποιες μέρες την ημερίσια σύνδεση,και αν το κάνει θα μπεί πολύ γερά στον ανταγωνισμό της κίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο της Aegean με την Μήλο. Είχαν και καποια συνεργασια υποτιθεται με τις μινωικες. Με τι σκεπτικο ριχνουν τον Ανεμο σε νησι που δεν μπορει να ανταγωνιστει τις αλλες εταιρειες? Ιο και Σαντορινη εδειχνε λογικότερο.

Οσο για τα παλατια, δεν θα μου έκανε εντυπωση αν εσπρωχναν μερικες προσεγγίσεις στη Σαντορινη. Δεν ξερουμε βεβαια και τι συμφωνια εχει παιχτει με Ηλιόπουλο λογω Santorini Palace

Edited by jimmyN
Γραμματική διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι οτι ο Φλεβάρης για τις Μινωικές στην Μήλο ήταν απόλυτα επιτυχημένος καθώς όπως αναμενόταν πήρε το μεγαλύτερο μερίδιο της κίνησης αλλα υπήρξε και αρκετή ζήτηση απο και πρός το Ηράκλειο.

Όσο για τον Άνεμο,προς το παρών είναι στο σύστημα δηλωμένος μόνος του χωρίς τον Σολωμό,ίσως δούμε αλλαγές απο μεριάς Σολωμού για την Μήλο.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, jimmyN said:

Εγω δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο της Aegean με την Μήλο. Είχαν και καποια συνεργασια υποτιθεται με τις μινωικες. Με τι σκεπτικο ριχνουν τον Ανεμο σε νησι που δεν μπορει να ανταγωνιστει τις αλλες εταιρειες? Ιο και Σαντορινη εδειχνε λογικότερο.

Οσο για τα παλατια, δεν θα μου έκανε εντυπωση αν εσπρωχναν μερικες προσεγγίσεις στη Σαντορινη. Δεν ξερουμε βεβαια και τι συμφωνια εχει παιχτει με Ηλιόπουλο λογω Santorini Palace

Ο Ανεμος μια χαρα μπορει να σταθει κοντρα στον ανταγωνισμο ως πρωινο συμβατικο. Μεγαλο ανετο πολυ για τον επιβατη, στην μιση τιμη απο τα ταχυπλοα. Το μονο πλοιο που υστερει σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι ο σολομος, που ισως να τον ξελασπωσει το γκαραζ του, αλλιως θα εχει μεγαλο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iord said:

Εχω μια ερωτηση. Οι μινωικες περσι ειχαν την μηλο ως μερος τον ημερησιων. Φετος για να μην πληρωνουν ΕΤΣ της εβαλαν στο βραδυνο. Το καλοκαιρι λοιπον, οι μινωικες θα εχουν απευθειας για μηλο και πρωι και βραδυ οταν θα εχουν ημερησια???

Και τα ημερήσια απο/προς Ηρακλειο θα πιάνουν στη Μηλο και μάλλον θα είναι και περισσότερα από πέρυσι.

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

Αν γινει αυτο η μινωικες θα ειναι η νο.1 επιλογη για μηλο. Ειναι με διαφορα το πιο ελκυστικο πακετο το πρωι με τιμες και ανεση ανεμου και διαρκεια ταξιδιου εφαμιλη των σιτζετ, αλλα στην μιση τιμη, και βραδυ παιζουν μπαλα μονοι τους. Ουσιαστικα οι αλλοι θα μεινουν με τους αιλαντ χοπερς και οτι μεινει εκτος απο τα παλλας για μηλο. 

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ήδη περαστεί και ημερήσια δρομολόγια των Μινωικών για Μήλο απ'ότι βλέπω στο openseas.  Υπάρχουν δρομολόγια σχεδόν κάθε Κυριακή πρωί και ένα ακόμα μεσοβδόμαδα (Τετάρτες νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, iord said:

Ο Ανεμος μια χαρα μπορει να σταθει κοντρα στον ανταγωνισμο ως πρωινο συμβατικο. Μεγαλο ανετο πολυ για τον επιβατη, στην μιση τιμη απο τα ταχυπλοα. Το μονο πλοιο που υστερει σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι ο σολομος, που ισως να τον ξελασπωσει το γκαραζ του, αλλιως θα εχει μεγαλο προβλημα

Ο Σολωμός προσφέρει σταθερότητα και αξιοπιστία. Εν αντιθέσει με τον άνεμο.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jimmyN said:

Εγω δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο της Aegean με την Μήλο. Είχαν και καποια συνεργασια υποτιθεται με τις μινωικες. Με τι σκεπτικο ριχνουν τον Ανεμο σε νησι που δεν μπορει να ανταγωνιστει τις αλλες εταιρειες? Ιο και Σαντορινη εδειχνε λογικότερο.

Οσο για τα παλατια, δεν θα μου έκανε εντυπωση αν εσπρωχναν μερικες προσεγγίσεις στη Σαντορινη. Δεν ξερουμε βεβαια και τι συμφωνια εχει παιχτει με Ηλιόπουλο λογω Santorini Palace

Από ότι έχω μάθει θα υπάρξει μια άτυπη συνεργασία Σολωμος με Άνεμος, 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στον προγραμματισμό της εταιρείας για την καλοκαιρινή περίοδο είναι να εκτελεί το CJ 2 τα διπλά δρομολόγια, μήπως μετά από της νέες προσθήκες ταχυπλόων στο στόλο της εταιρείας αυτό αλλάξει?

Link to comment
Share on other sites

  • proud_ionian changed the title to Δρομολόγια Δυτικών Κυκλάδων
On 2/23/2024 at 9:17 PM, KARAVI said:

Ανακοίνωσε η Aegean Sea Lines τα δρομολόγια του Άνεμος στης Δυτικές από 10/4/2024

https://aegean-sealines.gr/dromologia/

19 minutes ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Τα δρομολόγια του Άνεμος αύριο έπρεπε να σταματήσουν σύμφωνα με τον πίνακα δρομολογίων αλλά πήρε παράταση ακόμα μια εβδομάδα μέχρι τις 7 Απριλίου και πιθανόν να πάρει άλλη μία εβδομάδα παράταση.

Τα δρομολόγια του Άνεμος μετατέθηκαν για τις 16 Απριλίου.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Δεν εμφανίζονται τα δρομολόγια του Διονύσιος Σολωμος στο σύστημα δεν ξέρω αυτό τι μπορεί να σημαίνει…….

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε ο κολλιές και έγινε βραχιόλι, που έλεγε και ο Μπάμπης Παπαδόπουλος.;):P

2 hours ago, speedrunner said:

 Η ZANTE FERRIES έκανε αλλαγή στην εταιρία διαχείρισης κρατήσεων και απο την LIKNOS πήγε στην CERTUS, έτσι λόγο της αλλαγής αυτή την στιγμή δεν εμφανίζονται τα δρομολόγια στις μηχανές κράτησης της LIKNOS, κάτι που φαντάζομαι είναι προσωρινό καθώς και άλλες εταιρίες που είναι στην CERTUS τα δρομολόγια τους εμφανίζονται κανονικά και στην LIKNOS

 

7 minutes ago, Alfa-Kampos said:

Και με τα δρομολόγια του Πάσχα και του καλοκαιριού τι γινεται;Και γιατί δεν βάζει μια ανακοίνωση στο δικό της site;Απλά....κανένα ενδιαφέρον.Ο ορισμός του μονοπωλίου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι έστω τώρα που ακούγεται έντονα στα νησιά για κοινοπραξία με τον Άνεμο να κάνουν μια αναδρομή στα δρομολόγια που είχε η τότε κοινοπραξία το 1997-98  (Μηλος -Πήγασος)Μήπως και σώσουν όπως και εάν μπορούν την παρτίδα με τον παρόντα ανταγωνισμό.Γιατι τα τότε πλοία είχαν ελάχιστη ταχύτητα τα 18 μιλια,και παρά το ότι δεν είχαν επάνω τους ταχύπλοα και Μινωικες είχαν σπάσει την γραμμη στα δύο.Παραδειγμα ότι Παρασκευή το Μηλος έκανε Κύθνο Σέριφο Σίφνο Φολέγανδρο,Πειραιά. και το Πήγασος Σίφνο Μήλο Κιμωλο Πειραιά, και το Σάββατο το Μηλος έκανε την Σίφνο Μήλο Κίμωλο και όλα για Σαντορίνη, και το Πήγασος Κύθνο Σέριφο Σίφνο Μήλο.ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ!

 

 

 

Edited by proud_ionian
τεχ βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν τα δρομολόγια της Zante μέχρι 31/5. Με βάση αυτά στις 17/4 πρέπει να ξεκινάει το Άνεμος, αφού τότε αλλάζουν τα δρομολόγια του Σολωμός και αφαιρούνται νησιά από τα δρομολόγια του.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ με ποιο σκεπτικό το Champion Jet 1 είχε σήμερα αναχώρηση για Δυτικές στις 12:00...πιστεύω η αναχώρηση της Παρασκευής θα ήταν καλύτερο να πάει κατά τις 15:30 όπως συνηθιζόταν, άλλωστε ο Σολωμός τις Παρασκευές αναχωρεί πρωί. Στη Μήλο κατέβασε γύρω στα 20 άτομα και 8 ΙΧ, για την επιστροφή παρόμοια τα νούμερα. Το ωραίο είναι ότι στην επιστροφή πέφτει κανένα μισάωρο μπροστά από το Express Jet το οποίο επίσης πιάνει και Μήλο, Σίφνο και Σέριφο προς Πειραιά. Είναι να απορεί κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...