Jump to content
Shipfriends

Tera Jet (IMO 9179660)


George

Recommended Posts

  • Replies 763
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εδώ και αρκετές μέρες έχουν βάλει αυτές τις κορδέλες στον δεξιό καταπέλτη (συγγνώμη για την ανάλυση) . Ξέρει κανείς γιατί; 

Edited by piraeus ships spotting
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα σάιτ κρατήσεων εμφανίζεται να ξεκινά κανονικά από Ραφήνα για το γνωστό δρομολόγιο σε λιγότερο από μήνα. Υπάρχει περίπτωση η Seajets να αποσυρθεί εντελώς απ'τη γραμμή ή θα βάλει κάποιο άλλο ταχύπλοο; Όπως είπαν και άλλοι φίλοι και εδώ και στο θρεντ για τα δρομολόγια της Ραφήνας, δύσκολο να βγουν οι χρόνοι με τα περισσότερα άλλα ταχύπλοα που δεν είναι ήδη commited κάπου. Σε κάθε περίπτωση όταν πλέον απομένει τόσος λίγος χρόνος, δεν θα έπρεπε να ξέρουμε τι μέλλει γενέσθαι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς μαλλον προς Ελευσίνα παει.

πιθανόν για να αδειάσει  θέση από το λιμάνι μιας και η εταιρία θα έχει 4 ταχύπλοα πρωι απο Πειραιά και επίσης εκεί δένει και το  Διονύσιος Σολωμος

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, cyclades_shipping said:

Δυστυχώς μαλλον προς Ελευσίνα παει.

πιθανόν για να αδειάσει  θέση από το λιμάνι μιας και η εταιρία θα έχει 4 ταχύπλοα πρωι απο Πειραιά και επίσης εκεί δένει και το  Διονύσιος Σολωμος

O βασικός λόγος είναι ότι από 1/5/2023 δεν ισχύουν οι προσωρινές επισκευαστικές θέσεις στο κεντρικό λιμένα και οι χρεώσεις είναι υπέρογκες για ένα πλοίο που είναι σταματημένο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον, το Elite Jet ή το Champion Jet 1 θα μπει στο συγκεκριμένο δρομολόγιο,αυτο είναι το πιθανότερο,Αναμένουμε..θεωρώ πολύ δύσκολο να δούμε το Tera κατά την άποψη μου.

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

όχι μόνο τον Αύγουστο αλλά σε λιγότερο από 2 βδομάδες υποτίθεται ξεκινάει Ραφήνα κλπ. Στο φβ γράφτηκε ότι πάει στα ναυπηγία Talos στην Ελευσίνα. Υπάρχει ελπίδα;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος; Εννοώ, για να το γνωρίζατε/εικάζατε ήδη εδώ και ένα μήνα και ενώ ο τουρισμός αναμένεται να κάνει πάλι ρεκόρ και ενώ η Seajets συνεχίζει να επεκτείνει τον στόλο της, γιατί το πιο μεγάλο και 2ο πιο ταχύ της πλοίο να μείνει εκτός τους 3-4 μήνες του χρόνου που μπορεί να έχει έσοδα εκτός από έξοδα;

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία έχω κι εγώ φίλε μου. Η Συρομυκονία μαζί με την Σαντορίνη εξυπηρετείται από το Worldchampion και η Παροναξία μένει "ορφανή" από ένα πλοίο αντίστοιχης δυναμικής (το Worldchampion μπορεί να πιάνει Νάξο αλλά δεν είναι ανταγωνιστικό ως προ στο σκέλος Πάρος-Νάξος). Το πρωινό δρομολόγιο που είχε γραφεί Πάρος-Νάξος-Μύκονος-Τήνος-Άνδρος-Ραφήνα & επιστροφή νομίζω πως του ταιριάζει γάντι του πλοίου, με την προϋπόθεση να ανεβάσει λίγο την ταχύτητά του κατά 3-5 μίλια. 

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε αναλύσει πολλές φορές και νομίζω πλέον επαναλαμβανόμαστε... Το πλοίο εκτός από πολυέξοδο δεν μπορεί να ανταποκριθεί και στην ταχύτητα που απαιτείται για να βγαίνει το συγκεκριμένο δρομολόγιο. Το ότι αναμένεται ρεκόρ τουριστών φέτος στην Ελλάδα δεν σημαίνει ότι χρειάζονται 2000 επιπλέον θέσεις σε καθημερινή βάση από Πειραιά για Πάρο και Νάξο και τα μεσημέρια από Ραφήνα όταν πέρσι δεν υπήρχε καν το συγκεκριμένο δρομολόγιο από Πειραιά και από Ραφήνα το πλοίο των 400 θέσεων δεν γέμιζε τις περισσότερες ημέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Δεκτό και λογικό. Όμως αν δεν φτάνει το ρεκόρ τουρισμού κι αν δεν υπάρχει καλύτερη δρομολόγηση, πάντα θα είναι ασύμφορο (μάλιστα όσο περνάνε τα χρόνια, θα'ναι 25 αν επανέλθει του χρόνου, τόσο δυσκολότερα όλα) κι άρα στην ουσία θα παραμείνει ανενεργό μέχρι να πωληθεί;

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλοι ειναι χαζοι που τα στελνουν απεναντι και εμεις εξυπνοι? Τα κουκια δεν βγαινουν στη χρηση τετοιων ενεργοβορων πλοιων και πλεον δε χρειαζεται να κανεις σπασιμο σε κανεναν...οποτε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...