Jump to content
Shipfriends

Πηνελόπη (ΙΜΟ 7400261)


Recommended Posts

Συνεπώς η πιθανή δρομολόγιση του ΜΥΤΙΛΗΝΗ στην άγονη πάει περίπατο. Μένει να δούμε πού θα πηγαίνει το καλοκαίρι το ΠΗΝΕΛΟΠΗ, εφόσων αποφάσισαν να το χρησιμοποιούν ως αμοιβό το χειμώνα για τις ετήσιες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καθυστερηση δρομολογιου του ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Στις 02:00 σήμερα, η Λιμενική Αρχή Μύρινας, ενημερώθηκε από τον Πλοίαρχο του

Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΗΝΕΛΟΠΗ» Ν.Π. 11416, προερχόμενο από ʼγιο Κήρυκο * Σάμο * Χίο *

Μυτιλήνη, με 58 επιβάτες, ότι κατά την είσοδό του στο λιμάνι και κατά τη

διαδικασία προσέγγισης διαπιστώθηκε σβέση κάποιον εκ των λυχνιών φωτισμού.

Σύμφωνα με δήλωση του Πλοιάρχου αλλά και του Α΄ Μηχανικού η σβέση οφειλόταν

στην πτώση του διακόπτη (ΡΕΛΕ) εξαιτίας των έντονων κλυδωνισμών, λόγω των

δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Το «ΠΗΝΕΛΟΠΗ» διέκοψε τη διαδικασία πρόσδεσης και εξήλθε του λιμένα προκειμέ

νου ο Πλοίαρχος και το πλήρωμα να προβούν στον απαραίτητο έλεγχο από τον οποίο

δεν διαπιστώθηκε κάποια βλάβη, ενώ ο φωτισμός επανήλθε μετά την επαναφορά του

διακόπτη.

Στη συνέχεια το πλοίο κατέπλευσε ασφαλώς στο λιμάνι και ακολούθησε έλεγχος από

το Τοπικό Κλιμάκιο Επιθεώρησης, χωρίς να διαπιστωθεί κάποια δυσλειτουργία.

Στις 05:10 το «ΠΗΝΕΛΟΠΗ» απέπλευσε για το λιμάνι της Καβάλας με 91 επιβάτες.

http://tidis.yen.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω βαπορι να μη μπαινει σε λιμανι επειδη σβησανε καποιες λαμπες φωτισμου

Μαλλον εχω πολλα να μαθω ακομα στη ζωη μου

Link to comment
Share on other sites

Φαντασματα βλεπω polman απο τοτε που διαβαζα δελτια τυπου για τις καθυστερησεις του ΘΕΟΦΙΛΟΥ,και την μια η αιτιολογια ηταν οι καιρικες συνθηκες και την αλλη οι πολλοι κυνηγοι στην Μυτιληνη B)

Και η ΝΕΛ εξηγει για την παραπανω καθυστερηση οτι οφειλονταν στις καιρικες συνθηκες :rolleyes:

2/4/2011

Δρομολόγια Ε/Γ-Ο/Γ ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Σας ενημερώνουμε ότι το πλοίο της εταιρείας μας Ε/Γ-Ο/Γ ΠΗΝΕΛΟΠΗ καθυστέρησε στην άφιξη του στη Λήμνο σήμερα Σάββατο 02/04/2011 λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών και απέπλευσε στις 05:00. Λόγω των παραπάνω, τροποποιείται το σημερινό δρομολόγιο από Καβάλα και το αυριανό από Βαθύ ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 2/4: ΚΑΒΑΛΑ: (αν 13:00) - ΛΗΜΝΟΣ (αφ 18:00 αν 18:40)

ΚΥΡΙΑΚΗ 3/4: ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 01:20 αν 02:20) - ΧΙΟΣ (αφ 06:10 αν 06:40) - ΒΑΘΥ (αφ 10:40 αν 12:00) - ΧΙΟΣ (αφ 16:00 αν 17:00) - ΜΥΤΙΛΗΝΗ (αφ 20:50 αν 21:50)

ΔΕΥΤΕΡΑ 4/4: ΛΗΜΝΟΣ (αφ 03:30 αν 04:20) - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (αφ 13:45)

Το πλοίο θα επανέλθει στα τακτικά του δρομολόγια την Δευτέρα 4/4 από Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Ασθένεια ναυτικού Ε/Γ-Ο/Γ Πηνελόπη στον Αγιο Κήρυκο

Πηγη: ΥΕΝ

Χθες στις 21:45, η Λιμενική Αγίου Κήρυκου ενημερώθηκε, για περιστατικό ασθένειας 57χρονου, που υπηρετούσε με την ειδικότητα του ναύτη στο Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΗΝΕΛΟΠΗ» Ν.Π. 11416, που εκτελούσε δρομολόγιο Καβάλα- Λήμνο- Μυτιλήνη- Χίο- Καρλόβασι- Aγιο Κήρυκο και επιστροφή.

Με τον κατάπλου του πλοίου στο λιμάνι ο ασθενής, παρελήφθη από ασθενοφόρο και μεταφέρθηκε συνοδεία του ιατρού του πλοίου στο Γ.Ν.- Κ.Υ. Ικαρίας, όπου μετά από ιατρικές εξετάσεις διαπιστώθηκε ότι είχε υποστεί καρδιακό επεισόδιο.

Το «ΠΗΝΕΛΟΠΗ» απέπλευσε στις 23:45, αντί της προγραμματισμένης 22:30, για τους επόμενους λιμένες προσέγγισης, με 54 επιβάτες, ενώ ο 57χρονος διεκομίσθη από ασθενοφόρο με τη συνοδεία του ιατρού του πλοίου στο Γ.Ν. Σάμου για περαιτέρω νοσηλεία.

Προανάκριση διενεργείται από τη Λιμενική Αρχή Aγιου Κήρυκου.

Link to comment
Share on other sites

Eδώ κάποιες φωτό του πλοίου για να δείτε σε τι κατάσταση έχει φτάσει να ναι ,και για να μην με πεί κανείς ότι φωτογράφισα μόνο ένα σημείο που είναι τρομακτικά χάλια τράβηξα και άλλες φωτό που φαίνεται ότι ολόκληρο το πλοίο είναι λές και το είχαν παροπλοισμένο 3 χρόνια σε ντάνα ,τα σχόλια δικά σας Edited by opelmanos
Link to comment
Share on other sites

Μα σχεδόν παροπλισμένο ήταν τα τελευταία χρόνια μιας κι έβγαινε μονάχα για 2-3 μήνες τοπν χρόνο.

Να δούμε και τι θα απογίνει μολίς βγουν όλα τα πλοία της Nel για δουλειά.

Δύο σενάρια έχω ακούσει , το πρώτο κάνει λόγω για επιστροφή στον κυρ Μίμη και το δεύτερο για διατήρησή του στον στόλο της Nel ως RO/RO.

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ να φύγει και ότι θέλει ας γίνει ,πράγματικά τέτοιο πλοίο εν ενεργεία δεν έχω ξαναδεί ποτέ σε αυτή την κατάσταση ,απορώ ακόμα πόσο θα σκουριάσει μέχρι να φύγει

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω ειλικρινα να καταλαβω πως το κρατος επιδοτει πλοια σαν αυτο σε τετοια κατασταση και με ταχυτητα 13 μιλιων.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.Αν ειναι ενα πλοιο παντως παρατημενο ετσι εξω(οπως ειδαμε στο καταστρωμα)εχω πολλες αμφιβολιες για το πως μπορει να ειναι εσωτερικα και κατω απο την ισαλο :ph34r:

Μια εικονα την εχουμε για το τι γινεται απο 'κατω' και μπορω να φανταστω και για το απο 'μεσα' :o

Εδω πλεον τιθεται το ερωτημα για το αν υπαρχουν κρατος και ελεγκτικοι μηχανισμοι :rolleyes: Αν γινει οτιδηποτε ασχημο με το πλοιο,ποιος θα φταιει μετα? Μαλλον ολοι εμεις που πληρωνουμε επιδοτηση σε ενα 'πλοιο' που σε οποιαδηποτε αλλη χωρα δεν θα το αφηναν να ταξιδευει(και δεν ειναι μονο η εξωτερικη εμφανιση αλλα ολα τα περιστατικα που εχουμε διαβασει παραπισω).

Ντροπη κυριοι και κυριες του υπουργειου <_<

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Πάντως -αν αυτό σας παρηγορεί- εντός της ερχόμενης εβδομάδας θα αντικατασταθεί από τον ΤΑΞΙΑΡΧΗ. Λογικά κάποιος έχει βάλει την υπογραφή του για να ταξιδεύει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ. Δεν νομίζω πως είναι στον αέρα..

Link to comment
Share on other sites

Οι κατοικοι του Β. Αιγαιου μπορουν να κοιμουνται ησυχοι. Το πλοιο δεν θα συνεχισει τα ταξιδια του για τη ΝΕΛ και μολις αντικατασταθει απο τον Ταξιαρχη θα επιστρεψει στα χερια του Αγουδημου. Το θεμα ειναι απο κει και περα τι θα γινει... Εγω παντως δε θα εβαζα τα λεφτα μου οτι θα ταξιδεψει καπου φετος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσα άτομα είχε πέρσυ το καλοκαίρι ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ στην ίδια γραμμή τις μέρες αιχμής Ιουλίου Αυγούστου. Πάντως και το ΠΗΝΕΛΟΠΗ να έμενε πάλι δεν παίρνει πανω από 500.

Edited by gpap2006
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχει γράψει το ΕΜΠΡΟΣ της Μυτιλήνης αλλά δεν ξέρω αν έχει επίσημα ανακοινωθεί από τη ΝΕΛ. Δηλαδή θα εισπράττουν επιδότιση και τα 2 άμα γίνει κάτι τέτοιο?

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρεξουμε στις προηγουμενες σελιδες θα βρουμε οτι ο γενικος γραμματεας του υπουργειου εχει δηλωσει 2 φορες οτι το ΠΗΝΕΛΟΠΗ μπορουσε να ταξιδευει στην αγονη μεχρι 31/3 γιατι απο κει κ περα τα πιστοποιητικα του δεν θα ηταν εν ισχυ.Πως ταξιδευει ακομα το πλοιο και γιατι θα συνεχισει να ταξιδευει :blink: Μπαινει μια υπογραφη στα πιστοποιητικα για παραταση και αυτο ηταν?

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο δεν θα συνεχισει τα ταξιδια του για τη ΝΕΛ και μολις αντικατασταθει απο τον Ταξιαρχη θα επιστρεψει στα χερια του Αγουδημου.

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ -ΠΗΝΕΛΟΠΗ ΜΑΖΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΝΗ!!!

Στη θέση της Πηνέλας, ο ταξίαρχος, έφτασε κατα τις 14:00 στο λιμάνι μας και αναχώρησε κατα τις 14:40.

Tι μέλλει γενέσθαι τελικά με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ ??? Το βλέπω αυτήν την ώρα εν πλω από Σάμο προς Χίο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...